[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 095
113
A magyar kozephatalmi statusznak nem a nyugat tett be, hanem a torok, amely a XIV. Sz. ota rombolta gazdasagi, katonai potencialjat az orszagnak. Mire Mohacs eljott, addigra a torokok vilagbirodalmat epitettek, amivel mar nem voltunk egy sulycsoportban.... Igy a 150 eves torok haboruk alatt es utan, nem volt mas valasztas, mint betagozodni a Habsburg Birodalomba....
Olvasd el újra amit írtam.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
lyan mint annak idején a régió meghatározó hadserege szöveg volt.
Szerintem ezt a meghatározó haderő célt sokan félreértik. Azt vizionálják bele, hogy a legerősebb hadsereget akarjuk építeni, holott erről soha szó nem volt.

Annyi, hogy gazdasági, területi, népességbeli adottságainknak megfelelő szintű haderőt, az meg a mi régiónkban meghatározó, már csak ha pl.: Felvidék, Horvátország, Szlovénia, (részben) Szerbia és úgy általában azt a területet nézzük, amerre vízióink vannak, azaz Nyugat-Balkán, akkor igenis meghatározó.
A többi régiós ország felé is meg lett fogalmazva egy viszonyítási alap ez pedig az, hogy ne érje meg senkinek Magyarországot megtámadni. Szerintem ha az adottságainknak megfelelő haderőt építünk, akkor ez is megvalósul.
Harmadik pedig, hogy a szövetségi kötelességeinknek tudjunk eleget tenni.

Tehát ilyen értelemben meghatározó.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Mindkét egymásal ellentétes vélemény igaz a maga valójában.

Magyarország Mohács, vagy Trianon óta elvesztette középhatlami szuverenitását és potenciálját. Jelen állás szerint a mai Magyarországból a jelen feltételek szerint nem nőhet ki középhatalom és ezt - ahogy írjátok - a szándékosan beállított határokkal biztosították be azok Nyugaton, akik nem akartak konkurenciát Keleten (és most nem Ázsiára gondolok).
Az akkori győztes felfogás szerint a KKE térség etnikai ellentéteit a befagyasztott konfliktusok sorával kell lent tartani. Senki se tud a másik fejére nőni. De mind megmaradnak könnyen kontrollálható, konfliktusokkal terhelt kis országnak, amelyek folyamatos humán erő és anyagi deficit miatt gazdasági- és geopolitikai függelmi helyzetben tarthatók a Nyugat által. Osszd meg és uralkodj klasszikus esete.

Ezzel szemben viszont az is igaz, hogy ez hosszú távon továbbra sincs kőbe vésve. A térség gyors átalakulása, a kontinens globális szerepének erróziója, a kelet-nyugati erőviszonyok változása, Ázsia felemelkedése hozhat még olyan lehetőségeket, melyeket a köztes KKE térségnek érdemes lenne kijátszani.
És ennek a térségenk mi vagyunk az egyik fő átjáróháza Kelet és Nyugat között.

Erről már korábban is írtam, hogy ha analógiákat kell keresnünk, akkor a Mohács előtti középhatalmi státusz oka sem feltétlen a Magyar Királyság túlereje volt, hanem sokkal inkább a Nyugat globális erejének a hiánya. Mohács 1526, Kolombusz 1492, Mátyás halála 1490.
Amíg a Nyugat a mórokkal meg a saját sokszáz éves háborúival volt helyben elfoglalva és az értékek áramlása kizárólag Kelet felől származott a kontinensre, az erőviszonyok kiegyenlítettebbek voltak.
A török hódítással párhuzamosan a világ fele kitörő nyugati tengerész nemzetek felemelkedése hozta el a KKE térség élethalálharcát, elnyomását és a Nyugat globális gyarmatbirodalmait. Ez a kettősség okozta hatalmas aránytalanság alakította ki azt a máig tartó erőviszonyt, ami többek között Trianon-t is lehetővé tette.

Itt Magyarország csak akkor kap esélyt a középhatalmi státusz kiépítésére, ha Nyugat-Európa újra magával és a "mórokkal" lesz megint elfoglalva, a gyarmataitól viszont meg lesz fosztva.
Csak ne jöjjön ránk újra a tatár meg a török...
Alapvetően egyetértek, de szerintem változott a világ. A legerősebb szervező erő a nacionalizmus lett, már nem Árpád idejében élünk. A körülmények nem kedveznek többnemzetiségű nemzetállamok létrejöttének, nézd meg Jugoszláviát vagy akár Csehszlovákiát, Ukrajnát. Így aztán itt garantált, hogy nem tud létrejönni egy olyan szervező erő mely ellensúlyt tudna képezni gazdasági ereje és népessége okán a többi lokális középhatalommal (Török, Olasz, Német ország) A befegyasztott konflitusok melyek a határok meghúzásánal lettek garantálva pedig bebiztosítják, hogy komolyan vehető szövetségi rendszer sem jöhet létre.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Szerintem ezt a meghatározó haderő célt sokan félreértik. Azt vizionálják bele, hogy a legerősebb hadsereget akarjuk építeni, holott erről soha szó nem volt.

Annyi, hogy gazdasági, területi, népességbeli adottságainknak megfelelő szintű haderőt, az meg a mi régiónkban meghatározó, már csak ha pl.: Felvidék, Horvátország, Szlovénia, (részben) Szerbia és úgy általában azt a területet nézzük, amerre vízióink vannak, azaz Nyugat-Balkán, akkor igenis meghatározó.
A többi régiós ország felé is meg lett fogalmazva egy viszonyítási alap ez pedig az, hogy ne érje meg senkinek Magyarországot megtámadni. Szerintem ha az adottságainknak megfelelő haderőt építünk, akkor ez is megvalósul.
Harmadik pedig, hogy a szövetségi kötelességeinknek tudjunk eleget tenni.

Tehát ilyen értelemben meghatározó.
A térség meghatátozó haderejét építjük, szó szerint ezt mondták. Hogy a területi népesség beli adottásgokat akarod nézni, akkor azt tudom mondani a kb fele akkora szlovákok pontosan ezt a 3 dandáros rendszert építik fel + 1 vadász század mint mi akkor ez most hogy lesz meghatározó haderő, ha ugyan ezt egy fele ekkora ország kiállítja? A szerbeket fel sem hozom, bár ők háborúra készülnek. (nekünk is arra kéne szerintem). Nem egy Lengyel szintet kérek számon, de ez a 3 dandár amit mi építünk egy a térségben legjobb esetben átlagos haderőt fog jelenteni, mely saját erejéből képtelen lesz az ország védelmére. A doktrina a NATO minket megvéd maradt.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 095
113
Elolvastam, de amit irtal, az nyugati armanyra vezeti vissza MO lejtmenetet... De, ha nem igy gondolod, akkor vedd ugy, hogy kiegeszitettelek a torok szallal, amit elhanyagoltal kifejteni...
Nem hanyagoltam el kifejteni. Hanem sokkal fontosabbannak tartottam azt az "aprócska" tényt, hogy míg mi a törökkel viaskodtunk, a Nyugat ellépett a globális gyarmatai révén és ez köszönt vissza az első világháború utáni feltételrendszer kialakításában. Ők fújták a passzátszelet.

Magyarán, aki ma Magyarország középhatalmi státuszáról mereng, annak nem szabad figyelmen kívül hagynia, hogy erre csak és kizárólag a Nyugat 1490 előtti státusza mellett van mód a KKE társégben.

Máskülönben a Nyugat nem fogja hagyni, hogy Ázsia felé egy erős és önálló sziklatömb állja útját. Ezért zúzta szét apró kövekre, mert az jobban kezelhető.
És hála a globális gyarmatbirodalmának, nála megvolt ehhez a kalapács is.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Nem hanyagoltam el kifejteni. Hanem sokkal fontosabbannak tartottam azt az "aprócska" tényt, hogy míg mi a törökkel viaskodtunk, a Nyugat ellépett a globális gyarmatai révén és ez köszönt vissza az első világháború utáni feltételrendszer kialakításában. Ők fújták a passzátszelet.

Magyarán, aki ma Magyarország középhatalmi státuszáról mereng, annak nem szabad figyelmen kívül hagynia, hogy erre csak és kizárólag a Nyugat 1490 előtti státusza mellett van mód a KKE társégben.

Máskülönben a Nyugat nem fogja hagyni, hogy Ázsia felé egy erős és önálló sziklatömb állja útját. Ezért zúzta szét apró kövekre, mert az jobban kezelhető.
És hála a globális gyarmatbirodalmának, nála megvolt ehhez a kalapács is.
Pont ezért remek, hogy saját maguk hozták helybe a mórokat újra, és ezek elkezdenek hamarosan mozgolódni. Az anya államaik pedig erősödnek és elég erős a revans vágy az elmúlt 400 miatt ezért tömni fogják fegyverrel őket ha kitör bármilyen polgárháború az újnyugateurópaiak és a régiek között. Így az általad említett feltételek meg is teremtődnek. :D
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 095
113
Alapvetően egyetértek, de szerintem változott a világ. A legerősebb szervező erő a nacionalizmus lett, már nem Árpád idejében élünk. A körülmények nem kedveznek többnemzetiségű nemzetállamok létrejöttének, nézd meg Jugoszláviát vagy akár Csehszlovákiát, Ukrajnát. Így aztán itt garantált, hogy nem tud létrejönni egy olyan szervező erő mely ellensúlyt tudna képezni gazdasági ereje és népessége okán a többi lokális középhatalommal (Török, Olasz, Német ország) A befegyasztott konflitusok melyek a határok meghúzásánal lettek garantálva pedig bebiztosítják, hogy komolyan vehető szövetségi rendszer sem jöhet létre.
A körülmények szó az érdekes. Lehet többnemzetiségű nemzetállamokat létrehozni, csak nem szándékoltan fals határok mentén.
A Nyugat húzta meg szándékosan a fals határokat, hogy ne jöhessenek létre működő többnemzetiségű szövetségi rendszerek, hanem permanens etnikai konfliktusok terheljék a térség viszonyait.
És a Nyugat ezt megtehette, mert megvolt hozzá a potenciálja.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
A körülmények szó az érdekes. Lehet többnemzetiségű nemzetállamokat létrehozni, csak nem szándékoltan fals határok mentén.
A Nyugat húzta meg szándékosan a fals határokat, hogy ne jöhessenek létre működő többnemzetiségű szövetségi rendszerek, hanem permanens etnikai konfliktusok terheljék a térség viszonyait.
És a Nyugat ezt megtehette, mert megvolt hozzá a potenciálja.
Én most így hirtelen nem tudok mondani jól működő többnemzetiségű nemzet államot. Te kire dondolsz?
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ők mind svájcinak tartják magukat. Mond csak egy német anyanyelvű svájcinak hogy ő német… vagy egy francia anyanyelvűnek, hogy ő francia. De kérdezz meg egy boszniai szerbet hogy ő bosnyák-e? Vagy egy erdélyi magyart, hogy ő román-e… Lehet más az anyanyelvük de egy az identitásuk. Szerintem nem jó példa.
Talán a németek? Még nem próbáltam mondani egy bajornak, hogy német de sztem nem háborodna fel, és végülis működik a dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and merleg

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Svájcban a terület szerint beszélik a nyelveket, szerintem ez bőven elég ahhoz, hogy kimondhatjuk több nemzetiségűek akik egy országban élnek. Azért ne legyenek illúzióid, amennyiben kinyírják a jólétüket adó bankrendszerüket vagy túl sok mingráns szállja meg őket, ott is gyorsan fellépnének ezek a különbségek.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 095
113
Én most így hirtelen nem tudok mondani jól működő többnemzetiségű nemzet államot. Te kire dondolsz?
Persze, mert nincsenek, mégpedig szándékosan.
Jugoszlávia belső határai hogy alakultak ki? Csehszlovália külső határai hogy alakultak ki? De távolabb menve, a szír-iraki határ hogy alakult ki?
Pont ez a lényeg. A szándékos konfliktusforrás mindig valakinek az érdeke.
Máskülönben nem volna flamand-vallon, vagy spanyol-baszk, netán angol-ír konfliktus se. Pont ez utóbbiak a legjobb példák rá, hogy nem csak és kizárólag a "gonosz Nyugat" nyerészkedik a "szegény Keleten", hanem sokszor permanens belviszályokkal is szórakoztatják magukat egyesek, mert a helyi hatalmi erőközpontban az is része a királycsinálásnak. Moszkva miért nem oldotta még meg a Kaukázus kérdését? Törökország miért nem rendezte még le a kurdokat? Sorolhatnám.

Ha van egy seriff a városban, akkor mindig garantált, hogy a kisebbek közt nem elsimítva, hanem befagyasztva lesznek a konfliktusok, mert ebből lehet igazán jót nyerészkedni.

Valamiért él a fejekben a tévképzet, hogy a történelem a békés egymásmellett élésre való folyamatos és kiegyenlített törekvésről szól, pedig nem.
A történelem a permanens konfliktusok feletti hatalom megszerzésének állandó versenye. A lényeg, hogy legyen mindig balhé.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Svájcban a terület szerint beszélik a nyelveket, szerintem ez bőven elég ahhoz, hogy kimondhatjuk több nemzetiségűek akik egy országban élnek. Azért ne legyenek illúzióid, amennyiben kinyírják a jólétüket adó bankrendszerüket vagy túl sok mingráns szállja meg őket, ott is gyorsan fellépnének ezek a különbségek.
Hamarosan kiderül, mert iszonyat mennyiségű náluk a bevándorló igaz főként kelet európából, jelenleg, de már jönnek az afrikaiak is. Szerintem a nemzeti identitás számít nem a nyelv.
 
K

Kopi2000

Guest
Nem hanyagoltam el kifejteni. Hanem sokkal fontosabbannak tartottam azt az "aprócska" tényt, hogy míg mi a törökkel viaskodtunk, a Nyugat ellépett a globális gyarmatai révén és ez köszönt vissza az első világháború utáni feltételrendszer kialakításában. Ők fújták a passzátszelet.

Magyarán, aki ma Magyarország középhatalmi státuszáról mereng, annak nem szabad figyelmen kívül hagynia, hogy erre csak és kizárólag a Nyugat 1490 előtti státusza mellett van mód a KKE társégben.

Máskülönben a Nyugat nem fogja hagyni, hogy Ázsia felé egy erős és önálló sziklatömb állja útját. Ezért zúzta szét apró kövekre, mert az jobban kezelhető.
És hála a globális gyarmatbirodalmának, nála megvolt ehhez a kalapács is.
Azért nem értek egyet veled, mert I. Istvánnak is a Nyugati civilizáció olt a minta. Az egész magyar középkor arról szólt, hogy fel tudunk-e zárkózni, társadalmi, gazdasági területeken NY-Európához. Nem tudtunk. De még a 19. sz-i reformkorban is a "nyugati" minta lebegett (a polgári átalakulásról) a modernizálni akaró reformkori mozgalmak szeme előtt....
 
  • Vicces
Reactions: Pogány

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 264
113
Nem hanyagoltam el kifejteni. Hanem sokkal fontosabbannak tartottam azt az "aprócska" tényt, hogy míg mi a törökkel viaskodtunk, a Nyugat ellépett a globális gyarmatai révén és ez köszönt vissza az első világháború utáni feltételrendszer kialakításában. Ők fújták a passzátszelet.

Magyarán, aki ma Magyarország középhatalmi státuszáról mereng, annak nem szabad figyelmen kívül hagynia, hogy erre csak és kizárólag a Nyugat 1490 előtti státusza mellett van mód a KKE társégben.

Máskülönben a Nyugat nem fogja hagyni, hogy Ázsia felé egy erős és önálló sziklatömb állja útját. Ezért zúzta szét apró kövekre, mert az jobban kezelhető.
És hála a globális gyarmatbirodalmának, nála megvolt ehhez a kalapács is.
Szerencsénkre(?) hála a globális gyarmatbirodalmuknak, esélyes, hogy ismét el lesznek foglalva a reconquistával párszáz évig, ha megmaradnak egyáltalán.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 264
113
Na, mi a csoda a csodafaluban? Invazív, illetve idegenhonos növények betelepítése. Wifis pad. A 100 százalékos közvilágítási lámpatest mondat teljesen értelmezhetelen bullshit. Wow, 2001 óta túgyújátsi tilalom!!!44! Az aztán a nemmindegy!

intézményei egyáltalán nem használnak gázt, a villamosenergia-szükségletüknek pedig a 89 százalékát maguk állítják elő.

Nyilván KÁT mellett... de lesz ENERGIAKÖZÖSSÉG! (pisztolytáskámhoz kapok)

Amúgy a képek alapján rendezett falu, és amit a szaporulatról írtak, az impozáns, tehát nyilván a bullshitet lefejtve valós eredmények, értékek vannak ott, de ettől a csúsztató zöldpropaganda cikktől felfordul a gyomrom.
 
Status
Not open for further replies.