Megint csak az ok-okozati összefüggéseket érdemes vizsgálni. Az, hogy Kolombusz eljutott Amerikába még önmagában nem jelentette a gyarmatosítás kezdetét. Hiszen akár oda is veszhetett volna, vagy ami még fontosabb, simán egy akár érdektelen, vagy terméketlen területen landolt volna és ebből nem nőtt volna ki semmiféle globális gyarmat.
Ehhez sokkal inkább komplex együttállások kellettek Nyugaton.
Olyanok, mint, hogy maga az út, annak puszta igénye is felértékelődött, hogy eljussanak Indiába.
Véget ért a százéves háború, egyesül a hispán félsziget és kiűzik a mórokat, azaz stabilizálódik a nyugat-európai politikai és gazdasági klíma. Jöhet a kereskedelmi útvonalak felfejlesztése. Ez háborús időszakban nem nagyon megy.
Ebben a konstellációban Kolombusz útja felértékelődik, ha lassan is, de beindul Amerika "felfedezése", ami magával hozza az interkontinentális tengerhajózás és a gyarmati rendszer kifejlődését és felvirágzását. Ehhez - geoplitikai okokból - azok csatlakoznak, akik a tűz, akarom mondani a víz közelében éltek, tehát a franciák, angolok, hollandok. Innen a többi már ismert.
Ezzel egy időben 1490-ben meghal Mátyás, utána hatalmi vákuum keletkezik Magyarországon, ami kedvező a török hódítás szempontjából.
Pont ellentétes folyamat veszi kezdetét, mint Nyugaton.
Az Oszmán birodalom nettó kiterjedése lehet, hogy a gyarmatosítással egy időben, mi több, akár annak hatására érte, érhette el a maximumát, de nem Magyarországon. Hazánk szempontjából a török hódítás maximuma 1541 és 1686 közé esik, ha nem számítjuk a Balkánt, ami korábban szintén magyar érdekeltség volt részben.
A KKE térség Mátyás halála utáni elgyengülése nem az Oszmán birodalom területi maximuma, mi több, az még Buda 1686-os visszafoglalása után is növekedett valamelyest a Perzsa-öböl térségében. Viszont pont az 1686-os felszabadulás teszi lehetővé a Habsburg uralmat hazánkban.
Így a közép-európai térség szempontjából meghatározó török hódítás helyben történő megállítása magát a térséget visszavetette, a tőle kvázi független gyarmatosítás a Nyugatot felemelte, míg a két indirekt folyamat Trianonnál ér össze.