Hát én úgy látom, hogy az általad felsorolt korszerű eszközök száma nagyon csekély konfliktus méretéhez képest. Lényegében mutatóban van. Egy USA haderőben sokkal, de sokkal több lenne az ilyen képességű eszköz egy hasonló méretű háborúban.Igen, bezzeg, ha lett volna Spike NLOS, akkor fú! De vegyük sorra:
van ilyen a harctéren, számosságban
ilyen is
Az oroszok nem egy lelövést intéztek ilyenekkel
ott a NASAMS
ilyen is van
ilyen nincs, és?
iz305?
soft-kill APSt már láttunk, hard-killt nem, és?
Az oroszok aktívan DEAD-eltek (ld még ukrajna vajon miért kuncsorog AD rendszereket?)
Standoff képesség: ezt ugye nem komolyan kérdezted?
Az első Öböl-háború óta terjedt el látványosan ez a haditechnikai maszturbáció, amit itt is sokan művelnek. Meg mellé az elképzelés, hogy majd mindent a légierő intéz vagy drónok, amit meg nem, arra küldenek különlegeseket.
Csakhogy ezt nem tudod eljátszani egy sokszázezres, jól képzett és jól felszerelt haderő ellen.
De hozzátenném, a kevésbé jól felszerelt papucsos bagázs ellen sem, csak ideig-óráig.
A haditechnikai fölény egyrészt relatív, másrészt sokszor szintetikus tesztekből táplálkozik, harmadrészt meg a sikeres háborúzás képletének csak egy része - ami ellensúlyozható a mennyiséggel és az adaptáció képességével.
Egy villámháború esetén kétségtelenül nagyobb súllyal esik latba technikai fölény, aztán az idő múlásával erodálódik az ebből kiaknáható előny.
A példádnál maradva, az esetleg megfordult a fejedben, hogy az ukránok egy számukra ismeretlen IFV-t használtak, zöldfülű személyzettel, egy “nem számít hányan pusztulnak, mutatnunk kell az offenzív képességet”-típusú vezetéssel megáldva? Orosz oldalról meg lehet, kifogtak egy szakit, aki már 2-4-8 éve tolja az ipart. Arra gondolok, hogy bőven van az a szituáció, amikor tökmindegy, látod-e az ellent, mert lehet azt se tudod, mit tennél ha látnád.
Elnézést az offért.
A példával kapcsolatban igazad lehet, de ezt akkor sem lehet modern hadviselésnek nevezni ha van eszköz csak nem használják, vagy nem megfelelően. Mert az olyan mintha nem is lenne.
Az OK, hogy van az oroszoknak csak nem használják, de akkor nem is tapasztalnak vele.Igazad van, ez nem egy csúcstechnikával vívott háború.
Egyik részről sem. A nyugat kíméli, legfeljebb teszteli, az orosznak pedig nincs. Persze. Nagy tévedés. Van neki bőven, csak még nem használja (utoljára 2015-ben használta Ukrajnában a zavaróit, mire egy NATO ezredes meg is jegyezte, hogy a kőkorszakban érezte magát a teljes kommunikációs csend miatt), későbbre tartogatja (már ha lesz ideje neki is bekapcsolni - alább leírom, hogy miért), meg egyébként is más típusú háborúra készíti fel a seregét. És az utóbbi a lényeg!
Ne feledjük, hogy egy NATO vs. Oo. háború nem a csúcstechnikáról fog szólni. Egy hét után mennek vissza a fiúk - kéz a kézben - a II. vh. szintjére, már ha addig a stratégiai atomtöltetek el nem pukkannak. Ti. az első körben le lesz nullázva a High End technika nagy része mindkét oldalon, műholdastól, mindenestől. EMP/HEMP (na meg a bőven szórt taktikai nukik) kiütnék az összes elektronikát, az AWACS gépek pedig vagy elhúznak olyan távolságra, hogy nem lövik le őket (de akkor ők sem látnak semmit) vagy mennek a levesbe.
A jelenlegi nagy harctéri információdömping tízedére esne egy hét alatt, mindkét oldalon (kérdés, hogy ennek melyik oldal látná nagyobb kárát). Nem maradna más, mint a hagyományos iránytű és a nyuszitalpas csévélős/drótos analóg rádió (már ha azt is ki nem üti az elektromágneses hullám). A csúcsfegyverekben is csak az működne, aminek van másodlagos hagyományos elven működő meghajtása (pl. MBT esetében az ágyúcső mechanikus mozgatása).
Úgy, hogy ne nagyon készüljünk csillagok háborúja szintű haditechnikai ütközetre egy NATO vs. Oo. háborúban.
Amit leírtál a végére szitu az kb. II. világháborús szint. Abban már van tapasztalata a nyugatnak is!