Sok igazságod vagyon,a nyugat se nem tökéletes,se nem szent,se nem grál lovag-és még csak nem is egységes (ahogy a kelet sem)
De nam a nyugattol vagyunk mi egy szarosgödörbe merült ország,hanem magunktol.
Mi vagyunk az egyetlen KKE-i ország,amelyik nem váltotta le a kommunista államszervezetet.Ez az alapprobléma,ami hozta magával a többit (amik amúgy is megvoltak,de nem lettek volna ilyen súlyuak).
Vegyük már tudomásul,a NER se nem nemzeti,se nem együtműködő,se nem magyar-simán egy latin amerikai stilusú rablódiktatúra,a kommunista pártállami szervezetrendszerrel összefonodva.Semmiféle magyar gazdasági fejlődést nem hozott,banánköztársasági gazdaságpolitikát folytatott,és folytat ma is (csak banánültetvény helyett összeszerelőüzemekkel-droidköztársaság).A 2010es évek életszinvonal növekedését,gazdasági bővülését nem a vajda hozta,hanem az EU/nyugati konjuktura.Ha Cheeta majom lett volna kormányon,akkor is lett volna EU konjuktura.Ami azt illeti,inkább arrol tehet a NER,hogy nálunk volt a legkisebb az életszinvonal növekedés-és közben szétverték/ellopták a jövő magyar gazdasági fejlődés lehetőségének alapjait (szétrohadt iskolarendszerrel az élen-olyan nemzetgyilkos hazaáruló bűn ez,amiért 100 halál is kevés volna)
Hogy nyugaton vannak idiótaságok,és káros politikai irányzatok?Hogyne-a kommunizmus és a nácizmus is nyugati találmány.
De a fejlódés útja akkor is a nyugati jogállam és demokratikus intézményrendszer útja (ez kicsit koplex,mert nincs egységes nyugati intézményrendszer,csak szervező elv-szerintem a francia félelnöki rendszer lenne nekünk jó,erős és önálló önkormányzati rendszerrel karöltve.Ezen spec érdemes lenne vitázni-értelmes módon).NEM a despotikus önkény,a jóságos cáratyuska/pártfőtitkár-vezér kénye kedve,a seggnyaló szervilis aparatcsik/mandarin diktatúrát kéne erősiteni.Inkább megszabadulni az ittlévőtöl.Kikecmeregni végre a mucsaji urambátyám feudális seggnyaló mutyivilágunkbol,végre egyszer már valahára.
A geopoitikai-társadalmi realitás, az ország/nemzet lokációja olyan, ami semmi más KKE nációhoz nem hasonlítható.
Még a lengyelhez is csak felszínesen.
Ebben az országban, ha nem lopod szét és nem uralod le a közvagyont, akkor nem lesz stabil hatalmad. De ha nem lesz hatalmad, akkor maradásod se.
2010 mutatta meg tisztán, hogy ide a szép ígéret, de még a hőn áhított bankár-technokrata menedzseri attitűd is kevés.
Kormányon itt tartósan csak az fog maradni, aki lop, csal, uralkodik és leural.
Ez eddig minden korban és rendszerben így volt.
Szemben más KKE nációkkal, idehaza soha nem volt ritka a 20-40 évig tartó hatalom, zömében mindig személyekhez kötve.
A 4-8 éves epizodistáknak csak valami aktuális vészkorszak utáni káoszban termett ideig-óráig babér, akkor is inkább csak külső hatalmak klienseiként.
Ha ezt az országot valóban vezetni akarod, akkor oda meg kell teremteni a gazdasági és a tömegbázist is. Az elsőt csak vadkapitalista módon, míg ebből fakadóan a másodikat, csak populizmussal érheted el.
Amiről te beszélsz, az a bizonyos jóléti társadalom, ahol a jut is, marad is alapon mindenki boldog, idehaza nem jöhet szóba. És ennek nem (csak) belső okai vannak.
Ez a nemzet rajta áll egy interkontinentális verőéren. Ha gazdag és öntudatos lenne, mint pl. Svájc, az nagyon sokba fájna másoknak, akiknek megvan minden erejük ahhoz, hogy inkább káoszt gerjesszenek, de ne legyünk drága vámszedői az ő érdekeiknek.
A legtöbb, ami ebből kikerekedhet, ha egy kvázi király uralkodik, mert csak ő tarthat itt rendet.
Az ország és a nemzet speciális helyzete miatt bárhogy is kepesztünk, átlag egy emberöltőn belül mindig egy ilyen államrendbe gravitál vissza minden.
És ami a belső okokat illeti. Trianon.
Trianon miatt elveszítettük az egyesített Budapesten kívüli valódi, a fővárostól már releváns távolságra levő polgári központjainkat.
Az első világháború utáni dzsentrifikációt felgyorsította a zselléresedés és emellé mind a mai napig tart a főváros vízfejesedése.
Egyszerűen a megmaradt magyar vidéki nagyvárosok már nincsenek elég távol a fővárostól, hogy önálló karakterrel, alternatív polgári demokratikus központokká fejlődhessenek.
Maximum csak a környékbe tanyavilágból jövőknek jelentenek vonzerőt, de még onnan is mindenki a fővárosba tart. Vagy külföldre. Mert ma már könnyen megteheti.
Ironikus, hogy ezen pont Kádárék akartak vmit változtatni, mert míg Rákosi nem bízott a feltétlen megmaradásban és létrehozta Nagy Budapestet 1951-ben (hogy egy en bloc leuralható regionális központot egy kézben tudjanak tartani), addig a kádári szocializmusban igyekezték diverzebbé tenni a gazdaság eloszlását.
Aztán a 90-es években a fővárosi nagypolitika a gyengébb érdekérvényesítő erejű vidéket cseszte meg, ami miatt megindult az elnéptelenedés, leszakadás, illetve a főváros vízfejesedése. Ez utóbbi gazdasági gravitációja akkorára nőtt ezáltal, hogy nem csak, hogy minden erőforrást elszívott a vidék elöl, de már kezd a saját súlya alatt összeroppanni.
Ma annyi pénzbe kerül a fővárosban csak az állagmegóvás az irdatlan hatalmas infrastrukturális amortizáció miatt, amiből jóformán a vidék felét nettó fejleszteni lehetne. Naná, volna is honnan...
Egy ilyen aránytalan eloszlású kultúrális-társadalmi-demográfiai szerkezetben polgári demokráciát csak politikai alapon csinálni lehetetlen.
Ahhoz előbb egy mindenható király kell, akinek megvan az egyedüli teljhatalma, hogy egy kicsit előbb elgereblyézi a talajt, aztán majd jöhet a polgárosodás.
Ez viszont legalább 30-40 év alatt hozhat majd csak eredményt.