[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 027
2 912
113
Hogyne, mert oda van bejelentve a cégek központja. Azért, mert az a főváros. Ha holnaptól Kisvárda lenne a főváros, átköltözne pár minisztérium, akkor holnapután vinnék oda a cégek is a székhelyüket.
Így van. Papíron nekünk is Bp van a székhely ezért az iparűzési adó 10%a helyből odamegy. És mivel nominálisan ez a legnagyobb adónem, ez sok pénzt jelent.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 672
113
Bár alapvetően egyetértek azzal, hogy Budapestet karcsúsítani kellene (én IX. kerületben élek lassan 30 éve, átéltem a gettóból felemelkedést, igazából elég jó hely lett), milyen időtávon gondolod ezt reálisnak?
Ez hosszú idő, bár ha megindul a folyamat, a végére begyorsul, mert lenne egy öngerjesztő hatása. Az emberi természetből kiindulva így is minimum egy emberöltő kéne a generációs szemlélet miatt.

Ez egy hülyeség.
A főváros netto adóbefizető-vagyis több adót fizet be,mint amennyi támogatást kap.Akkor mégis hogyan szivhatná el az erőforrásokat a vidéktől?
Mert, ami forrást maga kitermel, az még az állagmegóvásra se elég. A fejlesztés maga már az egész ország kontójára megy.
Az a baj, hogy te csak azt nézed, mennyi pénzt termel meg Budapest, de azt már nem, hogy az hogyan hasznosul. Leginkább sehogy és ezzel ideje lenne már foglalkozni.

Drasztikusan kifejezve, én holnaptól megtiltanám az irodaház és lakótömb építéseket a fővároson belül. Ami átadás előtt van, azt vissza is bontatnám és parkosítanám.
Egyszerűen agyrém, hogy még mennyi új irodaház épül és még mennyi fog a városban, ráadásul most már környezettanulmány nélkül.
Mégtöbb irodaház, mégtöbb beton, mégtöbb por, mégtöbb ember, mégtöbb céges autó.
Ami soványka adó bejön egy ilyen betonmonstrum megépüléséből mondjuk a XIII. kerülteben, az Árpád hídnál, annak a sokszorosát költjük el sugarasan kifelé Újpesten, Dunakeszin, Sződligeten, Vácott, Óbudán, Szentendrén, Pilisvörösváron, Zúglóban, Cinkotán, Csömörön, Kistarcsán, Gödöllőn... csak mert ennyi helyről ingáznak be egy hülye angyalföldi irodaházba.
Ennyi út károsodik, ennyi ember szívja a gázt és ül emiatt mégnagyobb dugóban.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 672
113
Azért mennek az emberek vidékről a (fő)városba,mert jobb a megélhetés (vidéki elcigányosodást most vegyük ki a képletből,de sok faluból ezért is menekül a magyar).Ez gazdasági probléma.Ha nincs megélhetés,nincs jövőkép,akkor elmennek az emberek oda,ahol úgy gondolák,hogy ott van.(tetszettek volna nem szétverni a vidéki gazdaságot,a mezőgazdasággal az élen)
A városiasodás világméretű jelenség,és várhatóan növekedni fog.
De magad írod le a problémát, én meg a megoldást, de azzal meg vitázol.
A városiasodás világméretű jelenség. Oké.
És jól van ez így?
Ráadásul nálunk, ahol a városiasodás az egyetlen várost jelen?
Ez normális?

Szétverték a vidéket, igen. De akkor nem kéne újjáépítenünk? Nincs jövőkép vidéken? Talán csinálni kéne. Nincs rá pénz? El kell venni onnan, ahol van. Mondjuk Budapesttől. Akkor majd lesz.
Ideje lenne már végre felébredni és nem csak a múlton keseregni.
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
523
2 775
93
Csak okulásul! Bár van, akit a tények sem zavarnak elvakult gyűlöletében.

Szabó József

Pressman nagykövet esete az USA-orosz kereskedelmi kapcsolatokkal…
Huszonöt évet töltöttem el diplomáciai szolgálatban. Olyat nem nagyon tapasztaltam ezen idő alatt, hogy egy nagykövet a fogadó országban olyan nagyköveti tanácskozásra hívja össze nagykövet társait, amelyen a fogadó állam miniszterelnökét elítélő mondatok hangzanak el. Olyat is szólt ez a jó ember, hogy Magyarország egyedül a szövetséges országok közül esedezik üzletért Oroszországnál, miközben az ukrán civileket öldös halomra. Attól most eltekintek, hogy felsoroljam, az USA rövid történelme folyamán mennyi civil embert gyilkolászott le világszerte.
Most csak és kizárólag az üzleti oldalra koncentráljunk. Mellékelek egy táblázatot. Az USA adminisztráció hivatalos oldaláról származik és az USA-orosz kereskedelmi kapcsolatok ez évi alakulását tartalmazza havi bontásban. 2023 január és augusztus között az USA 3 milliárd 384 millió dollár értékben vásárolt különböző termékeket Oroszországból, míg az USA vállalatok ugyanezen időszak alatt 396 millió dollár értékben értékesítettek amerikai árucikkeket Oroszországban. Na, szóval, ki esedezik itt üzletért Oroszországnál?
A tényekhez tartozik persze, hogy szinte történelmi mélyponton vannak a két ország kapcsolatai, beleértve a külkereskedelmet is. Utoljára 1997-ben volt ennél alacsonyabb az orosz áruk importja Amerikába.
Érdekes megnézni az áruszerkezetet is, persze. Az Amerikába importált orosz áruk nagy részét a nukleáris fűtőanyagok, a műtrágyák és a platinacsoportba tartozó fémek (palládium, platina, ródium) teszik ki (kb. 2,5 milliárd USD értékben). Ezen belül az egyes termékcsoportokra csak részadatokat sikerült kibányásznom. Ezek szerint.
  • 2023. első negyedévében az USA műtrágyaimportja Oroszországból 127,4%-kal nőtt, értéke elérte az 596 millió USD-t (2022 hasonló időszakában ez az érték 262 millió USD volt);
  • az USA megduplázta a dúsított urán Oroszországból származó importmennyiségét is (pontosabban 2,2x-re emelte), ami így elérte a 416 tonnát, értékben 696,5 millió USD-t. (2022 azonos időszakában a szállított dúsított urán mennyisége 188t volt).(Apropó: ezzel Oroszország az USA legnagyobb dúsított urán beszállítója lett).
  • 2023 január-júliusában az Egyesült Államok 701 millió dollár értékű palládiumot importált Oroszországból (2022 egészében 1,39 milliárd dollárt). (A palládiumról többször írtam már: elengedhetetlen fém a félvezetők gyártásában és az autóiparban). Ez a mennyiség az USA palládiumszükségletének kb. 35-40%-át biztosítja.
Na, szóval: az USA a számára stratégiai jelentőségű és mennyiségű árucsoportok tekintetében csak USA érdek van. Tök mindegy, hogy az oroszok Pressman szerint ukrán civileket támadnak, az USA ilyenkor félrenéz. E félrenézés következménye mintegy 3 milliárd dolláros kereskedelmi többlet orosz oldalon, amit Moszkva akár a háború finanszírozására is fordíthat. Másnak viszont nem engedhető meg a félrenézés luxusa és épp azzal az árulással vádol meg bennünket egy olyan ország nagykövete, amit maga követett el többek között ellenünk is.
u.i. sok agyatlan honfitársunk meg a nagykövet X oldalán árulózza OV-t. Szerintem meg épp az történik, hogy az USA veszi semmibe európai szövetségeseit, azok érdekeit és szúrja hátba őket. Nem csak Magyarországot, hanem minden egyes partnerét. Azoknak a nagyköveteknek az országait is, akik gondolom szorgosan bólogattak Pressman szavaira – figyelmen kívül hagyva a fentebb részletezett tényeket.
https://www.census.gov/foreign-trade/balance/c4621.html
Brávó!
Amúgy szerény nyomott véleményem az, hogy a kettős mérce legújabb megnyilvánulása uralkodó brüsszeli körök részéről, hogy tudniillik a "kedves" ultranacionalista ukránok mellett az uníós tagország horvát, és bolgár "barátaink" többszörösére emelik a csővezeték tranzitáraikat, nyilvánvalóan visszaélve a helyzetükkel.. Nem hallom, hogy ki lennének borulva az úniós parlamentben, vagy a "tisztelt" tanácsban.... Ilyenkor kussban maradnak..
Ja, hogy orosz gázról van szó ahha... Akkor lehet únión belül fenyíteni egymást, ugye? Akkor szabad a pálya? De akkor az a sok szánalmas lózung az egységről, üres propi? Ugyanis azt várnám el, hogy az amúgyis vészterhes időkben, ugyanmár, kicsinyes, és primitív módon ne szivassuk egymást, legalább mi, úniós tagországok... Fizetünk mint a katonatiszt az amúgyis magas árakat az energiahordozókért, erre még ez is.. Mondjuk schengeni rendszer éppen esik szét, és szűnik meg, szóval a bolgároknak nem lesz mihez csatlakozni, amit megvétozhatnánk... Szégyen és gyalázat, de ahogy a mondás tartja, amilyen az adjon Isten...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 078
33 116
113
Ez hosszú idő, bár ha megindul a folyamat, a végére begyorsul, mert lenne egy öngerjesztő hatása. Az emberi természetből kiindulva így is minimum egy emberöltő kéne a generációs szemlélet miatt.


Mert, ami forrást maga kitermel, az még az állagmegóvásra se elég. A fejlesztés maga már az egész ország kontójára megy.
Az a baj, hogy te csak azt nézed, mennyi pénzt termel meg Budapest, de azt már nem, hogy az hogyan hasznosul. Leginkább sehogy és ezzel ideje lenne már foglalkozni.

Drasztikusan kifejezve, én holnaptól megtiltanám az irodaház és lakótömb építéseket a fővároson belül. Ami átadás előtt van, azt vissza is bontatnám és parkosítanám.
Egyszerűen agyrém, hogy még mennyi új irodaház épül és még mennyi fog a városban, ráadásul most már környezettanulmány nélkül.
Mégtöbb irodaház, mégtöbb beton, mégtöbb por, mégtöbb ember, mégtöbb céges autó.
Ami soványka adó bejön egy ilyen betonmonstrum megépüléséből mondjuk a XIII. kerülteben, az Árpád hídnál, annak a sokszorosát költjük el sugarasan kifelé Újpesten, Dunakeszin, Sződligeten, Vácott, Óbudán, Szentendrén, Pilisvörösváron, Zúglóban, Cinkotán, Csömörön, Kistarcsán, Gödöllőn... csak mert ennyi helyről ingáznak be egy hülye angyalföldi irodaházba.
Ennyi út károsodik, ennyi ember szívja a gázt és ül emiatt mégnagyobb dugóban.
Hogy lehetne jobb is?Persze.
De ha a vidéki gazdaság le van rombolva,akkor nincs ami vidéken tartsa az embereket.Hiába irod elő,hogy ott maradjanak,elmennek oda,ahol van megélhetés.
Még1x,tetszettek volna nem kinyirni a vidéki gazdaságot,a mezőgazdaságot.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 672
113
Hogy lehetne jobb is?Persze.
De ha a vidéki gazdaság le van rombolva,akkor nincs ami vidéken tartsa az embereket.Hiába irod elő,hogy ott maradjanak,elmennek oda,ahol van megélhetés.
Még1x,tetszettek volna nem kinyirni a vidéki gazdaságot,a mezőgazdaságot.
Budapest az ország kövér, beteg embere.
Lehet, hogy ő a kenyérkereső a családban, de minden pénzt kajára és gyógyszerre költ. Magára, más meg éhezik mellette.
Az orvosnak panaszkodik, hogy itt fáj, ott fáj, fáradt és elnehezült, a család meg éhezik. Az orvos javasolja, hogy kevesebbet kéne zabálni, többet kéne mozogni, le kéne fogyni.
Mire a válasz, hogy "Más is kövér, az elhízás világjelenség, amúgy is, doktor úr, nézzen már rám! Ilyen kövéren hogy mozogjak?"

Hiába ismételgeted, hogy a vidék szét lett verve, el lett veszejtve, amíg nem építed újjá, mert minden pénzt a fővárossal zabáltatatsz fel, addig nem lesz változás.
Te a betegségről beszélsz, én a gyógymódról.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 422
33 684
113
Hogy lehetne jobb is?Persze.
De ha a vidéki gazdaság le van rombolva,akkor nincs ami vidéken tartsa az embereket.Hiába irod elő,hogy ott maradjanak,elmennek oda,ahol van megélhetés.
Még1x,tetszettek volna nem kinyirni a vidéki gazdaságot,a mezőgazdaságot.

A mezőgazdaság a fejlett országokban nemigen tud 4%-nál több embert foglalkoztatni (világszinten persze még mindig 25%+ a részesedése a foglalkoztatásból), az EU GDP-jének meg 1,6%-a a mezőgazdaság. Az élelmiszeripart pedig már kinyírták 25-30 éve, majd a cukoripart az EU-csatlakozás után.
Magyarországon jelenleg 4,4%-ot foglalkoztat a mezőgazdaság, míg Németországban 1,25%-ot... legalábbis a statisztikák szerint.
A vidék elnéptelenedése a fejlett országokban mindenütt megfigyelhető, az ipari forradalom óta. Meg lehet nézni az USA-t, szellemváros szellemvárost követ a belső, nagyvárosi központoktól távoli területeken. De emlékszem, 20+ éve jártam Franciaországban, a vidéki településeken egy lélek nem volt sehol az utcán. Ma már itthon sem nagyon, csak ott, ahol sok a c-típusú állampolgár. Ott vannak...
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 422
33 684
113
Budapest az ország kövér, beteg embere.
Lehet, hogy ő a kenyérkereső a családban, de minden pénzt kajára és gyógyszerre költ. Magára, más meg éhezik mellette.
Az orvosnak panaszkodik, hogy itt fáj, ott fáj, fáradt és elnehezült, a család meg éhezik. Az orvos javasolja, hogy kevesebbet kéne zabálni, többet kéne mozogni, le kéne fogyni.
Mire a válasz, hogy "Más is kövér, az elhízás világjelenség, amúgy is, doktor úr, nézzen már rám! Ilyen kövéren hogy mozogjak?"

Hiába ismételgeted, hogy a vidék szét lett verve, el lett veszejtve, amíg nem építed újjá, mert minden pénzt a fővárossal zabáltatatsz fel, addig nem lesz változás.
Te a betegségről beszélsz, én a gyógymódról.

Mindenképp ki kellene jelölni Budapestet ellensúlyozó központokat az országban, ahogy a franciák csinálták Párizs túlsúlyának csökkentésére. A szociban elvileg ilyen célból lett kiemelve Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs és Győr. Most is ezeket kellene, plusz esetleg Kecskemétet, Kaposvárt, Zalaegerszeget, Székesfehérvárt, Esztergomot. Ebből ugye kettőben most is van autógyár, Zalaegerszegen reményeink szerint hadiipar lesz, Fehérvár is még viszonylag jelentős ipari központ (Videoton stb).
Most is ezekbe kellene irányítani a fejlesztéseket, csak hát, ha ellenzéki valamelyik, akkor nem szeretik őket odafenn (jelenleg csak 2 kormánypárti az 5-ből). A Lázárok meg a saját városukba csináltatnak soha meg nem térülő tram-train féle dolgokat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 078
33 116
113
A mezőgazdaság a fejlett országokban nemigen tud 4%-nál több embert foglalkoztatni (világszinten persze még mindig 25%+ a részesedése a foglalkoztatásból), az EU GDP-jének meg 1,6%-a a mezőgazdaság. Az élelmiszeripart pedig már kinyírták 25-30 éve, majd a cukoripart az EU-csatlakozás után.
Magyarországon jelenleg 4,4%-ot foglalkoztat a mezőgazdaság, míg Németországban 1,25%-ot... legalábbis a statisztikák szerint.
A vidék elnéptelenedése a fejlett országokban mindenütt megfigyelhető, az ipari forradalom óta. Meg lehet nézni az USA-t, szellemváros szellemvárost követ a belső, nagyvárosi központoktól távoli területeken. De emlékszem, 20+ éve jártam Franciaországban, a vidéki településeken egy lélek nem volt sehol az utcán. Ma már itthon sem nagyon, csak ott, ahol sok a c-típusú állampolgár. Ott vannak...
Ezért irtam,hogy világjelenség a városiasodás.
Ettöl függetlenül lehetne sokkal jobb a vidék helyzete,de ez nem megy parancsra.Ha nincs gazdasági fejlódés,nincs megélhetés,akkor onnan elmennek az emberek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 078
33 116
113
Budapest az ország kövér, beteg embere.
Lehet, hogy ő a kenyérkereső a családban, de minden pénzt kajára és gyógyszerre költ. Magára, más meg éhezik mellette.
Az orvosnak panaszkodik, hogy itt fáj, ott fáj, fáradt és elnehezült, a család meg éhezik. Az orvos javasolja, hogy kevesebbet kéne zabálni, többet kéne mozogni, le kéne fogyni.
Mire a válasz, hogy "Más is kövér, az elhízás világjelenség, amúgy is, doktor úr, nézzen már rám! Ilyen kövéren hogy mozogjak?"

Hiába ismételgeted, hogy a vidék szét lett verve, el lett veszejtve, amíg nem építed újjá, mert minden pénzt a fővárossal zabáltatatsz fel, addig nem lesz változás.
Te a betegségről beszélsz, én a gyógymódról.
Az nem gyógymód,ha hatalmi szóval elő akarsz irni valamit.Ha nincs valódi,fenttartható piaci alapú gazdasági fejlődés,akkor nem lesz értelmes lakosságmegtartó képesség sem.Max a segélyen élő c tipusú állampolgárok számát növeled mégjobban.
Ott meg nem lesz gazdasági fejlődés érdemben,ahol a munkádat állami intézményes közreműködéssel bármikor elveheti egy helyi földesúr.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 509
113
Ott meg nem lesz gazdasági fejlődés érdemben,ahol a munkádat állami intézményes közreműködéssel bármikor elveheti egy helyi földesúr.
Amúgy én vidéki vagyok a család egy része meg mezőgazdasággal foglalkozik és még a mesében se láttam ilyet. ( mondjuk nincs a környéken szupernagy birtok és van még pár működő tsz is szóval megeshet, hogy csak szerencsés a környék)
 

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
2 114
11 272
113
Mindenképp ki kellene jelölni Budapestet ellensúlyozó központokat az országban, ahogy a franciák csinálták Párizs túlsúlyának csökkentésére. A szociban elvileg ilyen célból lett kiemelve Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs és Győr. Most is ezeket kellene, plusz esetleg Kecskemétet, Kaposvárt, Zalaegerszeget, Székesfehérvárt, Esztergomot. Ebből ugye kettőben most is van autógyár, Zalaegerszegen reményeink szerint hadiipar lesz, Fehérvár is még viszonylag jelentős ipari központ (Videoton stb).
Most is ezekbe kellene irányítani a fejlesztéseket, csak hát, ha ellenzéki valamelyik, akkor nem szeretik őket odafenn (jelenleg csak 2 kormánypárti az 5-ből). A Lázárok meg a saját városukba csináltatnak soha meg nem térülő tram-train féle dolgokat.
Debrecen lesz kijelölve második fővárosnak szerintem. Az infrastruktúrát már építik hozzá.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 052
30 485
113
Amúgy én vidéki vagyok a család egy része meg mezőgazdasággal foglalkozik és még a mesében se láttam ilyet. ( mondjuk nincs a környéken szupernagy birtok és van még pár működő tsz is szóval megeshet, hogy csak szerencsés a környék)
Iyenről még én se, de olyanról igen, hogy egy embernek volt egy jól menő boltja és megjelent ott pár ember akik mondták neki, hogy vagy eladja a boltot az ország gázszerelőjének vagy bezár. Nem adta el és be is zárta mert rászálltak a hatóságok...
 

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
2 114
11 272
113
Iyenről még én se, de olyanról igen, hogy egy embernek volt egy jól menő boltja és megjelent ott pár ember akik mondták neki, hogy vagy eladja a boltot az ország gázszerelőjének vagy bezár. Nem adta el és be is zárta mert rászálltak a hatóságok...
Én is hallottam ezt, kormányellenes beállítottságú kollégától.

Bizonyíték? Az nincs... Csak hallotta ő is valakitől..
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 650
7 156
113
Iyenről még én se, de olyanról igen, hogy egy embernek volt egy jól menő boltja és megjelent ott pár ember akik mondták neki, hogy vagy eladja a boltot az ország gázszerelőjének vagy bezár. Nem adta el és be is zárta mert rászálltak a hatóságok...
Név szerint?
Csak azért mert nekem is mesélt olyat az ismerosom, hogy 1millard Ft felett tesznek egy nem erdemes visszautasitani ajanlatot. Kerdezem a te ceged hol van? Erre o: 2 millard. Es erdeklodtek? -nem
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 672
113
Ezért irtam,hogy világjelenség a városiasodás.
Ettöl függetlenül lehetne sokkal jobb a vidék helyzete,de ez nem megy parancsra.Ha nincs gazdasági fejlódés,nincs megélhetés,akkor onnan elmennek az emberek.
Te felcseréled az ok-okozati öszefüggéseket.
Ha nincs gazdasági fejlődés, elmennek az emberek. Igen, ez tény, de ez a betegség maga.
Az emberek elmennek, a főváros hízik és túlnövi saját képességeit.
Világjelenség.
Úgy is fogalmazhatunk, hogy a világ beteg, a betegség neve az urbanizáció, tudunk róla, ismerjük, de mégse teszünk ellene, mert nincs betegségtudatunk.

A gyógymód a trend megfordítása. Le kell fogyasztani a városokat, nálunk pedig a fővárost. A fogyókúra mindig olyan extra munkavégzés, amit nem pótolunk vissza semmivel.
Budapesten termelni kell az adót, de közben azt a vidékre kell költeni, amíg ott be nem indul valami.
A fővárosról első körben le kell választani az ingázókat, mert ők okozzák a legtöbb rombolást és extra terhet.
Majd ezzel párhuzamosan le kell csökkenteni a lélekszámot is.
 

tomippo

Well-Known Member
2016. május 16.
3 322
10 359
113
Szerintetek mikor esett volna szét az ország ha mohácsnál vagy nikápolynál döntő vereséget szenvedtek volna a törökök és nincs török + habsburg uralkodás?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A geopoitikai-társadalmi realitás, az ország/nemzet lokációja olyan, ami semmi más KKE nációhoz nem hasonlítható.
Még a lengyelhez is csak felszínesen.

Ebben az országban, ha nem lopod szét és nem uralod le a közvagyont, akkor nem lesz stabil hatalmad. De ha nem lesz hatalmad, akkor maradásod se.
2010 mutatta meg tisztán, hogy ide a szép ígéret, de még a hőn áhított bankár-technokrata menedzseri attitűd is kevés.
Kormányon itt tartósan csak az fog maradni, aki lop, csal, uralkodik és leural.
Ez eddig minden korban és rendszerben így volt.
Szemben más KKE nációkkal, idehaza soha nem volt ritka a 20-40 évig tartó hatalom, zömében mindig személyekhez kötve.
A 4-8 éves epizodistáknak csak valami aktuális vészkorszak utáni káoszban termett ideig-óráig babér, akkor is inkább csak külső hatalmak klienseiként.

Ha ezt az országot valóban vezetni akarod, akkor oda meg kell teremteni a gazdasági és a tömegbázist is. Az elsőt csak vadkapitalista módon, míg ebből fakadóan a másodikat, csak populizmussal érheted el.

Amiről te beszélsz, az a bizonyos jóléti társadalom, ahol a jut is, marad is alapon mindenki boldog, idehaza nem jöhet szóba. És ennek nem (csak) belső okai vannak.
Ez a nemzet rajta áll egy interkontinentális verőéren. Ha gazdag és öntudatos lenne, mint pl. Svájc, az nagyon sokba fájna másoknak, akiknek megvan minden erejük ahhoz, hogy inkább káoszt gerjesszenek, de ne legyünk drága vámszedői az ő érdekeiknek.
A legtöbb, ami ebből kikerekedhet, ha egy kvázi király uralkodik, mert csak ő tarthat itt rendet.
Az ország és a nemzet speciális helyzete miatt bárhogy is kepesztünk, átlag egy emberöltőn belül mindig egy ilyen államrendbe gravitál vissza minden.

És ami a belső okokat illeti. Trianon.
Trianon miatt elveszítettük az egyesített Budapesten kívüli valódi, a fővárostól már releváns távolságra levő polgári központjainkat.
Az első világháború utáni dzsentrifikációt felgyorsította a zselléresedés és emellé mind a mai napig tart a főváros vízfejesedése.
Egyszerűen a megmaradt magyar vidéki nagyvárosok már nincsenek elég távol a fővárostól, hogy önálló karakterrel, alternatív polgári demokratikus központokká fejlődhessenek.
Maximum csak a környékbe tanyavilágból jövőknek jelentenek vonzerőt, de még onnan is mindenki a fővárosba tart. Vagy külföldre. Mert ma már könnyen megteheti.
Ironikus, hogy ezen pont Kádárék akartak vmit változtatni, mert míg Rákosi nem bízott a feltétlen megmaradásban és létrehozta Nagy Budapestet 1951-ben (hogy egy en bloc leuralható regionális központot egy kézben tudjanak tartani), addig a kádári szocializmusban igyekezték diverzebbé tenni a gazdaság eloszlását.
Aztán a 90-es években a fővárosi nagypolitika a gyengébb érdekérvényesítő erejű vidéket cseszte meg, ami miatt megindult az elnéptelenedés, leszakadás, illetve a főváros vízfejesedése. Ez utóbbi gazdasági gravitációja akkorára nőtt ezáltal, hogy nem csak, hogy minden erőforrást elszívott a vidék elöl, de már kezd a saját súlya alatt összeroppanni.
Ma annyi pénzbe kerül a fővárosban csak az állagmegóvás az irdatlan hatalmas infrastrukturális amortizáció miatt, amiből jóformán a vidék felét nettó fejleszteni lehetne. Naná, volna is honnan...

Egy ilyen aránytalan eloszlású kultúrális-társadalmi-demográfiai szerkezetben polgári demokráciát csak politikai alapon csinálni lehetetlen.
Ahhoz előbb egy mindenható király kell, akinek megvan az egyedüli teljhatalma, hogy egy kicsit előbb elgereblyézi a talajt, aztán majd jöhet a polgárosodás.
Ez viszont legalább 30-40 év alatt hozhat majd csak eredményt.
Miért akarnánk polgárosodni? Miért kezeljük evidenciaként, hogy polgárosulnunk kell, miközben annak példája: a Nyugat hogy néz már ki és hova tart emiatt! Miért nem feudalizáció inkább? A feudális viszonyok immunrendszert teremtenek a nyugati zsákutcával szemben. Vagy miért nem sinizáció! Kínáé a leginnovatívabb társadalmi képlet, szintén erősen védve a nyugatosodás pestisétől!

Szóval mi ez a polgárosulás mánia! Egyszer már trianonhoz vezetett a kiegyezés utáni átkozott polgárosulás! Hogy csak a saját zsákutcánkat idézzem.

A polgárság egyértelműen olyasvalami, amit erős kézzel kordában kell tartani, a politikai hatalom minden lehetőségétől megfosztani és államérdek mentén terelgetni. Isten mentsen a hatalmon lévő kapitalistától, aki nemzetet, hazát, államot és sereget ír le a profit oltárán!

Ha jót akarsz, akkor a polgár csak egy bakancstalpat láthat ha tekintete letér a kijelölt útjáról és merészségében felnézni mer!
 
Status
Not open for further replies.