A fenenagy orosz fenyegetésről pár gondolatot.
Az ilyesmit ostoba dolog kizárólag egyoldalúan szemlélni. Mert nekünk állítólag ők az ellenség. És fordítva?
Az oroszok hányszort támadták meg Európát az elmúlt 150 évben? Egyszer sem?
És fordítva? Napoleon? Vilmos császár és az Osztrák-Magyar Monarchia? Az intervenciós csapatok? Hitler és Horthy? A náci Németországot hogyan máshogy lehetett volna legyőzni, ha nem úgy, hogy elgyalogoltak Berlinig. Pont, ahogy a nyugati szövetségesek tették. Egyetlen orosz se állt volna meg a szovjet határ onnansó oldalán, hogy megvárja, amíg a németek újra összeszedik magukat. Azok a németek, akik amúgy egészen Moszkváig jutottak.
Istenem, nem hiszem el, hogy ilyeneket kell olvasnom 2020-ban! Mintha 1973-at írnánk!
Az orosz bevonulás Havasalföldre? Később ez teszi lehetővé az 1849-es intermezzót Magyarországra. Az első világháborúban Oroszország tudatosan építette pozícióit a Balkánon, mint ma, akkor is Szerbiát megtéve előretolt bástyájának, a pánszlávizmus propagandáját népszerűsítve. Orosz csapatok előbb vonultak át Galícián, mint egyetlen osztrák, vagy magyar katona is az Orosz Birodalom területére lépett volna. A háború első része a megállításukról szólt. És ennek látta veszélyét Tisza gróf is.
A második világháború előtt a Szovjetunió bekebelezte Észtországot, Lettországot, Litvániát, Besszarábiát, Finnország egy részét, és a németekkel
közösen megtámadva Lengyelországot, annak felét. Hogy az ázsiai bővüléseket most ne vegyük sorra.
Lenin mondása volt, szabadon idézve: Az első világháború kezünkbe adta Oroszországot. A második kezünkbe fogja adni Európát.
És így is történt. A háború előtti borssúrákon Kárpátalját mint szovjet területet tüntették fel. Mint láttuk, hiába tartozott az a "baráti", "felszabadított" Csehszlovákiához, be is nyelték. A történelemkutatásban ma már nem fehér folt, hogy a Szovjetunió 1941-ben offenzív háborúra készült. A sikertelen védekezést, és a jelentős mennyiségű hadianyagveszteséget 1941-ben éppen a támadóállásban felállított csapatösszevonások ténye okozta (lásd erről: Ungváry Krisztián).
1944-'45-ben minden pontosan úgy történt, mint eredetileg tervezte Moszkva. Csak némiképp megváltozva, a felszabadítás köpenyében, és pár év csúszással.
Ez az orosz beavatkozás volt 1956-ban Lengyelországban és Magyarországon, 1968-ban Prágában.
Ez van benne az orosz gondolkodásban. Lavrov maga jelentette ki, hogy Katalin cárnő egyik miniszterének mondásához kívánja visszavezetni Oroszországot, miszerint:
"Engedélyünk nélkül egy ágyút sem lehetne elsütni Európában".
A Bizánci Birodalom önmaga által képzelt örököseként Oroszország egyszerűen természetes hatalmi területének tekinti Európát, és ez irányítja a külpolitikai törekvéseit. Olvasd erről:
https://epa.oszk.hu/00000/00022/00374/11390.htm
Ha már a svédek is szóba kerültek, a velük való legutóbbi konfliktus is azzal nyitott, hogy a svédek támadták meg Szentpétervárt...
Hányszáz éve is?
Meddig él még velünk a múlt? Hogy jutottunk újra ide?