A törökök is keresnek maguknak kevésbé macerás ellenfelet, ha feltétlenül hódítási viszketegségük van. Azért ha a görögök mögé odaáll az EU-nak csak egy-két érdemi szereplője (franciák, olaszok, németek, spanyolok, lehet válogatni) akkor azonnal nem lenne diadalmenet Jumurdzsákéknak.
Meg aztán minek is támadnának? A törököknek olaj, gáz, egyéb erőforrások kellenek, nem a festői Bulgária, Macedónia, vagy Görögország. Hegyből és tengerpartból a törököknek is van elég. Cipruson, meg a körülötte lévő gázmezőkön elvitatkozgatnak a görögökkel, de ezért nekimenni az EU-nak?
A törökök nem éppen kis hányadban az EU-ból élnek és már csak egy gazdasági háborút sem kockáztatnának meg, nem hogy egy katonait. Nem az a jó kereskedő legfőbb ismérve, hogy legyilkolja a saját vevőit. Mit kezdene Törökország az EU nélkül?
Egyébként meg mindenki, akinek piac, vagy partner az EU és akinek az üzletét zavarja a háború (oroszok, kínaiak, de lehet, hogy a NATO-ból kitáncolt USA is) "lebeszélnék" török barátainkat a korszakalkotó ötletükről. Még az sem kizárt, hogy a franciák és az oroszok egymástól függetlenül is megpendítenék a NATO védelem nélkül maradt Törökországnak, hogy lehet még tó Ankara helyén. Még Izraelnek sem érdeke a törökök korlátlan erősödése és ők is tudnak intézni pár villanást a törököknél. Sőt még az arabok is morcosak lennének, ha a törökök veszélyeztetnék az olajszállítást az EU-ba.
Ezen kívül a törökök annyira megszerettették magukat a szomszédságukban mindenkivel, hogy ha nekimennek az EU-nak, akkor azonnal lenne több jelentkező, aki szívesen belerúgna a törökök védtelenül maradt alfelébe.
A törököknek van elég bajuk. Nem hiányzik nekik a háborúzás az EU-val.
A németeknek ott van pár millió török (akiket persze akár haza is lehet zavarni, vagy túszként kezelni, vagy feleleveníteni a német táboroztatási hagyományokat, mint ahogy az USA csinálta a japánokkal a II. VH-ban), na de mennyi kurd van a törököknél?
A görögök, románok, bolgárok, balkán országai elég valószínű, hogy kapásból összezárnának, ha reális lenne a török hódítási veszély. Ők mind potenciális török hódítási célpontok, akik már tapasztalhatták a bőrükön korábban a török hódoltság élvezetes élményét. Alig hiszem, hogy újra vágynának rá. Meg mellesleg többségükben együtt vannak (vagyunk) az EU-ban és NATO-ban, ami a gondolatkísérlet szerint USA nélkül marad, de nem szűnik meg. Szóval elméletben mindenkinek kötelező is lenne a segítségnyújtás.
Törökök kipipálva. Következő jelölt a szörnyűséges ellenség szerepére?
Én viszont ezzel szemben azt mondom, hogy ne kizárólag csak háborúkban meg világégésekben gondolkozzunk ... Most csak gyors példa - a Földközi-tenger keleti medencéjében van egy kis "kardcsörtetés" a török-görög-francia vonalon. És? Háború van? Netán világháború atomcsapásokkal? Dehogy ...
Első körben tényleg szánjunk két percet arra, hogy Törökország miért nem tagja az EU -nak? Nem, nem a demokrácia vagy a szabadságjogok miatt. Még csak nem is az iszlám miatt ...
Aztán képzeljük oda egy olyan NATO -t melyből az USA éppen "hard-exit" -elt ... Azok a feszültségek fognak előtérbe kerülni, mint amik az EU tagsággal kapcsolatban is. Egységes EU fellépés? Még szavakban sem biztos. Jól látható módon szinte mindenki kimaradt még a "kardcsörtetésből" is most. Pedig a Benelux, Skandináv, brit, lengyel és német hadihajók is állandóan ott szoktak tobzódni (az USA, orosz és kínaiak mellett). Most miért nem? Látványosan kimaradnak a buliból ...
Egy USA nélküli NATO gyakorlatilag kb. azonnal frakciókra bomlik. Ez nem jelent háborúkat - csak érdekellentéteket. Az egyik ilyen lehet Törökország, aki hirtelen "egyedül maradna". Őket ki védené meg az oroszok ellen, ha az "oroszveszély" propagálásának főletéteményese (USA) hirtelen eltűnne annak atomarzenáljával meg haderejével meg biztonsági garanciájával egyetemben? Ők nem ebbe a NATO -ba léptek be ...
Nyugat-Európa bőszen építi le a haderejét. UK -val az élen. A többiek is nagyjából a "lázadásukat" pont a 2% be nem tartásával promontálják az USA felé. Egy török elleni konfliktust (nem háború, csak tartós és mély súrlódások) melyik maradék kicsit is jelentősebb nyugati ország vállalná be? Ahol akár többmilliós török kisebbség van vagy éppen egyéb muszlim kisebbség. Én úgy gondolom, hogy arrafelé előbb égne újra a Reichstag, mint, hogy a "táboroztatási hagyományaikat" újra fel tudnák éleszteni. Avagy a franciák meg az olaszok meg a spanyolok? Szerintem annak örülni fognak, ha 10 éven belül nem mennek államcsődbe.
Emlékezzünk a történelemre. Amikor a török utoljára erős volt, akkor teljes Nyugat-Európa a szövetségese volt. Nem békét kötöttek vagy tűzszünetet vagy ilyesmi - hanem szövetséget. Folyamatosan pumpálták beléjük a pénz, paripa, fegyvert - nomeg a logisztikát, tech-transzefert meg a katonákat is ... Én nem gondolnám azt, hogy a nyugat a jelenlegi állapotában arra vágyna, hogy ott ilyen görögökért meg bolgárokért (átlag ember azt se tudja merre keresse ezeket egy vaktérképen arrafelé) kardot csörgessen - nemhogy még esetlegesen háborúzzon ...
A balkáni országok összezárnak? Igen, a történelmük ilyen "összezárásokkal" van tele. Én úgy emlékszem ennél sokkal többször süllyedtek kisebb-nagyobb balkáni háborúk mocsarába. Az, hogy egy görög összezárjon egy albánnal? Kb. előbb követnének el kollektív öngyilkosságot (a kettejük közötti viszonyhoz képest egy "magyar-román" az örök-barátság szinonimája). Avagy egy szerb egy románért?
Hát kb. Ők is így vannak vele ... Stb. stb. Ugyanakkor érdekes lehetne, hogy pl. Románia hova is álljon? Azért Aranyosgyéresen sem a franciák építenek repteret meg giga logisztikai központot és Konstancai-kikötőt sem a németek újítják ... Ők pl. látványosan gazdi nélkül maradnak és abban biztos vagyok, hogy nyitott szemmel fogják a körülményeket és lehetőségeket vizslatni.
Ugye Közép-Európa - benne értve minket is, kb. "örülünk, ha lyuk van a seggünkön". Avagy le kéne zavarni a honvédeinket a törökkel hadakozni egy nagy "EU-török" háborúba? Hát nemigazán. Hidd el - nyugaton sem gondolkodnak másként.
Azaz a török véletlenül sem fog háborúzni az EU -val. Sem a kereskedelmi kapcsolatait nem fogja semmi érdekelni. A pénznek "sehol nincs szaga" - ezt érdemes lenne elfogadni ...
Ugyanakkor, hogy ne alakulnának ki a NATO -n belül törésvonalak? Avagy akár ne lenne itt-ott kisebb-nagyobb csetepaték (ez sem feltétlenül háborút jelent, de akár) akár NATO tagokkal vagy bevonva esetleg nem annyira NATO tagokat is?
Most a törökökről meg környezetükről nem is írnék, mert az külön wall-of-text -eket érdemelne. Érdekes világ és nem feltétlenül úgy működik, ahogy azt laikus fejjel és kívülállóként gondolnánk ...