Az USA minden egyes amerikai eredetű nehéz fegyverzet példányának értékesítéséhez, illetve továbbértékesítéséhez kongresszusi jóváhagyás kell.
Románia kizárólag az USA beleegyezésével vásárolhatott F-16-osokat Portugáliától. Ahogy a felszerelés, amiben az igazán nagy pénz van (lásd a fenti számokat) szontén az USA-tól került beszerzésre. Ennyit arról, hogy az USA miért törődött három darab géppel.
Ez volt a válaszom az értetlenkedő kérdésedre, hogy Románia miért és hogyan vásárolhatott F-16-osokat a portugáloktól. És Románia most újabb F-16-osokat akar, de már az amerikaiaktól közvetlenül.
Ezt remélem még fel tudod fogni te díszkatona...
A nemzetközi fegyverpiacon az USA érdekövezetében lehet természetesen vásárolni nem amerikai nehéztechnikát is, kivéve, ha az orosz, mert azt nem lehet.
Főleg, ha az az ország az igazán nagy értékű nehézfegyverzetet, mint a repülőtechnika az USA-tól szerzi be.
Közel két évtizede még választhattuk a Gripent, de abban a hajtómű is, a fegyverzet nagy része is amerikai. Illetve a 14 darabos flotta se itt, se a cseheknél nem ütötte meg az amerikai ingerküszöböt. De a lengyel 48 darabos tender már nem lehetett se francia, se svéd, se össz-európai. Csak amerikai.
Jegyzem meg, nekünk az USA úgymond elég nagy önrendelkezést ad, hiszen szemben az oroszokkal, bátran engedték a Mi-24-esek nagyjavítását, de csak a nagyjavítását! Modernizációról és felfegyverzésről már szó sem lehetetett. És mi van most? Már teszik a megjegyzést a magyar-orosz államközi szerződés értelmében a garanciális munkákat elvégezni hivatott orosz szakemberekre, pedig a drága amerikai barátaid ugyanúgy csak vendégek Szolnokon, mint az orosz szakszemélyzet.