Londonban Varga Judit nélkül írtak alá közleményt az EU-s igazságügyi miniszterek hétfőn, majd kedden a NATO főtitkára közölte Szijjártóval, hogy akarata ellenére meghívja az ukrán külügyminisztert egy találkozóra. A magyar diplomácián egyre könnyebben lépnek át a nyugati szövetség szervezetei.
444.hu
A NATO is túllép a magyar ellenálláson
Ezzel a szöveggel félig-meddig átlépett a magyar kormány különutasságán a többi EU-s kormány, mert mégiscsak az EU tagállamai nevében született egy dokumentum, amit a magyar kormány nem támogatott.
E szöveg megjelenése után egy nappal Szijjártó Pétert arról tájékoztatta a NATO főtitkára Brüsszelben, hogy április elejére miniszteri szintű ukrán-NATO találkozót szervez. Ezeket a találkozókat a magyar kormány évek óta blokkolja, hogy rákényszerítse az ukrán kormányt az oktatási törvény visszavonására, amivel megszüntetnék a teljesen magyar nyelvű közoktatást.
Szijjártó Péter kedd délelőtti
sajtótájékoztatóján így fogalmazott: „a NATO-főtitkár most azt közölte, hogy különböző okok miatt össze fogja hívni ezt az ülést az április 4–5-i NATO külügyminiszteri tanács alatt, dacára a magyar elutasító álláspontnak, és hogy a magyar fél azt gondolja, hogy csak egyhangú akarat esetén kerülhetne erre sor. Ez sérti a NATO egységét és az egységes akaratra vonatkozó eljárásrendet. Ugyanakkor nem tehetünk mást, tudomásul vesszük a főtitkár döntését.”
Hogy a NATO pontosan hogyan tud túllépni az évek óta érvényesített magyar vétón, az eljárásrendileg nem világos, ám hogy megtörténhet, az arra utal, hogy az EU-hoz hasonlóan eljutottak oda, hogy egyszerűen figyelmen kívül hagyják a magyar kormány álláspontját.