Meghogy Brüsszel számunkra nem diktatúra...
Komolyan mondom ezeknek nem szabad engedni. Baxxak meg a pénzüket, inkább nem megyek nyaralni, de baxxak meg.
A „szuverenitási törvény” körüli eljárásokAz EU Bizottsága ismét fellép Magyarország ellen
Állapot: 2024. február 7. 15:59
Magyarországon december óta van érvényben a szuverenitási törvény. A kormány szerint a külföldről érkező választási befolyások ellen kíván védekezni. Az EU azonban ezt a demokrácia veszélyének tartja, és ismét fellép Magyarország ellen.
Az EU Bizottsága ismét azzal vádolja Magyarországot, hogy egy törvénnyel megsértette az európai jogot, ezért eljárást indít. A magyar Országgyűlésben nemrégiben elfogadott „Nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény” egyebek mellett sérti a demokrácia, a véleménynyilvánítás és az egyesülési szabadság elvét – közölte a brüsszeli hatóság. Ezért nyilatkozatot kért Magyarországtól, és így úgynevezett kötelezettségszegési eljárást indított.
Új hatóság „messzire ható hatalommal”
A decemberben elfogadott törvény egy új „Szuverenitásvédelmi Hivatalt” is alapított. Az újonnan létrehozott hatóság feladata "a külföldről támogatásban részesülő, a választók akaratának befolyásolását célzó szervezetek azonosítása és kivizsgálása". A külföldről történő pártfinanszírozás jelenlegi tilalmát kiterjesztették a klubokra és más szervezetekre is.
"Egy új, nagy horderejű hatáskörrel és szigorú megfigyelési és szankciós rendszerrel rendelkező hatóság létrehozása komoly károkat okozhat a demokráciában Magyarországon" - mondta a Bizottság brüsszeli szóvivője.
Lejátszó: hangMagyarország: Az Orbán-kormány fokozza a nyomást a kormánykritikusokra
2023. november 22
Orbán: Kilóra akarjuk megvásárolni az országot
Magyarországnak most két hónapon belül válaszolnia kell a vádakra. Ha az ország ezt nem tudja cáfolni, az EU Bizottsága jogi lépéseket tehet Magyarország ellen az Európai Bíróság előtt. Ha elítélik, az országot pénzbírsággal sújtják, ha továbbra is betartja a törvényt.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök tavaly novemberben fideszes pártkonferenciáján jelentette be a "szuverenitási törvényt", azzal indokolva, hogy a külföldiek állítólag "kilóra akarták megvenni a leendő magyar kormányt és vele az országot". A magyar kormány többször is azzal vádolja az EU-t és az USA-beli és más országok szervezeteit, hogy eurómilliárdokat osztanak szét az ellenzéknek.
Lejátszó: hangUkrajna segélyei: Orbán itthon is nyomás alatt van?
2024. január 31
Párhuzam az orosz joggal
Az elmúlt hetekben több uniós parlamenti képviselő is hevesen bírálta a törvényt – ez újabb lépés a Vlagyimir Putyin orosz elnök által ihletett társadalom felé. Az USA élesen bírálta a „szuverenitási törvényt” és az új hatóságot is. „Lélegzetelállító méretű mandátuma van” – mondta David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete. Ehhez képest a „külföldi ügynökökről” szóló orosz törvény enyhének tűnik. Nyugati értékelések szerint a Kreml ezzel elnyomja a civil társadalmat Oroszországban.
Nem először fordul elő, hogy az uniós jog betartásáért felelős uniós bizottság eljárást kezdeményez az ország ellen a jogállamiság helyzetével kapcsolatos aggályok miatt. Decemberben ugyanakkor tízmilliárd eurós befagyasztott forrást is felszabadított Magyarországnak azzal az indokkal, hogy a magyar kormányfő végrehajtotta a szükséges reformokat.
Orbán 2010 óta megszakítás nélkül kormányozza Magyarországot, és az uniós partnerek szerint azóta egyre inkább korlátozza a sajtószabadságot és az alapvető jogokat.