A hidegháború utáni premier: Tomahawk rakéták visszatérnek Európába, miután az Egyesült Államok bejelentette, hogy nagy hatótávolságú rakétákat telepít Németországba
A nagyobb hatótávolságú rakéták szárazföldi változatát a rövid és közepes hatótávolságú rakéták felszámolásáról szóló INF-szerződés tiltotta, így csak hajókról, tengeralattjárókról és repülőgépekről indíthatták őket. Az Egyesült Államok és Oroszország általi felmondás után azonban a korlátozások már nem érvényesek.
A washingtoni NATO-csúcs egy sor fontos döntést hoz a szövetségesek biztonságának növelése érdekében.
A Szövetség által alkalmazott egyik legfontosabb elrettentő tényező a fejlett felszerelések telepítése. Ahogy
a DefenseRomania bemutatta , a NATO üzembe helyezte a második rakétaelhárító létesítményt, az Aegis Ashore rendszert Lengyelországban.
Az Egyesült Államok szintén jelentős lépést tett az európai szövetségesek védelme érdekében, miután bejelentette, hogy nagy hatótávolságú fegyvereket telepít Németországba.
Az Egyesült Államok 2026-ban kezdi meg nagy hatótávolságú rakéták telepítését Németországba – jelentette be a két ország.
A NATO-csúcs alkalmával kiadott közleményben a két ország azt mondta, készen állnak az ilyen képességek hosszabb távú állomásoztatására. "Ezen fejlett képességek gyakorlása demonstrálni fogja az Egyesült Államok NATO iránti elkötelezettségét és hozzájárulását az európai integrált elrettentéshez" - áll a
DW által idézett közleményben .
Ezek a jelenlegi európai képességeknél nagyobb hatótávolságú rakéták, nevezetesen: SM-6, Tomahawk és fejlesztés alatt álló hiperszonikus fegyverek.
El kell mondanunk, hogy májusban az Egyesült Államok
Typhoon rendszert szállított a dániai Bornholm szigetére, hogy részt vegyen egy sor hadgyakorlaton, amint az az amerikai haditengerészet közleményéből is kiderült
.
A Typhoon konténeres rendszert (amely egy Lockheed Martin Mk 70 hordozórakétán alapul) használják SM-6, Tomahawk és esetleg SM-3 rakéták kilövésére.
A Typhoon, Amerika legfejlettebb hordozórakétája kettős rendeltetésű: különféle típusú légvédelmi rakétákat tud használni, de olyan rakétákat is indíthat, amelyek megsemmisítik a szárazföldi célpontokat. Ezek az SM-6 rakéták, de a BGM-109 Tomahawk cirkálórakéta szárazföldről indított változata is .
A Standard Missile 6 (SM-6) repülőgépek, cirkálórakéták, hajóelhárító rakéták és ballisztikus rakéták megsemmisítésére használható. Ezek a rakéták földi célok megsemmisítésére is használhatók, hatótávolságuk egyes források szerint akár 370-450 km is lehet.
A Typhoont nem csak légvédelemre használják. Akár 1600 km-es hatótávolságú Tomahawk cirkálórakétákat is ki tud lőni.
A Tomahawk cirkálórakéta szárazföldi változatát, a BGM-109G Gryphon néven ismerték , az 1980-as években fejlesztették ki és telepítették az Egyesült Államok hidegháborús stratégiai programjának részeként.
Az első földről indított Gryphon rakétaegységeket 1983-ban vetették be Európában, olyan országokban, mint az Egyesült Királyság, Nyugat-Németország, Olaszország és Hollandia.
A földről indított Tomahawk rakétákat a hidegháború vége felé vonták ki Európából, miután az Egyesült Államok és a Szovjetunió 1987-ben aláírta a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről (INF) kötött szerződést, amely betiltotta az összes hatótávolságú földi rakétát. 500 és 5500 kilométer között.
2019-ben az Egyesült Államok formálisan kilépett az INF-szerződésből, mivel Oroszország a 2000 km-es hatótávolságú Novator 9M729 típusú cirkálórakétát fejleszti, amely ugyanabból a létesítményből indítható, mint az Iskander ballisztikus rakéták. A 9M729 nyilvánvalóan a Kalibr cirkálórakéta földi változata. Oroszország cáfolta, hogy a 9M729 hatótávolsága több mint 500 km lett volna.
Versiunea terestră rachetelor cu rază mai lungă a fost interzisă de tratatul INF privind eliminarea rachetelor cu rază scurtă și medie de acțiune, astfel încât acestea puteau fi lansate numai de pe nave, submarine și aeronave. Cu toate acestea, după încet
www.defenseromania.ro