“All for Germany” and for Europe.
www.amren.com
Úgy tűnik, hogy ezek a hibák csak egy irányba mutatnak. Kiderült, hogy az Alternatíva Németországért (AfD) párt nem szerzett elég mandátumot Szászországban ahhoz, hogy megakadályozza a kétharmados többséget igénylő törvényhozást vagy kinevezéseket. „A szászországi választási bizottság hétfő reggel közölte, hogy egy szoftverhiba volt a hibás mandátumszámításért felelős a vasárnapi szavazás előzetes eredményei alapján” - írja a DPA német hírügynökség.
Ennek ellenére az AfD mind Szászországban, mind Türingiában óriási győzelmet aratott. Türingiában az AfD a szavazatok 32,85 százalékát, vagyis többséget szerzett, a gyenge „jobbközép” CDU (a fő ellenzéki párt) 23,6 százalékot szerzett. Szászországban az AfD a második helyen végzett a CDU mögött, a szavazatok mintegy 30,6 százalékát szerezte meg a CDU 31,9 százalékával szemben.
A nemzetközi sajtó hisztériázott. „A szélsőjobboldal a nácizmus óta először áll a csúcson, hogy a német tartományi választásokon a legtöbb szavazatot szerezze meg” - írta a BBC. „Németországban egyesek számára az Alternatíva Németországért (AfD) felemelkedése szó szerint rémálom”.
„A szélsőjobboldali német párt győzelme miatt egyesek félnek a jövőtől. Mások a múltba való visszatéréstől tartanak”, AP, 2024. szeptember 2.
„Az AfD 1945 óta az első szélsőjobboldali párt, amely megnyerte a német tartományi választásokat”, CNN, 2024. szeptember 3.
„A német AFD mérföldkőnek számító győzelmet aratott, mivel a második világháború óta először egy kemény jobboldali párt vezet egy regionális szavazáson az országban”, Daily Mail, 2024. szeptember 1.
A hatalom a tömegdemokráciában a narratívák irányításában rejlik. Az AfD-ben nincs semmi félelmetes. Nem akarja visszahozni a második birodalmat, nemhogy a harmadikat, de úgy állítják be, mintha valahogy a náci rezsim folytatása lenne, vagy legalábbis mint valami ködös „szélsőjobboldali” démont. „Az AfD annyira hírhedt lett, hogy belföldi megfigyelés alá helyezték, mert veszélyt jelent Németország alkotmányára” - írja az NPR. Vajon az NPR semlegesen, nemhogy kedvezően számolna be arról, hogy Fehéroroszország vagy Kína lecsap az ellenzékre?
A jobbközép CDU szerint az AfD páriapárt: „Nem lesz koalíció az AfD-vel, nem lesz együttműködés az AfD-vel” - mondta Friedrich Merz pártelnök. Ehelyett a brandenburgi választások közeledtével kioktatta a választókat: „Nézzék meg alaposan, mi történt Türingiában és Szászországban”, és »gondoskodjanak arról, hogy a politikai spektrum közepén egyértelmű politikai többség legyen«.
Az SPD, a baloldali párt, amellyel a CDU állítólag szemben áll, szintén azt állítja, hogy „felelősséggel tartozik azért, hogy a jövőben is stabil politikai többség legyen a politikai középen”. Tehát a pártok feladata, hogy fegyelmezzék a választókat, hogy a „politikai közép” kormányozzon, függetlenül attól, hogy mit akarnak. A „politikai közép” történelmi mércével mérve szélsőbaloldali, a tömeges bevándorlás pedig folytatódik Németországban, függetlenül attól, hogy melyik párt van hatalmon.
Egy zöldpárti vezető szerint az AfD sikere „sok emberben nagyon mély aggodalmat és félelmet kelt”. Vajon a jobboldali szavazók, akik félnek egy kemény baloldali párttól, megértő médiavisszhangot kapnának „aggodalmukról és félelmükről”? A törökök egyik szóvivője azt mondja, hogy az ő generációjában sokan tervezik, hogy elhagyják Németországot. Ha valaki meg akarná állítani az AfD-t, akkor első lépésként jó lenne, ha megszüntetné a támogatottságának okát az elvándorlással.
„Az AfD szászországi és türingiai eredményei aggasztóak” - mondta Olaf Scholz német kancellár. „Hazánk nem tud és nem is szabad hozzászoknia ehhez. Az AfD kárt okoz Németországnak. Gyengíti a gazdaságot, megosztja a társadalmat, és tönkreteszi országunk hírnevét”.” Hogyan tette mindezt anélkül, hogy valaha is kormányon lett volna? Scholz úr kioktatja a németeket arról, hogy mit jelent a demokrácia és kinek kellene kormányoznia.
Az AfD azt akarja, amit a választási eredményei indokolnak: kormányzati szerepet. Alice Weidel, az AfD országos társelnöke szerint ez „történelmi siker számunkra” és „rekviem” a Scholz kancellár vezette SPD-kormány számára, amelynek pártja alig kapta meg a szavazatok 5 százalékát, ami a parlamenti helyekhez szükséges minimum. „A tűzfalak [az AfD kizárása] antidemokratikus” - mondta. Björn Höcke, az AfD egy másik befolyásos vezetője szerint a szavazás azt jelenti, hogy más pártok nem zárhatják ki. „Készek vagyunk vállalni a kormányzati felelősséget” - tette hozzá. Nem tűnik valószínűnek, hogy az AfD-nek lesz erre lehetősége.
Májusban egy bíróság pénzbírsággal sújtotta Höckét, amiért ki merte mondani a „Mindent Németországért” kifejezést. Állítólag ez egy náci szlogen volt, bár Höcke úr azt mondta, hogy ezt nem tudta. (Én sem.) A bíró nem hitt neki, és ezért megbírságolta. „A nácik is azt mondták, hogy Guten tag” - mondta Höcke úr. „Be akarják tiltani a német nyelvet, mert a nácik is németül beszéltek? Egyszer ennek véget kell vetni.”
A második világháború után a németekre rótt örökös bűntudat a modern német politikai rend alapja. Ez az alapja az egész háború utáni nyugati politikai rendnek. „Mi, németek vagyunk az egyetlen nép a világon, amely a szégyen emlékművét fővárosa szívében állította fel” - mondta Bjorn Höcke, utalva egy holokauszt-emlékműre. A Telegraph hozzátette, hogy Höcke szerint a modern németek „egy teljesen legyőzött nép mentalitásával rendelkeznek”.
Nagy-Britannia azt tervezi, hogy holokauszt-emlékművet épít a Parlament mellé, elpusztítva ezzel a Londonban megmaradt szűkös zöldterület egy részét.