"A timokraciaban a kozeposztaly uralmaban eppen hogy az uralkodo reteg latja Marineni problemajat es tudja, hogy ha nem vigyaz akkor nagyon gyorsan az o problemaja is lesz (hiszen o sem a felso osztaly) epp ezert tesz ellene (mint uralkodo kozeposztaly tud tennie ellene, Marineni nem tud)."
Ennek minden eddigi magyar es kulfoldi tapasztalatom ellentmond. Fogalmuk nincs, nem erdekli oket. Nem ott elnek. Az ertelmisegi elit (ami a kozeposztalyt jellemzoen alkotja) verlazitoan ostoba, raadasul a kozeposztalybeliseg jellemzoen egyenlo a kozepszeruseggel is (mindenben). Persze tisztelet a kiveteleknek.
"A vagyona epp azt bizonyitja, hogy tehetseges, ra lehet bizni az allamot, amit a legalsobb retegekre bizonyitottan nem, tehat a demokracia nem jo."
Nem. A kozeposztaly vagyona (mar ha egyaltalan vagyonnak lehet nevezni) annyit bizonyit, hogy bizonyos szakmak kepviseloi jobban keresnek. Nyilvan a kozeposztalyba beletartozik a mernok is (akinek nyilvanvalo bizonyos dolgokbana tehetsege), de beletartozik a marketinges/PR-os/kozgazdasz is, akiknek reszben a mostani valsagok tengernyi szopasat koszonhetjuk.
Tovabba - ahogy irtam - a vagyon/jolet orokolheto is a kezeles kihelyezheto. A meglete burtalis indulasi elonyt jelent az utodaiknak, gyakorlatilag konnyebben kerul pozicioba egy vagyonnal es kapcsolati tokevel rendelkezo atlagos delikvens mint egy tehetsegesebb, de rossz eselyekkel indulo.
"Az meg, hogy a vagyon orokulheto is vagy kezelheto masok altal nem erv, hiszen aki kezeli azt maris a kozeposztaly resze, aki meg orokolte es nincs meg a magahoz valo esze 2-3 generacio alatt ugyis elvesziti es timokraciaban tobbe nem tolthet be komoly poziciot."
2-3 generacio alatt konkretan lenullazhato egy orszag. Forditok a dolgon: az LMP pl. itthon a kozeposztalybeli "liberalis" ertelmiseg partja. Rajuk biznad az orszagot?
@melampo
"Olyan, hogy nem a rendszerrel lenne a baj hanem azokkal az emberekkel akik működtetik nem létezik."
Ez egy erdekes problema. Kulonbozo rendszerek kulonbozo korulmenyekre optimalizaltan tudnak mukodni.
Senki nerm varja el azt, hogy a katonasagnal szavazas legyen arrol, hogy menjenek-e csataba.
A problema mindig ott van, hogy valamilyen hulye okbol kifolyolag az emberek fejeben az el, hogy vannak jo rendszerek es rossz rendszerek, holott ezeket csak az adott celok szempontjabol lenne szabad minositeni.
Konkretan valaszolva egy autoriter rendszer nagysagrendekkel erzekenyebb a pozicioban levo emberek kvalitasaira mint pl. egy demokracia (ahol elvben konnyebben lecserelhetoek a lakossag szempontjabal rosszul teljesitok). (Most ne menjunk abba bele, hogy hulye a valasztopolgar).
Teljesen mast mutat egy Eszak-Korea mint egy Szingapur. Lehet sikeres barmely allamforma, barmely rendszer, ha a kritikus pontok minosegi (alkalmas) emberanyaggal vannak feltoltve.
Sokszor ez a fajta "minosegigeny" kevert formaban van jelen. Ha csak a kozelmult torteneseit nezem, akkor elvitathatatlan, hogy pl. Svedorszag vagy Nemetorszag sikeres orszagok, sikeres demokraciak, szepen iranyt veve lefele hosszu tavon (azonban gazdasagi, politikai sikeresseguk elvitathatatlan).
Azonban ha emlekeztek a migrans vs sved rendorok videokra, akkor egyertelmu, hogy azon a szinten viszont totalis inkompetencia van, amit pl. az illiberalis Oroszorszagban lenyegesen hatekonyabban kezeltek volna.
@fip7
"Én alapvetően nem látok olyan univerzális társadalmi berendezkedést amely az egész világon megállná a helyét. Valószínűleg nem is lehet ilyet csinálni."
Egyetertek. Egyelore nincs ilyen.
"Az emberi minősége a társadalmaknak pedig nem azonos, így a motivációk is elég sokszínűek"
A motivaciok jellemzoen azonosak, a kepessegek kulonbozoek.
"Sőt, minél jobban haladunk előre a technológiával annak sokrétűbbek az igények."
Az alapigenyek nem valtoznak (ha egyen szintjerol beszelunk. Max kibovulnek, lasd onmegvalositas iranti igeny)
Ugyanazt a tarsadalmat nem epitheted fel Afrikaban, amit mondjuk Hollandiaban. Azonban az europai tarsadalmak emberi minosegukben (kvalitasokban) azonosak, csak a kulturak kulonboznek bizonyos teruleteken.
A tobbivel egyetertek.