Az a gond, hogy a fennálló lehetőségek sincsenek kiaknázva, nem, hogy az agrárminiszter vízilovaival foglalkozzunk. Nézzük csak az exportot, ne is foglalkozzunk most a hazai fogyasztással... az szerinted realitás, hogy a méhészek most kaptak valamennyi kis támogatást? Miért nem többet? A méhészet európai szinten mind mennyiségben és főleg minőségben nagyon top. Az életszerű, hogy a magyar szarvasmarha lábon megy ki (főleg Törökországba, de más, európai országba is)? Az életszerű, hogy a magyar juh export az úgy néz ki, hogy itthon felvásárolja az olasz, kiviszi Olaszországban, ahol igen nagy mértékben magyar vendégmunkások dolgozzák fel? Gyapjú feldolgozás manufakturális. A magyar nyúl termelést szinte teljesen felszívja a piac, még sincs a szavakon túl jelentősen támogatva. A galamb, a vad, a pulyka, gyöngyös stb feldolgozás szinte teljesen eltűnt, pedig igény lenne rá. Vagy nézzük a tejet; miért exportáljuk Romániába és Szlovákiába nyers tejként? Miért csak 2021-ben kell minőségi szabályozás a trapistára? Hol vannak a minőségi magyar sajtok? Áttérve a növénytermesztésre, a bio élelmiszert lényegében korlátlanul felvásárolják. Csak nem mindegy, hogy az is milyen formában hagyja el az országot. Hova lett a gyógy és fűszernövény termelésünk? És még ott van a mezőgazdasági termelés ipari felhasználása.Azért a mostani agrárminiszter egy elég felkészült ember, jövőbemutató víziókkal,de a modern mezőgazdaság már nem csak annyi mint régen, és ahhoz hogy sok dolog meginduljon amivel mondjuk kisebb gazdák megtudnak indulni kéne a helyi piac is, de a magyarok nem túl igényesek arra hogy mit esznek, isznak, az okokat lehet sorolni de ez a helyzet. Így meg nehéz megindulni külföldre ha a saját piacon se tudsz annyi profitot termelni hogy fejlessz és kijuss.
Én nem tartom a jelen koncepciót a vas és acél országa hibás irányvonalával egyenértékűnek, a világgazdaság is átalakult.
A mezőgazdaságba meg kell találnunk a helyünket, de az nem az hogy olyan területeken akarunk másokat megverni mikor valamiből egy afrikai ültetvény nagyobb mint a teljes hazai termőterülete az adott terménynek.
A mezőgazdaságnak van helye a nemzetgazdaság egészében de ma Európában, de az egész világon sem lehet ez már az alapja, de lehet a fejlődő és élő vidék alapja. Csinos gazdaságok, turizmus és mezőgazdaság találkozása,stb,stb... maradva Tokajnál, hiába menne ki a turista szétnézni, elkapja a hányinger, a brazilgépsort hiába viszed ki a szőlőbe hogy csak olaszosan nyomják a melót, attól még ez nem lesz Toszkána. A márkához nem elég ma már a jó bor, mert azt szakemberek bárhol elő tudják állítani. A borhoz kéne egy hozzákapcsolt kép is, amivel a minőséget megtámasztod.
A másik kérdés, hogy nem életképes a kis gazdaság... Ausztriában, Lengyelországban és más környező államokban akár 20 ha el tud tartani egy komplett családot úgy, hogy a gazdaságot is tudják fejleszteni. Érdekes, hogy nálunk, az osztrákokénál sokkal jobb termőképességű és egyesek szerint ideálisabb táblaméretek mellett sem hallani nagyon olyat, hogy 20 ha egy családot eltartson. (Nyilván ennek nem csak állami okai vannak, hanem a termelő oldaláról is, de az most nem feltétlen de tartozik.)
Hogy van e igény minőségre és helyi termékre? Igen, van. Ezt tapasztalatból mondom.
Hogy azt nézzük, hogy Kína, vagy Afrika mit tud gyártani? Miért iparban nem ez van? Mégsem vegetálni hadjuk, hanem építjük és támogatjuk (ami amúgy helyes, csak ne más rovására tegyük). De az uniónak nem épp a belső piac védelme is a célja lenne? Mert mostanában nagyon csak a politikai oldaláról hallani, de a külső piaci termékekkel kapcsolatban, legyen az ipari vagy mezőgazdasági -nem nagyon lép fel szabályozásokkal.
Nem vízilovak kellenek, hanem konkrét célok és sok-sok pénz mögéjük. Nem csak a multit lehet támogatni milliárdokból. Ha megkapná azt az erkölcsi és anyagi támogatást, amit az ipar, akkor nyilván sokkal nagyobb mértékű lenne az ország gazdaságához való hozzájárulás.