[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Nem osztoznak a szovjet örökségen.


v-tadzhikistane-i-60_main.jpeg

Mi történik a tádzsikisztáni-kirgizisztáni határon. Fotó: ritmeurasia.org

Április 29-én lövöldözés történt a kirgiz-tadzsik határon. Két ember haláláról van tudomásunk.

Az incidens az Isfara folyó felső folyásánál, a még mindig szovjet Golovnoj vízosztó pontnál történt. Tádzsikisztán sajátjának vallja a területet, Kirgizisztán viszont vitatja ezt.

Mindkét fél egymást vádolja a helyzet súlyosbításával, és további erőket vezényeltek a határra. Jelenleg a tárgyalások megkezdődtek, és a helyzet diplomáciai síkra terelődött.

Érdemes megjegyezni, hogy Kirgizisztán és Tádzsikisztán az orosz NATO - Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (CSTO) tagjai. Vagyis katonai szövetségesek.

Arról beszélgettünk, hogy mi történik a két ország közötti határon, és mi okozta a konfliktust.

Mit mond Kirgizia?

A kirgiz médiajelentések szerint az egész április 28-án kezdődött, amikor a határ túloldalán néhány méterrel arrébb tádzsikok zúzott követ pakoltak le. Szóbeli konfliktus alakult ki, és a helyzet eszkalálódott. Körülbelül száz ember gyűlt össze a vízválasztó két oldalán, és elkezdték egymást kővel dobálni.

Április 29-én kora reggel Batken térségében a tádzsik fél vadászpuskákkal lövöldözni kezdett a kirgiz állampolgárok elhaladó autóira, és kövekkel kezdték dobálni a kirgizek házait.

A tádzsik biztonsági erők lőtték a kapcsigai, min-bulaki, dosztuki kirgiz előőrsöket, valamint a kozhogari és a bulak-basi határállomásokat is.

Ennek következtében a dostuki határőrség megsemmisült. Biskek azt állítja, hogy a helyőrséget aknavetővel lőtték.

Kirgizisztán és Tádzsikisztán konfliktusban

756197048105724.jpg

A dosztuki kirgiz határőrség előőrse. Fotó: gvozdika2014 Vk.

Ezt követően a kirgiz különleges erők Boru egysége elfoglalta a tádzsik határőrséget, Khoja A'llo-t.

Az orosz média közzétett egy videót, amelyen a kirgiz hadsereg harcosai "örülnek a tavasznak és egy új háború kezdetének". Miután elfoglaltak egy előőrsöt Tádzsikisztánban.

A kirgiz fővárosban, Biskekben tüntetést tartottak a Batken terület lakosainak támogatására. Körülbelül száz ember jött ki rá. Javasolták, hogy állítsanak össze egy listát azokról az önkéntesekről, akik a határ védelmére mennének Batken területére.

A Tádzsikisztánnal közös határon 26-ra nőtt a sebesültek száma, és ketten meghaltak - közölte az egészségügyi minisztérium.

Tádzsik változat

Eközben tádzsik tisztviselők szerint április 28-án, szerdán kirgiz állampolgárok kövekkel dobálták a határőröket, akik a Golovnaja vízellátó létesítménynél videokamerákat próbáltak felszerelni.

1968-ban épült, és a három köztársasággal - Tádzsikisztánnal, Kirgizisztánnal és Üzbegisztánnal - határos gazdaságok öntözésére tervezték.

Az április 28-i incidens következtében hét ember megsérült.

Április 29-én a kirgizisztáni hadsereg tüzet nyitott a tádzsik határőrökre. A szomszédos országot azzal vádolták, hogy megpróbálta jogtalanul elfoglalni a felső-Iszfara folyóban lévő Golovnoij vízelosztó pontot.

"A kirgiz hadsereg aknavetőkkel megtámadott és lerombolt néhány létesítményt, például egy esküvői termet és egy farmot Tochikon faluban" - közölték tádzsik tisztviselők.

A tádzsik média jelentése szerint a határőrök közötti összecsapás más területekre is kiterjedt. Langar, Vorukh és Chorkukh településekről lövöldözést jelentettek.

Az ország összes biztonsági erőit laktanyai státuszba helyezték. A tádzsik fél szerint a konfliktus során több tucat ember megsérült.


Tárgyalások .

A hatóságok április 29-én délután bejelentették, hogy a harcok megszűntek, és a két fél megkezdte a tárgyalásokat a külügyminisztérium és a biztonsági ügynökségek szintjén. Tűzszüneti megállapodást írtak alá.

A következő néhány órában már megállapodtak abban, hogy külön megbeszélést tartanak a rendvédelmi és biztonsági szervek vezetőinek részvételével, a helyi hatóságok képviselőinek részvételével. Megbeszélik a helyzet részleteit.

Tádzsikisztán és Kirgizisztán megállapodott abban, hogy fokozzák a konfliktus kirobbanásának helyszínéül szolgáló határvidék lakóinak oktatására irányuló erőfeszítéseket. Megállapodtak abban is, hogy közös járőrcsoportokat állítanak fel.

A miniszterek külön felszólították a két ország polgárait, hogy ne engedjenek "bizonyos romboló erők" provokációinak.

Oroszország szintén közvetítő szerepet fog betölteni. Ulukbek Maripov kirgiz miniszterelnök és Kohir Rasulzoda tádzsik miniszterelnök hamarosan Kazanyban találkozik a határon kialakult konfliktus megoldása érdekében.

Mindkét miniszterelnök már Oroszországban van. A találkozóra az Eurázsiai Kormányközi Tanács csúcstalálkozója során kerül sor. Erre április 30-án kerül sor.

Abból ítélve, hogy a konfliktus viszonylag gyorsan véget ért, valóban baleset volt. A határon kialakult feszültségek azonban hosszú múltra tekintenek vissza.
Miért harcol Tádzsikisztán és Kirgizisztán?

A tádzsik-kirgiz határhelyzet időről időre megromlik. A megfigyelők a fő problémát a nyitott határban látják, így a konfliktusok nem fognak megszűnni, amíg a felek nem végzik el a határmegállapítást.

Tádzsikisztánnak és Kirgizisztánnak 900 km hosszú közös határa van, amelynek körülbelül a fele nincs kijelölve. Vonala kontingens, és gyakran utak mentén, illetve lakott területek vagy legelők közelében húzódik. Mintegy 70 szakasz vitatott.

A két ország közötti vita megakadályozza a határ végleges elválasztását/kijelölését. Tádzsikisztán 1924 és 1939 közötti térképekre, Kirgizisztán pedig 1958 és 1959 közötti térképekre alapozza határokat.

Tádzsikisztán ragaszkodik ahhoz, hogy a Szovjetunió idején Kirgizisztán bérbe vett néhány szántóföldet és legelőt, majd egyoldalúan sajátjaként hagyta jóvá. Kirgizisztán nem ért egyet ezzel.

Most azonban nem zárható ki, hogy a dolgok megváltoznak, miután Moszkva elkezdte a két ország megbékítését, mivel a szövetségesek közötti harcok csapást jelentenek a posztszovjet térség integrációs projektjeire.
Nesze neked CCCP 2.0
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
A cseh elnök és a cseh igazságügyi miniszter után a cseh katonai hírszerzés volt főnöke is kétségbe vonta a cseh titkosszolgálat(BIS) állítását.

A cseh hatóságok nem nyújtottak be meggyőző bizonyítékokat a GRU ügynökeinek állítólagos részvételéről a vrbeticai raktárak robbantásában, és a kormány nyilvánvalóan nem volt kész a nyilatkozataikra, sietve és kaotikusan fogalmazták meg őket - mondta akatonai hírszerzés volt vezetője, Andor Sandor dandártábornok.(magyar származású) „Meglepett a hivatalos magyarázat a vrbeticai eseményekről, amellyel a kormány jött. Nem azt mondom, hogy ez nem igaz. De egyetlen minőségi bizonyítékot sem kaptunk arról, hogy azt (a raktárakban történt robbanásokat) a GRU ügynökei követték volna el. Az a tény, hogy (Anatolij) Chepiga és (Alekszandr) Miskin a robbanások előestéjén Ostravában(Morvaország északi része)volt, dokumentálva van (a szállodában), de azt, hogy valóban Vrbeticában(Morvaország déli része-osztrák-cseh-szlovák határ közelében) voltak (raktárakban), az Imex mindkét képviselője és a Csoport ügyvédje - is tagadja- mondta Sandor. A tábornok szerint nagyon meglepődött azon, hogy csaknem hét évvel a vrbeticai események után a cseh kormány vezetői, egy ilyen hangos változatnak hangot adva, nem nyújtottak be bizonyítékot ennek alátámasztására. „Ha ezeket (robbanásokat) valóban a GRU-ból származó emberek hajtották végre, akkor a raktárban kellett volna lenniük asszisztenseknek és állami szintű asszisztenseknek, akik tájékoztatták volna őket arról, hogy ez a cég fegyvereket fog exportálni Bulgáriába. Ugye, nem olvashattak róla a Komsomolskaya Pravda-ban? " - mondja Sandor.
Sándor Andor :rolleyes:
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Van ilyen kockázat az kétségtelen,hiszen szinte az összes számottevő folyónk a határainkon túl ered.
Igen, de a Dunát vagy a Tiszát nem lehet elzárni előlünk. Viszont igazából alattunk hihetetlen mennyiségű víz van (bárhol lefúrsz, termálvíz tör fel), ami például a mezőgazdaságnak létszükséglet. A termőföld (az élelmiszer) is stratégiai erőforrás, és nagyon jók az adottságaink, amit már kinézett magának néhány szomszéd...
 
W

Wilson

Guest
Igen, de a Dunát vagy a Tiszát nem lehet elzárni előlünk. Viszont igazából alattunk hihetetlen mennyiségű víz van (bárhol lefúrsz, termálvíz tör fel), ami például a mezőgazdaságnak létszükséglet. A termőföld (az élelmiszer) is stratégiai erőforrás, és nagyon jók az adottságaink, amit már kinézett magának néhány szomszéd...

Biztos, hogy nem lehet?Nézd meg mi történt a Szigetközzel.
Az ok, hogy van termalvizunk, de termálvízzel elég nehézkes öntőzni,ezért kéne megfogni az átfolyó vízeket,de a vízügyi lobby még mindíg erős.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Mellesleg az orosz hadsereg épp ott is volt ill. van, mert épp Tadzsikisztánnal tartottak közös hadgyakorlatot most az áprilisi ellenőrzések során.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Milyen országok is kellenek a Kínai Selyemút elzárásához...? avagy mely poszt-szovjet államok határosak Kínával? khmm... nos meg is van az oka, hogy miért kaptak össze most a "vízen"
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Nem leszbi?
Részegen valami koleszban egy lányt akart elcsábítani, nem valami ilyen botránya volt? o_O

Botránya volt, mert a Fidesz ugyanazokkal a módszerekkel kezdte el rágalmazni őt, mint amilyen módszerekkel a balliberálisok is dolgoznak... de ez nem jelenti azt, hogy az eset igaz is lett volna.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Biztos, hogy nem lehet?Nézd meg mi történt a Szigetközzel.
Az ok, hogy van termalvizunk, de termálvízzel elég nehézkes öntőzni,ezért kéne megfogni az átfolyó vízeket,de a vízügyi lobby még mindíg erős.
Az átfolyó vizekből könnyebb, de a termálvízből energia is kinyerhető, plusz ha lehűlt, akkor használhatod pl. öntözésre.
A Szigetközben a tótoknak szerződésben megadott vízmennyiséget kell biztosítaniuk emlékem szerint.
A vízügyi lobbi éppen a B.-NM. vízlépcső mellett érvelt, és akkor a kezünkben lenne a megoldás. De ebbe be menjünk beléje...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0