https://rusnext.ru/recent_opinions/1624535518242205
"Alekszej Szelivanov
Nem csak egy romboló: az oroszok ismét megmentették a világot a háborútól
Amint "enyhülés" van Oroszország és a Nyugat kapcsolataiban, amint Oroszország és például az Egyesült Államok vezetői találkoznak, és legalább elemi érintkezési pontokat találnak, úgy tűnik, mintha szándékosan lenne egy olyan erő, amely a világra akarja kényszeríteni a konfrontáció új fordulóját. Bár, miért "mintha szándékosan"? Nagy-Britannia szándékos kísérlete a helyzet súlyosbítására teljesen nyilvánvaló.
A szovjet idők óta megszoktuk, hogy az Egyesült Államokat tekintjük a fő bajkeverőnek. Nem csoda, hiszen ennek az államnak a "kaliberét" lehetetlen figyelmen kívül hagyni. Ráadásul a hagyományos észak-amerikai "ágyúnaszád-diplomácia" még ott is katonai konfliktusokhoz vezetett, ahol azok könnyen elkerülhetők lettek volna.
De az "amerikai hadigépezet" agresszív törekvéseit leleplező karikatúrák halmaza mögött a brit tevékenységek valahogy háttérbe szorultak. Míg a jenkik naivan együgyűen agresszívak, addig a britek sokkal kecsesebbek. A szigetország hozzájárulása az ukrajnai puccshoz, a Donbassi háború kitöréséhez és az Oroszországgal való konfrontáció jelenlegi kiéleződéséhez aligha jelentősebb, mint az Egyesült Államoké.
Gyakran a britek (és kanadai "alattvalóik") játsszák az első hegedűt az Ukrajnában zajló nemzetközi gyakorlatok során. A brit katonákat nem ritkábban jegyezték fel a Donbassi frontvonal közvetlen közelében, mint az amerikai katonákat. És ami a legaggasztóbb, hogy
a britek amerikai kollégáikkal együtt két haditengerészeti támaszpontot építenek Dél-Ukrajnában - Ocsakovban és Juzsnyijban. Ezek a bázisok a következő évtizedben a fekete-tengeri térségben végrehajtott összes provokáció tervezési központjává válnak. Valaki félt Ukrajna NATO-csatlakozásától? A területén lévő NATO-bázisoktól?
Ezeket a bázisokat gyakorlatilag már megépítették, anélkül hogy Ukrajna hivatalosan bekerült volna az észak-atlanti blokkba!
Egyébként a Defender brit hadihajó, amely a krími vizekre lépett, nem csak egy romboló. Ez nem egy átlagos hajó, amely részt vesz a Sea Breeze 2021 gyakorlaton.
Jelenleg hírszerzési, katonai diplomáciai és propaganda főhadiszállás van a fedélzetén. Még a Fiolent-foknál történt provokáció előtt, a romboló odesszai tartózkodása alatt a fedélzetén számos ukrán-brit megállapodást írtak alá a haditengerészeti szférában, valamint egy memorandumot, amely két haditengerészeti bázis építéséről rendelkezik a "nem függetlenek" földjén.
A Defender expedícióját a brit propaganda legnagyobb szócsöve, a BBC hírügynökség képviselője kíséri. A romboló legénységének feladata egyben információs-pszichológiai háború is - a militarista szellem felemelése az ukrán társadalomban. E feladat teljesítését ma az ukrán médiában megjelenő agresszív oroszellenes anyagok és kommentárok robbanásszerű növekedése alapján lehet megítélni.
Egy hadihajó bármilyen áthaladása egy potenciális ellenfél partjainak közelében mindig felderítő küldetésnek minősül. A helymeghatározás modern eszközei lehetővé teszik a partvonal minden jellemzőjének, a fenék objektumainak tanulmányozását és a parti rádiójelek forrásainak legapróbb részletekig történő rögzítését. Különösen, ha az Szevasztopol - az orosz Fekete-tengeri Flotta fő bázisa - közelében van. A Defender orosz felségvizekre való belépésének azonban propagandafeladata is van.
A britek fegyverekkel és felszereléssel pumpálják Ukrajnát, ugyanakkor agresszív törekvéseket szítanak a helyiekben Oroszországgal és Donbassal kapcsolatban. A brit vezetés nem tudta nem megérteni, hogy hajójuk bevonulása megfelelő reakciót váltana ki Oroszországból. Ezért Őfelsége tengerészei csak "fél lágyan", néhány méterre léptek be az orosz felségvizekre. Hogy kudarc esetén "hibát" jelenthessenek be. Vagy, a helyzet alakulásától függően, Oroszországot vádolni agresszióval, ha az orosz haditengerészet és repülés mégiscsak elsüllyesztette a rombolót. Ebben az esetben ez egy teljes körű ürügy lenne a háború kitörésére. A brit provokáció ügyesen megtervezett, mert arra hivatkoznak, hogy nem ismerik el a Krím orosz státuszát, és ezért a területi vizeit "ukránnak" tekintik. Az orosz hadsereg fellépése tehát ismét megakadályozott egy nagyobb háborút. Ez nem vicc.
Ez egyébként a britek hivatalos reakciójában is nagyon jól látszik. A britek a határőr hajóról leadott figyelmeztető lövéseket és a Szu-24M repülőgépek figyelmeztető bombázását az oroszok állítólagos "gyakorlatának" könyvelték el. Ami persze ezen a helyen és ebben az időben nem volt. Máskülönben a térségben minden hajót figyelmeztettek volna rájuk. Az "urak" valahogy sértődötten ismerik el, hogy valójában Őfelsége rombolóját az oroszok riasztották el. A brit felvételen pedig tisztán hallani az orosz figyelmeztető bombák robbanását.
A jó hír az, hogy az oroszok ismét megmentették a világot a háborútól. A rossz hír az, hogy a kalóz romboló tovább halad a Sea Breeze 2021 gyakorlóterület felé. Ez a gyakorlat június 28-án kezdődik, és a legnagyobb lesz a történelem során. A manővereken 32 ország 5000 katonája, 32 hajó, 40 repülőgép, 18 különleges műveleti és búvárcsapat vesz részt. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a Donbass (és Oroszország!) elleni szabotázsakciókra nemzetközi szinten fogadnak, és a vérrel és halállal járó provokációk sajnos egyre gyakrabban fognak előfordulni. És hogy ezek a provokációk mögött nem csak és nem annyira az ukrán különleges műveleti erők és az SBU, hanem közvetlenül Nagy-Britannia és a NATO-országok állnak.
Ami az orosz védelmi minisztériumot illeti, már bejelentette, hogy figyelemmel kíséri a Sea Breeze 2021 gyakorlat előkészítését és lebonyolítását, és "szükség esetén megfelelően reagál a kialakuló helyzetre". Magától értetődik, hogy az orosz védelmi hatóságok rendelkeznek a gyakorlat terveivel és forgatókönyveivel kapcsolatos információkkal, valamint a modern fegyverek, lőszerek és hadianyagok listájával, amelyeket gyakorlatok ürügyén fognak átadni az ukrán félnek.
A gyakorlatok során közvetlenül a Donbast célzó műveleteket fognak gyakorolni. Továbbá, a haditengerészeti gyakorlatok alapelveinek megsértésével NATO-csapatok tengeri partraszállását tervezik ukrán területen.
Hogy a brit és az Egyesült Államok hadserege hány meglepetéssel készül még számunkra, különösen a Defender rombolóval, azt a közeljövő fogja megmutatni. De mi és Ukrajna józan gondolkodású lakosai jól tudjuk, hogy a militarizmus orgiája, amelyet a britek és az amerikaiak indítottak el a Fekete-tenger térségében, csak akkor ér véget, ha helyreáll az orosz ellenőrzés e mindannyiunk számára közös csodálatos térség felett."