Ukrajna légierejének gyors és sikeres megújításának lehetőségei.
Egy újságíró kommentárra való felkérése egy nemrégiben készült érdekes projektet juttatott eszembe. Szeretném megosztani önökkel, és meghallgatni a véleményüket.
Az ukrán fegyveres erők légierejéről van szó. Nem titok, hogy a hazai légiflotta állapota közelít a kritikushoz. Nem térünk ki az ilyen helyzet okaira. Csak annyit jegyezzünk meg, hogy ilyen negatív dinamika mellett az ukrán taktikai repülés 5-7 éven belül meg fog szűnni. És ez ellenséges befolyás nélkül is megtörténhet. Köztudott, hogy ez a terület, rendkívül érzékeny a csúcstechnológiai innovációk alkalmazására, dinamikus fejlődésük nem áll meg.
Mivel ellenségünk (Oroszország) abszolút stratégiai előnyben van a levegőben, ez a helyzet nemzetbiztonsági szempontból nem elfogadható.
Mi lehet a megoldás a problémára?
Az első, és elég nyilvánvaló, a hazai (ukrán,elsősorban) a vadászgépek fejlesztése. Bár ez egy logikus döntés lenne, azonban ezt a lehetőséget lehet a legnehezebben megvalósítani Ukrajna jelenlegi helyzetében. Egyrészt jelentős akadályt jelent, hogy az ilyen repülőgépek tervezésének és gyártásának hazai "iskolája" és feltételei egyszerűen nem léteznek, és mindent gyakorlatilag a nulláról kell kezdeni. Másrészt, még egy hazai technológiai csoda esetén is, a világtapasztalatok szerint, egy ilyen folyamat a legalább prototípus létezésének szintjéig több évtől évtizedekig tarthat.
A második, gyorsabb megoldás a külföldi vadászgépek beszerzése. Ez az út a legdrágább. Még ha a katonai költségvetést jelentősen felülvizsgálják is a repülőgépek beszerzésére szánt források előteremtése tekintetében, akkor is csak néhány, legfeljebb évi tíz gép szállításáról beszélhetünk.
Az első változat az időköltségek szempontjából irracionális. Ez azonban semmiképpen sem jelenti azt, hogy teljesen el kell utasítani az ilyen irányú munkát. A második nyilvánvalóan alkalmatlan a kívánt flottacsere volumenéhez és sebességéhez, amely a legoptimálisabb esetben is tíz-tizenöt évre is elhúzódhat.
Azonban ilyen feltételek mellett is lehetséges lehet, hogy Ukrajnát sok repülőgéppel, ha nem is a legmodernebb típusokkal, de azonnal és megfelelő mennyiségben elláthatjuk. Az amerikai légierőnél például több ezerre tehető az ilyen gépek száma, amelyek letárolva vannak. Természetesen nem az F-35-ről beszélünk, de például az F-15A/C és az F-16-os "szerény" A/B verziói lehetséges megoldásként szóba jöhetnek.
A kérdések kérdése: mit tud Ukrajna felajánlani? A válasz egyszerű és világos - csak a földi légiközlekedési infrastruktúráját. A kérdés tehát a megfelelő osztályú hazai repülőterekről és az amerikai légierő és/vagy partnerei légi egységeinek és alegységeinek ukrán bázisokon való állomásoztatásának lehetőségének biztosításáról szól.
Természetesen egy ilyen projekt megvalósításához számos különböző feltételnek kell teljesülnie.
Először is, az USA-nak érdeke lenne a hazai légibázis egyes elemeinek használata. Más szóval, a mi repülőtereinken való állomásozás jelentős operatív és stratégiai előnyöket biztosítana az amerikai hadsereg számára a térségben. Ezek nyilvánvalónak tűnnek, de az amerikai külpolitika, mint tudjuk, a költségek és az előnyök összevetésének művészete.
Ezenkívül a repülőterek használata és a légi bázisok létrehozása a területünkön jelentős pénzügyi kiadásokat igényel. Röviden, ma már csak a kifutópályáink és repülőgép-bunkerek használatát tudjuk felajánlani. A többit - a rádió- és navigációs berendezéseket, a javító- és karbantartó bázisokat, a személyzet elhelyezésére szolgáló infrastruktúrát stb. a "vendégeknek" kell Ukrajnába telepíteniük.
Ezenkívül az ilyen jellegű "csere" jogi megoldásához meg kell oldani Ukrajna státuszának kérdését. A lehetőségek tárháza itt meglehetősen széles: a kívánt NATO-tagság megszerzésétől kezdve Ukrajna NATO-n kívüli, az Egyesült Államok fő szövetségeseként (Major Non-NATO Ally) való meghatározásán át a kölcsönös segítségnyújtásról szóló kétoldalú megállapodásig sok minden szóba jöhet. Mindegyik jelentős diplomáciai erőfeszítést és céltudatos munkát igényel.
Készen állunk az értelmes és érdemi párbeszédre. Az ilyen vagy hasonló projekt pozitív és negatív elemeinek megvitatása.
Mihail Zabrodszkij, a Verhovna Rada (Európai Szolidaritás) népképviselője , Ukrajna légideszant csapatainak volt parancsnoka.