3.
Primakovtól Putyinig
Az oligarchák nyílt támogatása a NATO bővítése mellett növelhette a nyugati szövetséggel szembeni gyanakvást az orosz külpolitika konzervatív szereplői és az elit körében, akik attól tartottak, hogy az oligarchák hajlandóak eladni országukat a Nyugatnak.
A diplomáciai jelentésekből kiderül, hogy az egymással versengő - Amerika- és oroszbarát - külpolitikai álláspontok a Jelcin-korszak végén gyorsan belekeveredtek a hatalomért és a pénzért folytatott belső küzdelembe. Berezovszkij küzdelme a politikai dominanciáért Primakov felett, akit "ideológiai ellenfelének" nevezett, együtt járt azzal, hogy Primakov 1999-ben ellenezte Berezovszkij üzleti gyakorlatát.
Primakov 1999 szeptemberében lett miniszterelnök, miután Oroszország 1998 augusztusában fizetésképtelenné vált. 1999 elejére nagyon erős elnökjelölt-aspiráns lett. 2000 márciusában esedékes választások voltak, és Jelcin nem indulhatott harmadszor is. Primakov alatt az állami szervek megkezdték Berezovszkij üzleti birodalmának ellenőrzését. Primakov ugyanakkor ellenezte a Szlobodan Milosevics Szerbiája elleni nyugati katonai fellépést.
A dokumentumok szerint 1999 májusában Berezovszkij közvetlenül próbált amerikai támogatást szerezni Primakov miniszterelnöki tisztségéből való elmozdítása és ezáltal elnöki ambícióinak semmissé tétele érdekében.
Az amerikai diplomatákkal 1999 februárjában, az üzletének első kormányzati ellenőrzését követően Berezovszkij egy kulcsfontosságú találkozón arra figyelmeztetett, hogy "Primakov valójában piros, mint a paradicsom", és hogy "Primakov május után nem fogja átvenni a miniszterelnöki tisztséget". Berezovszkij azt mondta, hogy "közvetve" Primakov leváltására törekszik, és biztosítékokat kért az Egyesült Államoktól, hogy támogatni fogja Primakov "puha leszállását" egy új kormány javára.
Berezovszkij ezután angolra váltott, hogy az USA-t az új kormány támogatására kérje. "Egy ilyen kormány megértené és "egyértelműbb" megközelítést alkalmazna arra vonatkozóan, hogy kinek és hogyan kellene vezetnie a gazdaságot. Megkérdezte, hogy az USA hajlandó lenne-e ebben az esetben segíteni Oroszország stabilizálásában. Képes lenne az USA előre vinni az országot? " - áll a titkosítás alól feloldott dokumentumokban.
Az amerikai diplomaták az ígért külpolitikai előnyök ellenére attól tartottak, hogy belekeverednek a belső viszályokba. "Berezovszkij vékonyan burkolt kérdését az amerikai támogatásról ilyen körülmények között, valamint jól fejlett intrikára való hajlamát úgy kell értelmezni, mint egy figyelmeztetést, hogy különösen óvatosnak kell lennie a következő hónapokban a pletykákra vagy eseményekre való túl gyors reagálással kapcsolatban" - írták.
Valójában Jelcin május 12-én kirúgta Primakovot, ami sokkot okozott az orosz politikában. Jelcin Szergej Sztepacsint nevezte ki Primakov utódjává, de hat héttel később a politikailag ismeretlen Vlagyimir Putyin váltotta le.
Egy évvel azután, hogy Berezovszkij összeesküdött az USA-val Primakov megbuktatására, Vlagyimir Putyin lett az elnök, Berezovszkij pedig távozni készült.
Egy oligarcha halála
Miért tévedett Berezovszkij ennyire Putyinnal kapcsolatban? A fő ok, amelyre az amerikai diplomáciai jelentések is rámutatnak, éppen Berezovszkij és Primakov régóta fennálló ellenségeskedése és félelme. "Putyin jobb, mint Primakov" - mondta Berezovszkij nyersen amerikai diplomatáknak 2000-ben. Primakovval ellentétben Putyin kijelentette, hogy nem fogja újrakezdeni az 1990-es évek ellentmondásos privatizációit, amelyek során oligarchák szereztek kulcsfontosságú eszközöket a nyersanyag-kitermelő iparágakban.
Berezovszkij nem úgy tűnt, mintha arra számítana, hogy Putyin aláássa az oligarchák politikai szárnyát, talán azért, mert számára és oligarchatársai számára a politikai és a gazdasági hatalom egy és ugyanaz a dolog. Putyin ideológiai keveréke a kapitalizmus és a konzervatív tekintélyelvűség új politikát jelentett Oroszország számára, amelyet arra használt, hogy binárisan szembeállítsa mind a szovjet államiságpárti erőket, mind a nyugatbarát, be nem avatkozó politika híveivel.
Berezovszkij nem sietett. "Putyin Peron vagy Pinochet útját járja - nem egy autoriter államra törekszik, hanem arra, hogy demokratikus államot építsen autoriter módon" - mondta Berezovszkij amerikai diplomatáknak 2000 végén.
Putyin nemcsak az oligarchák ellen volt, hanem gyanús volt az Amerika-barát politikai preferenciáik miatt is. "Putyin nem fél az Egyesült Államoktól vagy a NATO-tól, de úgy véli, hogy az USA olyan álláspontot képvisel, amely ellentétes Oroszország érdekeivel" - figyelmeztetett Berezovszkij
Azokkal a hírekkel ellentétben, amelyek szerint Berezovszkij Putyint választotta jelöltjének, úgy tűnik, hogy Putyin és Berezovszkij kevés kapcsolatot tartott fenn egymással, mielőtt Putyin elnök lett, ami egy másik ok lehetett, ami miatt Berezovszkij rosszul ítélte meg őt. Berezovszkij maga mondta amerikai diplomatáknak, hogy támogatja az új külügyminisztert, Igor Ivanovot , aki 1999-ben Primakovot követte a miniszterelnöki székben, bár végül hat hét szünet után Putyin nyerte el a jóváhagyást.
Petr Aven bankár-oligarcha megerősítette amerikai diplomatáknak, hogy nincs különleges kapcsolat Putyin és Berezovszkij között, sőt "megjegyezte, hogy ő maga mutatta be egymásnak a két férfit" - írták amerikai diplomaták. "Putyin nem ismer senkit" - mondta Aven a diplomatáknak. Ugyanakkor elismerte, hogy az oligarcháknak "nincs rá befolyással bíró eszközük".
Berezovszkij hamarosan rájött, hogy a Primakov hatalomból való távoltartására tett kísérletei visszafelé sültek el, és ő maga is veszít a hatalmából és a befolyásából. "Úgy tudjuk, hogy Putyin uralmának kezdetétől fogva Berezovszkij elvesztette kiváltságos hozzáférését a Kremlhez, és minden alkalommal engedélyért kellett folyamodnia, amikor látogatást akart tenni" - írták amerikai diplomaták 2000-ben.
Berezovszkij azzal hencegett, hogy hajlandó ellenállni a Kremlnek. "Börtönbe zárhatnak, de az nem segít" - dicsekedett diplomatáknak. Végül elhagyta az országot, hogy elkerülje a börtönt az Aeroflot és az általa irányított LogoVAZ ellen elkövetett csalás vádjai miatt és Nagy-Britanniában telepedett le, ahonnan tovább próbálta szervezni a Putyin elleni ellenzéket.
Az amerikai diplomaták ezt követően csak egyszer találkoztak a - a (zavart) Berezovszkijjal - 2012-ben, miután Londonban megsemmisítő bírósági vereséget szenvedett Roman Abramovics volt üzlettársától, ami talán depresszióját és 2013-as öngyilkosságát okozta. Miután Primakov kormánya 1999-ben elrendelte az első ellenőrzéseket Berezovszkij üzleteiben, ami az üzleti birodalom végének kezdetét jelentette, "az aggodalom egyértelmű jelei tükröződtek a híres oligarcha arcán és hangján", aki "suttogva beszélt" - írta az amerikai nagykövet az aggódó vendégről.
Graham Stack (Business New Europe)