Oroszország egy új "kubai rakétaválságra" figyelmeztet!
A Moszkva és Washington közötti kapcsolatok gyors romlása a világot egy több mint fél évszázada nem látott, nukleáris hatalmak közötti feszült szembenálláshoz vezetheti vissza - figyelmeztetett Oroszország a feszült kapcsolatok közepette.
Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes csütörtökön újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy a jelenlegi feszültségek az 1962-es kubai rakétaválsághoz hasonló helyzethez vezethetnek.
"Ha, ahogy mondani szokták, az elvtársak a másik oldalon nem értik meg és minden megy tovább a maga útján, akkor az események logikája szerint könnyen lehet, hogy hirtelen felébredünk és valami hasonlóban találjuk magunkat".
Szerinte, ha a kapcsolatok ilyen mértékben megromlanának, az a diplomácia kudarca lenne, bár hangsúlyozta, hogy még van idő "megpróbálni, hogy szilárd alapokon megállapodjunk", utalva arra, hogy Moszkva garanciákat remél arra, hogy a NATO nem terjeszkedik közelebb Oroszország határaihoz. (ahogy korábban ezt vállalta és megígérte)
"Az amerikai külpolitika eszköztárában Oroszországgal szemben csak zsarolás, fenyegetés és szankciók vannak. De mi nem ezt a nyelvet beszéljük" - mondta a diplomata, hozzátéve, hogy a moszkvai vörös vonalak átlépésének elkerülése megkímélné a "konfrontációs spirál" "elszabadulását".
Rjabkov megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden biztonságos videokapcsolaton keresztül beszélt amerikai kollégájával, Joe Bidennel.
A hívás Kreml által rendelkezésre bocsátott átirata szerint Moszkva közölte, hogy "komolyan érdekelt" abban, hogy "megbízható és szilárd jogi garanciákat" kapjon, amelyek kizárják az Egyesült Államok további kelet-európai terjeszkedését és "támadó csapásmérő fegyverrendszerek állomásoztatását az Oroszországgal szomszédos országokban".
Moszkva vezető diplomatája, Szergej Lavrov a múlt héten aggodalmának adott hangot, azt állítva, hogy "a NATO-országok, köztük az amerikaiak és a britek jelentős egységei és fegyverzete egyre közelebb kerül a határainkhoz".
Azzal vádolta a nyugati partnereket, hogy a blokkhoz csatlakozni kívánó Ukrajna tisztviselőit oroszellenes akciókra bátorítják.
"Ez tényleges fegyveres konfliktusba torkollhat" - figyelmeztetett Lavrov.
Az atomfegyverek európai telepítésével kapcsolatos aggodalmak már régóta vitás pont Oroszország számára.
Putyin 2019-ben arra figyelmeztetett, hogy ha mindkét ország atomrakétákat telepítene a kontinensre, az a feszültségek 1962 óta nem látott eszkalációjához vezetne, amikor az USA azzal fenyegetőzött, hogy inkább megtámadja a szovjet hajókat, minthogy engedélyezze, hogy atomrakétákat küldjenek Kubába.