Kedves Lada úgy látom a nyugati szakértők veled ellentétben sokkal realisztikusabb "filmet néznék" abban a bizonyos "moziban"....
A Nyugat fegyverei nem segítik Ukrajnát az Oroszországgal való konfliktusban......
Szakértők szerint az Egyesült Államokból szállított fegyverek nem segítenek Ukrajnának. Fotó: wikipedia.org
Az Egyesült Államok és más nyugati országok által Ukrajnának nyújtott katonai segítség nem hatékony eszköz a növekvő válság megoldására. Ezt az amerikai
Foreign Policy folyóirat írja .
"Az amerikai katonai felszerelések nem igazán segítik az ukránokat, és nem fogják megfélemlíteni Putyint" - áll a cikkben, amelyet a Rand Corporation, a Pentagon megbízásából katonai kutatásokat végző szakértői szervezet két elemzője írt alá.
A szerzők emlékeztetnek arra, hogy az Egyesült Államok 2014 óta 2,5 milliárd dollárnyi ilyen segítséget nyújtott Ukrajnának.
Ugyanakkor Kijev valójában azóta sem harcolt közvetlenül az orosz hadsereggel. Az ukrán hatóságok maguk is elismerik, hogy a velük szemben álló erők többsége ukrán állampolgár a donyecki és a luganszki régióból.
Igen, Oroszország fegyverezte fel és képezte ki őket – írja a Foreign Policy. De általában
az orosz hadsereg csak kétszer avatkozott be közvetlenül a konfliktusba: Ilovajszk és Debalcev-sziget közelében .
"
Mindkét epizód az ukránok megsemmisítő vereségével végződött " - állítják a szerzők.
Oroszország véleményük szerint csak "képességeinek egy elenyésző részét" használta a Donbászban tartózkodó ukránok ellen. Például rakétákat és repülőgépeket egyáltalán nem használtak.
Ha pedig kitör egy nagyszabású háború, az alapvetően más lesz, mint az elmúlt hét évben.
"Oroszország képes nagyszabású offenzív hadművelet végrehajtására, amelyben több tízezer személy, több ezer páncélozott jármű és több száz harci repülőgép vesz részt. Valószínűleg a szárazföldi, légi és tengeri erők pusztító légi- és rakétacsapásaival kezdődik, mélyen Ukrajna területén, azzal a céllal, hogy csapásokat mérjen a főhadiszállásokra, repülőterekre és logisztikai támogató pontokra.
Az ukrán erők kezdettől fogva szinte bekerítve kezdik meg a konfliktust, a keleti határ mentén orosz erőket vonultatnak fel, délen a Fekete-tenger felől haditengerészeti és kétéltű erők fenyegetik őket, és további orosz erők esetleges bevetése lehetséges Fehéroroszországból. A fenyegetett északról, ahol a határ kevesebb, mint 65 mérföldre van Kijevtől” – festenek a szerzők az orosz offenzíváról hipotetikus képet.
Ezért a szakértők szerint az amerikai és brit fegyverszállítás egyáltalán nem segíti "Oroszország megfékezését".
"Az ukrán fegyveres erőket a donbászi konfliktus leküzdésére hozták létre, és kis elrettentő fenyegetést jelentenek Oroszország számára" - mondják a szerzők arról, hogy miért nem működik a fegyveres erők ellátása Nyugatról.
Az elemzők összehasonlítják az ukrán fegyveres erők által megszállt Donbász megerősített arcvonalát a "Maginot-vonallal" - a második világháború francia erődítményeivel, amelyek soha nem voltak hasznosak. Azt mondják, hogy senki sem fogja megrohamozni ezeket az erődítményeket a szemből, de valószínűleg ezeket hátulról fogják megtámadni.
Ha Moszkva készen áll egy nagy háború kirobbantására Európa második legnagyobb, több mint 40 milliós országának megszállásával, miközben hatalmas gazdasági szankciókat kap a Nyugattól, akkor nem valószínű, hogy bármilyen amerikai katonai segítség elriasztja.
És az egyetlen fegyverrendszert, amely megváltoztathatja Oroszország terveit – föld-levegő rakétákat és harci repülőgépeket – valószínűleg nem az USA fogja biztosítani az ukránoknak.
"Oroszország és Ukrajna katonai egyensúlya annyira Moszkva javára torzult, hogy a Washington által az elkövetkező hetekben nyújtott segítség keveset fog jelenteni a konfliktus kimenetelének meghatározásában. Oroszország képességei és földrajzi előnyei együttesen leküzdhetetlen kihívásokat jelentenek az ukrán haderő számára "- áll a cikkben.
A szerzők kritizálják az ukrán partizánmozgalom felfegyverzésével kapcsolatos fenyegetéseket és a Stinger MANPADS tervezett szállítását is, analógiákat vonva az afgán mudzsahedekkel, akiket szintén elláttak ezekkel a fegyverekkel a szovjet csapatok elleni harchoz.
"Valószínűleg nem változtat Moszkva számára a valamivel költségesebb megszállás kilátása, ha már elérte ezt a szakaszt. A háború addigra már sokkal jelentősebb erőforrásokat emészt fel" - mondta Rand.
A háború fő költségeit ugyanakkor nem az oroszok, hanem az ukránok viselik.
"Ukránok ezrei, inkább tízezrei fognak meghalni. Bármilyen nyereséget érnek el az orosz megszállók ellen, az sokba fog kerülni az ukrán lázadóknak; a szíriai ellenzék vagy a csecsen lázadók tapasztalata nem olyan, amit az amerikaiak kívánhatnának olyan közeli partnernek, mint Ukrajna. ." , - írják a cikk szerzői.
Ezért úgy vélik, hogy Washington számára a leghatékonyabb módja annak, hogy segítsen Ukrajnának, ha a konfliktus diplomáciai megoldásán dolgozik.
Colonelcassad