[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
'Rövid' véleményem az ukrán válságról. Köszönöm, ha elolvassátok! :)
1. A valószínűsége egy teljes, Ukrajnát átfogó háborúnak, illetve egy deszkaláció Oroszország és a NATO között kicsi. Alapvetően senkinek sem érdeke egy kontinentális vagy globális háború (habár a történelemből tudjuk, hogy ez nem ilyen egyszerű...). Ennek ellenére a helyzet tagadhatatlanul feszült (ahogy az egész világon az a globális átrendeződés következtében, illetve a járvány, a környezeti és társadalmi válság, stb. okok is nyomatékolják ezt a status quo repedést, ami nem jó jel a jövőre nézve...). Nyilván minden félnek megvan a maga érdeke, a dolgok pedig általában nem feketék és fehérek... Egy dolog azonban biztos: az univerzum komplexitása alapvető törvényszerűségekre, szabályszerűségekre épül, amik természetesen az emberiségre és környezetére is vonatkoznak a téridő függvényében. Ezen törvényszerűségek olyan princípiumokban nyilvánulnak meg, mint az ok-okozat, reakció-ellenreakció, erő-ellenerő, hatás-ellenhatás, stb. A jelenlegi helyzet (ami egyébként mutat bizonyos hasonlóságokat az első világháború előttivel , de nyilván ez - ahogy említettem feljebb - többé-kevésbé azonos hatások-ellenhatások emberi közösségekre gyakorolt befolyásának köszönhető, és a téridő függvényében részben az embernek) az, hogy az Egyesült Államok szuperhatalmi státusza, és világra gyakorolt befolyása az elmúlt 15 évben meghasadt, számos oknál fogva: arrogancia és hipokrácia (habár ezek sajnos nyilván emberi jellemzők, egy USÁ-hoz hasonló szuperhatalom esetében ez még inkább fajsúlyosabb), hibás politika, a "Kelet" felemelkedése, gazdasági-pénzügyi-társadalmi okok, stb. Túlment egy határon, úgy, ahogy anno az Egyesült Királyság 1914 előtt. Nem vagyok elfogult senki és semmi iránt, a tárgyilagosság, racionalitás és a realitás irányába törekszem, és ennek folytán igen is kijelentem azt, hogy Oroszországnak joga van arra, hogy a NATO ne bővüljön tovább. A NATO 1997 előtti állapotának visszaállítására nincs realitás, így azon kérése az oroszoknak irreleváns, annak viszont abszolút van valóságalapja, hogy a NATO, és annak vezetője, az USA hagyjon fel az 1997 utáni befolyásszerzésével, ami egyértelműen Oroszország, Európa és a világ biztonságát veszélyezteti. Finnország, Fehéror., Ukrajna, Grúzia, Azerb., Örményor. és a sztánok nem lehetnek NATO tagok, nem veheti fel őket a NATO még akkor sem, ha pl. az adott ország népszavazással hagyná jóvá... Nem lehet ezt csinálni egy több pólusú környezetben (még kétpólusúban sem veszélytelen, lásd USA-SZU), a történelem arra tanít minket, ha korlátlanul, arrogánsan nyomulunk egy komplex pixisben, akkor az egy robbanó egyveleget alkotva, az idő előrehaladtával egyre nagyobb valószínűséggel válságot, konfliktust, és pusztulást okozhat (lásd I. vh)...
2. Visszatérve az ukrán helyzetre.
Véleményem szerint 4 lehetséges szcenárió van:
1. Nem lesz semmi az izmozáson kívül, és többé kevésbé lenyugszik minden. Ezt nem mondanám biztosra, sőt - belemenve a fokozott "adok-kapok", "labdaadogatás" folyamatába - esélyes, hogy lesz valami 'kis' dolog. (50 % esély)
2. Oroszország lerohanja egész Ukrajnát. Ennek van a legkisebb valószínűsége. Semmi értelme nem lenne Putyin számára, csak bajt hozna neki. A nyugat-ukrajnai területeken dominál az ukrán etnikum, nehéz és fáradságos lenne okkupálni és annektálni az országot, a "Nyugat" felé teljesen megromlana minden kapcsolata, szankciók, stb... (25 % alatti esély)
3. Oroszország elfoglalja az orosz etnikum által meghatározó Kelet-Ukrajna maradék részét, de a Dnyepernél megállnak (Kijevet már hagynák, max. nyomás alatt tartanák). Ennek nagyobb a valószínűsége, mint a 2-es variációnak, és van benne ráció, de még mindig kockázatos kicsit... (25-50 % esély)
4. Oroszország 'okkupálja és annektálja' a donyecki és luhanszki szakadár államokat úgy, hogy betolva hozzájuk a 'határ' mellé vezényelt erőiket, míg a Krím és Fehéror. felől biztosítják a szárnyakat (nem lépve át a határt!), ha esetleg az ukránok valamilyen oknál fogva megzavarnák a műveletet... Ez esetben Oroszország területe, népessége, stb. megnőne, rendezve lenne az évek óta tartó konfliktus és válság, Putyin és rendszerének reputációija otthon esetlegesen megnőne, veszteségek nem, vagy alig lennének, Oroszország erőt mutatna (de nem váltaná be az óriási agresszió "Nyugat-i" vízióját) és stabilizálná némiképp a biztonsági érdekszféráját, a szankciók minimálisak lennének. A "Nyugat" nyomna egy kis szankciót, de a súlyosakat elhagyná, a konfliktus rendeződne számukra is (ami az EU, és annak vezető tagjai: No., Fo., Oo., So., szempontjából prioritást jelent politikailag és gazdaságilag...), Oroszország erődemonstrációja, de egyúttal viszonylag szofisztikált lépése tudatosítaná azt, hogy érdemes kicsit behúzni a kéziféket az USA befolyás kiszolgálásában, a NATO/USA-Oo. feszültség lehülne. (50-75 % esély)
Mindegy melyik szcenárió válik be, de egy dolog biztos: az ukránok rosszul járnak, hiszen tudomásul kéne venniük, hogy Luhanszk és Donyeck is elveszett számukra, de egyúttal maradnának a padlón üldögélve a nagyok között...
Hogy mit hoz a jövő? A következő hetekben biztosan kiderül, sokáig már nem lehet húzni a kötelet. :)
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 316
26 455
113
Ma 5 éve gyilkolták meg ukrán diverzánsok Givit a Somali zászlóalaj parancsnokát Donyeckben

jkZlWlE1uIE.jpg
Mihail Szergejevics Tolsztih. Alias "Givi". Élt 36 évet. Orvtámadásban az ukrán rezsim bérgyilkosai reaktív lángvetővel felgyújtották az irodáját. 2015-ben az Európa Tanács felvette a szankciós listájára. Megkapta a DNR legmagasabb katonai kitüntetését, a "Hősök Csillaga"-t.
Arszen Pavlov-val, alias "Motorola" (akit szintén aljas módon öltek meg 33 évesen) ketten voltak a legismertebb katonai, első lépcsőben harcoló parancsnokok.
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
'Rövid' véleményem az ukrán válságról. Köszönöm, ha elolvassátok! :)
1. A valószínűsége egy teljes, Ukrajnát átfogó háborúnak, illetve egy deszkaláció Oroszország és a NATO között kicsi. Alapvetően senkinek sem érdeke egy kontinentális vagy globális háború (habár a történelemből tudjuk, hogy ez nem ilyen egyszerű...). Ennek ellenére a helyzet tagadhatatlanul feszült (ahogy az egész világon az a globális átrendeződés következtében, illetve a járvány, a környezeti és társadalmi válság, stb. okok is nyomatékolják ezt a status quo repedést, ami nem jó jel a jövőre nézve...). Nyilván minden félnek megvan a maga érdeke, a dolgok pedig általában nem feketék és fehérek... Egy dolog azonban biztos: az univerzum komplexitása alapvető törvényszerűségekre, szabályszerűségekre épül, amik természetesen az emberiségre és környezetére is vonatkoznak a téridő függvényében. Ezen törvényszerűségek olyan princípiumokban nyilvánulnak meg, mint az ok-okozat, reakció-ellenreakció, erő-ellenerő, hatás-ellenhatás, stb. A jelenlegi helyzet (ami egyébként mutat bizonyos hasonlóságokat az első világháború előttivel , de nyilván ez - ahogy említettem feljebb - többé-kevésbé azonos hatások-ellenhatások emberi közösségekre gyakorolt befolyásának köszönhető, és a téridő függvényében részben az embernek) az, hogy az Egyesült Államok szuperhatalmi státusza, és világra gyakorolt befolyása az elmúlt 15 évben meghasadt, számos oknál fogva: arrogancia és hipokrácia (habár ezek sajnos nyilván emberi jellemzők, egy USÁ-hoz hasonló szuperhatalom esetében ez még inkább fajsúlyosabb), hibás politika, a "Kelet" felemelkedése, gazdasági-pénzügyi-társadalmi okok, stb. Túlment egy határon, úgy, ahogy anno az Egyesült Királyság 1914 előtt. Nem vagyok elfogult senki és semmi iránt, a tárgyilagosság, racionalitás és a realitás irányába törekszem, és ennek folytán igen is kijelentem azt, hogy Oroszországnak joga van arra, hogy a NATO ne bővüljön tovább. A NATO 1997 előtti állapotának visszaállítására nincs realitás, így azon kérése az oroszoknak irreleváns, annak viszont abszolút van valóságalapja, hogy a NATO, és annak vezetője, az USA hagyjon fel az 1997 utáni befolyásszerzésével, ami egyértelműen Oroszország, Európa és a világ biztonságát veszélyezteti. Finnország, Fehéror., Ukrajna, Grúzia, Azerb., Örményor. és a sztánok nem lehetnek NATO tagok, nem veheti fel őket a NATO még akkor sem, ha pl. az adott ország népszavazással hagyná jóvá... Nem lehet ezt csinálni egy több pólusú környezetben (még kétpólusúban sem veszélytelen, lásd USA-SZU), a történelem arra tanít minket, ha korlátlanul, arrogánsan nyomulunk egy komplex pixisben, akkor az egy robbanó egyveleget alkotva, az idő előrehaladtával egyre nagyobb valószínűséggel válságot, konfliktust, és pusztulást okozhat (lásd I. vh)...
2. Visszatérve az ukrán helyzetre.
Véleményem szerint 4 lehetséges szcenárió van:
1. Nem lesz semmi az izmozáson kívül, és többé kevésbé lenyugszik minden. Ezt nem mondanám biztosra, sőt - belemenve a fokozott "adok-kapok", "labdaadogatás" folyamatába - esélyes, hogy lesz valami 'kis' dolog. (50 % esély)
2. Oroszország lerohanja egész Ukrajnát. Ennek van a legkisebb valószínűsége. Semmi értelme nem lenne Putyin számára, csak bajt hozna neki. A nyugat-ukrajnai területeken dominál az ukrán etnikum, nehéz és fáradságos lenne okkupálni és annektálni az országot, a "Nyugat" felé teljesen megromlana minden kapcsolata, szankciók, stb... (25 % alatti esély)
3. Oroszország elfoglalja az orosz etnikum által meghatározó Kelet-Ukrajna maradék részét, de a Dnyepernél megállnak (Kijevet már hagynák, max. nyomás alatt tartanák). Ennek nagyobb a valószínűsége, mint a 2-es variációnak, és van benne ráció, de még mindig kockázatos kicsit... (25-50 % esély)
4. Oroszország 'okkupálja és annektálja' a donyecki és luhanszki szakadár államokat úgy, hogy betolva hozzájuk a 'határ' mellé vezényelt erőiket, míg a Krím és Fehéror. felől biztosítják a szárnyakat (nem lépve át a határt!), ha esetleg az ukránok valamilyen oknál fogva megzavarnák a műveletet... Ez esetben Oroszország területe, népessége, stb. megnőne, rendezve lenne az évek óta tartó konfliktus és válság, Putyin és rendszerének reputációija otthon esetlegesen megnőne, veszteségek nem, vagy alig lennének, Oroszország erőt mutatna (de nem váltaná be az óriási agresszió "Nyugat-i" vízióját) és stabilizálná némiképp a biztonsági érdekszféráját, a szankciók minimálisak lennének. A "Nyugat" nyomna egy kis szankciót, de a súlyosakat elhagyná, a konfliktus rendeződne számukra is (ami az EU, és annak vezető tagjai: No., Fo., Oo., So., szempontjából prioritást jelent politikailag és gazdaságilag...), Oroszország erődemonstrációja, de egyúttal viszonylag szofisztikált lépése tudatosítaná azt, hogy érdemes kicsit behúzni a kéziféket az USA befolyás kiszolgálásában, a NATO/USA-Oo. feszültség lehülne. (50-75 % esély)
Mindegy melyik szcenárió válik be, de egy dolog biztos: az ukránok rosszul járnak, hiszen tudomásul kéne venniük, hogy Luhanszk és Donyeck is elveszett számukra, de egyúttal maradnának a padlón üldögélve a nagyok között...
Hogy mit hoz a jövő? A következő hetekben biztosan kiderül, sokáig már nem lehet húzni a kötelet. :)
Még annyit: nem kizárt, hogy a 4. szcenárió békés lebonyolításának rendezése megy a háttérben a nagyok között. Egy ilyen művelet sikeres, veszteségek és eszkaláció mentes véghezvitele nyilván komplex, és azért nem kis dolog, hiszen pl. bezavarhatnak az ukránok, a paramilitáris és irreguláris csoportok és csapatok, stb...
Ja, és elfelejtettem még egy szempontot, ami pozitív lehet az oroszok számára egy 4. szcenárió esetén: kipróbálhatnák, mit tudnak többé-kevésbé éles helyzetben a 2008 óta megreformált haderőik, ami ugyancsak nem elhanyagolható tényező. ;) :) A logisztika, kommunikáció, és néhány egyéb dolog ugyanis hagyott némi kívánni valót a 2008-as grúz háborúban.
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Keményen nyomatékosítják az oroszok, hogy itt és ne tovább, ez egyértelmű, olvasva és nézegetve az infókat. Viszont szerintem ez önmagában nem lesz elég (annyira nem hagyja magát a "Nyugat"), ezért tartom valószínűnek az általam vázolt 4. szcenáriót, ami majd megpuhítja őket... ;) :)
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 376
3 515
113
Ez csak a szomáliai nem halálos katonai segély:)

FLFqc6NXEAs-Ozm
Vagy csak nem akarják "idő előtt" felfegyverezni a lakosságot, nehogy az ukrán maffia kezébe kerüljön az arzenál a fekete piacon. Onnan meg tovább Afrikába.
Talán a fenti kép is pont azt bizonyítja, hogy a múlt héten kiosztott fapuskákat már el is passzolták jó pénzért az írni-olvasni sem tudó afrikai gerilláknak. :)
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 316
26 455
113
Megszéljegyezném, hogy Macron jelenleg az EU soros elnöke is. Tehát nem véletlenül volt kint az EU-s zászló. Deklaráltan az EU nevében is tárgyalt Putyinnal.
Az EU nevében vajon miről tudtak tárgyalni? Az EU, mint olyan,, Putyin-nak és ám-blokk az oroszoknak lepkefing kategória jelenleg.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 634
113
Érdekes dolgot hallottam.
A jemeni ismim rokona ukrán vizumot kapott anno és Harkovban van.
Telefonon beszéltek, azt mondta, hogy minden nap többször, random utcára vezénylik a civileket, mindenhol katonák vannak és barikádokat építenek.
Ez elég érdekes, szerintem komolyan háborúra készülnek, mert a külsőségeket értem, de barikádot minek építenének?
Azt mondta mindenki úgy viselkedik, hogy bármelyik pillanatban kitör a balhé.
Szegény sajnálom, polgárháborúból ebbe és kijönni se tud, csak akkor ha, mint "menekült", mert háború van....ciki
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 405
113
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Putyin Macronnak: 6 Órán Keresztül Kínoztál engemet! Nem lesz nyertes, ha kitör a WW3
Világos, egyenes, határozott és következetes beszéd. Egyértelmű és tényszerű, amit mond. Putyint lehet kedvelni vagy nem kedvelni, de azt el kell ismerni, nem hülye ember, sőt, kifejezetten okos és ügyes "játékos". Karizmatikus, s bizonyos szempontból tekintélyt parancsoló. Tisztában van a határokkal és korlátokkal. Látszik, hogy tanult ember, lévén hírszerzőnek hülyét nem alkalmaznak (oda ész kell). Tagadhatatlan, a mai világban ő bizonyos mértékben kivételes politikusnak számít.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 311
55 636
113
Putyin Macronnak: 6 Órán Keresztül Kínoztál engemet! Nem lesz nyertes, ha kitör a WW3



Huhh, azt mondja szó szerint, hogy ha Ukrajna csatlakozik a NATO - hoz, vagy megpróbálja erovel vissza venni a Krímet, automatikusan háborúba keveredik Oroszországgal egész Európa, tudják (az Oroszok) , hogy a NATO erosebb, de Oroszország a világ vezeto atomhatalma, és mielott az 5. cikkely életbe lépne Róma, Párizs "heartbroken"... :eek:
Azért ezt nehéz félreérteni, látszik makarónin is, hogy érti a diszkrét utalást, ideje újragondolni az Európai Nato tagok nak, hogy mit ér meg usánka feltétel nélküli leszpása, 0-24 Ben.
 

theo

Well-Known Member
2016. június 1.
2 334
9 634
113
Az EU nevében vajon miről tudtak tárgyalni? Az EU, mint olyan,, Putyin-nak és ám-blokk az oroszoknak lepkefing kategória jelenleg.
Addig emelték a téteket, hogy túl sok szereplős lett a játék, ezért (attól tartok), Macron pánikszerűen kiment Moszkvába, blöffölt egyet, erre kapott egy all in-t, bepánikolt és átrongyolt Kijevbe, ahol már a nagyra növesztett ukrán arcos-harcos vagy elküldte őt a dolgára, vagy belátta, hogy nincs tovább tétemelés.
Sok olyan dolog történhetett az elmúlt 24 órában, ami ezt a csiki-csukit eldöntötte, csak még nem tudjuk.

Ukránok győzni nem tudnak, de arra rá tudnak menni, hogy eszkalálják a helyzetet, esetleg beugrasszanak még országot, elég veszélyes a helyzet.

Amúgy utcára miért vezénylik ki a civileket? Élő pajzs, vagy mi a cél ezzel?
Egy hírt nem láttam ezzel kapcsolatban.