Atyaisten! Egy ilyet küldtek tárgyalni? Ez a brit külügyminiszter? Nincs egy cseppnyi szégyenérzet bennük? Úgy tűnik erény a butság és tudatlanság brit és amerikai földön. Szóljon már valaki a briteknek, hogy itt a HTKA Biztonságpolitika részében a leggyengébb láncszem is milliószorta jobban képben van, mint ez a némber. Egyszerűen nem értem, hogy uralhathják a fél világot ezek a retardált nyugatiak.
Kié a Voronyezs?!.....
Liz Truss és Szergej Lavrov ma. Fotó: Orosz Föderáció Külügyminisztériuma
Szergej Lavrov külügyminiszter ma, február 10-én Moszkvában megbeszélést folytatott brit kollégájával, Liz Trussal. A diplomata látogatásának fő célja az Ukrajnáról folytatott megbeszélés volt.
Nagy-Britannia az "orosz invázió" egyik fő nyomásgyakorlója. És Oroszország meglehetősen kemény ellenfele Nyugaton.
Ezért nem vártak áttörést a találkozótól. És a jóslat több mint bevált: a végén a két ország vezető diplomatái bosszúsan néztek egymásra.
A találkozó előtt az orosz miniszter optimista volt. A találkozót követően viszont pesszimista volt. A párbeszéd végén részletesen beszélt az ukrán terület "megszállásáról", Göbbelshez hasonlította Dmytro Kulebát, bejelentette a diplomaták kivonását Kijevből és még sok minden mást.
A brit miniszter pedig minden jel szerint inkább azért ment Moszkvába, hogy Margaret Thatcher módjára mutogassa téli sapkáját, mint hogy érdemi tárgyalásokat folytasson.
Ennek ellenére az orosz és a brit külügyminiszter ezt követően közös sajtótájékoztatót tartott. Amit Moszkva és angol-amerikai szövetségesei között ritkán gyakorolnak.
A moszkvai pálya. Fő állítások.....
Liz Truss brit külügyminiszter a Lavrovval tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy folytatódnak a tárgyalások Oroszországgal a biztonságról.
Azt mondta, Oroszországnak választania kell, hogy "abbahagyja az Ukrajna elleni agressziót", és "olyan diplomáciai utat" választ, amely "Európa számára egy jobb jövőhöz vezethet".
"A NATO-nak vannak pozitív javaslatai, amelyeket szeretnénk megvitatni Oroszországgal" - mondta. Véleménye szerint lehet előrelépést elérni. Ehhez
"de-eszkalációra és a csapatok visszavonására van szükség a határokról".
Truss szerint van egy alternatív út, amelyet Oroszország választhat.
"Az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként Oroszország teljesítheti az Ukrajna területi integritásának és függetlenségének megőrzésére vonatkozó kötelezettségeit" - mondta Truss.
"Oroszország "a NATO-Oroszország Tanácson belül is dolgozhat az átláthatóság növelése és a nagyobb bizalom elérése érdekében" - tette hozzá a miniszter.
A diplomata kommentálta Lavrov szavait is a beszélgetésükről, amelyet "némák és süketek" beszélgetésének nevezett (erre alább még visszatérünk).
"A beszélgetésünk során természetesen nem voltam néma. Világosan kifejtettem az Egyesült Királyság álláspontját a helyzettel kapcsolatban. Mindent megteszünk, amit csak tudunk, hogy megakadályozzuk Oroszország ukrajnai akcióit. Meghallgattam Lavrov minisztert is" - mondta Truss.
A miniszter hozzátette, hogy Lavrov tagadta, hogy Oroszország tervezné Ukrajna lerohanását. Kijelentéseinek alátámasztására Oroszországnak vissza kell vonnia csapatait az ukrán határról.
Ezzel a ponttal kapcsolatban volt egy érdekesség - jelentette a Kommerszant című lap diplomáciai forrásaira hivatkozva.
A tárgyalások zárt részében Truss azt mondta, hogy az orosz csapatoknak vissza kell vonulniuk az ukrán határról. Lavrov azt válaszolta, hogy a katonák az országa területén vannak. Truss azonban megismételte, hogy vissza kell vonni őket. Erre az orosz miniszter ismét kifogásolta, hogy a hadsereg nem sért semmit, mivel joguk van bármilyen manővert végrehajtani orosz területen.
Maga is megkérdezte ezután brit kollégáját: "Ugye elismeri Oroszország szuverenitását a Rosztovi és Voronyezsi terület felett?".
"Nagy-Britannia soha nem fogja elismerni az orosz szuverenitást ezek felett a régiók felett" - válaszolta a külügyminiszter rövid szünet után.
Deborah Bonnert oroszországi brit nagykövetnek kellett beavatkoznia a helyzetbe, és finoman elmagyarázta Truss asszonynak, hogy az ügy valóban orosz területeket érint.
De vissza a sajtótájékoztatóhoz. Ha Oroszország megtámadná Ukrajnát, a Nyugat kemény szankciókat vezetne be, és az "Északi Áramlat 2" projekt nem valósulna meg - mondta Truss.
"Ha egy orosz invázió történne Ukrajnában, akkor az ukránok harcolni kezdenének, és ez egy hosszú, elhúzódó konfliktus lenne. Ukrajna szövetségesei pedig kemény szankciókat vetnének ki az egyes intézmények és személyek ellen, és világossá kell tennünk, hogy az "Északi Áramlat 2″ nem fog működni" - zárta szavait.
A brit minisztert arra kérték, hogy kommentálja a Defender rombolóval történt incidenst, amely nyáron behatolt a krími felségvizekre, és amelyet az orosz parti őrség visszaszorított. Arra a kérdésre, hogy ezeket a lépéseket lehet-e agressziónak nevezni, Truss azt mondta, hogy ezek a lépések "Moszkva viselkedésének köszönhetőek".
"Oroszország ukrajnai határon tanúsított fenyegető magatartására válaszul az Egyesült Királyság NATO-partnereivel együtt dolgozik védelmi erőink megerősítésén. Ezeket a lépéseket teljes mértékben a védelmi érdekek diktálják. A NATO egy védelmi szövetség, és ez egy teljesen védhető megközelítés" - mondta a miniszter.
Összességében semmi olyat nem lehetett hallani Liz Truss szájából, ami a nyugati-orosz kapcsolatok
de-eszkalációjához vezetne. Összességében a látogatására inkább úgy emlékeztek, mint egy előző napi moszkvai sétára. A külügyminisztérium vezetője a Szovjetunióban tett látogatása során meglepte egy szörmesapkával, amely Margaret Thatcher miniszterelnökre hasonlított.
Igaz, a brit sajtó már arról ír, hogy a "Vaslady" Liz Truss cosplay-kísérlete kudarcot vallott. És az ember elgondolkodik azon, hogy miért pózolt többet az utcán, mint amennyit valójában tárgyalt.