Oroszország azt mondja rólunk, hogy "megérkeztek a khokhlik"......
Miért megy sok ukrán Európába ahelyett, hogy Oroszországba költözne, ahol munkaerőhiány van?
Az európai integráció eredményeként leértékelődött a hrivnya és csökkent az emberek jövedelme.
A háborúról szóló állandó beszédek közepette sok ukrán elkezdett alternatív repülőteret keresni, és azon gondolkodik, hogy melyik országba költözzön. Valójában az ukránok 2014 óta aktívan menekülnek az országból a Majdan után. Az európai integráció eredménye a hrivnya leértékelődése és az emberek jövedelmének csökkenése volt. A közüzemi számlák, az élelmiszer- és a benzinárak többszörösére emelkedtek. Sok ukrán kezdett küzdeni a megélhetésért. Ennek eredményeképpen egyesek Oroszországba áramlottak, míg mások az európai vendégmunkások soraiba. A Kp.ru tudósítója Ukrajnába utazott, és megkérdezte magukat az ukránokat, hol tudnak jól élni.
"A pénzhiány elől menekülünk".
- Ukrajnában most filléreket kell számolni" - meséli Igor, kijevi taxisofőr és volt üzletember. - 2014-ig egy cégnél dolgoztam kereskedelmi igazgatóként. A cég összeomlott. Egy másik cégnél 1500 dolláros fizetéssel kaptam állást, most pedig már csak 400 dollár a fizetésem (a hrivnya nagyon leértékelődött Ukrajnában az elmúlt években).
Most a férfinak taxisofőrként kell másodállásban dolgoznia. Igor szerint Ukrajnában a kisvállalkozások kihalófélben vannak, szinte egy sem maradt. Csak az üzletláncoknak van esélyük a túlélésre.
- Az emberek keresik a módját, hogyan szabadulhatnak meg a pénztelenségtől. Európában senkinek sincs szüksége a mi felsőoktatásunkra, Európában az embereknek szakmunkásokat van szükségük . Szívesen alkalmaznak lakatosokat és vízvezeték-szerelőket, és saját dolgozóik is vannak. Németországban például inkább alkalmaznak egy lengyelt menedzsernek, mint egy ukránt" - mondta Igor.
Sok ukrán megy Lengyelországba és a Cseh Köztársaságba pénzt keresni, és kifejezetten azért, hogy nyelveket tanuljon, bár hivatalosan ez nem kötelező. Kijevben szinte minden oszlopon találhatók álláshirdetések. Az oroszországi álláshirdetésekkel ellentétben. A vendégmunkások számára a dokumentumokat speciális cégek vagy a meghívó fél készíti el. Az ukránok elismerik, hogy ez egyáltalán nem nehéz. Az oroszországi munkavállalás már más kérdés.
- Itt gondoskodnak arról, hogy jó vizsgálatot kapjon. Tényleg Oroszországban kell akarni dolgozni és élni ahhoz, hogy az ember hajlandó legyen végigjárni ezeket a pokoli köröket" - meséli Marina Kuzmina (neve megváltoztatva) a Harkivi terület Izyumból. 8 évvel ezelőtt jött Oroszországba dolgozni, ápolónőként dolgozik, és évek óta próbálja megszerezni az orosz állampolgárságot.
A határőrök nem adnak "engedélyt".
- Van engedélyem, van egy polgári jogi szerződésem a munkáltatómmal, amelyet a Belügyminisztérium hitelesített, de nem mehetek haza Ukrajnába, hogy aztán visszamehessek dolgozni Oroszországba. A szovjet korlátozások miatt az orosz határőrök nem engednek be. Csak az lépheti át gond nélkül a határt, akinek gyereke, szülei, testvére, férje vagy felesége van Oroszországban" - magyarázza Marina, majd nevetve hozzáteszi: "Még a munkaügyi törvények szerint is jár nekem szabadság, és nem engedik, hogy kivegyem, de ennyit dolgozni szünet nélkül lehetetlen!
Marina közel egy éve nem látta férjét és gyermekét, akik Izyumban maradtak.
- Amikor legutóbb Oroszországban jártam, 2,5 órán keresztül kínoztak a vámon: "Vettél meghívót vagy sem?". Nyomást gyakorolnak a pszichémre. Sokan felkapják a fejüket, és bevallják, hogy ők is vettek egyet. De volt egy legális meghívóm. És hányszor lebeszéltek róla a migrációs hivatalnokok: "Miért van szükséged ideiglenes tartózkodási engedélyre? Mit tennél Oroszországban? Nem fogsz jelzáloghitelt kapni, nem minden orosz kap jelzáloghitelt. Ezt hallgatva nehéz nem összeomlani" - mondja Marina.
Aztán elmeséli a keresztfia történetét.
- Slavik már három éve él Lengyelországban. A világjárvány ellenére könnyű odamenni - nincs karantén vagy korlátozás. Ez elég ahhoz, hogy munkavállalási engedélyt kapjon. És elmenni Ukrajnába nyaralni, hogy meglátogassa a rokonokat - szintén nem probléma - mondja Marina.
Keresztfia felesége Lengyelországban fog szülni.
- A fiatalok ígéretes munkaerőnek számítanak. Ha a szüléshez bejelentkezik, az orvosok ingyenesen gondoskodnak a terhességéről, és a szülés is ingyenes lesz. Amikor pedig a gyermek megszületik, a szülők egyösszegű támogatást kapnak. Slavik és felesége hivatalosan Lengyelországban dolgozik. Egyszer 5 ezer euróra volt szükségük egy rokonuk műtétjéhez. Ezért a lengyelek kis kamatra kölcsönt adtak nekik, és a pénzt átutalták beteg rokonuknak Harkivba. Oroszországban senki sem ad hitelt egy migránsnak" - magyarázza Marina.
Slavik azt javasolta Marinának, hogy tegyen neki egy lengyelországi állásajánlatot, de ő visszautasította, mondván, hogy Oroszország közelebb áll hozzá. Tavaly októberben ideiglenes tartózkodási engedélyt kért.
- Az összes dokumentumot ügyvéd töltötte ki, különben "összetörné az agyadat". Igaz, kétszer kellett orvosi igazolást készítenie. Csinált egyet, aztán megváltoztatták a jogszabályokat, így neki kellett egy másikat készítenie. De már nem is számolom a pénzt. Szaharovóban (ahol a multifunkcionális migrációs központ található - a szerk.) órákig kellett sorban állnom, hogy kapjak egy számot az orvosi vizsgálatra. Néhány nappal később hasonló sorban kellett állnom, hogy megkapjam a kész orvosi alkalmassági bizonyítványt. Ez nem a gyengéknek való. 100-szor átgondolnod, hogy szükséged van-e rá" - mondja Marina. - Az ukránok is orosz nyelvvizsgát tesznek Oroszországban, pedig például az én családom egész életében oroszul beszélt. Másrészt sok tádzsik és üzbég alig ért oroszul, de valahogy mégis találnak itt munkát.
Ha szerencsénk van, Marina néhány hónapon belül megkapja az ideiglenes tartózkodási engedélyt, de legkorábban 2023-ban. Ezek a hivatalos eljárások.
- Várok és várok, aztán talán feladom és elmegyek Lengyelországba" - mondja Marin dühösen.
Busszal visszük ki a dolgokat".
- Öt évvel ezelőtt mentem először Oroszországba dolgozni, mert az ismerőseim mentek. Nem akartam Európába menni egy hirdetésre, nem tudtam, hogy kihez menjek. Ahhoz, hogy Oroszországba jöjjön, a járvány előtt 500-700 dollárért lehetett munkavállalási meghívót vásárolni, most pedig a határőrök még ezzel sem engednek be. És engedéllyel sem engednek be" - erősíti meg Marina barátnője, Irina, aki szintén évek óta dolgozik Oroszországban ápolónőként.
A férje Oroszországban van, így mindkét irányban gond nélkül át tudja lépni a határt. Egyébként egyes ukránok akár fiktív házasságot is próbálnak kötni oroszokkal, hogy szabadon jöhessenek hozzánk. Azonban még ebben az esetben is csak 90 napra jogosult belépni az országba (ha nem rendelkezik ideiglenes tartózkodási engedéllyel vagy oroszországi tartózkodási engedéllyel).
- Az ideiglenes tartózkodási engedély megszerzéséhez pénz és kitartás kell. Mentálisan még nem állok készen erre" - jegyzi meg Irina.
Vannak szülei és egy fia, aki a Harkovi területen tanul.
- Senki sem kérdezi tőlünk, egyszerű ukránoktól: "Hogyan élnek? Ukrajnában az élelmiszer- és ruházati árak most magasabbak, mint Moszkvában. Ezért itt veszek a fiamnak dolgokat, és hazaküldöm őket. A fiam edzőcipőjét 2000 rubelért találtam az interneten, de ugyanezek Ukrajnában 5000 rubelbe kerülnek. Ezért hazaküldjük őket. Újévkor és húsvétkor az Oroszország és Ukrajna között közlekedő kisbuszok zsúfolásig megtelnek csomagokkal. Egy csomag elküldése 2000 és 5000 rubel között van, súlytól és mérettől függően" - mondta Irina.
Szerinte, ha könnyebb lenne orosz állampolgárságot szerezni, ukránok ezrei rohannának Oroszországba.
- A mi Izyumunk egy haldokló kisváros. Régebben volt két szovjet jelentőségű városformáló vállalatunk, de bezárták őket. A városunk fele Oroszországba ment dolgozni, és most az emberek visszatértek Ukrajnába, mert nem hajlandóak nem látni a rokonaikat. Csak kevés ember van, aki másfél évet szolgálna Oroszországban. Ennek eredményeként sokan közülük már Európába mentek dolgozni. Ha Oroszország ilyen szigorú beutazási feltételeket tart fenn, senki sem fog idejönni" - jegyzi meg Irina.
"Moszkvában harcolnak, Szentpéterváron feldarabolnak.
- Az apámat Oroszországban temették el. Nagyon szeretném meglátogatni a sírját, de nem tudom, hogyan tegyem, nem engednek át a határon" - meséli Olesya, aki a híres kijevi Petrovka könyvvásáron árulja a könyveket.
Azt mondja, ha lenne rá lehetősége, szívesen költözne Oroszországba.
- De sokan még most is félnek elmenni, mert nem tudják, mi lesz a reakció, hogyan fogadják majd az oroszok az ukránokat a háborús ígéretek miatt" - mondja Oleszja.
Az ukránok azt is bevallották nekem, hogy megijedtek az Oroszországból érkező hírektől, és nem csak a háborúról.
- Folyamatosan halljuk, hogy Moszkvában etnikai verekedések vannak, amelyekben kaukázusi és közép-ázsiai emberek vesznek részt. Ez ijesztő! Szentpéterváron pedig még embereket is feldarabolnak. Tudjátok, hogy egy ukrán feldarabolt holttestét találták meg egy Nyevszkij proszpekten lévő lakásban, mindenki erről beszélt (Andy Cartwright, underground rapénekes, aki még 2020-ban halt meg - a szerk.) - mondja Anna Kijevből.
- Oroszországban nem szeretik az újonnan érkezőket. A nagynéném, aki egyetemi diplomával rendelkezik és tanár, Oroszországba költözött. Nem kapott munkát a szakterületén. Végül dadusként dolgozott. Az oroszok azt mondják rólunk, hogy "megérkeztek a hokhlyok"! De a nagynéném is orosz! Igen, a körülmények miatt sokáig élt Ukrajnában, és akkor mi van? Oroszországban azt mondják, hogy az oroszok és az ukránok egy nép, de valójában kiderült, hogy a közép-ázsiai migránsokat szívesebben látják itt" - mondja kijevi ismerősöm, Tatiana.