Ott megy félre a számítás, hogy a GDP egy szám, a gyártókapacitáshoz köze sincs.@monster
Nézzük a számokat.
Az USA, EU, Japán, Dél-Korea, Ausztrália, Izrael és Kanada által fémjelzett nyugat össz GDP-je a világ GDP-jének durván a 45-50%-át adja, tehát nem a globális délre hanem az egész maradék világra jut 50%. Márpedig azt gondolni, hogy a felsoroltakon kívül mindenki a globális dél elég nagy butaság.
Lakosság számban tökéletesen igazad van, óriási a globális dél előnye. Ha viszont az emberanyag minőségét nézed (most itt nem fajelméletről beszélek!!!), akkor óriási a nyugat előnye.
A katonai potenciálba pedig gondolom nem kell belemennem. A globális dél katonai potenciálja össze sem mérhető a nyugattal. Azt látjuk, hogy Oroszország összesen 6000 atomtöltet semmi más. Kína egy komoly erő minden számítás szerint. De a többi ország katonailag egyszerűen nem létezik (nem kell messzire menni, egy amerikai hordozó csoport potensebb légi és tengheri erővel bír mint az egész Dél-Amerikai kontinens). India a sötét ló, de India haderejének döntő része nyugati így ők a nyugattal szemben katonailag fellépni nem vagy csak alig tudnak, mert azt látjuk az ukrán-orosz háború kapcsán, hogy support nélkül semmit nem ér a technika.
Nyugaton a GDP nagy részét a szolgáltató szektor adja, a globális délen viszont a mezőgazdaságból, nyersanyag kitermelésből és a gyártásból van.
Ha beint a globális dél, akkor a GDP-t lehúzhatod a klotyón.
A katonai erő kapcsán a nyugatról legalább annyira el lehet mondani, hogy egy szereplős (vagy még jobban), mint az ellenoldalról, nyugaton van az USA hadserege és kész. A többi kb. ugyanannyira súlytalan, mint a globális dél kisebb országai.
India még kivár, addig nem fog nyíltan odaállni a kínaiak mellé (annyira nem szeretik azért őket), amíg nem teljesen nyilvánvaló, hogy ki lesz a győztese a párbajnak.