[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 031
9 350
113
Viszont az elméleted nem magyarázza Dél-Korea, Japán, Svájc helyzetét az ásvanykincsekben gazdag Afganisztán vagy afrikai országok messze nem jól prosperáló gazdaságával szemben.

Nem lehet, hogy inkább az orosz narratíva az egyszerűnek látszó válaszokkal félrevezető módon ígérget?
Ugyanis a hihetetlen ásványkincs vagyonuk eddig is rendelkezésre állt...
Az orosz tudományos technológiai fejlettség a 60-as, 70-es években a világ élvonalába tartozó eredményeket ért el. (Űrkutatás, nukleáris technológia, rakéta és fegyvertechnológia).
Azonban ez 50-60 éve volt.
Jelenleg a félvezető gyártás, az IT technológia számít "fejlett technológiának", nem az acél gyártás.
Előbbi területeken Dél-Korea, Taivan, Japán, USA, újabban Kína számít a világ élvonalának.
Ezeken a területeken a világ élvonalába kerülni és ott maradni folyamatos tőke befektetéseket igényel.
Az, hogy a Putyini Oroszország az elmúlt évtizedekben nem ide invesztált, hanem a hidegháború utáni revansra készülve minden erőforrást a hagyományos hadviselés eszközeinek megtartására, fejlesztésére költött, könnyen belátható.
Ki is robbantotta a háborút, azonban a kudarc miatt kellenek a válaszok.
Egy ilyen válasz, "nyugalom semmi gond, a világ nélkül is felemelkedik az orosz birodalom újra". Ebbe a narratívába illeszkedik a "végtelen erőforrások" a "minden erőforrás nálunk, ezért mi gazdagszunk, a többiek szegényednek" kommunikációs panel...MAJD :)

Fel lehet tenni persze azt a kérdést, miért volt sürgős a háború? Nem lett volna célszerűbb valóban jobban felkészült haderővel háborúba menni?
Vajon miért volt halaszthatatlan egy 71 éves politikai vezetőnek a háború?
A becsvágya, egocentrizmusa lehet az egyik válasz.
Szerintem túl sokat kockáztatott, nem jött be.
A különleges katonai kudarc felgyorsítja Oroszország hanyatlását, történelmi szerepének elvesztését.
Sok felvetés, igyekszem válaszolni rájuk.

D-Korea és Japán más tészta, mint Svájc, ahol a klasszikus high-tech az óragyártás. Az is igaz, hogy sem D-Korea, sem Japán nem bővelkedik ásványkincsekben, mégis komoly, No1 szintű az ipari fejlettségük, amit viszont nem maguktól jött, hanem az USA-ból. Abból az USA-ból, amelyik az akkoriban minden ipari-technológiai szegmensben egyedüli No1 volt. Ez az egyenetlen/egyenlőtlen fejlődés lényege: a fejletlenebb régió a beérkező új technológiák alapján idővel több lépcsőfokot kihagyva magasabb szintre lép – nyilván ehhez megfelelő kulturális/civilizációs háttér kell, ami Ázsiában zsigerileg adott, Afrikában nem annyira.

Oroszország esetében nagy kettősség van, a lakosság 2/3-ad része földrajzi európai, 1/3-ad része ázsiai. A területe meg pont fordítva van, összességében se nem európai, se nem ázsiai civilizáció, de mindkét oldalról van benne. Termelni és gyártani képesek, ezt már bizonyították a történelemben, egyes területeken képesek szintén No1-es saját fejlesztésekre is, de zömében az energiahordozók/ásványkincsek kitermelésére és valamilyen szintű feldolgozására álltak rá, mert ez volt a leginkább kézenfekvő és jövedelmező számukra, főleg, hogy az iparilag leginkább fejlett régiók zöme nem dúskál ezekben a javakban, az élő kereslet volumene pedig igen csábító.

Visszatérve az orosz ipar/technológia lemaradására: A feudális cári birodalomból secperc alatt csináltak egy szocialista birodalmat, az agrárországból egy erőltetett ipari hatalmat (egyenlőtlen fejlődés).
Ugyanakkor - eltérően a hivatkozott ázsiai ipari centrumoktól - itt nem volt igazi nagy volumenű termelés kihelyezés, ami együtt járt volna a fejlettebb gyártási technológia kihelyezésével is, hanem volt helyette COCOM lista és társai. A felemelkedő ázsiai hatalmak mindegyike konkrét technikai/tárgyi segítséget kapott ehhez a kor legfejlettebb technológiai hatalmától, a ruszkik ehelyett az ellenpólus statisztaszerepét kapták a fegyverkezési versenynek nevezett új globális befektetési projektben a VH után.

Röviden: Az egyik oldalt segítették, a másikat meg menet közben nem simán lesz@rták, hanem konkrétan gátolták is.
Kicsit egyirányban volt lejtős a pálya, nem véletlenül.

A saját nyersanyagbázissal nem rendelkező hatalmak jóval könnyebben "kezelhetőek", mint azok, akik rendelkeznek mindennel, ergo nem kockáztatott a Nyugat egy ilyen rivális kitermelésével.

Kissinger stratégiája jó volt, Kínát leválasztotta a Szovjetunióról, befektetett oda, aminek törvényszerű következménye lett a megfelelő háttérpotenciál miatt a hatalmas fejlődés, de számára inkább egy nyersanyagszegény high-tech Kína, mint egy high-tech szintre fejlesztett nyersanyagban gazdag Oroszország/Szovjetunió volt a két lehetséges választás, csak így lehetett kijátszani őket egymás ellen. A Szovjetunió legyőzésének ára Kína felemelkedése volt.

A Nyugat oroszhátráltatása találkozott a kétfejű sas birodalmának kétfelé néző elitjével, ahol az egyik oldal felé néző elit erre saját gazdasági érdekei miatt eleve vevő és támogató volt egyben, lényegében ezért tart ott az orosz ipar, ahol.
Igen, állhatna sokkal jobban is, de az ehhez szükséges technológia és technológiai kultúra/oktatás átadása nem volt érdeke sem a fél világnak, de az orosz elit egy erős részének sem. Ők nagyon jól megéltek addig is abból, amiből a nagy pénzeket csinálták, minek ezen változtatni…

A „nyugalom, semmi gond, enélkül is felemelkedik a birodalom satöbbi-t” hol olvastad? Én írtam ilyet?

A miért volt sürgős a háború pedig külön téma, arról majd később írok saját véleményt. Röviden: a háború megindítása volt sürgős, nem a lezárása.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 031
9 350
113
Tisztelettel Mindenkinek: nincs kedvem trollkodni és beszólogatni senkinek, nem akarok sem keleti, sem nyugati propagandát elemezgetni, érdemi és értelmes eszmecserére vagyok hajlandó bárkivel.
Ha ez esetleg valakinek nem menne, semmi gond, de az legyen kedves megkímélni engem és saját magát is, mert erre semennyi időt nem fogok vesztegetni.
Inkább tegyen alulra egy röhögős szmájlit, oszt joccakát.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 400
12 951
113
Visszatérve az orosz ipar/technológia lemaradására: A feudális cári birodalomból secperc alatt csináltak egy szocialista birodalmat, az agrárországból egy erőltetett ipari hatalmat (egyenlőtlen fejlődés).
Oroszország az akkor világ egyik legnagyobb gazdasági fejlődését mutatta fel 1900-1914 között.
A német stratégák nem véletlenül jelentették ki, hogy 1915 az utolsó év egy háború kirobbantása szempontjából, amikor Oroszország még legyőzhető.
Az a fejlődés szerves fejlődés volt, nem áldoztak fel érte milliókat, mint a bolsevikok alatt.
Ha 2 évet várak volna az oroszok az 1 vh kiprovokálásával, akkor ők nyertek volna.
 
  • Tetszik
Reactions: sidewinder12

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 031
9 350
113
Oroszország az akkor világ egyik legnagyobb gazdasági fejlődését mutatta fel 1900-1914 között.
A német stratégák nem véletlenül jelentették ki, hogy 1915 az utolsó év egy háború kirobbantása szempontjából, amikor Oroszország még legyőzhető.
Az a fejlődés szerves fejlődés volt, nem áldoztak fel érte milliókat, mint a bolsevikok alatt.
Ha 2 évet várak volna az oroszok az 1 vh kiprovokálásával, akkor ők nyertek volna.
Lehet, ezt nem tudom megítélni, hogy mi lett volna.
Ami viszont látható, valakiknek baromira útban volt a cár, akárcsak a Monarchia illetve az Ottomán Birodalom, az utóbbi kettőt szétkapták, a cár helyett meg az amúgy novemberben lezavart nagy októberiben lecserélték a górét.
Azóta is van egy mauzóleumuk a főtéren egy bebalzsamozott holttesttel, pont mint a fáraók korában..., bár ez senkit sem zavart sem az atom és űrkorszakban, sem a nano- és kvantumkorszakban sem.
Nekem azért lenne néhány kérdésem, de ezt hagyjuk.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 890
10 073
113
Minek mellé tenni? Ez akkora marhaság, hogy az valami hihetetlen. Az oroszok önmagukban gyengék, nem máshoz képest, hanem magukban. Fel kéne már fogni, hogy aki erős, az nem azért erős, mer vannak nála gyengébbek, hanem azert mert önmagában erős. 10sec alatt futni a 100 métert nem azért jó eredmény, mert van aki lassabb, hanem mert az már közel van az emberi teljesítőképesseg határához. Önmagában mindenfajta összehasonlítás nélkül a 10 sec alatti 100 méter kiváló eredmény.
Aha, értem.:D
És a 10s alatti 100 méteres futásnál hogy jött ki, hogy az egy nagyon jó eredmény? Hmmmm?
Az angol tudósok számolták ki, mi?
Ja, nem! Versenyek voltak, ahol a versenyzők egymás ellen/mellett futva mérték össze a teljesítő képességeiket. Majd kijött egy szám, amire azt lehet mondani, hogy jó.
100 méteren, fedett futópályán a 10s alatti idő kiválló, mert már sok ezer versenyző futott ilyen körülmények között és a sok ezer versenyző eredményeit összehasonlítva, kijelenthető, hogy hány másodperc számít jónak. Mert van hasonlítási alap!

Ukrajna ellen hány ország háborúzott eddig? Mi az összehasonlítási alap? Mi az az időeredmény, ami Ukrajna legyőzésénél jónak mondható?
Németország a 150-200 tankjával és 60-80 repcsijével mennyi idő alatt győzné le Ukrajnát?
Hát Franciaország, akiknek Líbia is megugorhatatlan volt?
Spanyolország? Nekik még Gibraltár se megy...
Olaszok? A migránsokat sem tudják elhajtani a saját partjaiktól.

Nyugatról egyedül az USA tudná ezt megoldani, de nekik is lennének veszteségeik bőséggel.

Szóval az, hogy az oroszok önmagukban gyengék az nem más, mint egy érzelmi alapú kinyilatkoztatás a részedről, aminek nincs se tudományos , se tapasztalati alapja. Ezt igazolja az is, hogy feltett kérdésemre sokadik alkalommal sem voltál hajlandó választ adni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 885
80 499
113
Aha, értem.:D
És a 10s alatti 100 méteres futásnál hogy jött ki, hogy az egy nagyon jó eredmény? Hmmmm?
Az angol tudósok számolták ki, mi?
Ja, nem! Versenyek voltak, ahol a versenyzők egymás ellen/mellett futva mérték össze a teljesítő képességeiket. Majd kijött egy szám, amire azt lehet mondani, hogy jó.
100 méteren, fedett futópályán a 10s alatti idő kiválló, mert már sok ezer versenyző futott ilyen körülmények között és a sok ezer versenyző eredményeit összehasonlítva, kijelenthető, hogy hány másodperc számít jónak. Mert van hasonlítási alap!

Ukrajna ellen hány ország háborúzott eddig? Mi az összehasonlítási alap? Mi az az időeredmény, ami Ukrajna legyőzésénél jónak mondható?
Németország a 150-200 tankjával és 60-80 repcsijével mennyi idő alatt győzné le Ukrajnát?
Hát Franciaország, akiknek Líbia is megugorhatatlan volt?
Spanyolország? Nekik még Gibraltár se megy...
Olaszok? A migránsokat sem tudják elhajtani a saját partjaiktól.

Nyugatról egyedül az USA tudná ezt megoldani, de nekik is lennének veszteségeik bőséggel.

Szóval az, hogy az oroszok önmagukban gyengék az nem más, mint egy érzelmi alapú kinyilatkoztatás a részedről, aminek nincs se tudományos , se tapasztalati alapja. Ezt igazolja az is, hogy feltett kérdésemre sokadik alkalommal sem voltál hajlandó választ adni.
Verseny nélkül is kiderül, hisz csak óra kell hozzá meg 100 sík felület.
 
  • Vicces
Reactions: sidewinder12