[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 889
10 069
113
Tudsz mondani olyan nyugati államot aminek egyáltalán eszébe jutott ekkora hülyeség? No meg azt se felejtsd el, hogy a NATO nem külön külön, hanem egyben képzeli el a katonai műveleteit.

Mit mondtak a világon mindenhol a katonai szakértők? 1,5-2 millió katona, ez kell egy Ukrajna kaliberű ország ellen...
Félrebeszélés az megy!
A kérdésre válasz meg nem jön.

Tudsz mondani olyan nyugati államot aminek egyáltalán eszébe jutott ekkora hülyeség?
Ennek mi köze van ahhoz, hogy az egyszerű kérdésre válaszolj, miszerint melyik nyugati ország tudná a haderejével gyorsabban, kisebb veszteségekkel lenyomni Ukrajnát.
No meg azt se felejtsd el, hogy a NATO nem külön külön, hanem egyben képzeli el a katonai műveleteit.
A NATO állítólag védelmi szövetség, tehát nem támadnak meg más országot. Vagyis ez az opció kilőve.
A kérdés továbbra is él : Melyik nyugati ország, vagy ha több is van ilyen, akkor országok lennének képesek gyorsabban, hatékonyabban legyőzni Ukrajna hadseregét?
Mit mondtak a világon mindenhol a katonai szakértők? 1,5-2 millió katona, ez kell egy Ukrajna kaliberű ország ellen...
Ugyan ezek a szakértők állították, hogy az oroszok 2 nap alatt ledarálják Ukrajnát. Persze most már máshogy emlékeznek.
BTW a kérdés: Melyik az a nyugati ország, amelyik képes 1.5-2 millió katonát és az ehhez a létszámhoz mérhető mennyiségű hadieszközt, lőszermennyiséget és ezek utánpótlásához szükséges gyártó kapacitással is rendelkezik?

Keresd meg a tökeidet és válaszolj konkrét ország nevekkel, ne mismásolj!
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 481
64 146
113
Ezek az oroszok nagyon csúnya bácsik!


Rejtélyes betörések, bizonyíték nincs, káresemény sincs, de biztos az oroszok voltak, avagy életben kell tartani a lázt. Elvégre mi a lópikuláért csatlakoztak a NATO-hoz, ha nem azért, hogy retteghessenek?
És ha már kötelező rettegni, akkor fizetni is illik a jenki MIC-nek.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 897
8 939
113
Félrebeszélés az megy!
A kérdésre válasz meg nem jön.


Ennek mi köze van ahhoz, hogy az egyszerű kérdésre válaszolj, miszerint melyik nyugati ország tudná a haderejével gyorsabban, kisebb veszteségekkel lenyomni Ukrajnát.

A NATO állítólag védelmi szövetség, tehát nem támadnak meg más országot. Vagyis ez az opció kilőve.
A kérdés továbbra is él : Melyik nyugati ország, vagy ha több is van ilyen, akkor országok lennének képesek gyorsabban, hatékonyabban legyőzni Ukrajna hadseregét?

Ugyan ezek a szakértők állították, hogy az oroszok 2 nap alatt ledarálják Ukrajnát. Persze most már máshogy emlékeznek.
BTW a kérdés: Melyik az a nyugati ország, amelyik képes 1.5-2 millió katonát és az ehhez a létszámhoz mérhető mennyiségű hadieszközt, lőszermennyiséget és ezek utánpótlásához szükséges gyártó kapacitással is rendelkezik?

Keresd meg a tökeidet és válaszolj konkrét ország nevekkel, ne mismásolj!
Elviekben US, Németország, Törökország, meg esetleg osszefogva együtt a francia-olasz-spanyol trio.
Elviekben sem a britek, lengyelek stb.

Gyakorlatban US es Törökország, senki más.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostface

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 878
80 490
113
Félrebeszélés az megy!
A kérdésre válasz meg nem jön.


Ennek mi köze van ahhoz, hogy az egyszerű kérdésre válaszolj, miszerint melyik nyugati ország tudná a haderejével gyorsabban, kisebb veszteségekkel lenyomni Ukrajnát.

A NATO állítólag védelmi szövetség, tehát nem támadnak meg más országot. Vagyis ez az opció kilőve.
A kérdés továbbra is él : Melyik nyugati ország, vagy ha több is van ilyen, akkor országok lennének képesek gyorsabban, hatékonyabban legyőzni Ukrajna hadseregét?

Ugyan ezek a szakértők állították, hogy az oroszok 2 nap alatt ledarálják Ukrajnát. Persze most már máshogy emlékeznek.
BTW a kérdés: Melyik az a nyugati ország, amelyik képes 1.5-2 millió katonát és az ehhez a létszámhoz mérhető mennyiségű hadieszközt, lőszermennyiséget és ezek utánpótlásához szükséges gyártó kapacitással is rendelkezik?

Keresd meg a tökeidet és válaszolj konkrét ország nevekkel, ne mismásolj!
Nem félrebeszélés, csak van ahol tudják, hanyas a kabát, erre akartam utalni, csak valahogy nem sikerül megerteni.

A szakértők sehol sem 2 napról beszéltek. Nehány hónapról a háború első napjaiban, aztán ahogy teltek a hetek látszódott, hogy ebből nem elsz semmi. Kicsit szelektív a memóriád, vagy fingod sincs mi mikor hogyan történt.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 897
8 939
113
Ezek az oroszok nagyon csúnya bácsik!


Rejtélyes betörések, bizonyíték nincs, káresemény sincs, de biztos az oroszok voltak, avagy életben kell tartani a lázt. Elvégre mi a lópikuláért csatlakoztak a NATO-hoz, ha nem azért, hogy retteghessenek?
És ha már kötelező rettegni, akkor fizetni is illik a jenki MIC-nek.
Azt tudod, hogy pont úgy hangzol már, mint anno a dudaorrú terrorfonok Matuzné regnalasa vége felé a Híradó? Tudod, amikor már (szintén besúgó) Bánó is ott tustenkedett körülötte, sportoskent...

Különleges figyelmet fordítottak a nyelvezetre is, mindig gúnyosan szedtük számba az eltérő stilust egy keleti meg egy nyugati hírnél apámmal. De mivel lehet, csak így szocializalodtal, itt egy jó tanulmány erről; van benne nyelvi elemzés is, mintha csak erről a fenti elemzesedrol írták volna:
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 889
10 069
113
Nem félrebeszélés, csak van ahol tudják, hanyas a kabát, erre akartam utalni, csak valahogy nem sikerül megerteni.

A szakértők sehol sem 2 napról beszéltek. Nehány hónapról a háború első napjaiban, aztán ahogy teltek a hetek látszódott, hogy ebből nem elsz semmi. Kicsit szelektív a memóriád, vagy fingod sincs mi mikor hogyan történt.
Dudi!
Tudtam előre, már akkor , mikor először feltettem a kérdést, hogy nem kapok rá választ tőled.

De, hogy értsd: Ha valamit lefikázol, akkor tegyél már mellé valamit, amihez képest lefikázod!
Az, hogy kijelented valamiről, hogy az egy sz@r, de nem tudsz nála jobbat mutatni, akkor mégis milyen alapon sz@rozod le????
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 515
18 664
113
Erre még válaszolok, oszt befejeztem:

Nem felejtem el, hol állt Kína.
Ha olvastad volna az előző hsz-t, pont rá hivatkoztam.
A saját ipari bázis továbbfejlesztése egy fokkal mindig könnyebb hosszútávon, mint elég és megfizethető nyersanyagot és energiahordozót szerezni folyamatosan, ha amúgy saját nincs.
Ezt nevezik egyenlőtlen fejlődésnek, volt már erről szó évekkel ezelőtt is, nem megyek bele.
Ha pedig bőven van kurrens és elegendő alapanyagod, akkor mindig lesz vevő, aki vagy manival, vagy épp akár közös technológiai fejlesztéssel fizet és baromira nem kell mindent magadnak legyártanod, ha ez a partner pont abban a legerősebb.
Jut eszembe, a Nyugat is így csinálja egy csomó K+F esetben.
Nincs olyan, ami csak náluk lenne, de ami van, az igen meghatározó tétel, így pedig a világpiaci árakat is képesek befolyásolni az aktuális konjunktúra függvényében.
A többi sem tud többet tenni ebben az ügyben, van, aki még ennyit sem.

Ezzel befejeztem ezt a témát, jósolni nem akarok semelyik oldallal kapcsolatban, de mint írtam, kissé korai még az oroszok temetése is.

Viszont az elméleted nem magyarázza Dél-Korea, Japán, Svájc helyzetét az ásvanykincsekben gazdag Afganisztán vagy afrikai országok messze nem jól prosperáló gazdaságával szemben.

Nem lehet, hogy inkább az orosz narratíva az egyszerűnek látszó válaszokkal félrevezető módon ígérget?
Ugyanis a hihetetlen ásványkincs vagyonuk eddig is rendelkezésre állt...
Az orosz tudományos technológiai fejlettség a 60-as, 70-es években a világ élvonalába tartozó eredményeket ért el. (Űrkutatás, nukleáris technológia, rakéta és fegyvertechnológia).
Azonban ez 50-60 éve volt.
Jelenleg a félvezető gyártás, az IT technológia számít "fejlett technológiának", nem az acél gyártás.
Előbbi területeken Dél-Korea, Taivan, Japán, USA, újabban Kína számít a világ élvonalának.
Ezeken a területeken a világ élvonalába kerülni és ott maradni folyamatos tőke befektetéseket igényel.
Az, hogy a Putyini Oroszország az elmúlt évtizedekben nem ide invesztált, hanem a hidegháború utáni revansra készülve minden erőforrást a hagyományos hadviselés eszközeinek megtartására, fejlesztésére költött, könnyen belátható.
Ki is robbantotta a háborút, azonban a kudarc miatt kellenek a válaszok.
Egy ilyen válasz, "nyugalom semmi gond, a világ nélkül is felemelkedik az orosz birodalom újra". Ebbe a narratívába illeszkedik a "végtelen erőforrások" a "minden erőforrás nálunk, ezért mi gazdagszunk, a többiek szegényednek" kommunikációs panel...MAJD :)

Fel lehet tenni persze azt a kérdést, miért volt sürgős a háború? Nem lett volna célszerűbb valóban jobban felkészült haderővel háborúba menni?
Vajon miért volt halaszthatatlan egy 71 éves politikai vezetőnek a háború?
A becsvágya, egocentrizmusa lehet az egyik válasz.
Szerintem túl sokat kockáztatott, nem jött be.
A különleges katonai kudarc felgyorsítja Oroszország hanyatlását, történelmi szerepének elvesztését.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 395
12 946
113
Fel lehet tenni persze azt a kérdést, miért volt sürgős a háború? Nem lett volna célszerűbb valóban jobban felkészült haderővel háborúba menni?
Mert ekkor jelentette ki Zselé, hogy NATO tagságra törekszenek és atomfegyvert akarnak gyártani.
ÉS ekkorra már ömlött a nyugati hadianyag ukrajnába és elkezdődött a Donbassz lerohanását előkészítő tüzérségipuhítás.
Túl sokat vártak az oroszok.
 

Groove

Well-Known Member
2017. október 3.
106
319
63
Nekem az rémlik, hogy amikor zselé elkezdte feszegetni az atom témát("mennyünk csernobilba oszt csinájjunk koszos bombát")... rá két napra elindult az attak.... és az első volt, hogy oda mentek az oroszok.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 878
80 490
113
Dudi!
Tudtam előre, már akkor , mikor először feltettem a kérdést, hogy nem kapok rá választ tőled.

De, hogy értsd: Ha valamit lefikázol, akkor tegyél már mellé valamit, amihez képest lefikázod!
Az, hogy kijelented valamiről, hogy az egy sz@r, de nem tudsz nála jobbat mutatni, akkor mégis milyen alapon sz@rozod le????
Minek mellé tenni? Ez akkora marhaság, hogy az valami hihetetlen. Az oroszok önmagukban gyengék, nem máshoz képest, hanem magukban. Fel kéne már fogni, hogy aki erős, az nem azért erős, mer vannak nála gyengébbek, hanem azert mert önmagában erős. 10sec alatt futni a 100 métert nem azért jó eredmény, mert van aki lassabb, hanem mert az már közel van az emberi teljesítőképesseg határához. Önmagában mindenfajta összehasonlítás nélkül a 10 sec alatti 100 méter kiváló eredmény.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 384
14 227
113
Nekem az rémlik, hogy amikor zselé elkezdte feszegetni az atom témát("mennyünk csernobilba oszt csinájjunk koszos bombát")... rá két napra elindult az attak.... és az első volt, hogy oda mentek az oroszok.
Sokkal korábban szuletet a dontés, hogy háború lesz.
Lehet, hogy már az ukrán vállasztások óta (abban, hogyan gyozot Zelenskij és a haptában oszedobott pártja, megtestesult az oszes rémálmuk), csak kozbe jott a covid.

Már a 2021 elso felében nagyban felszámolták az oszes ellenzéket - kb bárkit, aki béketuntetésre hivhatná az embereket.
2021 nyarán elkezdték felfelé srófolni a gázárakat.
2021 szeptemberében az amerikai kulugy értesétette a szovetségeseit, hogy az oroszok lerohanják Ukrajnát.
2021 decemberében Zsirinovski egy felszóllalásában 2022 február 22-ét jelolte meg a háború kezdetének (valamiért két napot tévedet).
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 028
9 346
113
Nem félrebeszélés, csak van ahol tudják, hanyas a kabát, erre akartam utalni, csak valahogy nem sikerül megerteni.

A szakértők sehol sem 2 napról beszéltek. Nehány hónapról a háború első napjaiban, aztán ahogy teltek a hetek látszódott, hogy ebből nem elsz semmi. Kicsit szelektív a memóriád, vagy fingod sincs mi mikor hogyan történt.
Csak beleszólok még.
Egyedül Nógrádi György beszélt 2 napról (az oroszok másnapi reggelijéről Kijevben) egy német tábornok véleményére hivatkozva, senki más.
Peszkov 2022. február 24.-én azt nyilatkozta, hogy a művelet addig tart, ameddig a főparancsnok (elnök) jónak látja.
Ezek a tények, a többi azóta született urban legend. A net segít.
Olyan "szakértői véleményeken" megy a vita, amit kizárólag a média terjesztett, ráadásul az ilyen "szakvélemények" 99%-ának nincs meg a gazdája, mindegyik noname.
Ez nem tűnik fel senkinek?
Ukrajna ellen az első évben 150 ezer fő alatti kontingens harcolt, abból is egy jelentős százalék magánhadsereg és a donyecki/luhanszki népi milíciák katonái voltak pl. zömmel BMP-1-es harcjárművekkel, amelyeket már rég kivontak az orosz reguláris haderőből.
Bakker, ez egy haditechnikai fórum, ahol elvileg vannak szakértők meg katonák és egyéb műkedvelők..., csak néha nem tudom, hol.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 878
80 490
113
Csak beleszólok még.
Egyedül Nógrádi György beszélt 2 napról (az oroszok másnapi reggelijéről Kijevben) egy német tábornok véleményére hivatkozva, senki más.
Peszkov 2022. február 24.-én azt nyilatkozta, hogy a művelet addig tart, ameddig a főparancsnok (elnök) jónak látja.
Ezek a tények, a többi azóta született urban legend. A net segít.
Olyan "szakértői véleményeken" megy a vita, amit kizárólag a média terjesztett, ráadásul az ilyen "szakvélemények" 99%-ának nincs meg a gazdája, mindegyik noname.
Ez nem tűnik fel senkinek?
Ukrajna ellen az első évben 150 ezer fő alatti kontingens harcolt, abból is egy jelentős százalék magánhadsereg és a donyecki/luhanszki népi milíciák katonái voltak pl. zömmel BMP-1-es harcjárművekkel, amelyeket már rég kivontak az orosz reguláris haderőből.
Bakker, ez egy haditechnikai fórum, ahol elvileg vannak szakértők meg katonák és egyéb műkedvelők..., csak néha nem tudom, hol.
Hát Nógrádi ekkora "szakértő"... most erre mit mondjak?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 392
68 912
113
Minek mellé tenni? Ez akkora marhaság, hogy az valami hihetetlen. Az oroszok önmagukban gyengék, nem máshoz képest, hanem magukban. Fel kéne már fogni, hogy aki erős, az nem azért erős, mer vannak nála gyengébbek, hanem azert mert önmagában erős. 10sec alatt futni a 100 métert nem azért jó eredmény, mert van aki lassabb, hanem mert az már közel van az emberi teljesítőképesseg határához. Önmagában mindenfajta összehasonlítás nélkül a 10 sec alatti 100 méter kiváló eredmény.
Eszembe jutott Libia, hogy leszerepelt a Nato európai része míg Washingtonbol alá nem nyúltak.
De pl a Nato is gyenge volt Jugoszlávia ellen, mert 500000 katona egy rendes háborúhoz amit igényelt, az lehetetlen küldetés volt. Ezért lett helyette légi háború.
De legyen gyenge az orosz is, egye fene.
Tulajdonképp így az USA is gyenge, mert minden háborújaba elvitte a csatlosait, pár kiveteltol eltekintve az utóbbi 150 évben.
 
  • Tetszik
Reactions: Flamand

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 987
57 129
113
Micsoda? Javaslom visszaolvasni, hogy mit írtam ennek a háborúnak a végkimeneteléről. Ha nem jegyzed meg, rakd ki háttérképnek vagy valami, de borzasztó unalmas, hogy hetente traktáltok olyan dolgokkal mait csak kitaláltatok, de én sehol sem montam.
Te már MINDENT mondtál. Várom még mindig bennfentes kommentedet a Die Weltben hozott i formális nato megnyilatkozásokra.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 480
7 362
113
Nekem az rémlik, hogy amikor zselé elkezdte feszegetni az atom témát("mennyünk csernobilba oszt csinájjunk koszos bombát")... rá két napra elindult az attak.... és az első volt, hogy oda mentek az oroszok.
ez a müncheni konferencia volt, 2022 február 19.-én
szombaton
a ruszkikat vélhetően nem az ijesztette meg hogy a zeli fel akarja mondani a budapesti memorandumot, értsd, atomfegyvert vagy legalábbis piszkos bomát akar
hanem hogy a jelenlévő a fejlettnyugatot reprezentáló közönség állva tapsolta a kiváló gondolatot
vasárnap csend volt a médiában, vélhetően ekkor született meg a döntés
hétfőn elismerték a két köztársaságot, tudatosult mindenkiben hogy háború lesz
csütörtökön, 24.-én hajnalban indultak el az oroszok
a többi meg már történelem
érdekes az ügyben hogy nem csak ez a müncheni beszéd nagyon fontos momentum az ukrán ügyben
hanem egy másik is, azt a putyó mondta el jóval korábban 2007-ben, csak azt nem fogadta álló ováció
kár
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell and Groove

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 481
64 146
113
Azt tudod, hogy pont úgy hangzol már, mint anno a dudaorrú terrorfonok Matuzné regnalasa vége felé a Híradó? Tudod, amikor már (szintén besúgó) Bánó is ott tustenkedett körülötte, sportoskent...

Különleges figyelmet fordítottak a nyelvezetre is, mindig gúnyosan szedtük számba az eltérő stilust egy keleti meg egy nyugati hírnél apámmal. De mivel lehet, csak így szocializalodtal, itt egy jó tanulmány erről; van benne nyelvi elemzés is, mintha csak erről a fenti elemzesedrol írták volna:
Nyilván, mert ez most a divat.
Csak ha visszaköszön, akkor zavaró.
Olvasgass balos ruszofób nyugatista sajtót, ami úgy kezdődik, hogy "Putyin..." és ugyanezt a nyelvezetet kapod.
Ajánlom figyelmedbe az angolszász eredetű élc-sajtó legfőbb jellegzetességét, az orosz lépések szigorúan feltételes módban interpretálását, amivel egyrészről kétségessé teszik a hírt, másrészről gyanússá, de semmiképp sem szimpatikussá. Régi módszer, csak más az irányzék állása

És ugyanitt felírnék még neked terápia gyanánt egy kis önreflexiót is, mégpedig a "ki mint él, úgy ítél" diagnózis tükrében.
Ugyanis a túlzásba vitt pejoratív jelzős szerkezetek mind a zsidó, mind az orosz néppel kapcsolatban komoly frusztráció jeleit mutatják, ami a tárgyilagos szemlélet rovására hat.

Van egy másik gyógymód is, mégpedig a szuggesztív leegyszerűsítés, hátha ez hat majd nálad. Eszerint én mostantól, csak, hogy ne adjak további fejtegetéshez szellemi muníciót (mert ez nagyon addiktív a belső feszkót máshol levezetni igyekvő pszichológiai profilok számára), nemes egyszerűséggel kijelentem, hogy az oroszok a jóságos, bölcs keleti rendesemberek, míg a nyugatiak, élükön az Amerikai Sátánnal pedig a gonoszok, akik a Homo Sapiens elpusztítására szövetkező gyíkemberek primitív, hipnotizált, ostoba rabszolgái.
Jó lesz így? Hát nem jobb? Innentől nincs zsákbamacska, minden egyszerű és kész.

Az oroszok a jók, az angolszászok meg a rosszak.
És én pedig egy dudaorrú komcsi házmester vagyok.

És most vissza a hírhez.
Ugyanis ettől még a finnek a világ legnagyobb hülyéi az indokolatlanul eldobott semlegességükkel, a semmiből előrángatott NATO-imádatukkal, de ez legyen már az ő bajuk.