[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Viszont az elméleted nem magyarázza Dél-Korea, Japán, Svájc helyzetét az ásvanykincsekben gazdag Afganisztán vagy afrikai országok messze nem jól prosperáló gazdaságával szemben.

Nem lehet, hogy inkább az orosz narratíva az egyszerűnek látszó válaszokkal félrevezető módon ígérget?
Ugyanis a hihetetlen ásványkincs vagyonuk eddig is rendelkezésre állt...
Az orosz tudományos technológiai fejlettség a 60-as, 70-es években a világ élvonalába tartozó eredményeket ért el. (Űrkutatás, nukleáris technológia, rakéta és fegyvertechnológia).
Azonban ez 50-60 éve volt.
Jelenleg a félvezető gyártás, az IT technológia számít "fejlett technológiának", nem az acél gyártás.
Előbbi területeken Dél-Korea, Taivan, Japán, USA, újabban Kína számít a világ élvonalának.
Ezeken a területeken a világ élvonalába kerülni és ott maradni folyamatos tőke befektetéseket igényel.
Az, hogy a Putyini Oroszország az elmúlt évtizedekben nem ide invesztált, hanem a hidegháború utáni revansra készülve minden erőforrást a hagyományos hadviselés eszközeinek megtartására, fejlesztésére költött, könnyen belátható.
Ki is robbantotta a háborút, azonban a kudarc miatt kellenek a válaszok.
Egy ilyen válasz, "nyugalom semmi gond, a világ nélkül is felemelkedik az orosz birodalom újra". Ebbe a narratívába illeszkedik a "végtelen erőforrások" a "minden erőforrás nálunk, ezért mi gazdagszunk, a többiek szegényednek" kommunikációs panel...MAJD :)

Fel lehet tenni persze azt a kérdést, miért volt sürgős a háború? Nem lett volna célszerűbb valóban jobban felkészült haderővel háborúba menni?
Vajon miért volt halaszthatatlan egy 71 éves politikai vezetőnek a háború?
A becsvágya, egocentrizmusa lehet az egyik válasz.
Szerintem túl sokat kockáztatott, nem jött be.
A különleges katonai kudarc felgyorsítja Oroszország hanyatlását, történelmi szerepének elvesztését.
Sok felvetés, igyekszem válaszolni rájuk.

D-Korea és Japán más tészta, mint Svájc, ahol a klasszikus high-tech az óragyártás. Az is igaz, hogy sem D-Korea, sem Japán nem bővelkedik ásványkincsekben, mégis komoly, No1 szintű az ipari fejlettségük, amit viszont nem maguktól jött, hanem az USA-ból. Abból az USA-ból, amelyik az akkoriban minden ipari-technológiai szegmensben egyedüli No1 volt. Ez az egyenetlen/egyenlőtlen fejlődés lényege: a fejletlenebb régió a beérkező új technológiák alapján idővel több lépcsőfokot kihagyva magasabb szintre lép – nyilván ehhez megfelelő kulturális/civilizációs háttér kell, ami Ázsiában zsigerileg adott, Afrikában nem annyira.

Oroszország esetében nagy kettősség van, a lakosság 2/3-ad része földrajzi európai, 1/3-ad része ázsiai. A területe meg pont fordítva van, összességében se nem európai, se nem ázsiai civilizáció, de mindkét oldalról van benne. Termelni és gyártani képesek, ezt már bizonyították a történelemben, egyes területeken képesek szintén No1-es saját fejlesztésekre is, de zömében az energiahordozók/ásványkincsek kitermelésére és valamilyen szintű feldolgozására álltak rá, mert ez volt a leginkább kézenfekvő és jövedelmező számukra, főleg, hogy az iparilag leginkább fejlett régiók zöme nem dúskál ezekben a javakban, az élő kereslet volumene pedig igen csábító.

Visszatérve az orosz ipar/technológia lemaradására: A feudális cári birodalomból secperc alatt csináltak egy szocialista birodalmat, az agrárországból egy erőltetett ipari hatalmat (egyenlőtlen fejlődés).
Ugyanakkor - eltérően a hivatkozott ázsiai ipari centrumoktól - itt nem volt igazi nagy volumenű termelés kihelyezés, ami együtt járt volna a fejlettebb gyártási technológia kihelyezésével is, hanem volt helyette COCOM lista és társai. A felemelkedő ázsiai hatalmak mindegyike konkrét technikai/tárgyi segítséget kapott ehhez a kor legfejlettebb technológiai hatalmától, a ruszkik ehelyett az ellenpólus statisztaszerepét kapták a fegyverkezési versenynek nevezett új globális befektetési projektben a VH után.

Röviden: Az egyik oldalt segítették, a másikat meg menet közben nem simán lesz@rták, hanem konkrétan gátolták is.
Kicsit egyirányban volt lejtős a pálya, nem véletlenül.

A saját nyersanyagbázissal nem rendelkező hatalmak jóval könnyebben "kezelhetőek", mint azok, akik rendelkeznek mindennel, ergo nem kockáztatott a Nyugat egy ilyen rivális kitermelésével.

Kissinger stratégiája jó volt, Kínát leválasztotta a Szovjetunióról, befektetett oda, aminek törvényszerű következménye lett a megfelelő háttérpotenciál miatt a hatalmas fejlődés, de számára inkább egy nyersanyagszegény high-tech Kína, mint egy high-tech szintre fejlesztett nyersanyagban gazdag Oroszország/Szovjetunió volt a két lehetséges választás, csak így lehetett kijátszani őket egymás ellen. A Szovjetunió legyőzésének ára Kína felemelkedése volt.

A Nyugat oroszhátráltatása találkozott a kétfejű sas birodalmának kétfelé néző elitjével, ahol az egyik oldal felé néző elit erre saját gazdasági érdekei miatt eleve vevő és támogató volt egyben, lényegében ezért tart ott az orosz ipar, ahol.
Igen, állhatna sokkal jobban is, de az ehhez szükséges technológia és technológiai kultúra/oktatás átadása nem volt érdeke sem a fél világnak, de az orosz elit egy erős részének sem. Ők nagyon jól megéltek addig is abból, amiből a nagy pénzeket csinálták, minek ezen változtatni…

A „nyugalom, semmi gond, enélkül is felemelkedik a birodalom satöbbi-t” hol olvastad? Én írtam ilyet?

A miért volt sürgős a háború pedig külön téma, arról majd később írok saját véleményt. Röviden: a háború megindítása volt sürgős, nem a lezárása.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Tisztelettel Mindenkinek: nincs kedvem trollkodni és beszólogatni senkinek, nem akarok sem keleti, sem nyugati propagandát elemezgetni, érdemi és értelmes eszmecserére vagyok hajlandó bárkivel.
Ha ez esetleg valakinek nem menne, semmi gond, de az legyen kedves megkímélni engem és saját magát is, mert erre semennyi időt nem fogok vesztegetni.
Inkább tegyen alulra egy röhögős szmájlit, oszt joccakát.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 904
14 652
113
Visszatérve az orosz ipar/technológia lemaradására: A feudális cári birodalomból secperc alatt csináltak egy szocialista birodalmat, az agrárországból egy erőltetett ipari hatalmat (egyenlőtlen fejlődés).
Oroszország az akkor világ egyik legnagyobb gazdasági fejlődését mutatta fel 1900-1914 között.
A német stratégák nem véletlenül jelentették ki, hogy 1915 az utolsó év egy háború kirobbantása szempontjából, amikor Oroszország még legyőzhető.
Az a fejlődés szerves fejlődés volt, nem áldoztak fel érte milliókat, mint a bolsevikok alatt.
Ha 2 évet várak volna az oroszok az 1 vh kiprovokálásával, akkor ők nyertek volna.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Oroszország az akkor világ egyik legnagyobb gazdasági fejlődését mutatta fel 1900-1914 között.
A német stratégák nem véletlenül jelentették ki, hogy 1915 az utolsó év egy háború kirobbantása szempontjából, amikor Oroszország még legyőzhető.
Az a fejlődés szerves fejlődés volt, nem áldoztak fel érte milliókat, mint a bolsevikok alatt.
Ha 2 évet várak volna az oroszok az 1 vh kiprovokálásával, akkor ők nyertek volna.
Lehet, ezt nem tudom megítélni, hogy mi lett volna.
Ami viszont látható, valakiknek baromira útban volt a cár, akárcsak a Monarchia illetve az Ottomán Birodalom, az utóbbi kettőt szétkapták, a cár helyett meg az amúgy novemberben lezavart nagy októberiben lecserélték a górét.
Azóta is van egy mauzóleumuk a főtéren egy bebalzsamozott holttesttel, pont mint a fáraók korában..., bár ez senkit sem zavart sem az atom és űrkorszakban, sem a nano- és kvantumkorszakban sem.
Nekem azért lenne néhány kérdésem, de ezt hagyjuk.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 932
10 626
113
Minek mellé tenni? Ez akkora marhaság, hogy az valami hihetetlen. Az oroszok önmagukban gyengék, nem máshoz képest, hanem magukban. Fel kéne már fogni, hogy aki erős, az nem azért erős, mer vannak nála gyengébbek, hanem azert mert önmagában erős. 10sec alatt futni a 100 métert nem azért jó eredmény, mert van aki lassabb, hanem mert az már közel van az emberi teljesítőképesseg határához. Önmagában mindenfajta összehasonlítás nélkül a 10 sec alatti 100 méter kiváló eredmény.
Aha, értem.:D
És a 10s alatti 100 méteres futásnál hogy jött ki, hogy az egy nagyon jó eredmény? Hmmmm?
Az angol tudósok számolták ki, mi?
Ja, nem! Versenyek voltak, ahol a versenyzők egymás ellen/mellett futva mérték össze a teljesítő képességeiket. Majd kijött egy szám, amire azt lehet mondani, hogy jó.
100 méteren, fedett futópályán a 10s alatti idő kiválló, mert már sok ezer versenyző futott ilyen körülmények között és a sok ezer versenyző eredményeit összehasonlítva, kijelenthető, hogy hány másodperc számít jónak. Mert van hasonlítási alap!

Ukrajna ellen hány ország háborúzott eddig? Mi az összehasonlítási alap? Mi az az időeredmény, ami Ukrajna legyőzésénél jónak mondható?
Németország a 150-200 tankjával és 60-80 repcsijével mennyi idő alatt győzné le Ukrajnát?
Hát Franciaország, akiknek Líbia is megugorhatatlan volt?
Spanyolország? Nekik még Gibraltár se megy...
Olaszok? A migránsokat sem tudják elhajtani a saját partjaiktól.

Nyugatról egyedül az USA tudná ezt megoldani, de nekik is lennének veszteségeik bőséggel.

Szóval az, hogy az oroszok önmagukban gyengék az nem más, mint egy érzelmi alapú kinyilatkoztatás a részedről, aminek nincs se tudományos , se tapasztalati alapja. Ezt igazolja az is, hogy feltett kérdésemre sokadik alkalommal sem voltál hajlandó választ adni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 430
84 325
113
Aha, értem.:D
És a 10s alatti 100 méteres futásnál hogy jött ki, hogy az egy nagyon jó eredmény? Hmmmm?
Az angol tudósok számolták ki, mi?
Ja, nem! Versenyek voltak, ahol a versenyzők egymás ellen/mellett futva mérték össze a teljesítő képességeiket. Majd kijött egy szám, amire azt lehet mondani, hogy jó.
100 méteren, fedett futópályán a 10s alatti idő kiválló, mert már sok ezer versenyző futott ilyen körülmények között és a sok ezer versenyző eredményeit összehasonlítva, kijelenthető, hogy hány másodperc számít jónak. Mert van hasonlítási alap!

Ukrajna ellen hány ország háborúzott eddig? Mi az összehasonlítási alap? Mi az az időeredmény, ami Ukrajna legyőzésénél jónak mondható?
Németország a 150-200 tankjával és 60-80 repcsijével mennyi idő alatt győzné le Ukrajnát?
Hát Franciaország, akiknek Líbia is megugorhatatlan volt?
Spanyolország? Nekik még Gibraltár se megy...
Olaszok? A migránsokat sem tudják elhajtani a saját partjaiktól.

Nyugatról egyedül az USA tudná ezt megoldani, de nekik is lennének veszteségeik bőséggel.

Szóval az, hogy az oroszok önmagukban gyengék az nem más, mint egy érzelmi alapú kinyilatkoztatás a részedről, aminek nincs se tudományos , se tapasztalati alapja. Ezt igazolja az is, hogy feltett kérdésemre sokadik alkalommal sem voltál hajlandó választ adni.
Verseny nélkül is kiderül, hisz csak óra kell hozzá meg 100 sík felület.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Dudinak, erőről és gyengeségről...

Az Egyesült Államok elvesztené a harmadik világháborút, ha konfliktusba kerül egyszerre Oroszországgal, Iránnal és Kínával – derül ki egy amerikai Kongresszus által megrendelt jelentésből.

6. gen:

Bitcoin és Oroszország:
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 994
31 053
113
Egyedül Nógrádi György beszélt 2 napról (az oroszok másnapi reggelijéről Kijevben) egy német tábornok véleményére hivatkozva, senki más.
Plusz a haladár nyugati sajtó egy jó része is közelítő időtartamot adott meg

CNN
The sources said that the initial US assessment from before the invasion – which anticipated that the Ukrainian capital would be overrun within one to four days of a Russian attack – remains the current expectation.

Newsweek
The officials, speaking on the condition of anonymity, said that Moscow's focus, as revealed in Russian President Vladimir Putin's references to a "special military operation" to "demilitarize" the neighboring country, would be to encircle Ukrainian forces and force them to surrender or be destroyed. They expect Kyiv to be taken within 96 hours, and then the leadership of Ukraine to follow in about a week's time.

Bloomberg
Kyiv may fall to Russian forces in a matter of hours as Ukraine’s air defenses have been effectively eliminated, according to a senior Western intelligence official.

De még az amerikai vezérkari főnök is 72 órát mondott 2022. február 5-én
Chairman of the Joint Chiefs of Staff Gen. Mark Milley told lawmakers that Kyiv could fall within 72 hours if a full-scale Russian invasion of Ukraine takes place, multiple congressional sources tell Fox News.
 

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
4 341
20 921
113
Plusz a haladár nyugati sajtó egy jó része is közelítő időtartamot adott meg

CNN


Newsweek


Bloomberg


De még az amerikai vezérkari főnök is 72 órát mondott 2022. február 5-én
Kár volt idézned. Dudi egóját porba döngölted.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Verseny nélkül is kiderül, hisz csak óra kell hozzá meg 100 sík felület.
Nem, verseny nélkül nem derül ki. Ha nincs verseny, az azt jelenti, hogy maximum egy futó indult. Ha több indul, akkor verseny van, akár egyszerre futnak, akár egymás után külön-külön. A mért idők szempontjából ez ugyanis tökmindegy.

Nem mindig értem a hasonlataidat.

Az erő és a gyengeség kérdése pedig minden esetben valamilyen referencia értékhez viszonyítva dönthető el.
Én készséggel elhiszem azt is, hogy gyengék az oroszok és akár mindjárt össze is omlanak, de a folyamatok és az eredmények nem kimondottan attól függenek, hogy én éppen mit hiszek.
Egyelőre a folyamatok egy jó része sem ezeket a véleményeket erősítik. Miért?
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Plusz a haladár nyugati sajtó egy jó része is közelítő időtartamot adott meg

CNN


Newsweek


Bloomberg


De még az amerikai vezérkari főnök is 72 órát mondott 2022. február 5-én
Jogos, nem csak Nógrádi jósolt ilyeneket, viszont orosz forrást sehol sem találok, ahol ilyenről beszéltek volna.
Lehet, azt is kellene elemezni, amit például konkrétan az orosz kormány és/vagy hadvezetés mond, nem pedig csak azt, amit a nyugati média és bérszakértők hada állít.
De ez csak egy ötlet.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 602
14 812
113
Néhány érdekes tárgyat találtak Bulgakov tábornok házában az FSZB múlt heti rajtaütésében. Sojgu volt védelmi miniszterhelyettesét több mint 1,3 milliárd ₽ (13 millió dollár) sikkasztással vádolják az orosz hadsereg élelmiszeradagjai révén.
Kigyulladt az NPO Automatika gyára Jekatyerinburgban. Az üzem áramköri lapokat, mikrochipeket és egyéb elektronikus alkatrészeket gyártott az orosz hadsereg számára, beleértve a Szojuz-2 rakéta vezérlőmoduljait.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 430
84 325
113
Nem, verseny nélkül nem derül ki. Ha nincs verseny, az azt jelenti, hogy maximum egy futó indult. Ha több indul, akkor verseny van, akár egyszerre futnak, akár egymás után külön-külön. A mért idők szempontjából ez ugyanis tökmindegy.

Nem mindig értem a hasonlataidat.

Az erő és a gyengeség kérdése pedig minden esetben valamilyen referencia értékhez viszonyítva dönthető el.
Én készséggel elhiszem azt is, hogy gyengék az oroszok és akár mindjárt össze is omlanak, de a folyamatok és az eredmények nem kimondottan attól függenek, hogy én éppen mit hiszek.
Egyelőre a folyamatok egy jó része sem ezeket a véleményeket erősítik. Miért?
Ha versenyt rendezel. De ha csupán tudományos céllal akarod meghatározni, hogy mennyit bír az ember, akkor máris szükségtelen a verseny.

Az, hogy itt a fórumon, elvből, elfogultságból vagy pénzért mit írnak az lényegtelen. A térkép, na az nem hazudik. Amikor ránézel, akkor azt látod, hogy gyakorlatilag olyan mértékű előrehaladások vannak Bagratyion-hadműveletként beállítva, amiket 250.000-es méretarányú térképen már nincs is értelme jelölni. Nézd meg a Harkovi offenzívát, majd 2 hónap alatt eljutottak meddig is? Semeddig. Persze beszélhetünk hülyeséget amivel magyarázzuk a bizonyítványt, de az attól még hülyeseg marad. Mert mi is volt a mondóka? Megteremtjük a lehetőségét Harkov ostromának (50.000 emberrel reálisan nem is lehetett cél, Harkov elfoglalása). Aztán jött az, hogy annyira hátra kell szorítani az ukránokat, hogy Belogrodot ne tudják hagyományos tüzérseggel lőni. Azután jött az, hogy az ukrán erők lekötése a cél. Ha olyan jól mennek itt a dolgok, akkor miért is változott (és nem nőttek, hanem csökkentek) az elérendő cél hétről hétre?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 900
72 872
113
Néhány érdekes tárgyat találtak Bulgakov tábornok házában az FSZB múlt heti rajtaütésében. Sojgu volt védelmi miniszterhelyettesét több mint 1,3 milliárd ₽ (13 millió dollár) sikkasztással vádolják az orosz hadsereg élelmiszeradagjai révén.
Kigyulladt az NPO Automatika gyára Jekatyerinburgban. Az üzem áramköri lapokat, mikrochipeket és egyéb elektronikus alkatrészeket gyártott az orosz hadsereg számára, beleértve a Szojuz-2 rakéta vezérlőmoduljait.
Na nee... Ordít a képekről hogy photo shop, nagyon xar technikával dolgoznak az ukrán fakehir propagandistak, meglatszik hogy xarul áll nekik a háborús helyzet.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 736
113
Jogos, nem csak Nógrádi jósolt ilyeneket, viszont orosz forrást sehol sem találok, ahol ilyenről beszéltek volna.
Lehet, azt is kellene elemezni, amit például konkrétan az orosz kormány és/vagy hadvezetés mond, nem pedig csak azt, amit a nyugati média és bérszakértők hada állít.
De ez csak egy ötlet.
Ez a kijevi egy ugyanolyan elterelő támadás volt Zselés elfogására tett kísérlet mellett, mint amit az amerikaiak toltak anno Irakban.

A VDV képes volt rá, megcsinálta, odaért minden felszerelésük, minden más - mivel Zselés Lengyelországig menekült - abban a fázisban totál értelmetlen volt, viszont, egy fegyverszünet/béke kombohoz jó tágyalási alapként szolgált. Ez végül is működött. Más kérdés, hogy Minszk I-II. után ez is el lett árulva.

Látva mekkora haderőt vetettek be a ruszkik, nem terveztek hosszú háborút, de míg Grúzia ellen 5-7 nap és hasonló erő elég volt, addig Ukrajna ellen - hiába semmisítettèk meg szinte a kezdeti ukrán haderő és technika jó részét első nap -, a NATO intel felmérte, hogy a ruszkiknak ebben a támadásban nincs elég erejük, ukránék új hadsereggel és állománnyal, NATO 24 órás intellel, stbstb. visszaverhetik, nyár végén pedig akár meg is fordíthatjàk a hàború kimenetelét, így jött BoJo és beszopatta a szar "mi maradt a ruszkiknak, kifogynak, bla, bla. - dumával az ukránokat.

Minden más azóta történelem.

Ezért nem tud ebből az EU kilépni, az ukrán gazdaság, népesség pedig mélyponton, a szétqurt családokról már nem is beszélve!

Oroszország pedig visszatért a ringbe úgy, hogy "Milákosan" el se ment, max. leírták, de még mindig a világ 2. katonai hatalma. A szankciók révén pedig önellátó lett, és még meg is rogyasztotta az EU gazdaságot is, amit Kína és az USA is köszön szépen.

Ukrajna pedig pont úgy járt, mint az amcsi polgárháborúban Dél, és 1x csak elfogy. Ezért is írtam anno a párhuzamról az ukrán topikban.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 549
18 883
113
Plusz a haladár nyugati sajtó egy jó része is közelítő időtartamot adott meg

CNN


Newsweek


Bloomberg


De még az amerikai vezérkari főnök is 72 órát mondott 2022. február 5-én

Köszi! Jól összeszedted.
Szerencsére nem így alakult, az orosz haderő kudarcot vallott.

Ezért nehéz most az orosz propagandának azt bizonygatni, hogy bár még az ellenfél sem adott magának sok esélyt, ezt a háborút fondorlatos módon ilyen hosszú vereség formára tervezték.
:)
Minden a terv szerint...

Sok felvetés, igyekszem válaszolni rájuk.

D-Korea és Japán más tészta, mint Svájc, ahol a klasszikus high-tech az óragyártás. Az is igaz, hogy sem D-Korea, sem Japán nem bővelkedik ásványkincsekben, mégis komoly, No1 szintű az ipari fejlettségük, amit viszont nem maguktól jött, hanem az USA-ból. Abból az USA-ból, amelyik az akkoriban minden ipari-technológiai szegmensben egyedüli No1 volt. Ez az egyenetlen/egyenlőtlen fejlődés lényege: a fejletlenebb régió a beérkező új technológiák alapján idővel több lépcsőfokot kihagyva magasabb szintre lép – nyilván ehhez megfelelő kulturális/civilizációs háttér kell, ami Ázsiában zsigerileg adott, Afrikában nem annyira.

Oroszország esetében nagy kettősség van, a lakosság 2/3-ad része földrajzi európai, 1/3-ad része ázsiai. A területe meg pont fordítva van, összességében se nem európai, se nem ázsiai civilizáció, de mindkét oldalról van benne. Termelni és gyártani képesek, ezt már bizonyították a történelemben, egyes területeken képesek szintén No1-es saját fejlesztésekre is, de zömében az energiahordozók/ásványkincsek kitermelésére és valamilyen szintű feldolgozására álltak rá, mert ez volt a leginkább kézenfekvő és jövedelmező számukra, főleg, hogy az iparilag leginkább fejlett régiók zöme nem dúskál ezekben a javakban, az élő kereslet volumene pedig igen csábító.

Visszatérve az orosz ipar/technológia lemaradására: A feudális cári birodalomból secperc alatt csináltak egy szocialista birodalmat, az agrárországból egy erőltetett ipari hatalmat (egyenlőtlen fejlődés).
Ugyanakkor - eltérően a hivatkozott ázsiai ipari centrumoktól - itt nem volt igazi nagy volumenű termelés kihelyezés, ami együtt járt volna a fejlettebb gyártási technológia kihelyezésével is, hanem volt helyette COCOM lista és társai. A felemelkedő ázsiai hatalmak mindegyike konkrét technikai/tárgyi segítséget kapott ehhez a kor legfejlettebb technológiai hatalmától, a ruszkik ehelyett az ellenpólus statisztaszerepét kapták a fegyverkezési versenynek nevezett új globális befektetési projektben a VH után.

Röviden: Az egyik oldalt segítették, a másikat meg menet közben nem simán lesz@rták, hanem konkrétan gátolták is.
Kicsit egyirányban volt lejtős a pálya, nem véletlenül.

A saját nyersanyagbázissal nem rendelkező hatalmak jóval könnyebben "kezelhetőek", mint azok, akik rendelkeznek mindennel, ergo nem kockáztatott a Nyugat egy ilyen rivális kitermelésével.

Kissinger stratégiája jó volt, Kínát leválasztotta a Szovjetunióról, befektetett oda, aminek törvényszerű következménye lett a megfelelő háttérpotenciál miatt a hatalmas fejlődés, de számára inkább egy nyersanyagszegény high-tech Kína, mint egy high-tech szintre fejlesztett nyersanyagban gazdag Oroszország/Szovjetunió volt a két lehetséges választás, csak így lehetett kijátszani őket egymás ellen. A Szovjetunió legyőzésének ára Kína felemelkedése volt.

A Nyugat oroszhátráltatása találkozott a kétfejű sas birodalmának kétfelé néző elitjével, ahol az egyik oldal felé néző elit erre saját gazdasági érdekei miatt eleve vevő és támogató volt egyben, lényegében ezért tart ott az orosz ipar, ahol.
Igen, állhatna sokkal jobban is, de az ehhez szükséges technológia és technológiai kultúra/oktatás átadása nem volt érdeke sem a fél világnak, de az orosz elit egy erős részének sem. Ők nagyon jól megéltek addig is abból, amiből a nagy pénzeket csinálták, minek ezen változtatni…

A „nyugalom, semmi gond, enélkül is felemelkedik a birodalom satöbbi-t” hol olvastad? Én írtam ilyet?

A miért volt sürgős a háború pedig külön téma, arról majd később írok saját véleményt. Röviden: a háború megindítása volt sürgős, nem a lezárása.

Nagyon lebecsülöd az ázsiai népeket és eléggé "usafób" az érvelésed.
Tévedés, amit a Japánokról állítasz ugyanis ők már az USA nélkül is fejlett országgá váltak. Önerőből. Még a második világháború előtt!
Nem csak a zusa rendelkezik technológiával, tőkével, tudással.
Arról, hogy a szovjet (orosz) gazdasági fejlődés a múlt század 60-as,70-es éveit követően lemaradt, nem COCOM lista tehet.
Komolytalan "köldöknézegető" magyaraázkodás, hogy a SZU, majd Oroszország a nyugat miatt nem fejlődött...
Tipikus, nem mi vagyunk a hibásak, hanem a gonosz USA, titkos tőke csoportok, rejtőzködő háttérhatalom, gyíkemberek, stb., stb.
A SZU a kommunista gazdasági modell életképtelensége miatt omlott össze.
Oroszország tragédiája pedig az, hogy mesés ásványkincs vagyonát háborúra költötte, amit elvesztett.
Nem volt idejük egy hagyományos ázsiai fejlődési modell alapján pár évtizedet az oktatás és a tudomány fejlesztésével tölteni, majd fejlett országként érvényesíteni érdekeik, elérni nemzetpolitikai céljaik.
A sikeres rabló háborúval a "kanyarban akartak előzni".
De szembe jöttek az ukránok és a "barátságtalan világ".
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Köszi! Jól összeszedted.
Szerencsére nem így alakult, az orosz haderő kudarcot vallott.

Ezért nehéz most az orosz propagandának azt bizonygatni, hogy bár még az ellenfél sem adott magának sok esélyt, ezt a háborút fondorlatos módon ilyen hosszú vereség formára tervezték.
:)
Minden a terv szerint...



Nagyon lebecsülöd az ázsiai népeket és eléggé "usafób" az érvelésed.
Tévedés, amit a Japánokról állítasz ugyanis ők már az USA nélkül is fejlett országgá váltak. Önerőből. Még a második világháború előtt!
Nem csak a zusa rendelkezik technológiával, tőkével, tudással.
Arról, hogy a szovjet (orosz) gazdasági fejlődés a múlt század 60-as,70-es éveit követően lemaradt, nem COCOM lista tehet.
Komolytalan "köldöknézegető" magyaraázkodás, hogy a SZU, majd Oroszország a nyugat miatt nem fejlődött...
Tipikus, nem mi vagyunk a hibásak, hanem a gonosz USA, titkos tőke csoportok, rejtőzködő háttérhatalom, gyíkemberek, stb., stb.
A SZU a kommunista gazdasági modell életképtelensége miatt omlott össze.
Oroszország tragédiája pedig az, hogy mesés ásványkincs vagyonát háborúra költötte, amit elvesztett.
Nem volt idejük egy hagyományos ázsiai fejlődési modell alapján pár évtizedet az oktatás és a tudomány fejlesztésével tölteni, majd fejlett országként érvényesíteni érdekeik, elérni nemzetpolitikai céljaik.
A sikeres rabló háborúval a "kanyarban akartak előzni".
De szembe jöttek az ukránok és a "barátságtalan világ".
Kissé kiforgatod, amit írtam, én azt állítottam, hogy az oroszok a Nyugat és a saját belső elitjük miatt nem fejlődött.
Azért Lenin és Trockij áldásos munkásságát ugye te sem vitatod a Romanovok kiírtását követően..., meg azt sem, hogy ők honnan jöttek és honnan volt mani erre. Az oroszokra ráültetett szocialista/kommunista műsor honnan jött? Azért ennek igen szép irodalma van már, nem lehet mellébeszélni.
Nem becsülöm le az ázsiai népeket, van némi fogalmam róluk, Kína No1 volt a történelemben, ellenben Japán semmi különöset nem hozott létre soha, ők átvettek mindent hol Kínától, hol a Nyugattól és azt fejlesztették szinte tökéletesre, ők ebben voltak jók.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Ha versenyt rendezel. De ha csupán tudományos céllal akarod meghatározni, hogy mennyit bír az ember, akkor máris szükségtelen a verseny.

Az, hogy itt a fórumon, elvből, elfogultságból vagy pénzért mit írnak az lényegtelen. A térkép, na az nem hazudik. Amikor ránézel, akkor azt látod, hogy gyakorlatilag olyan mértékű előrehaladások vannak Bagratyion-hadműveletként beállítva, amiket 250.000-es méretarányú térképen már nincs is értelme jelölni. Nézd meg a Harkovi offenzívát, majd 2 hónap alatt eljutottak meddig is? Semeddig. Persze beszélhetünk hülyeséget amivel magyarázzuk a bizonyítványt, de az attól még hülyeseg marad. Mert mi is volt a mondóka? Megteremtjük a lehetőségét Harkov ostromának (50.000 emberrel reálisan nem is lehetett cél, Harkov elfoglalása). Aztán jött az, hogy annyira hátra kell szorítani az ukránokat, hogy Belogrodot ne tudják hagyományos tüzérseggel lőni. Azután jött az, hogy az ukrán erők lekötése a cél. Ha olyan jól mennek itt a dolgok, akkor miért is változott (és nem nőttek, hanem csökkentek) az elérendő cél hétről hétre?
Szeretném, ha valaki konkrétan definiálná az orosz stratégiai célokat.
Mi az oroszok valódi célja?
Amit ugyanis az oroszok eddig mondtak, az csak ködösítés és terelés, nem cél.
 

MangaMonguz

Well-Known Member
2021. április 14.
1 166
10 564
113
Az oroszok a hódításhoz igen kicsi erővel benyomultak Ukrajnába, nem is hódították meg…
A Nyugat 20 ezer szankciót hozott a ruszkik ellen és azt ígérte, hogy Moszkva letérdel. Ehhez képest…
Ráköltöttek – papíron – 200 milliárd dollárt Ukrajna támogatására (18 db atommeghajtású amerikai repülőgép hordozó árát) és zéró eredmény a térképeken…

Ehhez képest igen nagy bátorság már most végeredményt hirdetni, miközben ezekre a felvetésekre sem tud senki épkézláb válaszokat adni és akkor a többi kellemetlen részletkérdésről ne is beszéljünk.

Apropó, ez a Jr. Robert Kennedy a minap beszélt bizonyos szerződésekről Ukrajna kapcsán (Vanguard, Black Rock és tsai), erről valaki hallott valamit? :)