Az olcsó, könnyen beszerezhető, vagy gyártható lézernek nem csak szemre van hatása. Természetesen a pilótát is vakíthatja, de emellett az optikát is. A célzó rendszereket és a felderítő, támadás érzékelőket egyaránt. Ezen kívül a lézeres besugárzásjelzőt is beindítja.
Az 56 éves japán jóember példája persze elsőre vicces, de tényleg elgondolkodtató, hogy egy kereskedelmi forgalomban beszerezhető, olcsó vacakkal egy 10 millió dolláros nagyságrendű értéket képviselő helikopterre tudta rákényszeríteni az akaratát.
A dolognak egyrészt van egy olyan olvasata, hogy a civilek egyszerű eszközökkel, olyanokkal, amilyenekkel a szomszédokat is szokás bosszantani, visszavághatnak akár a nagy amerikai hadseregnek is. Nem kell hozzá páncéltörő rakéta, aknavető, vagy Minigun géppuska. Mi lesz a következő? Élesztőt csempésznek az amcsik toy-toy WC-jébe? Megoldják, hogy elmenjen az áram, vagy ne legyen víz? Tönkre vágják a beléptető rendszert? Jancsiszöget szórnak a járműveik útjába, vagy a katonák talpa elé? stb... Nem csak fegyveres ellenállás létezik, hanem ilyen is. Márpedig Okinaván sokan nem szeretik őket.
A másik olvasat, hogy a csúcstechnikás cuccok mennyire sebezhetőek ilyen egyszerű eszközökkel szemben. A kézi lézerrel egy szabadságharcos/gerilla/terrorista elvakítja a helikoptert, harckocsit, lövészpáncélost, drónt. Magára vonja a figyelmet, míg a társa megpróbálja kilőni. Ha sokszor sugározzák be az adott járművet, akkor vagy figyelmen kívül hagyják, kikapcsolják a lézer besugárzás jelzőt és ezzel lényegében sikerült a védelem egy eszközélt kiiktatni, vagy meglehetős rendszerességgel kitérésre, manőverekre, csali dobálásra, vaktában lövöldözésre, a készletei fogyasztására kényszerítik azt. Ez is egy módja a harcnak.
Dudi írta, hogy a lézerező emberkére lőni fognak. Ez azért nem ilyen egyszerű. A lézer besugárzásjelzők nem adnak meg távolságot és nem adnak meg hajszál pontos irányt sem. Hozzávetőleges irányt adnak meg, attól függően, hogy hány elemből áll az érzékelő. Ez az iránymérés eszköztől függően néhány foktól, néhány tíz fokig terjedő biztonsággal határolja be a sugárzás irányát. De már 1 km távolságon is 5 fokos szögtartomány (amihez minimum18 elemes körkörös érzékelő kell) közel 90 méter széles terepszakaszt fed le, ráadásul a távolság sem ismert. Önmagában a besugárzásjelző alapján nem lehet odalőni. Vagy legfeljebb csak félig vaktában. Fel kell deríteni a célpontot, ami mondjuk egy km-ről jórészt fedezékből, takarásból sugárzás, vagy álcázott ember esetén nem egyszerű. A lézer pedig pont azt az optikát vakítja, amivel fel lehetne a jóembert deríteni. Ha meg a lézeres muki azt látja, hogy felé fordul a gépágyú/ágyú csöve, akkor abbahagyja és behúzódik a fedezék mögé, rókalyukba, akárhova. A lényeg, hogy átmenetileg vakította a csúcstechnikát és a személyzetet, magára vonta, lekötötte a figyelmet, kitérésre, manőverezésre késztette a járművet, amivel akár optimális célponttá válhat a társa számára, vagy eldobatott vele egy csomó csalit.
Pont ezért például a kínaiak nemrég karabélyhoz hasonló kézi lézer gyártásába kezdtek.
Közel sem olyan nagy butaság ám ez a kézi lézer. 2014 márciusában például a Krímből jött olyan felvétel, amelyeken a felderítő drónt, vagy repülőt lézerrel próbálta a muksó vakítani. Csak nem hollywoodi szinten kell róla gondolkodni és sugárvetőt elképzelni a csillagok háborújából, hanem a hétköznapi, olcsó, eszköz katonai hasznát kell keresni.