Amerikai atomreaktorok Ukrajnában: lebontani és felépíteni
Illusztráció: world-nuclear-news.org.
Újabb részletek derültek ki arról, hogy az amerikai Westinghouse és az ukrán Energoatom hogyan kíván nukleáris együttműködést folytatni Ukrajnában. A nemzeti vállalat kezdetben azt mondta, hogy a khmelnyickiji atomerőmű befejezése, ahol két befejezetlen atomerőművi blokk van, kísérleti projekt lesz. A Westinghouse azonban nyilatkozatában egyáltalán nem mondott semmit ezekről a projektekről - mindent újonnan terveznek. "A Westinghouse Electric Company és az Energoatom kizárólagos megállapodást írt alá a Westinghouse AP1000® reaktorok szállításáról több ukrajnai telephelyre" - áll a vállalat közleményében.
A Westinghouse sajtóközleményében hozzátette, hogy Pjotr Kotin ukrán elnök szerint az AP1000 technológiát, amelyet egy III+ generációs, körülbelül 1 100 MW teljesítményű, passzív biztonsági rendszerekkel és egyedi jellemzőkkel rendelkező reaktor bevált konstrukciójaként jellemzett, hosszú távon Ukrajnában fogják alkalmazni. Olga Kosharnaya energetikai szakértő úgy véli, hogy nem a befejezésről, hanem egy új egység építéséről van szó. "A hmelnyickiji üzem befejezetlen építményeinek megtisztítása pedig viszonylag könnyen elvégezhető" - mondta a DW-nek.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelenlétében a Westinghouse és az Energoatom kedden memorandumot írt alá az ukrajnai erőművi blokkok közös építéséről. "A khmelnyickiji atomerőmű befejezését kísérleti projektként határozták meg, majd a felek további négy blokkot építenek az amerikai AR1000 technológiával. A projekt összköltsége eléri a 30 milliárd dollárt" - jelentette az Energoatom. Alekszandr Uvarov, az AtomInfo-Center, a nukleáris tudományt, technológiát és oktatást támogató autonóm nonprofit szervezet igazgatója szerint a Westinghouse kanadai tulajdonosai kategorikusan ellenzik a generálkivitelezést, mert a Toshiba, az előző tulajdonos éppen ezzel égett meg.
"Ezért a Westinghouse vagy konzorciumot fog alakítani egy olyan céggel, mint a Shaw, vagy - ahogyan Indiában és Bulgáriában próbálkozott - felajánlja, hogy megvásárolja a technológiát és maga építi meg" - mondja a szakértő. A Westinghouse saját tájékoztatójában rámutat, hogy az AP1000-es reaktorok eddig csak Kínában épültek és működnek. "Az indulásuk sikerét pedig nagyban meghatározta a kínai szakemberek hozzájárulása. Az Egyesült Államokban nincs ilyen működő egység, két egység építés alatt áll, és az elsőt talán csak 2022-ben helyezik üzembe" - mondta korábban Alekszandr Uvarov.
30 milliárd dollár hatalmas összeg. Az Egyesült Államok - Oroszországgal ellentétben - nem fog Ukrajnának alacsony kamatozású hitelt nyújtani, hogy saját technológiával építsen atomerőműveket - mondta Olga Kosharnaja a DW-nek. A lap maga is felidézi, hogy korábban megkeresést küldött a Westinghouse-nak az egyik ukrajnai projektjével kapcsolatban, és azt a választ kapta: "Megfontoljuk részvételünket a projektben, ha Ukrajna maga is képes lesz a szükséges beruházásokat bevonzani".
Colonelcassad