[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113

Putyin azon morfondíroz, levadássza-e régi áldozatát​

"A lapba (labda - szerk. :)) azonban nem azon a térfélen, Ukrajnában pattog, amelyen a kiszámíthatóbb játékosok vannak :D:D:D:D, hanem az oroszoknál, ahol Vlagyimir Putyin a csapatkapitány, aki többször megmutatta, hogy nem riad vissza a váratlan erőszakos megoldásoktól, ha jónak látja azokat." :rolleyes:

 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Csak nem azt akarod mondani, hogy nem értesz angolul? És még fordítóba sem tudod bemásolni?
Nem, nem értek, kellene? Elvárás? Létminimum?
Bemásoltam fordítóban, nem azt mondtam, hogy nem. Hanem azt írtam, hogy ugyan azt csinálod. Törni magyar?
Életem kb felét leéltem idegen nyelv ismerete nélkül, ezután is megélek valahogy.


Ha a fél magyar társadalom Nyugatos, és második anyanyelveként kezeli az angolt, akkor a "Keletes"-ek simán alapból beszélhetnének oroszul
Nem akarok se ide, se oda segget nyalni. Nem tudod, hogy mi az az anyanyelv? Abból csak egy van. Vagy magyar, vagy angol/orosz. Az embernek is csak egy édesanyja van.

Én dolgoztam olyan munkahelyen - Magyarországon! - ahol tilos volt magyarul beszélni, egymás között is angolul kellett beszélni, a magyar kollegákkal is, és nemcsak meeting-eken, hanem a hétköznapi csevejt is angolul kellett folytatni.
Biztos van az a pénz. Kurvának is elszoktak menni, de azért mégse várjuk már el, hogy akkor mindenki mindenkit szopkodjon.
Én meg dolgoztam olyan munkahelyen, ahol magyarul kellett beszélni -Magyarországon!- és egymás között is magyarul kellett beszélni. Hűűűűűűű...
Szóval: ééés?
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
...
Az a munkahelyi kötelező angolozás meg ....khmmmm.kissé tulzás, szerintem.

Túlzás volt, persze. Utána leálltak vele. Egy túlbuzgó külföldi vezető intézkedése volt, amikor elment, utána már nem volt kötelező. Csak azért mondtam, hogy akik nem tudnak még angolul se, lássák, hogy közben Magyarországon, egyes helyeken mi a helyzet.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Nem, nem értek, kellene? Elvárás? Létminimum?
Bemásoltam fordítóban, nem azt mondtam, hogy nem. Hanem azt írtam, hogy ugyan azt csinálod. Törni magyar?
Életem kb felét leéltem idegen nyelv ismerete nélkül, ezután is megélek valahogy.



Nem akarok se ide, se oda segget nyalni. Nem tudod, hogy mi az az anyanyelv? Abból csak egy van. Vagy magyar, vagy angol/orosz. Az embernek is csak egy édesanyja van.


Biztos van az a pénz. Kurvának is elszoktak menni, de azért mégse várjuk már el, hogy akkor mindenki mindenkit szopkodjon.
Én meg dolgoztam olyan munkahelyen, ahol magyarul kellett beszélni -Magyarországon!- és egymás között is magyarul kellett beszélni. Hűűűűűűű...
Szóval: ééés?

Magyarországon minimum két - lehetőleg ellentétes - nagyhatalom anyanyelvét kell beszélned ahhoz, hogy ez a napraforgó ország egyáltalán a térképen maradhasson, ekkora területtel, valós hadsereg nélkül. Mert nem Orbán tartja meg a térképen Magyarországot a nemzetieskedéssel, hanem mi, akik különféle idegen nyelveken egyensúlyozunk a nagy- és közép-hatalmak között, hogy életben maradhassunk!
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Magyarországon minimum két - lehetőleg ellentétes - nagyhatalom anyanyelvét kell beszélned ahhoz, hogy ez a napraforgó ország egyáltalán a térképen maradhasson, ekkora területtel, valós hadsereg nélkül. Mert nem Orbán tartja meg a térképen Magyarországot a nemzetieskedéssel, hanem mi, akik különféle idegen nyelveken egyensúlyozunk a nagy- és közép-hatalmak között, hogy életben maradhassunk!
Ennek semmi köze a nyelvtudáshoz. Ez egy önigazolás, hogy én csak azért szolgálom ki a külföldi érdeket, hogy jó magyar legyek, nem? Miért nem elvárás, hogy ha ide jön valaki, akkor bizonyos szinten ő alkalmazkodjon? (Nyilván megvan az életnek az a tere, ahol kell akár németül, akár angolul, akár oroszul, vagy ázsiai nyelveken beszélni, -nem ez a gondom- de ez viszonylag szűk réteg és terület ez.) Ez a nemzeti érdek, nem a feltétel nélküli csontignyalás, meg szolgalelkű alkalmazkodás. Mit csinál, ha nem angolul csevegtek? Kirug mindenkit, vagy mi? Meg milyen munkahely már az ilyen?
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 428
7 036
113
Meg milyen munkahely már az ilyen?

a jó munkahelyeken szokott előfordulni ilyen hogy a külföldi kollégák ne érezzék magukat kirekesztve hiszen miért ne pont angolul beszélnétek ha egyszer az az egyetlen nyelv amit mindenki beszél a házban
értelemszerűen ha külföldi kolléga nincs közel-távol akkor vált mindenki magyarra mert mégiscsak az megy jobban
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
a külföldi kollégák ne érezzék magukat kirekesztve
Basszus, mindenki csevegni jár a munkahelyére? Ezen lesz lelkinyomorék a nagybetús KÜLFÖLDI, ha nem érti? Tessék alap szinten megtanulni az adott nyelvet ha ide jön.
Nem lenne pofám elmenni mondjuk a németekhez dolgozni, ha nem tudnék magam felé és a minimum elvárt szinten németül (német behelyettesíthető bármelyikre).
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 235
61 587
113
Az idegen nyelvtudás igenis hasznos plusz az életben, főleg manapság.
De nem csak angolt kéne tanítani, hanem a környező országok nyelveit is.
Az mindig stratégiai előny, ha egy nemzet többsége érti, hogy mint mondanak a külföldiek, de azok ugyanerre már nem képesek.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Ennek semmi köze a nyelvtudáshoz. Ez egy önigazolás, hogy én csak azért szolgálom ki a külföldi érdeket, hogy jó magyar legyek, nem? Miért nem elvárás, hogy ha ide jön valaki, akkor bizonyos szinten ő alkalmazkodjon? (Nyilván megvan az életnek az a tere, ahol kell akár németül, akár angolul, akár oroszul, vagy ázsiai nyelveken beszélni, -nem ez a gondom- de ez viszonylag szűk réteg és terület ez.) Ez a nemzeti érdek, nem a feltétel nélküli csontignyalás, meg szolgalelkű alkalmazkodás. Mit csinál, ha nem angolul csevegtek? Kirug mindenkit, vagy mi? Meg milyen munkahely már az ilyen?

Két lehetőség van:

1) Egy ország azért marad fenn a térképen, mert a saját belső gazdasági és katonai ereje ezt lehetővé teszi, hogy kikényszerítse.
2) Egy ország azért marad fenn a térképen, mert az ország területén ütköző nagy- és közép-hatalmi érdekek azt diktálják, hogy jobb ha ez az ország létezik, mintha nem.

Mondanom sem kell, hogy Magyarország a 2). kategória. Magyarország csak azért létezik még, mert a német, amerikai, orosz, kínai, török, izraeli stb. érdekek eredője alapján az jön ki, hogy jobb, ha Magyarország van, mintha nincs.

Ehhez azonban egyensúlyozni kell ezen nagy- és közép-hatalmak között, hogy a külföldi erők eredőjeként az jöjjön ki, hogy az ország fennmaradjon.

Ehhez pedig nyelveket kell beszélni. Angolt, németet, oroszt stb.
Ha nem lennének olyan magyarok, akik folyamatosan tartják - idegen nyelven - a kapcsolatot a különféle nagy- és középhatalmakkal, ez az ország már nem létezne.
Tehát picit óvatosabban a bírálatokkal!

"Miért nem elvárás, hogy ha ide jön valaki, akkor bizonyos szinten ő alkalmazkodjon?"

De, de minden elvárás csak annyit ér, amennyire ki tudod kényszeríteni. Magyarország pedig nem tudja kikényszeríteni. Mert, vissza a 2)-es pontra, nem saját jogán létezik, hanem csak a külföldi erők eredőjeként.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Basszus, mindenki csevegni jár a munkahelyére? Ezen lesz lelkinyomorék a nagybetús KÜLFÖLDI, ha nem érti? Tessék alap szinten megtanulni az adott nyelvet ha ide jön.
Nem lenne pofám elmenni mondjuk a németekhez dolgozni, ha nem tudnék magam felé és a minimum elvárt szinten németül (német behelyettesíthető bármelyikre).

Nem lelkinyomorék lesz, hanem fél, hogy a gyarmat népe valami ellenségeset beszél a saját nyelvén, amit ő nem ért meg.
 

Kishuszár

Active Member
2019. június 19.
108
242
43
Basszus, mindenki csevegni jár a munkahelyére? Ezen lesz lelkinyomorék a nagybetús KÜLFÖLDI, ha nem érti? Tessék alap szinten megtanulni az adott nyelvet ha ide jön.
Nem lenne pofám elmenni mondjuk a németekhez dolgozni, ha nem tudnék magam felé és a minimum elvárt szinten németül (német behelyettesíthető bármelyikre).
Te testesíted meg miért nem tud fejlődni a mai formájában az ország. Pont az ilyen rugalmatlan, bármi változásra is képtelen, nyitott gondolkodás hiánya miatt vagyunk ott, ahol.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 970
66 141
113
Magyarországon minimum két - lehetőleg ellentétes - nagyhatalom anyanyelvét kell beszélned ahhoz, hogy ez a napraforgó ország egyáltalán a térképen maradhasson, ekkora területtel, valós hadsereg nélkül. Mert nem Orbán tartja meg a térképen Magyarországot a nemzetieskedéssel, hanem mi, akik különféle idegen nyelveken egyensúlyozunk a nagy- és közép-hatalmak között, hogy életben maradhassunk!
Na akkor belehuzhatsz, irany az orosz nyelvlecke. Aztan ne felejtsd el a nemetet se, mert ok is nagy hatassal vannak am rank, egy rendes nemet vagy osztrak nem fog veled angolul makogni, nagyreszt nem is tud masik nyelvet. Aztan ott cigany nyelv, jobb lesz ha megtanulod, egyes reszein az orszagnak jol johet, raadasul szlovakban vagy romanban is helyenkent elboldogulsz vele. Na de ott lesz hamarosan az arab is, mivel be kell fogadd az ujojropaiak kulturajat is ha nem szeretnel gaz kirekeszto naci lenni. Aztan beszelhetnenk meg a kinairol, spanyolrol de egyenlore ennyi eleg lesz.
Tanultam oroszul gyerekkent, utaltam, annak meg egyszer lehet majd nekiallok hogy jobban ertsem az ide berakott oldalakat. Tanultam vagy 10 evet nemetul, utaltam, nem fogom tobbet tanulni, eleg itt boven a betelepult nemetekhez, ki meg nem megyek.
Angolt sose tanultam, amit tudok az ugy ragadt ram, nagyjabol megertem meg nagyjabol megertetem magam, tanulni azt se fogok.
Aztan nagyon hasra esni nem kell senkitol se tolunk nyugatra meg keletre sem, a zome mindenhol a sajat nyelven karattyol, a papir meg elbir mindent. Erdekes modon egy teljesen kevert nyelven megis megertettem magam eddig az olasszal, kinaival, bangladesivel, pakisztanival, romannal, bulgarral, stb. Hidd el nem beszelnek azok se semmifele emberi nyelven.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ehhez pedig nyelveket kell beszélni. Angolt, németet, oroszt stb.
A múlt századi elit általában több idegen nyelvet beszélt. Sokra ment vele... Milyen szép és jó lett az országnak.
Az ország diplomáciai tevékenysége nem azért volt finoman fogalmazva szar, mert ne beszéltek volna idegen nyelvet folyékonyan. Még a kormánypárt holdudvara is 10 év után jutott el oda, hogy idegen nyelveken is el kellene mondania, ami az álláspontja. -Nem akarom magam fényezni, de ezt a -vélt- idegen nyelvellenességem ellenére is rég úgy tartottam, hogy e nélkül nem lehet valós érdekérvényesítést végezni.

De, de minden elvárás csak annyit ér, amennyire ki tudod kényszeríteni.
Az már egy kényszerhelyzet, ha egy cég idehozza a részlegét. Meg úgy, hogy jön valami főnököcske és egyből becsicskul mindenki, nem azt, hogy állj... oké, szakmai szintéren elvárhatod, hogy angolul beszéljünk, mert más szervezeti szintekkel vagy egységekkel így tudunk eredményesen a cég és magunk érdekében együtt dolgozni, de ott van a történet végén a pont.
Mert személy szerint nem az a probléma, ha valaki megtanul valóban jól valamilyen nyelvet, hanem, hogy egyrészt kényszer, másrészt meg a nyelvhasználat területei. És én ebben látom a fő különbséget kettőnk véleménye közt.

Nem lelkinyomorék lesz, hanem fél, hogy a gyarmat népe valami ellenségeset beszél a saját nyelvén, amit ő nem ért meg.
Ki nem tojja le, hogy mit beszél a "gyarmat népe" amíg szolgalelkűen megcsinálják azt, amit a főnök kér? Meg dolgozzon, ne cseverésszen. :) :) :)

Te testesíted meg miért nem tud fejlődni a mai formájában az ország. Pont az ilyen rugalmatlan, bármi változásra is képtelen, nyitott gondolkodás hiánya miatt vagyunk ott, ahol.
Köszönjük Emese. Gondolom nem annak szántad, de köszönöm dicsérő szavaid, ugyanis:
Tudod volt nekünk olyan elitünk, akik járatos volt az idegen nyelvekben és a külföldi körökben, lett belőle Trianon.
Volt nekünk olyan nyitott és rugalmas elitünk, aki megértette a korszellemet, szépen beszélte is a hochdeutschot is;lett belőle Don-kanyar, meg holokauszt.
Aztán jöttek az olyan változásra és a nyitott gondolkodásra fogékony emberek, nagyjából megtanultak oroszul is akik hozták nekünk a TSZ-eket, az államosítást, a gulágog, a "'10 millió faisztát", 56-ot, impexeket és adóságokat.
Aztán jőttek megint a rugalmas nyitott gondolkodásúak, a pufajka után lila meg zöld öltönyben beszélték a a "külföldit" és jött a privatizáció, a gyárbezárások, a földek és gyárak átjátszása, az új szövetségi rendszerekhez való rugalmas idomulás.
Most is vannak rugalmas, változásra kész emberek...

De amúgy meg...
Személyesen ismerjük egymást?
Tudod, hogy esetleg mit raktam le az asztalra, miért és sikeresen/vagy sem tevékenykedtem eddigi életem során? Tudod, hogy adott környezetmeben mit tettem és mit nem?
Még azt se tudod, hogy esetlen nem e beszélek akár több idegen nyelvet/vagy sem...
Tudod definiálni a fejlődés fogalmát? A fejlődés a minden/Isten?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 970
66 141
113

a jó munkahelyeken szokott előfordulni ilyen hogy a külföldi kollégák ne érezzék magukat kirekesztve hiszen miért ne pont angolul beszélnétek ha egyszer az az egyetlen nyelv amit mindenki beszél a házban
értelemszerűen ha külföldi kolléga nincs közel-távol akkor vált mindenki magyarra mert mégiscsak az megy jobban
Nalunk pl eddig minden igazgato megtanult magyarul. Szerintem igy illik. Kicsit unom azt hogy nekem kell itt mindenfele nyelveket megtanulnom, mikozben velem se tarsalog kulfoldon senki magyarul.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 120
13 559
113

Putyin azon morfondíroz, levadássza-e régi áldozatát​

"A lapba (labda - szerk. :)) azonban nem azon a térfélen, Ukrajnában pattog, amelyen a kiszámíthatóbb játékosok vannak :D:D:D:D, hanem az oroszoknál, ahol Vlagyimir Putyin a csapatkapitány, aki többször megmutatta, hogy nem riad vissza a váratlan erőszakos megoldásoktól, ha jónak látja azokat." :rolleyes:

Akkor megin aktuális ez a 1933-as karikatúra, csak a csabdára FIVE YEAR FIASCO helyet SEVEN YEAR FIASCO illene:
VINTAGE-PUNCH-POLITICAL-1933-CARTOON-Russian-Bear.jpg
 
  • Vicces
Reactions: haubagoi

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 070
32 560
113
Ki nem tojja le, hogy mit beszél a "gyarmat népe" amíg szolgalelkűen megcsinálják azt, amit a főnök kér? Meg dolgozzon, ne cseverésszen. :) :) :)

A szalag mellett lehet, hogy így van, de multis irodai környezetben az van, hogy ha van egy nyugati kolléga (pláne a főnök), akkor a kedvéért illik angolul (vagy esetleg németül, ha német cég) beszélnie mindenkinek a mítingen meg az irodai bulin is, természetesen.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
775
1 978
93
Elnézést Uraim, de ezt a nyelvleckés dolgot inkább a csevegőben kellene megvitatni. No offense (ahogy a művelt francia mondaná (ha tudna németül :)), de szvsz ma ebben a topicban lesz bőven ontopic :hadonaszos:hozzászólás amúgy is. Ne kelljen kilométereket lapozni hozzájuk. Nagyon köszönöm!
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 203
8 070
113
Nalunk pl eddig minden igazgato megtanult magyarul. Szerintem igy illik. Kicsit unom azt hogy nekem kell itt mindenfele nyelveket megtanulnom, mikozben velem se tarsalog kulfoldon senki magyarul.
(Vállalati) kultúra függvénye. Volt olyan multi, ahol a (belső) hivatalos levelezés/kommunikáció szigorúan angolul folyt. Akkor is, ha mindkét fél német (szerb, horvát, magyar, stb.) volt... Az is tapasztalat, hogy ennek ellenére valamilyen alapszinten megtanul magyarul, aki hosszabb ideig tartózkodik nálunk.