Igen ez nagy baja Romániának, hogy túlzottan elköteleződött az USA mellett és nem csinálja a korábban megszokott két-/többarcú játékát. Panaszkodnak e miatt rendesen a román fórumozok és az elemzők. De ha jól belegondolunk vagy 20 éve már nincs más választásuk. Hogy akkor miért ugrottak be az USA fenekébe ennyire, az kérdés. Szerintem megijedtek, hogy a szürke zónában, mint tamponállam maradnak. NATO csatlakozásuk előtt sok szó esett a nagyhatalmak között, hogy létre kell hozni egy ilyen zónát. Emlékszem a pánikra ami a sajtójukban megmutatkozott. Gondolom ennek a kitett helyzetnek a megelőzése céljából mindent megígértek az USA-nak. Illetve nem is nagyon kellet ígérniük, mert időközben az Atlantista berkekben eldöntötték a keleti terjeszkedést és így kapóra jött Románia feltétel nélküli ajánlkozása. Most meg már nem tudnak váltani a politikai stíluson. Túl sok USA érdek van arrafelé, hogy megengednék nekik, hogy Moszkvával is tárgyalgassanak, mint mi. AZ USA jó rövid pórázon tartja őket, az esetleges árulásuk megelőzése végett. Létrehozták nekik a Korrupció Ellenes Ügyészséget, ami azt a célt szolgálta, hogy a Moszkvabarát politikai elitet kicsinálja/hatalomból eltávolítsa. Több kevesebb sikert el is értek, de azért ha esze van Sam bácsinak, nem becsüli le a Románok árulással kapcsolatos képességeit. Hogy csak egyet mondjak, USA felügyelet ide, USA felügyelet oda, azért a románok a PSD (szocik) kormányzás alatt kiszalajtották az oláh pátriarkát Moszkvába "tisztán" egyházjogi kérdések megbeszélésére. Szerintem az az USA is szerette volna tudni, hogy a két szakállas miről is beszélt ott egymással."Őfelségének nincsenek örök ellenségei. És Őfelségének nincsenek örök szövetségesei. Őfelségének csak állandóan érdekei vannak."
Nem ellentmondva neked, hiszen egy belső érzést fogalmaztál meg és nem egy prognózist. De nagyon képlékeny a dolog. Jelenleg be vannak betonozva. Washington kevesebb figyelmet szentel nekünk -ami egyszerre jó hír a nagyobb mozgás szabadság miatt és csökkent jelentőség. De a jelenlegi nyugati támogatottságukat én inkább csak konzerválásban látom főként. Óriási álmokat kergettek francia nyelvtestvéreikkel való diplomáciai egyesülés terén, jelenleg a saját hadseregük eszközparkjától vonják el a pénzeket, csak hogy a US Armyt betelepítsék és ezzel fontosak legyenek. Emellett nincsenek EU-ban diplomáciailag vagy gazdaságilag futtatva. Csupán egy területi terjeszkedés támogatása Moldova felé. Viszont... Ez utóbbival még kivárnak. Nem utolsó sorban attól félhetnek, hogy ha a Dnyeszter Menti Köztársaság veszélybe kerülnek, akkor Putyin hajlandó lenne legázolni a teljes ukrán haderőt, hogy az utánpótlási vonalakat biztosítsa.
És itt jön a képbe a semmi ellen ütőképes, de modernizációval nem rendelkező hadsereg problematikája. Ha az a híres "300 tank" tartani tudná magát, amíg megjön az erősítés, akkor USA valszeg egyértelmű jelet küldene, hogy megnyílhat a következő front. Mivel Románia nem éri el Ukrajna képességeit sem, ezért inkább lapulnak a fűben, de Donyeck rendezése után, ha Moszkva már lerendezi Kijevvel az ügyeit, valszeg előveszik a kérdést és akkor már nem lesznek ott ilyen könnyen pótolni az ellátási vonalakat.
Egy szó mint száz, a románok tisztában vannak, hogy az országuk területi egységének garanciája nyugaton van, ezért tettek fel mindent egy lapra. Az oroszoknak bármit is ígérnek vagy tesznek, az kevés lesz ahhoz hogy az oroszok ne szedjék szét legalább háromba Romániát. Ők már régen megfogalmazták, hogy egy ilyen akarnok, területéhes államot nem szabad a Balkánon fenntartani. Ha rajtuk fog múlni, akkor egy Nagy-Moldvát fognak létrehozni, Dobrudzsát szláv korridorrá alakítják (hogy Ukrán vagy Bolgár fennhatóság alatt az mindegy /szerintem ha lesz ilyen akkor 30-70 bolgár, ukrán/). A többi valamikor románia alkotó részeit pedig oldja meg aki akarja, mert ők (Oo.) elérte amit akart.
Mo velük szemben sokkal jobb helyzetben van. Egyelőre! Több irányú kapcsolatépítést folytathat, így egy esetleges Orosz-Nyugat konfliktus esetén is jól jöhet ki. Az USA nem bízik bennünk (igaz a románban sem) de azért mégis csak szövetségesek és logisztikai háttere vagyunk/leszünk, így nem döngöl bele a betonba. Az orosz pedig azért lesz talán kíméletes velünk, mert nem mocskolódtunk velük még nyugati uszításra sem. De majd meglátjuk mi lesz.