[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
A többi eltolt lehetőséget nem akarom említeni, ilyen például az ifjúság hazafias nevelésének elmaradása, ami még csak pénzbe sem kerül. Egy az MHSZ-hez hasonló szervezetet sem került volna túl sokba kiépíteni ami az ifjúság katonai felkészítésében nyújtott volna segítséget. Ezen a téren évtizedes lemaradásban vagyunk. Egy háború kitörése esetén a jelenlegi hadsereg létszáma a tartalékosokat is beleértve, nem lesz elég. A plázacicákat fogják majd behívni, hogy meglegyen a létszám?
Az ifjúság erkölcsi és hazafias nevelése megkezdődött. Ennek része az iskolák és az árva-gondozás egyházi kézbe adása, hogy egy esetleges kormányváltás se tudja a folyamatokat megakasztani. Na meg a tanterv módosítása, amiben benne van a nemzeti büszkeséget növelő történelmi oktatás is (nem véletlenül nyivvognak a liberálisok a történelemtanítás miatt). Lassú folyamat, de ha nem akasztják meg, 10-20 év múlva már lesz egy egészséges nemzeti öntudattal bíró nemzedékünk. Az ifjúság erőnlétének növelését segíti a sok stadion is (na meg a heti 5 óra torna). Ott lehet az állóképességet kinevelni. Amikor a zsidók készültek Izrael visszavételére a cionizmus kezdetétől a testi edzésre fektették a hangsúlyt. Nem véletlenül jöttek gombamód létre a vívó, öttusázó, úszó és egyéb sportegyesületek, itt Mo-on is. Ezekben ők voltak többségben. Nem véletlen a sok magyar olimpiai érem a 20 és 30-as évekből. A kormány részéről a sport erőltetése ezt a célt szolgálja.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
én kárpátaljáról támadnák és a délvidékről. addig ameddig ezt a 2 területet nem uraljuk nincs értelme románia ellen gondolkozni.
a délvidékhez én "békés" úton jutnák hozzá...
De egy horvát vagy szlovák szövetség sem ártana (egyennlő feles szövetség nem kellene elnyomni egyiket sem.)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
én kárpátaljáról támadnák és a délvidékről. addig ameddig ezt a 2 területet nem uraljuk nincs értelme románia ellen gondolkozni.
a délvidékhez én "békés" úton jutnák hozzá...
De egy horvát vagy szlovák szövetség sem ártana (egyennlő feles szövetség nem kellene elnyomni egyiket sem.)

Ha azon múlik, nekünk csak kérnünk kell és a horvátok bármikor kirobbantják az újabb jugoszláv háborút. De ez akkor nem csak a mi és a románok problémája lesz utána.

1, Ha a horvátok megindulnak, azonnali kérdések vetődnek fel amiatt, hogy Szlovénia és Horvátország máig nem tudott megállapodni a hivatalos határairól. Bosznia szintén több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Illetve az albánok kérdése is napirendre kerül.
2, Ha Kárpátaljának neki megyünk, akkor annak orosz-ukrán vonatkozásban is lesznek következményei.

Itt kérnék egy diplomáciai stratégiát, hogyan kezelnéd azt a helyzetet, hogy a görög határtól minimum az orosz határig fog lángolni minden. A multik meg menekülnek egy ilyen kiterjedt válságövezetből, ahol a háború után megszorítások és életszínvonal esés (=piac szűkülése) várható.
Nem megoldhatatlan feladat, de ebbe tényleg nem érdemes beleugrani úgy, hogy reménykedünk a csapataink töretlen előrenyomulásában. (Viszont Kárpátaljánál fel kell készülni arra, hogy mi van akkor, ha Kijev az IMF hitel ellenére is fizetésképtelen lesz és nem kevés lóvéért szimplán kivásároljuk. Ezt már sokan felvetették, de még értelmes tervet erre senki nem rakott össze tudtommal.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Ha azon múlik, nekünk csak kérnünk kell és a horvátok bármikor kirobbantják az újabb jugoszláv háborút. De ez akkor nem csak a mi és a románok problémája lesz utána.

1, Ha a horvátok megindulnak, azonnali kérdések vetődnek fel amiatt, hogy Szlovénia és Horvátország máig nem tudott megállapodni a hivatalos határairól. Bosznia szintén több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Illetve az albánok kérdése is napirendre kerül.
2, Ha Kárpátaljának neki megyünk, akkor annak orosz-ukrán vonatkozásban is lesznek következményei.

Itt kérnék egy diplomáciai stratégiát, hogyan kezelnéd azt a helyzetet, hogy a görög határtól minimum az orosz határig fog lángolni minden. A multik meg menekülnek egy ilyen kiterjedt válságövezetből, ahol a háború után megszorítások és életszínvonal esés (=piac szűkülése) várható.
Nem megoldhatatlan feladat, de ebbe tényleg nem érdemes beleugrani úgy, hogy reménykedünk a csapataink töretlen előrenyomulásában. (Viszont Kárpátaljánál fel kell készülni arra, hogy mi van akkor, ha Kijev az IMF hitel ellenére is fizetésképtelen lesz és nem kevés lóvéért szimplán kivásároljuk. Ezt már sokan felvetették, de még értelmes tervet erre senki nem rakott össze tudtommal.)
ugy hogy nem játszanák hitlert és nem 5 év alatt akarnám elérni a célokat.
 
K

kamm

Guest
(Viszont Kárpátaljánál fel kell készülni arra, hogy mi van akkor, ha Kijev az IMF hitel ellenére is fizetésképtelen lesz és nem kevés lóvéért szimplán kivásároljuk. Ezt már sokan felvetették, de még értelmes tervet erre senki nem rakott össze tudtommal.)
Én már írtam erről parszor, bar egy orosz előrenyomulás miatti összeomlás kapcsán, keress vissza az ukrán témában, meg is jelöltem az Ungvár-Verecke-Okormezo-Fekete Tisza vonalat, mint amit tartani lehetne, mint pacifikalo erő, a lakosságot (minden etnikumot) a szélsőségesektől megvédendő.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Én már írtam erről parszor, bar egy orosz előrenyomulás miatti összeomlás kapcsán, keress vissza az ukrán témában, meg is jelöltem az Ungvár-Verecke-Okormezo-Fekete Tisza vonalat, mint amit tartani lehetne, mint pacifikalo erő, a lakosságot (minden etnikumot) a szélsőségesektől megvédendő.

Én is írtam egy orosz előrenyomulásról, de az nem az összeomló ukrán vezetéstől való vásárlás kérdése. Én mindig azt mondtam, hogy ha egy ilyen katonai összeomlásra sor kerül, akkor a Honvédség bevonul a Kárpátok vonaláig, hogy garantálja az ukrán fél megmaradt területének védelmét. És az orosz támadás pont ott fulladna ki. És nem is hiszem, hogy nagyon összeszednék magukat még egy rohamra később sem. :)
Az, hogy a román hadsereget piszkálnák-e, ha bevonul válaszul Moldáviába a Dnyeszterig, arról nem szeretnék nyilatkozni. :)
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Én már írtam erről parszor, bar egy orosz előrenyomulás miatti összeomlás kapcsán, keress vissza az ukrán témában, meg is jelöltem az Ungvár-Verecke-Okormezo-Fekete Tisza vonalat, mint amit tartani lehetne, mint pacifikalo erő, a lakosságot (minden etnikumot) a szélsőségesektől megvédendő.
Kárpátaljára a románok és a szlovákok is igényt tartanak. A szlovákok arra hivatkozva, hogy Trianonkor ők kapták, vagy is volt már az övék. A románokat nem tudom milyen címre hivatkozva kérnék. Tény, hogy észak Máramaros le lett választva a történelmi Máramarosról és ott még van egy pár román nyelvű falu.
 
K

kamm

Guest
Kárpátaljára a románok és a szlovákok is igényt tartanak. A szlovákok arra hivatkozva, hogy Trianonkor ők kapták, vagy is volt már az övék.
A szlovakok mehetnek Ungvar fole a csucsokbe vagy elkenjuk a szajukat. 5000 katonat nem birtak kialliltani Covid alatt a korhazakba meg a rendorok melle, ne rohogtessek ki magukat a csehul beszelo magyarok...

A románokat nem tudom milyen címre hivatkozva kérnék. Tény, hogy észak Máramaros le lett választva a történelmi Máramarosról és ott még van egy pár román nyelvű falu.
A scenariom szerint ha az oroszok megindulnak, akkor a romanoknak total tele lesz a gatya, hogy megallnak-e ukran teruleten avagy egybol atveszik Besszarabiat is (Moldova), nemigen lesz arra erkezesuk a lekoszlott 80-100 40-50 eves tankjukkal, hogy ket helyen vonulgassanak fel, plane, hogy meg ok vonuljanak be egy magyar ajku teruletre.

Én is írtam egy orosz előrenyomulásról, de az nem az összeomló ukrán vezetéstől való vásárlás kérdése. Én mindig azt mondtam, hogy ha egy ilyen katonai összeomlásra sor kerül, akkor a Honvédség bevonul a Kárpátok vonaláig, hogy garantálja az ukrán fél megmaradt területének védelmét. És az orosz támadás pont ott fulladna ki. És nem is hiszem, hogy nagyon összeszednék magukat még egy rohamra később sem. :)
Az, hogy a román hadsereget piszkálnák-e, ha bevonul válaszul Moldáviába a Dnyeszterig, arról nem szeretnék nyilatkozni. :)
Itt jon ki a hirszerzes fontossaga, ha mi elore tudjuk par oraval, az kulcskerdes.
Mondjuk igazabol mindegy is, mert nincs mivel nekik, ha az oroszok lenduletbol a hatarukig mennek keleten. :D
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 553
32 041
113
én kárpátaljáról támadnák és a délvidékről. addig ameddig ezt a 2 területet nem uraljuk nincs értelme románia ellen gondolkozni.
a délvidékhez én "békés" úton jutnák hozzá...
De egy horvát vagy szlovák szövetség sem ártana (egyennlő feles szövetség nem kellene elnyomni egyiket sem.)
Északról az jó ötlet ha a mienk Kárpátalja.
A Tisza/Visó/Iza völgyében benyomulni, Felsővisó-Borsabánya-Borsai-hágó, Radnai-hágó, beásott védelem.
Majd dél felé Felsővisó-Naszód védelembe átmenni, tartani a Nagy Szamos vonalát, bevárva a Dés felé tartókat. Mellékesen benyomulni Dorna-Vátráig.
A mégdélebben tartva a Fehér Kőröst, Nagyszalonta-Belényes-Brád-Déva ahol egy komoly védelmi rendszer/beásva lezárni Arad/Temesvár felé az utat.
A lényeg mindig, a nagyvárosok kikerülése, elzárasa, egyedül Nagyváradot foglalnám el. Miután már a Király-hágót elfoglalta egy rohamdesszant.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A románokat nem tudom milyen címre hivatkozva kérnék.

Mert ott élnek. Városokban nem feltűnő. De vidéken nagyon erősen megvan már a beszédben is, hogy ugyan úgy sok román és tót van, mint magyar. Nagyon sokan a négy nyelvnek egy nagyon furcsa keverékét beszélik. Legalábbis a '90-es évek vége felé így volt. Azóta hallani, hogy nagyon sok minden megváltozott.
De nincs sok jelentősége. A románoknak se preferencia. Nekik Moldova a nagy álmuk, mert az gyenge, csak a Medve figyeljen másra! Ukránoknak még mindig rengeteg tankjuk, rengeteg ágyújuk, hazai légvédelmi gyártókapacitásuk van. És 250 ezer ember fegyverben, pásztoroknál ennek a negyede se. Kárpátaljára csak akkor vonulnának be, ha valamelyik nagyhatalom külön kéri azt.
Felvidék meg pláne nem kezdeményezne önállóan.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 802
25 405
113

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
A napi román jó hír
Felmérés: a románok húsz százaléka tervezi, hogy külföldön vállaljon munkát
Mármint azon felül akik már külföldön vannak.
Hoznak helyettük Vietnamból, Bangladesből:
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
A napi román jó hír
Felmérés: a románok húsz százaléka tervezi, hogy külföldön vállaljon munkát
Mármint azon felül akik már külföldön vannak.
"Mivel Berlin Pankow kerületében már a román a második nyelv a német után, megelőzve a törököt és az arabot is, egyes román történészek nyugat római birodalom örököseiként jogot formálnak most már a Bukarest - Berlin közti területekre is, a román nyelvészek a Mittel Európa kifejezést a román mitel - kenőpénz szóból eredeztetik, a források szerint Decebal a jelentéktelen 1,5-2 millió négyzetkilométernyi területet egy Pullo nevű római centúriótól vette meg "kenőpénzért" , innen a terület németben is meghonosodott neve, és mivel a Nyugat Római birodalom jogfolytonos örökösei az itteni államok így ősi jog okán a románokat illeti ez a terület és egyébként is románok lakják mint látható. A román külügy már tárgyal először a német és osztrák állam képviselőivel, hogy a vasút mozgó állományát, a vasúti kocsikat és mozdonyokat, a silókban tárolt gabonát, a lábasjószágot, valamint a múzeumok kincseit szállítanák először át Óromániába, helyettük olténiai analfabéta rongyos gárda lepné el a művelt földeket, költözne be a házakba, de ... csinos hagymakupolás színes épületekkel rakná teli a mezőket cserébe ... "
Ja ez vicc ...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Hogyan sivatagosodik el Havasalföld?
Németül tudóknak.
(Persze nagyon mi se örömködjünk, ránk is kb ez vár)
https://www.dw.com/de/wo-die-wüste-wächst-klimawandel-in-rumänien/av-56634405

Itt a kulcs mondat az ez: "Ez a globális felmelegedés és a könyörtelen agrárpolitika kombinációjának eredménye."

A '90-es években is ENSZ jelentések említették a mi Duna-Tisza közénket és az oroszok Kaszpi-tó/tenger északi partját úgy, mint Európa elsivatagosodás sújtotta területei. Ez nálunk megszűnt, 10 éve voltam a Kiskunsági Nemzeti Park területén és ott a vezető nekem azt mondta, hogy mesterségesen kell fenntartani már egy elhanyagolható területen a futóhomokot, mert különben ma már nem tudná a park szemléltetni a repertoárjában ezt a geológiai képződményt és a kapcsolatát a bioszférával.

"Az 1970-es és 1980-as években Nicolae Ceaușescu diktátor a nagyüzemi mezőgazdasági termelést akarta előmozdítani, ezért kivágta az erdőket és lecsapolta a tavakat."

Nálunk is ez volt a probléma, de mivel nem volt kényszerhelyzet, hogy a tavak szabályzását fenntartsuk, a vízelvezető csatornák lezárása után nagyon hamar visszaállt a régi rend. Addigra már több terület sivatagosodott el, mint amennyit a tavak eredetileg elvettek, így nekünk jobb is volt, ha a kiépített csatornarendszer nem csinál semmit. (Mielőtt valaki félre értené, ezek kis hepe tavak voltak, halgazdaság szempontjából alig értelmezhető a jelentőségük, ezért is szúrták a szemét a Kádár-rendszernek.)
Magyarország a vízgazdálkodásban tudásbázis és innováció szempontjából is a világ élvonalába tartozik és erre büszkék is vagyunk. Remélhetőleg azért a románok is meg tudják majd oldani a problémáikat.

"Dan Popescu erdőmérnökkel együtt meg akarja győzni a helyieket és a tisztviselőket, hogy új fákat ültessenek a használhatatlanná vált mezőkre."

Erről a részről azt érdemes tudni, hogy vannak talajvízszint szempontjából vízemelő és vízszintcsökkentő fajok. A fák gyökerei képesek lehatolni egész mélyre és a gyökerek szívó hatása képes (hangsúlyozom egyes fajoknál) plusz vizet juttatni nem csak saját fogyasztásra, hanem a talaj felsőbb rétegeibe. Viszont ha tök mindegy milyen, csak erdő legyen, azzal a környezetvédők nem hogy jót csinálnának, hanem súlyosbíthatják a problémát.
Lehet csak a szokásos szkeptikusság beszél belőlem, de én állami program nélkül érdemi előrelépést nem tudnék elképzelni. Itt tudatos tervezés lenne szükséges, hogy fasort ültetek a szántóföld köré, így megakadályozom a vándorhomok bejutását és a termő réteg szél általi elfújását. És nem csak vertikálisan, hanem horizontálisan is messzire nyúlnak a fák gyökerei, ha az előre meghatározott fajtákból válogatok, akkor az plusz vizet ad a haszonnövényeknek is. Ha az egész területet beültetem, annak a vízfogyasztása eleve több, mint az egész terület utánpótlása.
Viszont valószínűleg csak a magyar beszél belőlem. Hazánkban ezt állami beavatkozással oldották meg, mert nálunk ez van a gondolkodásban és megvan hozzá a beavatkozni képes államigazgatás. Lehet náluk működik majd ez az alulról kezdeményezés, de ezt nekik kell kitalálni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 290
113
Az a baj, hogy így elfogynak lassan ha erre várunk.
A magyar nyelvet (ha erdekli) orizni minden csaladnak es leszarmazottjanak maga kellene ott es mashol a hataron kivul. En nem tudom teherbe ejteni az osszes ott elo not 3x,4x,5x... a sajat csaladomban legyartottam 3 gyereket, ugy hogy mi is 3-an voltunk testverek, es mindjet szulom 3 - 3 gyerekes csaladbol szarmazott (azok a kemeny 50-es evek, nem am ebben a mai jovilagban!). Generaciorol generaciora gyengul az identitas a hatarokon kivul, ez termeszetes folyamat(termeszetesen nalunk csonkamagyarorszagon is gyengul az itt elo kisebbsegeke). Ezt egy a dolgokhoz megfeleloen hozzaallo magyar kormanyzat meg tudja forditani (na ugye ez nem a fegyor+gyurcsany+stb vezette magyar ellenzek) ha egy prosperalo, tartalekot kepezni tudo hatorszagot teremt itthon, es ezt az anyagi+szellemi toket befekteti a magyarlakta vagy vagyott magyar lakta egykori teruleteken.
Igy lecsokkenti, megallitja az elvandorlast, es igenyt kepez az ott elok szamara hogy beszeljenek magyarul(ugye miert beszelunk, tanulunk nemetul?), tanuljanak magyarul, felfedezzek egykori magyar gyokereiket.