[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Kárpátaljára a románok és a szlovákok is igényt tartanak. A szlovákok arra hivatkozva, hogy Trianonkor ők kapták, vagy is volt már az övék.
A szlovakok mehetnek Ungvar fole a csucsokbe vagy elkenjuk a szajukat. 5000 katonat nem birtak kialliltani Covid alatt a korhazakba meg a rendorok melle, ne rohogtessek ki magukat a csehul beszelo magyarok...

A románokat nem tudom milyen címre hivatkozva kérnék. Tény, hogy észak Máramaros le lett választva a történelmi Máramarosról és ott még van egy pár román nyelvű falu.
A scenariom szerint ha az oroszok megindulnak, akkor a romanoknak total tele lesz a gatya, hogy megallnak-e ukran teruleten avagy egybol atveszik Besszarabiat is (Moldova), nemigen lesz arra erkezesuk a lekoszlott 80-100 40-50 eves tankjukkal, hogy ket helyen vonulgassanak fel, plane, hogy meg ok vonuljanak be egy magyar ajku teruletre.

Én is írtam egy orosz előrenyomulásról, de az nem az összeomló ukrán vezetéstől való vásárlás kérdése. Én mindig azt mondtam, hogy ha egy ilyen katonai összeomlásra sor kerül, akkor a Honvédség bevonul a Kárpátok vonaláig, hogy garantálja az ukrán fél megmaradt területének védelmét. És az orosz támadás pont ott fulladna ki. És nem is hiszem, hogy nagyon összeszednék magukat még egy rohamra később sem. :)
Az, hogy a román hadsereget piszkálnák-e, ha bevonul válaszul Moldáviába a Dnyeszterig, arról nem szeretnék nyilatkozni. :)
Itt jon ki a hirszerzes fontossaga, ha mi elore tudjuk par oraval, az kulcskerdes.
Mondjuk igazabol mindegy is, mert nincs mivel nekik, ha az oroszok lenduletbol a hatarukig mennek keleten. :D
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 686
30 125
113
én kárpátaljáról támadnák és a délvidékről. addig ameddig ezt a 2 területet nem uraljuk nincs értelme románia ellen gondolkozni.
a délvidékhez én "békés" úton jutnák hozzá...
De egy horvát vagy szlovák szövetség sem ártana (egyennlő feles szövetség nem kellene elnyomni egyiket sem.)
Északról az jó ötlet ha a mienk Kárpátalja.
A Tisza/Visó/Iza völgyében benyomulni, Felsővisó-Borsabánya-Borsai-hágó, Radnai-hágó, beásott védelem.
Majd dél felé Felsővisó-Naszód védelembe átmenni, tartani a Nagy Szamos vonalát, bevárva a Dés felé tartókat. Mellékesen benyomulni Dorna-Vátráig.
A mégdélebben tartva a Fehér Kőröst, Nagyszalonta-Belényes-Brád-Déva ahol egy komoly védelmi rendszer/beásva lezárni Arad/Temesvár felé az utat.
A lényeg mindig, a nagyvárosok kikerülése, elzárasa, egyedül Nagyváradot foglalnám el. Miután már a Király-hágót elfoglalta egy rohamdesszant.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A románokat nem tudom milyen címre hivatkozva kérnék.

Mert ott élnek. Városokban nem feltűnő. De vidéken nagyon erősen megvan már a beszédben is, hogy ugyan úgy sok román és tót van, mint magyar. Nagyon sokan a négy nyelvnek egy nagyon furcsa keverékét beszélik. Legalábbis a '90-es évek vége felé így volt. Azóta hallani, hogy nagyon sok minden megváltozott.
De nincs sok jelentősége. A románoknak se preferencia. Nekik Moldova a nagy álmuk, mert az gyenge, csak a Medve figyeljen másra! Ukránoknak még mindig rengeteg tankjuk, rengeteg ágyújuk, hazai légvédelmi gyártókapacitásuk van. És 250 ezer ember fegyverben, pásztoroknál ennek a negyede se. Kárpátaljára csak akkor vonulnának be, ha valamelyik nagyhatalom külön kéri azt.
Felvidék meg pláne nem kezdeményezne önállóan.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
A napi román jó hír
Felmérés: a románok húsz százaléka tervezi, hogy külföldön vállaljon munkát
Mármint azon felül akik már külföldön vannak.
Hoznak helyettük Vietnamból, Bangladesből:
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
A napi román jó hír
Felmérés: a románok húsz százaléka tervezi, hogy külföldön vállaljon munkát
Mármint azon felül akik már külföldön vannak.
"Mivel Berlin Pankow kerületében már a román a második nyelv a német után, megelőzve a törököt és az arabot is, egyes román történészek nyugat római birodalom örököseiként jogot formálnak most már a Bukarest - Berlin közti területekre is, a román nyelvészek a Mittel Európa kifejezést a román mitel - kenőpénz szóból eredeztetik, a források szerint Decebal a jelentéktelen 1,5-2 millió négyzetkilométernyi területet egy Pullo nevű római centúriótól vette meg "kenőpénzért" , innen a terület németben is meghonosodott neve, és mivel a Nyugat Római birodalom jogfolytonos örökösei az itteni államok így ősi jog okán a románokat illeti ez a terület és egyébként is románok lakják mint látható. A román külügy már tárgyal először a német és osztrák állam képviselőivel, hogy a vasút mozgó állományát, a vasúti kocsikat és mozdonyokat, a silókban tárolt gabonát, a lábasjószágot, valamint a múzeumok kincseit szállítanák először át Óromániába, helyettük olténiai analfabéta rongyos gárda lepné el a művelt földeket, költözne be a házakba, de ... csinos hagymakupolás színes épületekkel rakná teli a mezőket cserébe ... "
Ja ez vicc ...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Hogyan sivatagosodik el Havasalföld?
Németül tudóknak.
(Persze nagyon mi se örömködjünk, ránk is kb ez vár)
https://www.dw.com/de/wo-die-wüste-wächst-klimawandel-in-rumänien/av-56634405

Itt a kulcs mondat az ez: "Ez a globális felmelegedés és a könyörtelen agrárpolitika kombinációjának eredménye."

A '90-es években is ENSZ jelentések említették a mi Duna-Tisza közénket és az oroszok Kaszpi-tó/tenger északi partját úgy, mint Európa elsivatagosodás sújtotta területei. Ez nálunk megszűnt, 10 éve voltam a Kiskunsági Nemzeti Park területén és ott a vezető nekem azt mondta, hogy mesterségesen kell fenntartani már egy elhanyagolható területen a futóhomokot, mert különben ma már nem tudná a park szemléltetni a repertoárjában ezt a geológiai képződményt és a kapcsolatát a bioszférával.

"Az 1970-es és 1980-as években Nicolae Ceaușescu diktátor a nagyüzemi mezőgazdasági termelést akarta előmozdítani, ezért kivágta az erdőket és lecsapolta a tavakat."

Nálunk is ez volt a probléma, de mivel nem volt kényszerhelyzet, hogy a tavak szabályzását fenntartsuk, a vízelvezető csatornák lezárása után nagyon hamar visszaállt a régi rend. Addigra már több terület sivatagosodott el, mint amennyit a tavak eredetileg elvettek, így nekünk jobb is volt, ha a kiépített csatornarendszer nem csinál semmit. (Mielőtt valaki félre értené, ezek kis hepe tavak voltak, halgazdaság szempontjából alig értelmezhető a jelentőségük, ezért is szúrták a szemét a Kádár-rendszernek.)
Magyarország a vízgazdálkodásban tudásbázis és innováció szempontjából is a világ élvonalába tartozik és erre büszkék is vagyunk. Remélhetőleg azért a románok is meg tudják majd oldani a problémáikat.

"Dan Popescu erdőmérnökkel együtt meg akarja győzni a helyieket és a tisztviselőket, hogy új fákat ültessenek a használhatatlanná vált mezőkre."

Erről a részről azt érdemes tudni, hogy vannak talajvízszint szempontjából vízemelő és vízszintcsökkentő fajok. A fák gyökerei képesek lehatolni egész mélyre és a gyökerek szívó hatása képes (hangsúlyozom egyes fajoknál) plusz vizet juttatni nem csak saját fogyasztásra, hanem a talaj felsőbb rétegeibe. Viszont ha tök mindegy milyen, csak erdő legyen, azzal a környezetvédők nem hogy jót csinálnának, hanem súlyosbíthatják a problémát.
Lehet csak a szokásos szkeptikusság beszél belőlem, de én állami program nélkül érdemi előrelépést nem tudnék elképzelni. Itt tudatos tervezés lenne szükséges, hogy fasort ültetek a szántóföld köré, így megakadályozom a vándorhomok bejutását és a termő réteg szél általi elfújását. És nem csak vertikálisan, hanem horizontálisan is messzire nyúlnak a fák gyökerei, ha az előre meghatározott fajtákból válogatok, akkor az plusz vizet ad a haszonnövényeknek is. Ha az egész területet beültetem, annak a vízfogyasztása eleve több, mint az egész terület utánpótlása.
Viszont valószínűleg csak a magyar beszél belőlem. Hazánkban ezt állami beavatkozással oldották meg, mert nálunk ez van a gondolkodásban és megvan hozzá a beavatkozni képes államigazgatás. Lehet náluk működik majd ez az alulról kezdeményezés, de ezt nekik kell kitalálni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 732
64 924
113
Az a baj, hogy így elfogynak lassan ha erre várunk.
A magyar nyelvet (ha erdekli) orizni minden csaladnak es leszarmazottjanak maga kellene ott es mashol a hataron kivul. En nem tudom teherbe ejteni az osszes ott elo not 3x,4x,5x... a sajat csaladomban legyartottam 3 gyereket, ugy hogy mi is 3-an voltunk testverek, es mindjet szulom 3 - 3 gyerekes csaladbol szarmazott (azok a kemeny 50-es evek, nem am ebben a mai jovilagban!). Generaciorol generaciora gyengul az identitas a hatarokon kivul, ez termeszetes folyamat(termeszetesen nalunk csonkamagyarorszagon is gyengul az itt elo kisebbsegeke). Ezt egy a dolgokhoz megfeleloen hozzaallo magyar kormanyzat meg tudja forditani (na ugye ez nem a fegyor+gyurcsany+stb vezette magyar ellenzek) ha egy prosperalo, tartalekot kepezni tudo hatorszagot teremt itthon, es ezt az anyagi+szellemi toket befekteti a magyarlakta vagy vagyott magyar lakta egykori teruleteken.
Igy lecsokkenti, megallitja az elvandorlast, es igenyt kepez az ott elok szamara hogy beszeljenek magyarul(ugye miert beszelunk, tanulunk nemetul?), tanuljanak magyarul, felfedezzek egykori magyar gyokereiket.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 795
35 210
113
Tényleg fantázia. Egyelőre nekünk arra kell koncentrálni, hogy megalapozzunk a békés fejlődésnek (erre kell egy közepes de ütős hadsereg), illetve, ha helyzet van, lépni tudjunk.
Ha az erős fejlődés meglesz, nem vitás, hogy pár évtized alatt többszörösen lekörözzük a szomszéd utódállamokat (ahogy tettük a két Vh. között). És ha mondjuk 30-50 év múlva 5-10x-es GDP-nk lesz, mint mondjuk Ro-nak, akkor már a haderőnk is annak megfelelő minőségű lesz. Ettől a szcenáriótól nagyon is tartanak odaát. Ők is hosszú távon gondolkodnak, így látják a két ország gazdasági fejlődésének eltérő természetét.
Hogy nagyot fejlődhessünk, nekünk meg kell tartani a német tőkét. E cél érdekében mi a kétsebességes EU-ban a második vonalba kell maradjunk, ahol kevesebb eszement szabályozás vonatkozik ránk (pl. a zöld marhaságok), hogy a német iparnak legyen ahová menekülni abból a ZÖLD pokolból. A románokat pedig engedni kell az EU belső körébe, hogy szépen föderalizálódjanak és szívjanak a hülye EU-s szabályozások miatt.
Látják ők is ezt, de hát számukra nincs jó opció. Ha kimaradnak az első körből, amellett hogy sérti a nemzeti büszkeségüket (ki, ha nem ők!) akkor lecsúsznak, mivel a nyugati ipar EU-ból menekülő gyártókapacitását Mo lenyúlja előlük, illetve már akkor nem fog olyan mértékű támogatás érkezni hozzjuk, mint most. Ha pedig bemennek a nagy föderális EU-ba, akkor megkapják sok idióta szabályozást (pl. migránsok kötelező beengedés, agyonzöldített gazdasági élet). mellé pedig majd semmi támogatást, mert ott bent már a központ osztogat.
Mellékesen nem hiszem, hogy bevennék őket a belső magba, eleve ha mi kint leszünk, nem is lesz területi kapcsolatuk a magállamokkal (akik egyébként egy csokorban vannak).

Így békeidőben, katonai konfruntációra nem sok esélyt látok a két ország között. Eleve egy szövetségi rendszerben vagyunk, a nagyok nem engednék. Kivételt képez persze az a helyzet, ha nekimennek az erdélyi magyaroknak. De ezt kizártnak tartom. Inkább a asszimilációs nyomásban bíznak (erre persze már nincs idejük).
Na meg arra is fel kell készülni, hogy ha az orosz megvadul és előrenyomul mondjuk a Kárpátok gyűrűjéig. Ehhez is kell a katonaság. Nevezetesen a NATO-val karöltve - a hágók biztosítása által - megmenteni annyit amit lehet a volt szövetségesi területekből.
De addig is, amíg bekövetkezne bármelyik forgatókönyv (ha nem annál jobb, mert nekünk idő kell, ami nekünk dolgozik) építeni kell a gazdaságot és nevelni a társadalmat. Nem lesz könnyű, mert amiit a tetű kádár a fejekben 30 év alatt lerombolt, illetve a komprádor liberálisok a szocikkal karöltve a gazdasággal műveltek (privatizációnak csúfolt országrablás) azt kétszer annyi visszaépíteni. Ami biztató, már elkezdtük. Szép lassan emelkedünk ki abból az állapotból, ahová taszítottak.

Magától nem fog létrejönni. Meg kell teremteni. Ahogy a kormány teszi is. Konkrét gazdasági segítség nyújtásával. Hadd lássa az elrománosodott paraszt, hogy a magyar szomszéd milyen jól fejlődik az anyaországi segítséggel, míg őt saját állama sem támogatja. Talán Alecxandru Kiteles-ből, Köteles Sándor lesz egyszer.
DE, amit Te is felvetsz, nevezetesen, hogy kérdés, kellenek-e nekünk egy ilyen gyenge jellemű ember?
Jobb egy oroszlán, mint száz nyúl - mondá Dobó kapitány.
Valahogy én nem akarom tartani a német tökét. A németekkel való együttműködésnek eddíg két vesztes háború volt a következménye. Az első után jött Trianon. A legutóbbi közvéleménykutatásban a németeknél a szocdemek vezettek, azt nem tudom majd hogy fognak Orbánék ezzel az új bagázzsal kijönni, ha hatalomra kerülnek.
A Zorbánék szócsövében meg már a HUXIT-ról beszélnek:
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 732
64 924
113
Valahogy én nem akarom tartani a német tökét. A németekkel való együttműködésnek eddíg két vesztes háború volt a következménye. Az első után jött Trianon. A legutóbbi közvéleménykutatásban a németeknél a szocdemek vezettek, azt nem tudom majd hogy fognak Orbánék ezzel az új bagázzsal kijönni, ha hatalomra kerülnek.
A Zorbánék szócsövében meg már a HUXIT-ról beszélnek:
Lassan kell rola, nincs vissza 10 ev. Hacsak nem a nemzetellenes osszefogas/ballib oldal nyer a kovetkezo 20 evben. Mert akkor egyesult unios allamok lesznek egyseges nyelvvel, kevert neppel. 10 ev mulva mar egy svajci vagy norveg stilusu kapcsolatban illene lennunk ezekkel az orultekkel ott Brusszelben.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Lassan kell rola, nincs vissza 10 ev. Hacsak nem a nemzetellenes osszefogas/ballib oldal nyer a kovetkezo 20 evben. Mert akkor egyesult unios allamok lesznek egyseges nyelvvel, kevert neppel. 10 ev mulva mar egy svajci vagy norveg stilusu kapcsolatban illene lennunk ezekkel az orultekkel ott Brusszelben.
Az EU felé erős nyomásgyakorlás a kilépés lehetősége a Brexit példája után. Az EU nagy hátránya az, hogy az első körös mag után belépőknek a gazdasági előnyökön túl nem tud egyebeket mutatni, nincs politikai előny, mert az inkább elnyomás, a jogi környezet túl merev, nem hajlandó és képes alkalmazkodni a nemzeti sajátosságokhoz, a döntésfolyamat túl lassú és nehézkes, az EU nem politikai hatalom stb. Nem képes katonai előnyöket mutatni, azt önmagában a NATO megteszi, az EU NATO tagok ráadásul már Európán belül sem képesek sem önálló sem EU fellépésre. Nem képes egyetlen világméretű problémára az EU közös megoldást adni, sem a világgazdasági gondok, sem a migráció, sem a pandémia, sem a környezetvédelmi kihívások. Nem képes az Euro mint fizetőeszköz összekapcsolni a gazdaságokat, a közös fizetőeszköz a hatékonyságbeli különbségek miatt csak a Német-Holland tengely érdekeit szolgálja, a kevésbé hatékony gazdaságok, Olasz, Spanyol, Portugál, de akár a Francia, most már a Szlovák is csak megsínyli.
Ilyen mutatókkal nem is kell csodálkozni, hogy a gazdasági fejlődés és a vásárlóerő paritáson mért fejlettségi mutatók közeledésével a gazdasági előnyök már kezdik egyre kevésbé megérni a politikai, jogi ellehetetlenedéseket, sokszor megaláztatásokat és egyre többeket kezd el vonzani egy Norvég vagy Svájci típusú kapcsolódási modell az EU-hoz. A felelősség pedig azokat az EU "politikusokat" terheli akik máig szolgaian képviselik a gyarmati attitűdöt és a múltjukat önmagában elégségesnek tartják ahhoz hogy az igazuk rákényszeríthetően megkérdőjelezhetetlen legyen más államok számára, ez pedig a demokrácia, az egyenlőség, a közös érdekek képviseletének temetője.
A gyarmattartó államok tanulhatnának a múltból, hogy hogyan hullott szét a birodalmuk röpke évtizedek alatt pusztán azért mert az érintettek egyszerűen nemet mondtak, sem katonailag, sem politikailag nem voltak képesek egyben tartani a korábbi rendet, mintha valami ilyesmivel kezdtem volna a soraim ...
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 651
113
Az EU felé erős nyomásgyakorlás a kilépés lehetősége a Brexit példája után. Az EU nagy hátránya az, hogy az első körös mag után belépőknek a gazdasági előnyökön túl nem tud egyebeket mutatni, nincs politikai előny, mert az inkább elnyomás, a jogi környezet túl merev, nem hajlandó és képes alkalmazkodni a nemzeti sajátosságokhoz, a döntésfolyamat túl lassú és nehézkes, az EU nem politikai hatalom stb. Nem képes katonai előnyöket mutatni, azt önmagában a NATO megteszi, az EU NATO tagok ráadásul már Európán belül sem képesek sem önálló sem EU fellépésre. Nem képes egyetlen világméretű problémára az EU közös megoldást adni, sem a világgazdasági gondok, sem a migráció, sem a pandémia, sem a környezetvédelmi kihívások. Nem képes az Euro mint fizetőeszköz összekapcsolni a gazdaságokat, a közös fizetőeszköz a hatékonyságbeli különbségek miatt csak a Német-Holland tengely érdekeit szolgálja, a kevésbé hatékony gazdaságok, Olasz, Spanyol, Portugál, de akár a Francia, most már a Szlovák is csak megsínyli.
Ilyen mutatókkal nem is kell csodálkozni, hogy a gazdasági fejlődés és a vásárlóerő paritáson mért fejlettségi mutatók közeledésével a gazdasági előnyök már kezdik egyre kevésbé megérni a politikai, jogi ellehetetlenedéseket, sokszor megaláztatásokat és egyre többeket kezd el vonzani egy Norvég vagy Svájci típusú kapcsolódási modell az EU-hoz. A felelősség pedig azokat az EU "politikusokat" terheli akik máig szolgaian képviselik a gyarmati attitűdöt és a múltjukat önmagában elégségesnek tartják ahhoz hogy az igazuk rákényszeríthetően megkérdőjelezhetetlen legyen más államok számára, ez pedig a demokrácia, az egyenlőség, a közös érdekek képviseletének temetője.
A gyarmattartó államok tanulhatnának a múltból, hogy hogyan hullott szét a birodalmuk röpke évtizedek alatt pusztán azért mert az érintettek egyszerűen nemet mondtak, sem katonailag, sem politikailag nem voltak képesek egyben tartani a korábbi rendet, mintha valami ilyesmivel kezdtem volna a soraim ...
Ha azt veszed alapul az utóbbi időben ez az egész rendszer önmaga és tagjai ellen fordult. Központból koordinálva kívánják azt a képtelen, valóságot nélkülöző állapotot elfogadtatni, amit akár az lmbtq vagy épp a zöldforradalom képvisel a mainstreamben. Ezt a kontinenst, egyáltalán az eszmeiségét az egésznek a saját vezetői árulták el, nem hiába akar a kormány szép lassan, finoman elhatárolódni az egésztől mielőtt a szakadékba rántanak.
Ami a német ipart illeti, bár fontos szereplője a hazai piacnak de ha a jelen lévő autóipari kapacitást nézzük, azt azért látni kell - s a Daimler csoport vezetője meg is jegyezte -, hogy sajnálatos módon a belsőégésű motorok gyártásának befejeződése után nem lesz szükség annyi munkaerőre, nyilván azért sem mert az általuk annyira nem reklámozott automatizálás is magasabb szintre fog lépni a termelésben.
Újabb útkeresést látok, nem véletlen kívánnak minél több vállalatot becsalogatni az országba.
 
T

Törölt tag 008

Guest

"Azt se tudni, vajon ki fogja kitermelni a tenger alól ezt a földgázt, ugyanis az amerikai Exxon már távozott a projektből, és csak az osztrák OMV maradt. De a magyar a kormány azzal, hogy szinte a teljes fogyasztásunkat lekötöttük az oroszok felé, már nemigen hagy teret a román gáznak. Úgy tűnik, hogy a következő 15 évben nem fogunk onnan nagyobb tételben vásárolni. Mi maradunk a rég bevált keleti irány mellett, és csak 10 százalék részesedés marad az említett nyugati cseppfolyós földgáznak. Az osztrákokat sem érdekli igazán már a román energiahordozó, hiszen ők rá fognak csatlakozni az Északi Áramlatra. Így tehát a románok nem tudják majd eladni a “nemzeti kincsüket”."

Pedig már vagy háromszor előre elköltötték az árát. :p