[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
"Országként büszkék vagyunk az energiaszektor hagyományára, amely számos világpremiert és energiafüggetlenséget hozott számunkra."

Most a gugli fordítóban van a hiba vagy abban aki ezt megírta? Vagy lemaradtam valamiről?


1, Hivatkozik egy 2018-as könyvre, amely becsléseket tartalmaz. (Deidonicus szereti emlegetni, hogy drasztikusan felvitték a adót, szóval már az állam bevételének becslése eleve nem stimmel. De ez szőrszálhasogatás, hiszen ha elindul a termelés, a románok még csak jobban járnának. És az megjósolhatatlan, hogy a mostani csúcs után hová fog visszaesni a köbméter ár, hiszen nem az eredetire, az már most borítékolható.)
2, Sok minden attól függ, honnan szeretnéd nézni. II. vh-ban kulcskérdés volt, hogy a náci Németország megkapja-e az üzemanyagot Romániából. A HH alatt mondhatjuk, hogy "energiafüggetlenséget" értek el, ha inkább vállalták az áramszüneteket, de akkor sem vesznek külföldről nehezen megszerezhető valutáért.
3, Amit lehetséges Jövőnek ír, abban van ráció. Ez az eljövendő egy elképzelhető variációja. Ezt még valóra kellene váltani. Ha ők a szénerőművek kiváltását úgy értik, hogy most elkezdenek földgáz erőműveket építeni, az valóban csökkenti a CO2 kibocsátást, ahogy a cikk írja, ráadásul hazai forrásra támaszkodnának. (2050-ben be kell zárni az összes szén-, olaj- és gázerőművet, a gazdaságot karbon semlegessé kell tenni. Most van '21. Hány év alatt akarja a szerző megépíteni a földgázerőműveket, mely jobb CO2 hatásfokkal működik?)

Ezt tekinthetjük inkább PR szövegnek, ahol az OMV a saját érdekei miatt beszél úgy, ahogy.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó
K

kamm

Guest
"Országként büszkék vagyunk az energiaszektor hagyományára, amely számos világpremiert és energiafüggetlenséget hozott számunkra."

Most a gugli fordítóban van a hiba vagy abban aki ezt megírta? Vagy lemaradtam valamiről?

Szokásos idióta, logika nélküli, óvodás hazudozás meg nagyotmondas, nincs ebben semmi új szamomra. Ami a jövőt illeti: Európa Indiája...
 
T

Törölt tag 4082

Guest
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Most még nagyra vannak mert ez a rengeteg külföldi román a nemzeti össztermékük 2,9%-át küldi haza kp-ben, van az óhazával kötődése és kapcsolata, de ez egyre gyengül, tízezerszám anyakönyveznek külföldön román szülőktől született gyerekeket, nem életszerű hogy pl ők valaha hazaköltöznének. Ahogy helyrejön a gazdaság nyugaton is, pláne kapnak USA vízummentességet a munkaképes korosztályok költöznek ki előbb ideiglenesen aztán nagy részük véglegesen, egy idő után elveszítve a kapcsolatukat az óhazával. Az első generációs török vendégmunkások Németországban még tartották az óhazával a kapcsolatot, azért dolgoztak, hogy a fizetésükből otthon könnyebben boldoguljanak, a gyermekeik még haza hazalátogattak velük a nagyszülőkhöz, de már unokáik is vannak akik jellemzően már nem is beszélnek törökül. "A történelem ismétli önmagát"
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 015
11 836
113
Akkor már Hadik. Rákóczi hadvezérnek, és politikusnak is csapnivaló volt. Az egyetlen érdeme, hogy kvázi független maradt az ország. De az árat amit ezért fizettünk nem köszönhetjük meg.
BTW bezzeg románia
Hát ez inkább Pállfy tábornoknak volt az érdeme, aki gyakorlatilag amnesztiában részesítette a felkelésben résztvevőket.
Nagy mázlink volt, alakulhatott volna sokkal, de sokkal rosszabbul is a végkimenetel.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 435
10 191
113
No, igen. A nyugdíjkassza a legtöbb országban a problémák egyik sarok köve. Mindenhol elöregedő társadalom. Emiatt egyre rosszabb befizető/eltartott arány.
Amióta olvastam a cikket, azon gondolkodom, hogy hány százalék lehet a minimál nyugdíjas. Mert ahogy néztem, csak nekik emeltek, de ott bőven 10% felett. Érdekes lenne tudni, hogy ez egyenértékű-e egy inflációt követő nyugdíjemelés összegével?
Nem tudom, mordoriul biztos megvan az infó erről is. Most az elkövetkező években nem lesz vészesen emelkedő nyomás a nyugdíjak terén (befizetők száma ettől még csökken ugye) mert a 1967 es baby boom előtt stabilan évekig 270-300 ezer között volt a születésszám, de 1967 ben ez megduplázódott és majdnem évi 530 ezer lett, ők 6 év múlva elkezdenek nyugdíjba menni legalábbis a nők , ha csak nem emelnek a nyugdíjkorhatáron, de szerintem nem fognak a férfiak esetében így is 4 év a nyugdíjasként eltöltött várható évek száma Romániában. Hamarabb lépik meg ezt hogy eltörlik a kedvezményezett bérek adómentességét. az is 3,5 millió embert érint azt hiszem. Ezzel pedig ugye büntetik majd a gazdaságot, és még több motivációt adnak a külföldi munkavállalásra,feketézésre.
Pedig még ha politikailag öngyilkosság is, gazdaságilag az egyetlen járható út számukra egy 6 éven belüli korhatár emelés, ha a béreket vágják meg az a gazdaság zsugorodásához vezet, és az alapból növekvő eltartott réteg aránya a megnövekedett elvándorlás miatt még rosszabb lesz, illetve ezzel a lépéssel a főleg otthonmaradó jelenleg a a gazdaság motorját adó réteget tartják munkában, ha ők kiszállnak..... . Az elkövetkező 6 év sorsdöntő lesz, ha nem lépik meg a szükséges lépéseket, onnantól kezdve, gazdaságilag, demográfiailag már nem marad mozgásterük, csak az eladósodás és a lepusztulás útja.


Az átlagnyugdíjról van infó: Jelenleg 9500 személy részesül Romániában különnyugdíjban, amelynek átlaga 9600 lej körül mozog - tájékoztat Raluca Turcan munkaügyi miniszter. Mindeközben az állami nyugdíjrendszer 4,9 millió nyugdíjasának átlagnyugdíja 1500 lej, 2,7 millió nyugdíjas pedig még ennyit sem kap kézhez – mondta a miniszter a Realitatea Plus hétfő esti műsorában.

Tehát ebből lehet következtetni arra hogy 2,7 milliónál többen kapják meg az egyszeri 1200 lejes kiegészítést, a 10% on túl. Illetve a minimum 800 ról 1000 re esetében ez +300 lej havi bontásban nézve, ami jóval a hivatalos infláció felett van, valójában pedig éhenhaláshoz elég, szerintem nem ez a legszélesebb réteg.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 435
10 191
113
Fogytán a munkaügyi tárca pénze, a hónap végére nyugdíjakra és gyerekpénzre sem marad egy kiszivárgott dokumentum szerint

Ha addig nem egészítik ki a munkaügyi minisztérium költségvetésétől, úgy november 26-ától nem lesz pénze a nyugdíjak és a gyerekpénzként emlegetett gyermeknevelési pótlék kifizetésére, mint ahogy az energiaszámlák kompenzálására sem – kongatja meg a vészharangot a szaktárca hivatalos dokumentuma, amely az Economedia.ro gazdasági portál birtokába jutott

Úgy néz ki mégis csak igaz amit pár hete belengettek a 3 milliárd lejes lyukról (224 milliárd forint), ez a fentieket kicsit más megvilágításba helyezi. Az újjászerveződő koalíciónak lépnie kéne jövőre, mert akkor még marad 2,5 évük az új választásokig, viszont kérdés meddig tartanak ki, bármilyen népszerűtlen dolgot tesznek, a socik jönni fognak, és úgyis eltörlik azokat, de ők mennek a levesbe.
Ezért bízok abban hogy hitelekkel fogják a hiányt pótolgatni, és imádkoznak hogy plusz bevételekhez jussanak az újjáépítési pénzekből becsorgó adókon keresztül, aztán már jön is a kampány időszak :)
 
W

Wilson

Guest

Nem lehet kilőni a román űrrakétát, mert a hatóságok belefulladtak a bürokráciába​

Hírek
Szerző: fsandor
2021. október 07., csütörtök 14:15

Ha Romániában élne, Elon Muskot már rég a zárt osztályon kezelnék.


Huh, szóval, a mioritikus űrtechnológiáról lesz szó, öveket becsatolni.
Van Romániának egy űrhajósa. Dumitru Prunariu a baráti Szovjetunió által a kelet-európai szocialista blokk számára indított Interkozmosz űrprogram keretében, 1981 májusában a Szojuz-40 űrhajó fedélzetén kijutott a világűrbe. A közel nyolc napos küldetés azóta is szinonimája a román űrutazásnak, mert hogy az utóbbi fél évszázadban ez volt az egyetlen román vonatkozású űrprojekt.
Aztán negyven év múlva, 2010 júniusában a Helen-2 rakéta, a Román Légi és Űrrepülési Egyesület (ARCA) nevű magántársaság munkájának eredményeként, a Google Lunar X Prize verseny keretében

sikerrel felszállt és 40 kilométeres magasságig emelkedett.

Ami ugyan még nem a világűr, az csak 100 kilométernél kezdődik (ez a Kármán-vonal, ahonnan a tényleges űrt számítják), de mindenképpen az első lépés volt, amit egy román gyártmányú jármű tett az űr felé.
Ugorjunk vagy tíz évet.
Az ARCA benevezett egy másik űrversenybe, amit az Európai Bizottság hirdetett meg 2018-ban. Az új, teljes egészében romániai gyártású, EcoRocket elnevezésű rakéta környezetkímélő technológiával működik, a felemelkedéshez szükséges tolóerőt nagy nyomású gőz biztosítja. A rakéta – amelytől immár 240 kilométeres magasság elérését remélik – egy műholdat helyezne pályára, megépítése pedig 1,2 millió euróba került, a kilövés költségei további 490 ezer euróra rúgnak. Ezeket az összegeket teljes egészében magánfinanszírozásból biztosították.

És akkor jöjjön a sztori vadkeleti része, amiről a Libertatea írt részleteket.

Ahhoz, hogy egy űrjárművet el lehessen indítani, egy sor engedélyre és jóváhagyásra van szükség. Az ARCA meg is tette a szükséges lépéseket és benyújtotta a megfelelő kéréseket egy sor intézményhez, a védelmi minisztériumhoz, a hadsereg, a légierő és a haditengerészet vezérkarához, a nemzetközi légi közlekedési szervezethez (ICAO), valamint a Fekete-tenger környéki államok nagykövetségeihez.

A rakétát június végén mutatták be Konstancán, a kilövést pedig eredetileg augusztusra tervezték, aztán szeptemberre, majd októberre csúszott az időpont. Csakhogy az illetékes romániai szerv, a Román Polgári Légi Közlekedési Hatóság (AACR) jelezte, hogy nem neki kell kiadnia a repülési engedélyt. Az ARCA azzal vádolja a légi közlekedési hatóságot, hogy nem is akarja kiadni a szükséges jóváhagyást, a hatóság viszont azt állítja, hogy neki csak a román felségvizek, vagyis a tengerparttól számított 12 tengeri mérföldes (mintegy 22 kilométeres) távolságig, függőlegesen pedig 20 kilométeres magasságig terjed a hatásköre, így nem is tudja kiadni az engedélyt, mivel a kilövés nemzetközi vizekről történne. A jóváhagyás hiányában azonban a romániai légtérben a légi közlekedést irányító hatóság, a Romatsa

sem tudta a Fekete-tenger fölött lefoglalni a kilövéshez és repüléshez szükséges légteret.

A dolgot az is nehezíti, hogy a Román Űrkutatási Ügynökség (ROSA) elnöke, Marius Piso – aki konfliktusban áll az ARCA vezetésével – fitymálóan csak annyit mondott korábban az ügyben, hogy a projekt puszta marketing-húzás.
Dumitru Popescu, az ARCA alapítója most kissé tanácstalan, mert ebben a helyzetben nem igazán tudni, mi a megoldás. „Meglátjuk, mit lehet tenni” – mondta ki azt a mondatot, amelyet oly sokszor lehet hallani, amikor az ember lemerül a romániai bürokrácia bugyraiba.
A helyzetet vélhetően egy rosszkedvű titkárnő tudná megoldani, aki, miután visszajön a szabadságáról, ráteszi majd a szükséges pecséteket a tíz példányban bekért, hitelesített dokumentumokra…


 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Fogytán a munkaügyi tárca pénze, a hónap végére nyugdíjakra és gyerekpénzre sem marad egy kiszivárgott dokumentum szerint

Ha addig nem egészítik ki a munkaügyi minisztérium költségvetésétől, úgy november 26-ától nem lesz pénze a nyugdíjak és a gyerekpénzként emlegetett gyermeknevelési pótlék kifizetésére, mint ahogy az energiaszámlák kompenzálására sem – kongatja meg a vészharangot a szaktárca hivatalos dokumentuma, amely az Economedia.ro gazdasági portál birtokába jutott

Úgy néz ki mégis csak igaz amit pár hete belengettek a 3 milliárd lejes lyukról (224 milliárd forint), ez a fentieket kicsit más megvilágításba helyezi. Az újjászerveződő koalíciónak lépnie kéne jövőre, mert akkor még marad 2,5 évük az új választásokig, viszont kérdés meddig tartanak ki, bármilyen népszerűtlen dolgot tesznek, a socik jönni fognak, és úgyis eltörlik azokat, de ők mennek a levesbe.
Ezért bízok abban hogy hitelekkel fogják a hiányt pótolgatni, és imádkoznak hogy plusz bevételekhez jussanak az újjáépítési pénzekből becsorgó adókon keresztül, aztán már jön is a kampány időszak :)
A lyuk úgy néz ki valós és ez várható volt, a nevezett kassza feltőkésítése egy másik forrás szerint azért nem lehetséges mert a tartalék alapot ügyvivő kormány nem szabadíthatja fel, arra teljes jogkörű kormány jogosult, ezért lenne fontos beiktatni az új kormányt, lesz dolga bőven. Idén még van pénz a költségvetésben a halasztott adók jócskán megdobták a bevételeket, de jövőre ez már nem áll rendelkezésre, Idén a román költségvetés csak botlik, én jövőre jósolok egyensúlyvesztést.

Az irreális pénzszivattyú az EU alapok megcsapolására megindult, Kolozsváron a városi tanács jóváhagyta a metro beruházás kiírását, mintegy 2Mrd Euro értékben, a megvalósíthatósági tanulmány erősen megkérdőjelezhető, amolyan balkánian slendrián, és illuzórikus. Napi 160 ezres utasforgalmat kalkulál egy 300 ezres városban és emellett is jelentős éves 12-13M Euro veszteséget. A kivitelezés mindössze 8 év, de ennyi idő kell nekik ugyanilyen hosszú autópályához is márpedig az a felszínen van.
 
K

kamm

Guest

Nem lehet kilőni a román űrrakétát, mert a hatóságok belefulladtak a bürokráciába​

Hírek
Szerző: fsandor
2021. október 07., csütörtök 14:15

Ha Romániában élne, Elon Muskot már rég a zárt osztályon kezelnék.


Huh, szóval, a mioritikus űrtechnológiáról lesz szó, öveket becsatolni.
Van Romániának egy űrhajósa. Dumitru Prunariu a baráti Szovjetunió által a kelet-európai szocialista blokk számára indított Interkozmosz űrprogram keretében, 1981 májusában a Szojuz-40 űrhajó fedélzetén kijutott a világűrbe. A közel nyolc napos küldetés azóta is szinonimája a román űrutazásnak, mert hogy az utóbbi fél évszázadban ez volt az egyetlen román vonatkozású űrprojekt.
Aztán negyven év múlva, 2010 júniusában a Helen-2 rakéta, a Román Légi és Űrrepülési Egyesület (ARCA) nevű magántársaság munkájának eredményeként, a Google Lunar X Prize verseny keretében

sikerrel felszállt és 40 kilométeres magasságig emelkedett.

Ami ugyan még nem a világűr, az csak 100 kilométernél kezdődik (ez a Kármán-vonal, ahonnan a tényleges űrt számítják), de mindenképpen az első lépés volt, amit egy román gyártmányú jármű tett az űr felé.
Ugorjunk vagy tíz évet.
Az ARCA benevezett egy másik űrversenybe, amit az Európai Bizottság hirdetett meg 2018-ban. Az új, teljes egészében romániai gyártású, EcoRocket elnevezésű rakéta környezetkímélő technológiával működik, a felemelkedéshez szükséges tolóerőt nagy nyomású gőz biztosítja. A rakéta – amelytől immár 240 kilométeres magasság elérését remélik – egy műholdat helyezne pályára, megépítése pedig 1,2 millió euróba került, a kilövés költségei további 490 ezer euróra rúgnak. Ezeket az összegeket teljes egészében magánfinanszírozásból biztosították.

És akkor jöjjön a sztori vadkeleti része, amiről a Libertatea írt részleteket.

Ahhoz, hogy egy űrjárművet el lehessen indítani, egy sor engedélyre és jóváhagyásra van szükség. Az ARCA meg is tette a szükséges lépéseket és benyújtotta a megfelelő kéréseket egy sor intézményhez, a védelmi minisztériumhoz, a hadsereg, a légierő és a haditengerészet vezérkarához, a nemzetközi légi közlekedési szervezethez (ICAO), valamint a Fekete-tenger környéki államok nagykövetségeihez.

A rakétát június végén mutatták be Konstancán, a kilövést pedig eredetileg augusztusra tervezték, aztán szeptemberre, majd októberre csúszott az időpont. Csakhogy az illetékes romániai szerv, a Román Polgári Légi Közlekedési Hatóság (AACR) jelezte, hogy nem neki kell kiadnia a repülési engedélyt. Az ARCA azzal vádolja a légi közlekedési hatóságot, hogy nem is akarja kiadni a szükséges jóváhagyást, a hatóság viszont azt állítja, hogy neki csak a román felségvizek, vagyis a tengerparttól számított 12 tengeri mérföldes (mintegy 22 kilométeres) távolságig, függőlegesen pedig 20 kilométeres magasságig terjed a hatásköre, így nem is tudja kiadni az engedélyt, mivel a kilövés nemzetközi vizekről történne. A jóváhagyás hiányában azonban a romániai légtérben a légi közlekedést irányító hatóság, a Romatsa

sem tudta a Fekete-tenger fölött lefoglalni a kilövéshez és repüléshez szükséges légteret.

A dolgot az is nehezíti, hogy a Román Űrkutatási Ügynökség (ROSA) elnöke, Marius Piso – aki konfliktusban áll az ARCA vezetésével – fitymálóan csak annyit mondott korábban az ügyben, hogy a projekt puszta marketing-húzás.
Dumitru Popescu, az ARCA alapítója most kissé tanácstalan, mert ebben a helyzetben nem igazán tudni, mi a megoldás. „Meglátjuk, mit lehet tenni” – mondta ki azt a mondatot, amelyet oly sokszor lehet hallani, amikor az ember lemerül a romániai bürokrácia bugyraiba.
A helyzetet vélhetően egy rosszkedvű titkárnő tudná megoldani, aki, miután visszajön a szabadságáról, ráteszi majd a szükséges pecséteket a tíz példányban bekért, hitelesített dokumentumokra…


Ez amugy pont a mukodo burokracia hianya, amit mindig mondogatok, hogy szerintem az egyik minimalis feltetele egy eletkepes allamnak, egy mukodo, kompetens burokracia (beleertve a kormanyt, birosagot, eut stb - masik ketto a korrekt oktatasi rendszer, harmadik a kepesseg, hogy megvedje magat ill szavatolja a teruleti epseget, igy vagy ugy.)
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113

Nem lehet kilőni a román űrrakétát, mert a hatóságok belefulladtak a bürokráciába​

Hírek
Szerző: fsandor
2021. október 07., csütörtök 14:15

Ha Romániában élne, Elon Muskot már rég a zárt osztályon kezelnék.


Huh, szóval, a mioritikus űrtechnológiáról lesz szó, öveket becsatolni.
Van Romániának egy űrhajósa. Dumitru Prunariu a baráti Szovjetunió által a kelet-európai szocialista blokk számára indított Interkozmosz űrprogram keretében, 1981 májusában a Szojuz-40 űrhajó fedélzetén kijutott a világűrbe. A közel nyolc napos küldetés azóta is szinonimája a román űrutazásnak, mert hogy az utóbbi fél évszázadban ez volt az egyetlen román vonatkozású űrprojekt.
Aztán negyven év múlva, 2010 júniusában a Helen-2 rakéta, a Román Légi és Űrrepülési Egyesület (ARCA) nevű magántársaság munkájának eredményeként, a Google Lunar X Prize verseny keretében

sikerrel felszállt és 40 kilométeres magasságig emelkedett.

Ami ugyan még nem a világűr, az csak 100 kilométernél kezdődik (ez a Kármán-vonal, ahonnan a tényleges űrt számítják), de mindenképpen az első lépés volt, amit egy román gyártmányú jármű tett az űr felé.
Ugorjunk vagy tíz évet.
Az ARCA benevezett egy másik űrversenybe, amit az Európai Bizottság hirdetett meg 2018-ban. Az új, teljes egészében romániai gyártású, EcoRocket elnevezésű rakéta környezetkímélő technológiával működik, a felemelkedéshez szükséges tolóerőt nagy nyomású gőz biztosítja. A rakéta – amelytől immár 240 kilométeres magasság elérését remélik – egy műholdat helyezne pályára, megépítése pedig 1,2 millió euróba került, a kilövés költségei további 490 ezer euróra rúgnak. Ezeket az összegeket teljes egészében magánfinanszírozásból biztosították.

És akkor jöjjön a sztori vadkeleti része, amiről a Libertatea írt részleteket.

Ahhoz, hogy egy űrjárművet el lehessen indítani, egy sor engedélyre és jóváhagyásra van szükség. Az ARCA meg is tette a szükséges lépéseket és benyújtotta a megfelelő kéréseket egy sor intézményhez, a védelmi minisztériumhoz, a hadsereg, a légierő és a haditengerészet vezérkarához, a nemzetközi légi közlekedési szervezethez (ICAO), valamint a Fekete-tenger környéki államok nagykövetségeihez.

A rakétát június végén mutatták be Konstancán, a kilövést pedig eredetileg augusztusra tervezték, aztán szeptemberre, majd októberre csúszott az időpont. Csakhogy az illetékes romániai szerv, a Román Polgári Légi Közlekedési Hatóság (AACR) jelezte, hogy nem neki kell kiadnia a repülési engedélyt. Az ARCA azzal vádolja a légi közlekedési hatóságot, hogy nem is akarja kiadni a szükséges jóváhagyást, a hatóság viszont azt állítja, hogy neki csak a román felségvizek, vagyis a tengerparttól számított 12 tengeri mérföldes (mintegy 22 kilométeres) távolságig, függőlegesen pedig 20 kilométeres magasságig terjed a hatásköre, így nem is tudja kiadni az engedélyt, mivel a kilövés nemzetközi vizekről történne. A jóváhagyás hiányában azonban a romániai légtérben a légi közlekedést irányító hatóság, a Romatsa

sem tudta a Fekete-tenger fölött lefoglalni a kilövéshez és repüléshez szükséges légteret.

A dolgot az is nehezíti, hogy a Román Űrkutatási Ügynökség (ROSA) elnöke, Marius Piso – aki konfliktusban áll az ARCA vezetésével – fitymálóan csak annyit mondott korábban az ügyben, hogy a projekt puszta marketing-húzás.
Dumitru Popescu, az ARCA alapítója most kissé tanácstalan, mert ebben a helyzetben nem igazán tudni, mi a megoldás. „Meglátjuk, mit lehet tenni” – mondta ki azt a mondatot, amelyet oly sokszor lehet hallani, amikor az ember lemerül a romániai bürokrácia bugyraiba.
A helyzetet vélhetően egy rosszkedvű titkárnő tudná megoldani, aki, miután visszajön a szabadságáról, ráteszi majd a szükséges pecséteket a tíz példányban bekért, hitelesített dokumentumokra…



Ez amugy pont a mukodo burokracia hianya, amit mindig mondogatok, hogy szerintem az egyik minimalis feltetele egy eletkepes allamnak, egy mukodo, kompetens burokracia (beleertve a kormanyt, birosagot, eut stb - masik ketto a korrekt oktatasi rendszer, harmadik a kepesseg, hogy megvedje magat ill szavatolja a teruleti epseget, igy vagy ugy.)

Pedig a probléma egyszerűbb, mint gondolnánk. Amolyan gordiuszi csomó átvágós megoldása lenne a helyzetnek, ha az AARC, ha már tőle kérték az engedélyt egészen egyszerűen kiadja azt a következő módon: "a román felségvizek, vagyis a tengerparttól számított 12 tengeri mérföldes (mintegy 22 kilométeres) távolságig, függőlegesen pedig 20 kilométeres magasságig" ...

Pont. Ennyi. Aztán, ha az ARCA vagy bárki más messzebbre/magasabbra akarna menni VAGY van másik hatóság is akitől kellene kérni engedélyt a továbbiakra az már nem az AARC nyűgje (ahogy írják is) ... Valószínűleg ez a Dumitru Popescu akkor is csak egyszerűen vakarózna csak ...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem tudom, mordoriul biztos megvan az infó erről is. Most az elkövetkező években nem lesz vészesen emelkedő nyomás a nyugdíjak terén (befizetők száma ettől még csökken ugye) mert a 1967 es baby boom előtt stabilan évekig 270-300 ezer között volt a születésszám, de 1967 ben ez megduplázódott és majdnem évi 530 ezer lett, ők 6 év múlva elkezdenek nyugdíjba menni legalábbis a nők , ha csak nem emelnek a nyugdíjkorhatáron, de szerintem nem fognak a férfiak esetében így is 4 év a nyugdíjasként eltöltött várható évek száma Romániában. Hamarabb lépik meg ezt hogy eltörlik a kedvezményezett bérek adómentességét. az is 3,5 millió embert érint azt hiszem. Ezzel pedig ugye büntetik majd a gazdaságot, és még több motivációt adnak a külföldi munkavállalásra,feketézésre.
Pedig még ha politikailag öngyilkosság is, gazdaságilag az egyetlen járható út számukra egy 6 éven belüli korhatár emelés, ha a béreket vágják meg az a gazdaság zsugorodásához vezet, és az alapból növekvő eltartott réteg aránya a megnövekedett elvándorlás miatt még rosszabb lesz, illetve ezzel a lépéssel a főleg otthonmaradó jelenleg a a gazdaság motorját adó réteget tartják munkában, ha ők kiszállnak..... . Az elkövetkező 6 év sorsdöntő lesz, ha nem lépik meg a szükséges lépéseket, onnantól kezdve, gazdaságilag, demográfiailag már nem marad mozgásterük, csak az eladósodás és a lepusztulás útja.


Az átlagnyugdíjról van infó: Jelenleg 9500 személy részesül Romániában különnyugdíjban, amelynek átlaga 9600 lej körül mozog - tájékoztat Raluca Turcan munkaügyi miniszter. Mindeközben az állami nyugdíjrendszer 4,9 millió nyugdíjasának átlagnyugdíja 1500 lej, 2,7 millió nyugdíjas pedig még ennyit sem kap kézhez – mondta a miniszter a Realitatea Plus hétfő esti műsorában.

Tehát ebből lehet következtetni arra hogy 2,7 milliónál többen kapják meg az egyszeri 1200 lejes kiegészítést, a 10% on túl. Illetve a minimum 800 ról 1000 re esetében ez +300 lej havi bontásban nézve, ami jóval a hivatalos infláció felett van, valójában pedig éhenhaláshoz elég, szerintem nem ez a legszélesebb réteg.

Igen, ilyen adatok érdekeltek. Ezek szerint ez az emelés a nyugdíjasoknak legalább a felét érinti. Szép és nemes dolog, hogy csökkentik a különbségeket és a kisnyugdíjasokat segítik... De a pénzügyi problémáikon nem fog segíteni. Lényegében igyekeztek gyorsan kiszórni a most megugró inflációból majd bejövő plusz adó pénzeket és minél szélesebb körben szavazatot vásárolni.
Ami lényegében számukra a legrosszabb forgatókönyv. A hiperinfláció sújtani fogja az országot. De cserébe nem trükköztek ki szabadon elkölthető forrásokat. Továbbra is abból indulnak ki, hogy a külföldi hitelek pénzbősége majd mindenen átlendíti őket.

Ez amugy pont a mukodo burokracia hianya, amit mindig mondogatok, hogy szerintem az egyik minimalis feltetele egy eletkepes allamnak, egy mukodo, kompetens burokracia (beleertve a kormanyt, birosagot, eut stb - masik ketto a korrekt oktatasi rendszer, harmadik a kepesseg, hogy megvedje magat ill szavatolja a teruleti epseget, igy vagy ugy.)

Az a gond, hogy ilyen összefüggésben idehaza soha nem használjuk. Amit te mondasz, arra kisebbség még rámondja, hogy adminisztráció. Túlnyomó többség inkább államigazgatást.
A bürokráciát mindig az ezzel való visszaélés, vagy rossz megszervezésre értjük.
 
  • Tetszik
Reactions: Morishima
K

kamm

Guest
Az a gond, hogy ilyen összefüggésben idehaza soha nem használjuk. Amit te mondasz, arra kisebbség még rámondja, hogy adminisztráció. Túlnyomó többség inkább államigazgatást.
Pedig mindketto csak halmaza a teljes burokracianak. A birosagok, a jogrendszer, az egeszsegugyi rendszer, oktatas stb az nem allamigazgatas, sem adminisztracio, hanem a jo ertelemben vett mukodokepes burokracia (jo, az ellatorendszerek, mint az eu mondjuk lehet allamigazgatas is.) Mindig mondom, hogy nagy mazlink volt, hogy ugyan elbuktuk a sajat magunk szofisztikalt, korrekt rendszeret Mohacs utan, de legalabb a Habsburgok alatt toltottuk a kovetkezo parszaz evet es az o nagyon is szofisztikalt, a korabeli legfejlettebb burokraciat vettuk at es szoktuk meg (nem mondjuk a teljesen korrupt es botranyos minosegu keleti-orosz-azsiai kaoszburokracia-modellt, ahol rendszerszintu a korrupcio, alapvetoen az mukodteti.)
Ez a roman benasag pontosan ezt tukrozi: hiaba vettek at a keretet, keptelenek mukodtetni meg 100 ev utan is, mert nem is erzik a logikajat, a rendszer onmaga, sajat debil eloirasai korul forog.

A bürokráciát mindig az ezzel való visszaélés, vagy rossz megszervezésre értjük.
Nem tudom, de anno errol mi nagyon is korrekt gazdasagpolitikai es allamszervezesio vitakat folytattunk mar gimnaziumban is es minden ismerosom pontosan erti, amikor neha online sorozes kozben elokerul a tema.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Pedig mindketto csak halmaza a teljes burokracianak. A birosagok, a jogrendszer, az egeszsegugyi rendszer, oktatas stb az nem allamigazgatas, sem adminisztracio, hanem a jo ertelemben vett mukodokepes burokracia (jo, az ellatorendszerek, mint az eu mondjuk lehet allamigazgatas is.) Mindig mondom, hogy nagy mazlink volt, hogy ugyan elbuktuk a sajat magunk szofisztikalt, korrekt rendszeret Mohacs utan, de legalabb a Habsburgok alatt toltottuk a kovetkezo parszaz evet es az o nagyon is szofisztikalt, a korabeli legfejlettebb burokraciat vettuk at es szoktuk meg (nem mondjuk a teljesen korrupt es botranyos minosegu keleti-orosz-azsiai kaoszburokracia-modellt, ahol rendszerszintu a korrupcio, alapvetoen az mukodteti.)
Ez a roman benasag pontosan ezt tukrozi: hiaba vettek at a keretet, keptelenek mukodtetni meg 100 ev utan is, mert nem is erzik a logikajat, a rendszer onmaga, sajat debil eloirasai korul forog.


Nem tudom, de anno errol mi nagyon is korrekt gazdasagpolitikai es allamszervezesio vitakat folytattunk mar gimnaziumban is es minden ismerosom pontosan erti, amikor neha online sorozes kozben elokerul a tema.

Azt aláírom, hogy egy sor szakkifejezést nem a megfelelő értelemben használunk a hétköznapi nyelvben. Ahogy az újságcikk is egyértelműen nem arra utalt, hogy túl hatékony lenne a bíróság vagy az állami funkcionáriusok működése Romániában.
De mostanában divatos migráns is például a precíz meghatározásban te már akkor is az vagy, ha országon belül elköltöztél egyik városból a másikba a munkahely miatt. Vagy... csak a szél messzire sodort tőled egy szoknyát és te utána szaladtál. Ehhez képest ma a hétköznapi nyelvben ezt teljesen kizárjuk.

Szóval hosszan lehetne sorolni a szavakat, amiknek van normális jelentése, de mi gyakran teljesen az ellenkezőjeként szoktuk használni a mindennapokban. A bürokrácia is ilyen. Az általad említett bíróságra is sokkal szívesebben rámondják, hogy 'az állam' és szervezze meg. De ne bürokratikusan!
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Megalakul az új kormány, hamarosan szavaznak róla. A büro. rendszer egyébként is kiterjedt, de a román kormány még rátesz egy lapáttal, Európa legtöbb minisztériumát működtetik majd, húszat. Nem túl Lean ... Így már minden rendben lesz ! (??) :)
Minisztériumok száma:
Románia : 20
Dánia: 17
Horvátország: 16
Lengyelország: 16
Franciaország: 16
Olaszország: 15
Németország: 14
Csehország: 14
Szlovákia: 14
Magyarország: 10
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 435
10 191
113
Igen, ilyen adatok érdekeltek. Ezek szerint ez az emelés a nyugdíjasoknak legalább a felét érinti. Szép és nemes dolog, hogy csökkentik a különbségeket és a kisnyugdíjasokat segítik... De a pénzügyi problémáikon nem fog segíteni. Lényegében igyekeztek gyorsan kiszórni a most megugró inflációból majd bejövő plusz adó pénzeket és minél szélesebb körben szavazatot vásárolni.
Ami lényegében számukra a legrosszabb forgatókönyv. A hiperinfláció sújtani fogja az országot. De cserébe nem trükköztek ki szabadon elkölthető forrásokat. Továbbra is abból indulnak ki, hogy a külföldi hitelek pénzbősége majd mindenen átlendíti őket.
Most hogy a szocik bent vannak a kormányban, ráadásul a PNL tovább gyengült a kilépések maitt, ezt az utat fogják járni továbbra is, sőt még jobban mert így az USR-PLUS nélkül ők a dominánsak a kormányban, nekik pedig ez a szereplés csak is úgy érheti meg ha arra fognak tudni kampányolni hogy "lám jöttünk mi és megmentjük a román népet, előteremtjük a pénzt az embereknek" ami nem igaz, de máskülönben tehették volna azt is hogy tovább húzzák a kormányalakítási hercehurcát amíg előrehozott választásokat nem zsarolnak ki. Bár szerintem ettől csak az tartotta vissza őket hogy lopni így is lehet, és ki tudja még a végén az AUR megkerülhetetlenné válik. Egy biztos most belevezették magukat még jobban az eddigi "muszáj pénzt osztanunk mert csak így maradhatunk hatalmon" helyzetbe, mert különben ők is szavazókat veszítenek akik az AUR nál landolhatnak.

A kényszerhelyzetet mutatja hogy pont az RMDSZ es Kelemen Hunor beszélt most nemrég egy szolidaritási adóról amit a 100 millió euró feletti bevétellel rendelkező cégekre vetnének ki. most hogy ez elírás és tényleg bevétel, vagy pedig profit, majd kiderül, biztos lesz kibúvó de a végeredmény akkor is nagyobb adóelkerülés hosszú távon, ami nekünk jó.

Egyéb érdekes momentum hogy megszavazták azt hogy a cégek a befizetett adójuk egy részét magánszemélyek mintájára, felajánlhatják civil szervezeteknek és alapítványoknak, ami alapjában véve nem lenne ördögtől való elképzelés, hisz elvileg pörgeti a gazdaságot ez is, viszont nem az ő jelenlegi helyzetükben, mikor ez a pénz csak ismét később jelentkezik a bevételi oldalon. Na meg ismerjük a románokat, véletlenül sem pénz visszaosztásról fog szólni a dolog.

Az eddig elég józan PNL-RMDSZ ezzel beállt a pénzosztó szerepbe, és tényleg mindenkinek ez a kényszer ebben a helyzetben, bizakodó vagyok hogy jönni fognak a jó hírek az elkövetkezendő időkben.
Megalakul az új kormány, hamarosan szavaznak róla. A büro. rendszer egyébként is kiterjedt, de a román kormány még rátesz egy lapáttal, Európa legtöbb minisztériumát működtetik majd, húszat. Nem túl Lean ... Így már minden rendben lesz ! (??) :)
Minisztériumok száma:
Románia : 20
Dánia: 17
Horvátország: 16
Lengyelország: 16
Franciaország: 16
Olaszország: 15
Németország: 14
Csehország: 14
Szlovákia: 14
Magyarország: 10
Az egy dolog hogy sok van, de mellé még az a szép hogy azt sem tudja az egyik hogy mit csinál a másik :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and Vogon

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93