[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 250
33 548
113
Ha az ősöreg F16-ok olyan jó vételek lennének miért nem azt vesz Szlovákia, a szegény Bulgária, a pragmatikus Lengyelország? ... Azért azt vegyük észre, hogy Romániának cseppet sincs nagyobb lehetősége mint ezen országoknak - nyilván népesség és gazdaság arányosan, szemlátomást nem költ többet a légierejére mint SK például.
Horvátország: 12 db Rafale F3R változat: 1 Mrd Euro - 10 éves vagy annál fiatalabb példányok
Bulgária: 8 db F16V Block 70: 1,3 Mrd Euro - új gyártású gépek, teljes szolgáltatási csomag, kiképzéssel, támogatással
Románia:
  • 17 db F16 Block 40 változatra felújítva: 930 M Euro - jelelneg 38 éves gépek.
  • 32 db F16 Block 20 , M6.5.2 konfiguráció : 454 M Euro - jelenleg 40 év körüli gépek
Szlovákia: 14 db F16V Block 70: 1,6 Mrd Euro - új gyártású gépek, teljes szolgáltatási csomag, kiképzéssel, támogatással
Lengyelország: 48 F16 Block 50: 3 Mrd Euro - új gyártású gépek, teljes szolgáltatási csomag, kiképzéssel, támogatással
A 14 szlovák Viper lesz kb abban az árban mint a 49 román F16 ez jelentős mennyiségi különbség, viszont a lengyel új gyártású gépek - igaz ők már régen vették (2006)- csak dupla annyiba került mint a román. Nem tudom mi van pontosan a csomagokban, a Bolgár drágának tűnik, de sanszos hogy fegyverzetet is tartalmaz, a román a csupasz gépeket jelenti, még vagy 80-100 pilóta és többször ennyi műszaki kiképzését is finanszírozni kell, a logisztikai csomag 100 M Eurója erre biztosan nem elég, az más lehet. A szlovákok 30 évre megoldották a légierejüket, a románok így kb 10 évre tervezhetnek, viszont az egyik 1 a másik 3 századdal operál, 30 évre kivetítve a költség nagyságrendileg ugyanaz.
Tehát Románia választhatott hogy mire költ ugyanannyi összeget, ők a mennyiségre tettek, de ha egy kicsit tovább gondoljuk ismétlik a döntéseiket. A Mig 21-ek felújításával is a mennyiséget választották a minőséghez és a hosszú kifutáshoz képest, míg a környék Gripeneket vett, meg F16-okat (PL), addig ők 100 Mig 21 LanceR-be ruháztak be, jelentős mennyiségi fölényt teremtve. Viszont amíg a környék Gripenjei még bőven megfelelnek, a Migek amortizálódtak erősen, 40db van még bevallottan (?) használható állapotban, de a képességeik nyilván már nem versenyképesek, kényszerű a csere, de több pénzük most sincs, megint mennyiségi beruházást csinálnak a minőségi és hosszú távú helyett. Ha kivetítjük a trendet a köv évtizedekre, hamarosan megint kell cserélni, ők 2030-at terveznek, de itt jön a kérdés, a mennyiség fenntartásában nem fognak tudni támaszkodni a korábbi technikájukra mint a lengyelek, ahol az F35 melett még hosszú ideig szolgál a 48 F16, mert a román F16-oknak 50-55 évesen is még repülni kellene, kérdéses hogy tudnak - e és milyen feltételekkel, leginkább mennyiért lehet életben tartani a flotta nyilván fogyatkozó maradékát. Sanszos, hogy álmodni lehet a 2030-as F35 bevezetésről, de kiindulva a finn tenderből vagy lesz kb 4Mrd USD-jük a 32 F35-re, ami minimum kellene, vagy megint egy költség/mennyiség képletbe szorulnak bele 2030-ban, egyszerre kellene cserélni az F16 mennyiségi légierőt és építeni a minőségit, de ... nincsenek csodák....
Igen és nem.
Mert fajlagos költségben igazábol nem sporoltak semmit.Időtnyertek.Továbbra is fent tudják tartani a mennyiségi fölényüket,miközben csökkentették a minőségi hátrányukat.És tovább tudják folyamatosan vinni a nagyobb légierő szervezetrendszerét.
HA 2030körül lesz pénzük az F35re,akkor egyszerűen szép sorban átfegyverzik a századokat,nem kell a nullárol újraszervezni őket.Ahogy az átfegyverzés halad,úgy a még F16tal repülő századok kapják a legjobb állapotú Falconokat,a kivontakat meg kannibalizálják.
Van ebben ráció.De azért addig még sok viz lefolyik a Dunán.Visszafelé is elsűlhet a dolog,ha nem lesz pénzük az F35-re.Majd 20 év múlva megmondom,hogy mi lett 10 év múlva:cool:
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 416
20 588
113
Szerinted pl. a Leo beszerzésekor mi nem fizetünk áfát?
Maróth úr vajon miért beszélt az áfa-pozíciónk fontosságáról?
Plusz használt cikkekre az áfa eleve más téma mint új termékre. Bár eredetileg ez unión kívülről vették és onna helyezték forgalomba, eddig nem fizettek áfát utána az unión belül, stb... ez az ÁFA dolog azért nem kézenfekvő, hogy itt aktuális-e, és mekkora a mértéke.

Most már igazán érdekel mennyi ÁFÁT fizetnek és milyen alapon. :)
 
  • Vicces
Reactions: vasszekely

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 740
4 262
113
Ha az ősöreg F16-ok olyan jó vételek lennének miért nem azt vesz Szlovákia, a szegény Bulgária, a pragmatikus Lengyelország?
Azért az szerintem nyilvánvaló, hogy a lengyelek kivételével a másik két bizniszben gyakorlatilag kirabolták a tótokat, meg főleg a bolgárokat. Végtelen pénzért kapnak szánalmasan kevés repülőt...
Persze tudom, életfogytiglan műszaki támogatás ( :D :oops:), meg ajándék Elvis imitátor is járt hozzá... de... szóval rablás fényes nappal.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Igen és nem.
Mert fajlagos költségben igazábol nem sporoltak semmit.Időtnyertek.Továbbra is fent tudják tartani a mennyiségi fölényüket,miközben csökkentették a minőségi hátrányukat.És tovább tudják folyamatosan vinni a nagyobb légierő szervezetrendszerét.
HA 2030körül lesz pénzük az F35re,akkor egyszerűen szép sorban átfegyverzik a századokat,nem kell a nullárol újraszervezni őket.Ahogy az átfegyverzés halad,úgy a még F16tal repülő századok kapják a legjobb állapotú Falconokat,a kivontakat meg kannibalizálják.
Van ebben ráció.De azért addig még sok viz lefolyik a Dunán.Visszafelé is elsűlhet a dolog,ha nem lesz pénzük az F35-re.Majd 20 év múlva megmondom,hogy mi lett 10 év múlva:cool:
Igen, én ezt próbáltam sugallni, hogy belátható időn belül belehajszolják magukat egy újabb típuscserébe a túlkoros, sok repült órás flottájukkal és megint nem lesz pénzük a teljes minőségi cserére, hanem húzzák ameddig lehet, mint most a Mig-ről való átállást, aztán hirtelen és kényszerből neki kell állni mindent egyszerre cserélni és akkor megint egy átmeneti megoldásra tellik csak, mert nézzük már reálisan a dolgokat, a román GDP nagyságrendileg annyi mint a cseh, a román hadsereg mégis akkora légierőt épít mint a lengyel, ami 2,5-ször akkora gazdasággal bír. Nincsenek csodák és amit sokat fejtegetek itt, az az, hogy a román gazdaság egyáltalán nem tempóz rá egy Norvégra, vagy Hollandra hogy bírja anyagilag a korszerű haderő fenntartását. Tempós a növekedése mert mélyről indul, de a közeledése lassul és nyilvánvalóan egyre inkább a hitelekből és az EU támogatásokból él ahol bőven van még tere létezni, de egyre kevesebb a lehetősége. Az EU-t meg nem érdeklik az ortodox, önsanyargató népnemzeti hagyományok, az EU piaci körülményei közt kell létezni ahol nincs állami támogatás, ahol piacgazdasági feltételeknek kell megfelelni stb és ebben Románia egyre nyilvánvalóbban egy felzárkózási csapdába kerül, a szociális hálóját, a fiataloknak nyújtott lehetőségeket, a vállalkozói környezetet, a honi vállalatai versenyképességét nem képes úgy működtetni, hogy az állampolgárai ne menekülnének külföldre pénzt keresni és vállalkozni milliószám, hogy lennének versenyképes , a világpiacon megjelenni képes vállalatai. Ez a következménye annak, hogy Románia elvesztegette az elmúlt 20-30 évet és az állam, a hadseregét és annak reális méretét is beleértve nem reformálta meg önmagát, nem vált hatékonnyá, a jövőt érdemben befolyásolni képes állammá. Amit én írok itt sokszor az pontosan ez a kényszer, a piac feltételei közt ez a román állam, ezzel az apparátussal, ezzel az iránnyal hamarosan magas államadóssággal, kiszolgáló, másodvonalas gazdasággal, erősen csökkenő populációval egyszerűen feléli önmagát.
Csak egy példa a végére: Románia messze a legkevesebbet költötte a Covid gazdasági újraindításra mégis növelte ( a tizedeket nézzétek el nekem) az államadósságát 47-ről 50% környékére egy év alatt (2020->2021) úgy, hogy közben az alap, a bázis, a GDP nő idén tervezetten 7% körül, tehát a többől még többet költött. Nem fordította a gazdasága védelmére mint mindenki Európában, meg a családok megsegítésére, hanem egyszerűen felélte, szüksége volt a saját működtetésére. Jövőre a csökkenő 4% körüli gazdasági növekedésből mennyi marad vajon? Mennyivel kell növelni az államadósságot, hogy az állam változatlan feltételekkel képes legyen önmagát működtetni? Minden trend, államadósságtól a népmozgásokig, a külkereskedelemtől az államháztartás hiányáig rossz és romlik. Ezek a trendek nem megfordíthatóak egy év alatt, de öt és tíz is kevés lehet, nagyon nehezen sem lehet elképzelni, hogy Romániának egy a lengyellel összemérhető hadereje, légiereje legyen 2030 környékén amiről álmodik, ezt az álmot épp most élik fel...
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 223
57 615
113
Igen, én ezt próbáltam sugallni, hogy belátható időn belül belehajszolják magukat egy újabb típuscserébe a túlkoros, sok repült órás flottájukkal és megint nem lesz pénzük a teljes minőségi cserére, hanem húzzák ameddig lehet, mint most a Mig-ről való átállást, aztán hirtelen és kényszerből neki kell állni mindent egyszerre cserélni és akkor megint egy átmeneti megoldásra tellik csak, mert nézzük már reálisan a dolgokat, a román GDP nagyságrendileg annyi mint a cseh, a román hadsereg mégis akkora légierőt épít mint a lengyel, ami 2,5-ször akkora gazdasággal bír. Nincsenek csodák és amit sokat fejtegetek itt, az az, hogy a román gazdaság egyáltalán nem tempóz rá egy Norvégra, vagy Hollandra hogy bírja anyagilag a korszerű haderő fenntartását. Tempós a növekedése mert mélyről indul, de a közeledése lassul és nyilvánvalóan egyre inkább a hitelekből és az EU támogatásokból él ahol bőven van még tere létezni, de egyre kevesebb a lehetősége. Az EU-t meg nem érdeklik az ortodox, önsanyargató népnemzeti hagyományok, az EU piaci körülményei közt kell létezni ahol nincs állami támogatás, ahol piacgazdasági feltételeknek kell megfelelni stb és ebben Románia egyre nyilvánvalóbban egy felzárkózási csapdába kerül, a szociális hálóját, a fiataloknak nyújtott lehetőségeket, a vállalkozói környezetet, a honi vállalatai versenyképességét nem képes úgy működtetni, hogy az állampolgárai ne menekülnének külföldre pénzt keresni és vállalkozni milliószám, hogy lennének versenyképes , a világpiacon megjelenni képes vállalatai. Ez a következménye annak, hogy Románia elvesztegette az elmúlt 20-30 évet és az állam, a hadseregét és annak reális méretét is beleértve nem reformálta meg önmagát, nem vált hatékonnyá, a jövőt érdemben befolyásolni képes állammá. Amit én írok itt sokszor az pontosan ez a kényszer, a piac feltételei közt ez a román állam, ezzel az apparátussal, ezzel az iránnyal hamarosan magas államadóssággal, kiszolgáló, másodvonalas gazdasággal, erősen csökkenő populációval egyszerűen feléli önmagát.
Csak egy példa a végére: Románia messze a legkevesebbet költötte a Covid gazdasági újraindításra mégis növelte ( a tizedeket nézzétek el nekem) az államadósságát 47-ről 50% környékére egy év alatt (2020->2021) úgy, hogy közben az alap, a bázis, a GDP nő idén tervezetten 7% körül, tehát a többől még többet költött. Nem fordította a gazdasága védelmére mint mindenki Európában, meg a családok megsegítésére, hanem egyszerűen felélte, szüksége volt a saját működtetésére. Jövőre a csökkenő 4% körüli gazdasági növekedésből mennyi marad vajon? Mennyivel kell növelni az államadósságot, hogy az állam változatlan feltételekkel képes legyen önmagát működtetni? Minden trend, államadósságtól a népmozgásokig, a külkereskedelemtől az államháztartás hiányáig rossz és romlik. Ezek a trendek nem megfordíthatóak egy év alatt, de öt és tíz is kevés lehet, nagyon nehezen sem lehet elképzelni, hogy Romániának egy a lengyellel összemérhető hadereje, légiereje legyen 2030 környékén amiről álmodik, ezt az álmot épp most élik fel...




DE legalább az évente változó kormánytagoknak lesz folyamatosan szép villájuk,sportkocsijaik,yachtjaik,vaskos svájci bankszámláluk,hol itt a gond?
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Igen, én ezt próbáltam sugallni, hogy belátható időn belül belehajszolják magukat egy újabb típuscserébe a túlkoros, sok repült órás flottájukkal és megint nem lesz pénzük a teljes minőségi cserére, hanem húzzák ameddig lehet, mint most a Mig-ről való átállást, aztán hirtelen és kényszerből neki kell állni mindent egyszerre cserélni és akkor megint egy átmeneti megoldásra tellik csak, mert nézzük már reálisan a dolgokat, a román GDP nagyságrendileg annyi mint a cseh, a román hadsereg mégis akkora légierőt épít mint a lengyel, ami 2,5-ször akkora gazdasággal bír. Nincsenek csodák és amit sokat fejtegetek itt, az az, hogy a román gazdaság egyáltalán nem tempóz rá egy Norvégra, vagy Hollandra hogy bírja anyagilag a korszerű haderő fenntartását. Tempós a növekedése mert mélyről indul, de a közeledése lassul és nyilvánvalóan egyre inkább a hitelekből és az EU támogatásokból él ahol bőven van még tere létezni, de egyre kevesebb a lehetősége. Az EU-t meg nem érdeklik az ortodox, önsanyargató népnemzeti hagyományok, az EU piaci körülményei közt kell létezni ahol nincs állami támogatás, ahol piacgazdasági feltételeknek kell megfelelni stb és ebben Románia egyre nyilvánvalóbban egy felzárkózási csapdába kerül, a szociális hálóját, a fiataloknak nyújtott lehetőségeket, a vállalkozói környezetet, a honi vállalatai versenyképességét nem képes úgy működtetni, hogy az állampolgárai ne menekülnének külföldre pénzt keresni és vállalkozni milliószám, hogy lennének versenyképes , a világpiacon megjelenni képes vállalatai. Ez a következménye annak, hogy Románia elvesztegette az elmúlt 20-30 évet és az állam, a hadseregét és annak reális méretét is beleértve nem reformálta meg önmagát, nem vált hatékonnyá, a jövőt érdemben befolyásolni képes állammá. Amit én írok itt sokszor az pontosan ez a kényszer, a piac feltételei közt ez a román állam, ezzel az apparátussal, ezzel az iránnyal hamarosan magas államadóssággal, kiszolgáló, másodvonalas gazdasággal, erősen csökkenő populációval egyszerűen feléli önmagát.
Csak egy példa a végére: Románia messze a legkevesebbet költötte a Covid gazdasági újraindításra mégis növelte ( a tizedeket nézzétek el nekem) az államadósságát 47-ről 50% környékére egy év alatt (2020->2021) úgy, hogy közben az alap, a bázis, a GDP nő idén tervezetten 7% körül, tehát a többől még többet költött. Nem fordította a gazdasága védelmére mint mindenki Európában, meg a családok megsegítésére, hanem egyszerűen felélte, szüksége volt a saját működtetésére. Jövőre a csökkenő 4% körüli gazdasági növekedésből mennyi marad vajon? Mennyivel kell növelni az államadósságot, hogy az állam változatlan feltételekkel képes legyen önmagát működtetni? Minden trend, államadósságtól a népmozgásokig, a külkereskedelemtől az államháztartás hiányáig rossz és romlik. Ezek a trendek nem megfordíthatóak egy év alatt, de öt és tíz is kevés lehet, nagyon nehezen sem lehet elképzelni, hogy Romániának egy a lengyellel összemérhető hadereje, légiereje legyen 2030 környékén amiről álmodik, ezt az álmot épp most élik fel...
De ez számunkra a legjobb hír, és nagyon drukkolunk, hogy így folytassák csak tovább és tovább. Nálunk csak arra kell vigyázni, hogy a hazaáruló banda ne kerüljön kormányra addig míg ki nem épül egy erős magyar gazdasági elit és utána átáll az ország politikai irányításról gazdasági irányításra!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 250
33 548
113
Igen, én ezt próbáltam sugallni, hogy belátható időn belül belehajszolják magukat egy újabb típuscserébe a túlkoros, sok repült órás flottájukkal és megint nem lesz pénzük a teljes minőségi cserére, hanem húzzák ameddig lehet, mint most a Mig-ről való átállást, aztán hirtelen és kényszerből neki kell állni mindent egyszerre cserélni és akkor megint egy átmeneti megoldásra tellik csak, mert nézzük már reálisan a dolgokat, a román GDP nagyságrendileg annyi mint a cseh, a román hadsereg mégis akkora légierőt épít mint a lengyel, ami 2,5-ször akkora gazdasággal bír. Nincsenek csodák és amit sokat fejtegetek itt, az az, hogy a román gazdaság egyáltalán nem tempóz rá egy Norvégra, vagy Hollandra hogy bírja anyagilag a korszerű haderő fenntartását. Tempós a növekedése mert mélyről indul, de a közeledése lassul és nyilvánvalóan egyre inkább a hitelekből és az EU támogatásokból él ahol bőven van még tere létezni, de egyre kevesebb a lehetősége. Az EU-t meg nem érdeklik az ortodox, önsanyargató népnemzeti hagyományok, az EU piaci körülményei közt kell létezni ahol nincs állami támogatás, ahol piacgazdasági feltételeknek kell megfelelni stb és ebben Románia egyre nyilvánvalóbban egy felzárkózási csapdába kerül, a szociális hálóját, a fiataloknak nyújtott lehetőségeket, a vállalkozói környezetet, a honi vállalatai versenyképességét nem képes úgy működtetni, hogy az állampolgárai ne menekülnének külföldre pénzt keresni és vállalkozni milliószám, hogy lennének versenyképes , a világpiacon megjelenni képes vállalatai. Ez a következménye annak, hogy Románia elvesztegette az elmúlt 20-30 évet és az állam, a hadseregét és annak reális méretét is beleértve nem reformálta meg önmagát, nem vált hatékonnyá, a jövőt érdemben befolyásolni képes állammá. Amit én írok itt sokszor az pontosan ez a kényszer, a piac feltételei közt ez a román állam, ezzel az apparátussal, ezzel az iránnyal hamarosan magas államadóssággal, kiszolgáló, másodvonalas gazdasággal, erősen csökkenő populációval egyszerűen feléli önmagát.
Csak egy példa a végére: Románia messze a legkevesebbet költötte a Covid gazdasági újraindításra mégis növelte ( a tizedeket nézzétek el nekem) az államadósságát 47-ről 50% környékére egy év alatt (2020->2021) úgy, hogy közben az alap, a bázis, a GDP nő idén tervezetten 7% körül, tehát a többől még többet költött. Nem fordította a gazdasága védelmére mint mindenki Európában, meg a családok megsegítésére, hanem egyszerűen felélte, szüksége volt a saját működtetésére. Jövőre a csökkenő 4% körüli gazdasági növekedésből mennyi marad vajon? Mennyivel kell növelni az államadósságot, hogy az állam változatlan feltételekkel képes legyen önmagát működtetni? Minden trend, államadósságtól a népmozgásokig, a külkereskedelemtől az államháztartás hiányáig rossz és romlik. Ezek a trendek nem megfordíthatóak egy év alatt, de öt és tíz is kevés lehet, nagyon nehezen sem lehet elképzelni, hogy Romániának egy a lengyellel összemérhető hadereje, légiereje legyen 2030 környékén amiről álmodik, ezt az álmot épp most élik fel...
Megintcsak,igen és nem.
Mert fajlagosan nem sporoltak,de nem is költöttek többet,mintha új F16V gépet vettek volna.(bár a bulesz árat nézve,de igen,spóroltak).Viszont térségünkben modernnek tekinthető légierőt tudnak fenttartani,térségünkben mennyiségi fölénnyel.Ha bejön a számitásuk,akkor addig húzzák vele,mig az F35 egy kiforrott üzemeltetésű és a tömegtermelléssel már egyre olcsóbbá váló tipus lesz.De opciós lehetőségként felmerűlhet nekik az is,hogy ha lesz belőle valami,akkor 2030 után 5. generációs európai gépet vesznek.Persze mindez csak akkor igaz,ha lesz rá pénzük.
Hogy e téren mi lesz,az meg a jövő zenéje.De azért miközben lesajnáljuk őket,azt sem szabad elfelejteni,hogy mi sem állunk fényesen.Mi is elvesztegettük az utóbbi 30 évet.NER egyhumbuk,a NER cégek az adófizetők pénzét csak viszik,sose fogják hozni.Az államadóságunk valójában 2x akkora,mint 2010ben.Rekord mértékű az államháztartás hiánya,sose volt még ekkora.A magyar gazdaság valóban piacképes része külföldi kézben van.A magyar lakosság fogy,a magyar nemzetiségüek részaránya azon belül is csökken.(demográfusok joslatai szerint valamikor 2040 és 50 között a cigányok részaránya eléri az 50%-ot.....).Szóval,ako most mi mennyire is állunk fényesen?Hát,nem is annyira....
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Megintcsak,igen és nem.
Mert fajlagosan nem sporoltak,de nem is költöttek többet,mintha új F16V gépet vettek volna.(bár a bulesz árat nézve,de igen,spóroltak).Viszont térségünkben modernnek tekinthető légierőt tudnak fenttartani,térségünkben mennyiségi fölénnyel.Ha bejön a számitásuk,akkor addig húzzák vele,mig az F35 egy kiforrott üzemeltetésű és a tömegtermelléssel már egyre olcsóbbá váló tipus lesz.De opciós lehetőségként felmerűlhet nekik az is,hogy ha lesz belőle valami,akkor 2030 után 5. generációs európai gépet vesznek.Persze mindez csak akkor igaz,ha lesz rá pénzük.
Hogy e téren mi lesz,az meg a jövő zenéje.De azért miközben lesajnáljuk őket,azt sem szabad elfelejteni,hogy mi sem állunk fényesen.Mi is elvesztegettük az utóbbi 30 évet.NER egyhumbuk,a NER cégek az adófizetők pénzét csak viszik,sose fogják hozni.Az államadóságunk valójában 2x akkora,mint 2010ben.Rekord mértékű az államháztartás hiánya,sose volt még ekkora.A magyar gazdaság valóban piacképes része külföldi kézben van.A magyar lakosság fogy,a magyar nemzetiségüek részaránya azon belül is csökken.(demográfusok joslatai szerint valamikor 2040 és 50 között a cigányok részaránya eléri az 50%-ot.....).Szóval,ako most mi mennyire is állunk fényesen?Hát,nem is annyira....
Te maradj inkább a volán mögött ennyi baromságot leírni és hova vezted vissza NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEER! Mi a büdös ló +pöcsérőlt hadoválsz itt, hogy itt mennyi ner bérenc van és ezek csak propit nyomnak. Te vagy itt a legnagyobb propis aki, ha már értelmeset nem tud írni akkor előjön a Ner-ezéssel.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 250
33 548
113
Te maradj inkább a volán mögött ennyi baromságot leírni és hova vezted vissza NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEER! Mi a büdös ló +pöcsérőlt hadoválsz itt, hogy itt mennyi ner bérenc van és ezek csak propit nyomnak. Te vagy itt a legnagyobb propis aki, ha már értelmeset nem tud írni akkor előjön a Ner-ezéssel.
Attol még,hogy megsértődsz rá,és nem vagy hajlandó tudomásul venni,a tény még tény marad.
Ha nem értesz vele egyet,cáfold meg-de tényekkel
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113
Attol még,hogy megsértődsz rá,és nem vagy hajlandó tudomásul venni,a tény még tény marad.
Ha nem értesz vele egyet,cáfold meg-de tényekkel
Baszki Deido hihetetlenül jól összefoglalta a román gazdaság képét és jövőbeni pályáját, és a legjobb benne, hogy gazdasági analfabéták szintjén fogalmazta meg. Ha neked ezek nem elég meggyőzőek akkor nem tudom, hogy mi kell neked még!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 250
33 548
113
Baszki Deido hihetetlenül jól összefoglalta a román gazdaság képét és jövőbeni pályáját, és a legjobb benne, hogy gazdasági analfabéták szintjén fogalmazta meg. Ha neked ezek nem elég meggyőzőek akkor nem tudom, hogy mi kell neked még!
Én meg a magyar gazdaság helyzetét.Dehogy 10 év múlva milyen lesz a két ország helyzete,azt csak prognosztizáljuk,nem tudjuk.
És már megint a figyelmes olvasás.....Mit irtam?HA bejön a számitásuk....HA lesz pénzük a következő fokozatra.....Ha meg nem lesz,akkor lesz 4 századnyi nullra futott öreg F16-uk.Majd 20 év múlva megmondom,mi lett 10 év múlva.Közben még ezt is felteszem az aktuális zenelejátszóra
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Én csak annyit írok, hogy nem működik amit és ahogy maguknak kitalálnak, arra költenek, hogy bizonygassák a világnak önön nagyságukat, hatalmukat, nagyszerűségüket de ... A román kisebbrendűségi érzés legyőzésének benső kényszere abban a népben nagyon nyilvánvalóan kiviláglik, érdemes csak ránézni:
  • Világpolitikai gócpontot harsognak a Fekete tenger térségéből, hogy világpolitikai szereplőt csináljanak magukból, a féltucat hajójuk föl-le vonulgatása közepette, holott az a volt SZU szétesése utáni cicaharc terepe a térség, nincs esély a kiterjedésére EU országra, pláne NATO tag országra, senki nem akarja. A nagyhatalmaknak sokkal fontosabb Kína terjeszkedése, a Közel keleti térség, Afganisztán, a migráció is stb, néha megy egy kört egy USA romboló, hogy örüljenek a románok, de ennyi.
  • Tömeg hadsereget építenek, mert jól hangzik és lehet feszíteni a NATO értekezleteken, F16 flottát birtokolni, meg Patriotot tologatni, de akik ellen egyáltalán bevethetnék azoknak az országuk csak füst, a balkáni és a regionális hegemóniában meg ez a fegyver nem a leghasznosabb, miatta más téren lemaradnak. Kirakatból kell, bizonygatni a nagyravalóságukat, kitörni a lesajnált, lenézett balkáni létből.
  • Metrót építenek Kolozsváron, Bukarestben a reptérig egy másikat, de teljesen nyilvánvaló, hogy nem lesz rájuk utas, csak pénznyelő válik a beruházásokból, repteret építettek Nagyváradon , de a Ryan csak dotációért repül onnan. Minden de minden a látszatról szól, hogy nagynak, gazdagnak láttassák magukat, de a kivagyiság meglehetősen drága mulatság.
  • Moldova tenyerébe csapnak, hogy segítik az ország modernizálását, de nem is sejthető hogy mit tudnának eltanulni Romániától. Vajon azt, hogy a román Moldvában sincs autópálya, vagy azt hogy kell a vonatok átlagsebességét 20km/órára leélni, vagy azt, hogy a lakosság egy harmadának csak kerti budija van, vagy hogy a hatalmas gázvagyon mellett hogy kell importőrré válni, vagy hogy hogy kell két év alatt húsz kórházat hagyni kigyulladni, vagy hogy kell a korrupció ellenes ügyészség hivatalnokainak korrumpálódni, vagy hogy kell autópálya töredékekkel teli rakni az országot amik nem érnek össze, vagy hogy kell hagyni fával fűteni a családok harmadát Európa gáz nagyhatalmában? Estig lehetne folytatni ...
  • Máig bizonygatni kell a trikolórra festett padokkal, a zászlótengerrel, felirat bemázolásokkal, himnusz tiltásokkal, zászló büntetésekkel, a semmibe épülő, hívő nélküli színes templomokkal, hogy Erdély az övék, ezzel teremtve bizonyítékát annak, hogy máig kisebbségnek érzik magukat a földön és szükség van a nyilvánvaló megerősítésére, a bensőből fakadó kisebbrendűségük legyőzésére, mert a helyzet maguk számára sem természetes.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 972
17 196
113
  • Máig bizonygatni kell a trikolórra festett padokkal, a zászlótengerrel, felirat bemázolásokkal, himnusz tiltásokkal, zászló büntetésekkel, a semmibe épülő, hívő nélküli színes templomokkal, hogy Erdély az övék, ezzel teremtve bizonyítékát annak, hogy máig kisebbségnek érzik magukat a földön és szükség van a nyilvánvaló megerősítésére, a bensőből fakadó kisebbrendűségük legyőzésére, mert a helyzet maguk számára sem természetes.
Nem véletlen, hogy Cseauseszku le akarta bontani az összes erdélyi nagyváros főterét és új tömbházakból állót akart a helyükre. Ugyanis, ezekben a betelepített román már nem érezte volna szarul magát. Tudniillik, ha kimegy este a város főterére, egyből szembeköszön vele a valóság. Nevezetesen, hogy a szeme elé táruló építészetet nem ősei valósították meg, hanem más nemzetek fiai és lányai. Ezek (barokk, gót, copf stílusú épületek) számára nagyon idegenek, nem tud mit kezdeni velük.
Nem mellékesen a faluszisztematizálás címén eladni próbált történet, ténylegesen falurombolás lett volna, aminek az volt az elsődleges célja (a agrárprolik gondolkodásának uniformizálása mellett), hogy a magyar (ezen belül a székely), szász, sváb, örmény és zsidó épített múltat eltörölje és helyére egy teljesen tájidegen építészeti katyvaszt tegyen - amiben már jól érezte volna magát a betelepített román is. DE hála Istennek, nem sikerült a nagy terv. És már nem is fog!
Most inkább arra játszanak, hogy a horvátokhoz hasonlóan (akik az Olasz örökséggel teszik ezt) eladják a nyugatnak, hogy Erdély épített öröksége az ők művük. És ezt a sok félművelt nyugatival meg is lehet etetni.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 849
12 221
113
Én csak annyit írok, hogy nem működik amit és ahogy maguknak kitalálnak, arra költenek, hogy bizonygassák a világnak önön nagyságukat, hatalmukat, nagyszerűségüket de ... A román kisebbrendűségi érzés legyőzésének benső kényszere abban a népben nagyon nyilvánvalóan kiviláglik, érdemes csak ránézni:
  • Világpolitikai gócpontot harsognak a Fekete tenger térségéből, hogy világpolitikai szereplőt csináljanak magukból, a féltucat hajójuk föl-le vonulgatása közepette, holott az a volt SZU szétesése utáni cicaharc terepe a térség, nincs esély a kiterjedésére EU országra, pláne NATO tag országra, senki nem akarja. A nagyhatalmaknak sokkal fontosabb Kína terjeszkedése, a Közel keleti térség, Afganisztán, a migráció is stb, néha megy egy kört egy USA romboló, hogy örüljenek a románok, de ennyi.
  • Tömeg hadsereget építenek, mert jól hangzik és lehet feszíteni a NATO értekezleteken, F16 flottát birtokolni, meg Patriotot tologatni, de akik ellen egyáltalán bevethetnék azoknak az országuk csak füst, a balkáni és a regionális hegemóniában meg ez a fegyver nem a leghasznosabb, miatta más téren lemaradnak. Kirakatból kell, bizonygatni a nagyravalóságukat, kitörni a lesajnált, lenézett balkáni létből.
  • Metrót építenek Kolozsváron, Bukarestben a reptérig egy másikat, de teljesen nyilvánvaló, hogy nem lesz rájuk utas, csak pénznyelő válik a beruházásokból, repteret építettek Nagyváradon , de a Ryan csak dotációért repül onnan. Minden de minden a látszatról szól, hogy nagynak, gazdagnak láttassák magukat, de a kivagyiság meglehetősen drága mulatság.
  • Moldova tenyerébe csapnak, hogy segítik az ország modernizálását, de nem is sejthető hogy mit tudnának eltanulni Romániától. Vajon azt, hogy a román Moldvában sincs autópálya, vagy azt hogy kell a vonatok átlagsebességét 20km/órára leélni, vagy azt, hogy a lakosság egy harmadának csak kerti budija van, vagy hogy a hatalmas gázvagyon mellett hogy kell importőrré válni, vagy hogy hogy kell két év alatt húsz kórházat hagyni kigyulladni, vagy hogy kell a korrupció ellenes ügyészség hivatalnokainak korrumpálódni, vagy hogy kell autópálya töredékekkel teli rakni az országot amik nem érnek össze, vagy hogy kell hagyni fával fűteni a családok harmadát Európa gáz nagyhatalmában? Estig lehetne folytatni ...
  • Máig bizonygatni kell a trikolórra festett padokkal, a zászlótengerrel, felirat bemázolásokkal, himnusz tiltásokkal, zászló büntetésekkel, a semmibe épülő, hívő nélküli színes templomokkal, hogy Erdély az övék, ezzel teremtve bizonyítékát annak, hogy máig kisebbségnek érzik magukat a földön és szükség van a nyilvánvaló megerősítésére, a bensőből fakadó kisebbrendűségük legyőzésére, mert a helyzet maguk számára sem természetes.
Teljesen mindegy, hogy mi van a kis lelki világukkal, amíg mi vagyunk az egyetlen reális ellenségük. Plusz 32 F-16 a szomszédban az pont plusz 32 F-16 a szomszédban. Az 54 ATACMS se lesz kevesebb attól, hogy lassan megy a Hargita IC....
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 968
35 167
113
Teljesen mindegy, hogy mi van a kis lelki világukkal, amíg mi vagyunk az egyetlen reális ellenségük. Plusz 32 F-16 a szomszédban az pont plusz 32 F-16 a szomszédban. Az 54 ATACMS se lesz kevesebb attól, hogy lassan megy a Hargita IC....
Nem, de előrevetíti az üzemeltetési kultúrát, ami a hadrafoghatóságot befolyásolja.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 250
33 548
113
Nem, de előrevetíti az üzemeltetési kultúrát, ami a hadrafoghatóságot befolyásolja.
Azért azt vegyük már észre,hogy a 10+ évvel ezelötti viszonyok már megváltoztak.Persze nem mindenütt,és nem egycsapásra minden.De már koránt sem az a romhalmaz az az ország,mint 15 éve volt (tudnák mesélni,mikor a DN7-en olyan hidak voltak,hogy a lukakon leláttam a vizre,BC fele meg földút volt....).
 

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
345
2 022
93
Azért azt vegyük már észre,hogy a 10+ évvel ezelötti viszonyok már megváltoztak.Persze nem mindenütt,és nem egycsapásra minden.De már koránt sem az a romhalmaz az az ország,mint 15 éve volt (tudnák mesélni,mikor a DN7-en olyan hidak voltak,hogy a lukakon leláttam a vizre,BC fele meg földút volt....).
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
Én csak annyit írok, hogy nem működik amit és ahogy maguknak kitalálnak, arra költenek, hogy bizonygassák a világnak önön nagyságukat, hatalmukat, nagyszerűségüket de ... A román kisebbrendűségi érzés legyőzésének benső kényszere abban a népben nagyon nyilvánvalóan kiviláglik, érdemes csak ránézni:
  • Világpolitikai gócpontot harsognak a Fekete tenger térségéből, hogy világpolitikai szereplőt csináljanak magukból, a féltucat hajójuk föl-le vonulgatása közepette, holott az a volt SZU szétesése utáni cicaharc terepe a térség, nincs esély a kiterjedésére EU országra, pláne NATO tag országra, senki nem akarja. A nagyhatalmaknak sokkal fontosabb Kína terjeszkedése, a Közel keleti térség, Afganisztán, a migráció is stb, néha megy egy kört egy USA romboló, hogy örüljenek a románok, de ennyi.
  • Tömeg hadsereget építenek, mert jól hangzik és lehet feszíteni a NATO értekezleteken, F16 flottát birtokolni, meg Patriotot tologatni, de akik ellen egyáltalán bevethetnék azoknak az országuk csak füst, a balkáni és a regionális hegemóniában meg ez a fegyver nem a leghasznosabb, miatta más téren lemaradnak. Kirakatból kell, bizonygatni a nagyravalóságukat, kitörni a lesajnált, lenézett balkáni létből.
  • Metrót építenek Kolozsváron, Bukarestben a reptérig egy másikat, de teljesen nyilvánvaló, hogy nem lesz rájuk utas, csak pénznyelő válik a beruházásokból, repteret építettek Nagyváradon , de a Ryan csak dotációért repül onnan. Minden de minden a látszatról szól, hogy nagynak, gazdagnak láttassák magukat, de a kivagyiság meglehetősen drága mulatság.
  • Moldova tenyerébe csapnak, hogy segítik az ország modernizálását, de nem is sejthető hogy mit tudnának eltanulni Romániától. Vajon azt, hogy a román Moldvában sincs autópálya, vagy azt hogy kell a vonatok átlagsebességét 20km/órára leélni, vagy azt, hogy a lakosság egy harmadának csak kerti budija van, vagy hogy a hatalmas gázvagyon mellett hogy kell importőrré válni, vagy hogy hogy kell két év alatt húsz kórházat hagyni kigyulladni, vagy hogy kell a korrupció ellenes ügyészség hivatalnokainak korrumpálódni, vagy hogy kell autópálya töredékekkel teli rakni az országot amik nem érnek össze, vagy hogy kell hagyni fával fűteni a családok harmadát Európa gáz nagyhatalmában? Estig lehetne folytatni ...
  • Máig bizonygatni kell a trikolórra festett padokkal, a zászlótengerrel, felirat bemázolásokkal, himnusz tiltásokkal, zászló büntetésekkel, a semmibe épülő, hívő nélküli színes templomokkal, hogy Erdély az övék, ezzel teremtve bizonyítékát annak, hogy máig kisebbségnek érzik magukat a földön és szükség van a nyilvánvaló megerősítésére, a bensőből fakadó kisebbrendűségük legyőzésére, mert a helyzet maguk számára sem természetes.

Saanyú neked a szőlő,de nagyon....