Román adósságszolgálat kamatkiadásai, ennyi volt az adósságra fizetett kamat:
2020: 14,5 Mrd Lej
2021: 16,7 Mrd Lej (a GDP 1,3%-a)
2022: 30,0 Mrd Lej -> legrosszabb becsült (a legoptimistább becsüllt: 23Mrd) -> A becsült GDP 2,2%-a , (az optimista 1,7%)
A fő okok a tempós növekedésben magának az adósságnak a növekedése, a magas infláció, a magas deviza kitettség valamint a nemzeti bankjuk elhibázott lépése amivel hosszú ideig alacsonyan tartották az alapkamatot. Nem véletlenül harsogják a közgazdászaik, hogy meg kellene fogni 55% alatt az adósságot, mert a GDP növekedést elviszi az adósság kamata.
Látható, hogy a magas GDP növekedés jelentős része adósságszolgálatra megy el, a magyar is hasonló, de itt sokkal jelentősebb a lakosságnak kifizetett kamat aránya a lakossági állampapírokra, betétekre, amit jó eséllyel a belpiacon költenek majd el, ÁFA és egyéb bevételhez juttatva az államot.
Amikor államadósságról meg azok összehasonlításáról beszélünk, pláne egy magyar-román relációban nem érdemes kiindulni pusztán a GDP-hez mért számokból, a román igenis rossz, az állampolgárok szegények, a román belpiac tőkeszegény, az államuk nem képes külső eladósodás nélkül finanszírozni önmagát, nem véletlenül csak hitel és EU támogatáson alapul a növekedésük ami - sokadszor ismétlem önmagam - nem fenntartható. Az általam oly sokat emlegetett gyorsuló negatív spirál ilyen számokon nyugszik. Nagyon keményen bele kellene nyúlni az államháztartásba, az adóbeszedés hatékonyságát növelni, megtakarítást ösztönözni, hogy a felszabaduló tőkét az emberek befektessék, vállalkozzanak, ehelyett a fogyasztást ösztönzik ami pillanatnyi növekményt jelent a kereskedelmi forgalomban, ami akkor lenne hasznos, ha román termékekkel telnének meg a polcok, ehelyett 23Mrd Euró lesz idén a behozatali többlet a kivitelhez képest mert nincs román termék ami elég lenne a lakosságnak, vagy az iparnak.
Látható, hogy a felajánlott 2% honvédelmi kiadáshoz mérhető, könnyen az fölé kerülő kamatkiadása van az államnak már 50% környéki GDP arányos államadósság esetén is, ami nem megfogható már 60%-ig 2-3 éven belül, pusztán a szociális kiadások és az EU-s beruházások megugrása miatt. 7-8% környéki éves GDP növekedés esetén nem lenne gondja az államnak a megugró költségeivel és kordában tarthatná a hitelfelvételeket amire sokáig volt példa az elmúlt 10-15 évben, de az a növekedés már a múlté, jövőre 4-4,3% a becsült, az eladósodás emiatt nem elkerülhető. A kormányválság környékén nem véletlenül vetették fel a honvédelmi kiadások megnyirbálását is, gyakorlatilag két század F35-öt kifizetnek minden évben az adósságaik kamatára ...