[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 315
13 369
113
ugyan na, mindegy hogy beszél van google fordíto
meg hát had maradjon
Ja, csak ez egy magyar fórum, és nem csak mi vagyunk itt, akik írunk, hanem olvasók is, akik információkért járnak ide. Ők pedig nem angol hozzászólásokra kíváncsiak, azt megtalálnák az n+1 mennységű nemzetközi fórumokon. Sokan nem tudnak angolul, vagy simán nem akarnak azt olvasni. Oroszul is alig tud pár ember itt, vagy éppen kínaiul.
Néhány idetévedt nem magyarul beszélő miatt ezt nem kéne megváltoztatni. Szerintem nem ebben kell jófejséget/együttműködést mutatni. Főleg nem olyan kedvéért, akiről a szavai alapján egyből levághatod a viszonyát hozzánk...
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
486
2 552
93

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Nicolae Ciuca miniszterelnök megerősítette azokat az információkat, amelyek szerint az USA további csapatokat küld, pontosítva, hogy körülbelül 1000 amerikai katonáról van szó, akik Németországból Romániába vonulnak be.

Oroszország első reakciója, miután az Egyesült Államok egy Stryker zászlóaljat és 1000 katonát hozott Romániába. "Pusztító döntés"

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
Azon nyünnyögnek, hogy nem tiltakozott Orbán, amikor Putyin megdorgálta Romániát.

 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Azon nyünnyögnek, hogy nem tiltakozott Orbán, amikor Putyin megdorgálta Romániát.

A diplomáciában nem szokás a vendéglátás alkalmával a vendéglátót bírálni. Haza lehet menni, meg lehet szakítani a látogatást, de a pódiumon egymás mellett állva a vendéglátó felet durván bírálni nem szokás.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
A diplomáciában nem szokás a vendéglátás alkalmával a vendéglátót bírálni. Haza lehet menni, meg lehet szakítani a látogatást, de a pódiumon egymás mellett állva a vendéglátó felet durván bírálni nem szokás.
ha szokás is lenne majd pont a románokért csesznénk el mindazt amit elért a hosszas beszélgetés alatt orbán...
meg milyen 5. cikkely meg szövetséges? baltikumba küldünk repcsiket rendszeresen...
ukrajnára meg semmilyen 5. cikkely nem vonatkozik mert nem nato tag...
Románia meg... ha átadja a román gázmezők kitermelési jogát arra az időre ameddig a ruszkitól nem kapnánbk gázt. oks. kitermeljük a gázukat és légetjük itthon... De mi volt a hősi halottainkal? az a balhé mi az erdélyi magyarok vegzálása?
és álljunk kiértük a világ eggyik leghatalmasabb állammal szemben csak azért mert rosszalóan mert szólni róluk?
elvannak tévedve ... Mit ad a szóbeli védelemért cserébe nekünk?
megvédjük mi szóba a románt az orosszal szemben de akkor az minimum egy erélyi autonomiába fog kerülni...

nem vágják le hogy egy sokkal kisebb magyar kisebbség miatt is szembemegyünk bárkivel mert a mieink és nem akarunk nekik rosszat...
nem autonómiát követelünk az ukrántol csupán alap jogokat.... akkor a románt miért védjük ? mert ő is megszegi a magyarok jogait miközbe eu nato tag...
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
A lengyelek nem nyígnak mert Orbán nem vágott közbe a pódiumon pedig ők is szóba kerültek ... ilyen soha a történelemben magas szintű találkozókon nem történt, úgy látszik a fene nagy román diplomáciai rutin az pár generációval ezelőtt kihalt.
Kértük és szorgalmaztuk a tárgyalások és a diplomácia lehetőségeinek használatát a konfliktus rendezésére, mindezt nyílt színen, ez a max amit az adott helyzetben a diplomáciai gyakorlat enged.
A Balti Pajzsban mi védjük a kis országok légterét, Románia még egyszer sem küldött repülőket, most azt kérik számon amit maguk nem tesznek. Tipikus és udvariatlan balkáni gyakorlat.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Én nem polémiáznék túl sokat azon, hogy a románoknak kevés az adóbevételük, ezért nem olyanok, mint a görögök, akik meg jól csinálják és ők fenn tudják tartani a nagyobb hadsereget...

Én mindig azt kérem Románia kapcsán, hogy nézzünk vissza 15-20 évet! Hol volt akkor nekik GDP arányos nagyobb állami bevételük? Hol mondott valaki olyat, hogy az a modell fenntartható?
Elmondom én, hogy mi volt! Ez a nagyobb GDP arányos állami bevétel nem a történelem során fokozatosan alakult ki, hanem 2008-as összeomlás után úgy hozták létre. Ha valaki visszaemlékszik arra, hogy mi volt nálunk a 2. Gyurcsány-kormány alatt, hát náluk ugyan olyan nagyságrendben dobálták az újabbnál újabb adókat az IMF hitel miatt.
Hogy ez mennyire fenntartható? Hát 31ezer $ per capita gazdaságról lejöttek a felére és az adósságuk még mindig a GDP 200%-a. Hiába a sok elengedett tartozás, a megszorítás.

Nincs olyan a román rendszerben, amit mi meg nem tettünk volna 15-30 évvel ezelőtt. A nagyvállalatok külföldi kézben vannak döntő mértékben? Nálunk '90 után a rabló privatizációt követően szinte minden magyar nagyvállalat külföldnek lett átjátszva fillérekért. Nincs a románoknak belőlük állami bevételük? Abból szerintetek nekünk mennyi jutott, hogy 10 évre adómentességet adtunk a nálunk letelepedett, szinte ingyen ideköltözött multiknak?
Én személyesen voltam gyárlátogatáson egy AUDI beszállítónál Győrben 2008 környékén. Megkérdezte tőlünk valaki, hogy mit jelent a városnak az, hogy pár éve lejárt ott is a 10 éves időszak és csillagászati összeget fizetett be iparűzési adóként? "Hát azt senki ne remélje, hogy most a gazdasági világválságnál idén kapni fognak egy fillért is megint!"

Értem? Elmondjuk, hogy Románia csak most kezdi önteni bele a pénzt az infrába, de ez nem fog azonnal gazdasági bővülést hozni. Mi akkor, 20 évvel ezelőtt tettük ugyan ezt.

Fog-e Románia 20 év múlva ott tartani, ahol mi most? Nem tudom megmondani. Akkor nekünk volt 60% adósságunk. És ugyan úgy nem tudtuk megfogni a nálunk működő multik adóforintjait.
Én hiszem azt, hogy minden döntésünknek súlya van. Úgy tűnik, hogy nekünk sikerült és megcsináltuk. Mordor előtt áll a két út és én drukkolok nekik, hogy ne vegyék el a gázt, hogy Görögországhoz felzárkózzanak. Egy velünk ellentétben zsákutcába. A megszorításokat ne most, ne időbe kezdjék el, hanem amikor már késő!

Két dolog még! A helének nem azért tudnak akkora hadsereget fenntartani, amit Románia nem, mert ők fejlettebb gazdasággal rendelkeznének. Voltam ott, láttam mi van náluk, nem csúcstechnológia és német ipar... Egyszerűen csak azért képesek kigazdálkodni, mert soha nem váltanának kormányt a túlzott védelmi kiadások miatt. Inkább élnek rosszabbul, bevállalják, hogy nem nyugateurópai életszínvonal, de meg akarják védeni magukat a törököktől. (És ez a gondolat Magyarországon eretnek gondolat lenne, hogy nem a német fizetéseket és luxust választjuk a honvédelemmel szemben, de a románoknál majd kiderül, mikor meg kell majd nyirbálni a költségvetést.)
A másik dolog, hogy Görögország jelentős külföldi valuta bevétellel rendelkezik a turizmusból. Ez akkor is jön befelé, ha kétszeresére növelik az adókat. Viszonylag immúnis a belső szabályozásra. Romániának nincs ilyen sziklaszilárd külföldi pénzforrása.

Szóval nem tudom, mi lesz, de az F-35 szerintem is közelít a nullához realitásban. Ez csak a szokásos román szájalás. (Bármennyire is vicces lenne, ha a mi 20 évvel ezelőtti döntésünkhöz hasonlóan fejnehézzé tennék a hadseregüket, de szerintem inkább fognak a tankok cseréje mellett dönteni, mint lopakodó századokat felállítani.)


Jut is eszembe! És akár angolul is válaszolhatnak a román kollégák, de bárki más is magyarul! Még mindig érvényben van az az amerikai megközelítés, amit Trump vezetett be, hogy fizessen az USA-nak az, akinek a területén Army csapatokat állomásoztat?
Mert akkor a mostani csapaterősítés lényegében a jövőbeli román fejlesztések rovására megy.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
921
2 659
93
Ja, csak ez egy magyar fórum, és nem csak mi vagyunk itt, akik írunk, hanem olvasók is, akik információkért járnak ide. Ők pedig nem angol hozzászólásokra kíváncsiak, azt megtalálnák az n+1 mennységű nemzetközi fórumokon. Sokan nem tudnak angolul, vagy simán nem akarnak azt olvasni. Oroszul is alig tud pár ember itt, vagy éppen kínaiul.
Néhány idetévedt nem magyarul beszélő miatt ezt nem kéne megváltoztatni. Szerintem nem ebben kell jófejséget/együttműködést mutatni. Főleg nem olyan kedvéért, akiről a szavai alapján egyből levághatod a viszonyát hozzánk...
Mondjuk hogy sokan nem beszélnek nyelveket ilyen szinten sem az a Mi szegénységi bizonyítványunk…
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
ugyan na, mindegy hogy beszél van google fordíto
Ja, de minek. Amit az fordít magyarról, annak gyakran nemhogy értelme nincs, hanem egyenesen ellentétes értelmű! Sehogy nem tudja kezelni a magyar nyelv finomságait, amik alapvetően határozzák meg a beszédünket. Gyakran egyszerűen nem foglalkozik a ragokkal, csak a szót nézi, pedig mi egy betűvel megváltozatjuk a szó értelmét, ezáltal a mondatét és az egész mondanivalóét.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ja, de minek. Amit az fordít magyarról, annak gyakran nemhogy értelme nincs, hanem egyenesen ellentétes értelmű! Sehogy nem tudja kezelni a magyar nyelv finomságait, amik alapvetően határozzák meg a beszédünket. Gyakran egyszerűen nem foglalkozik a ragokkal, csak a szót nézi, pedig mi egy betűvel megváltozatjuk a szó értelmét, ezáltal a mondatét és az egész mondanivalóét.
Egyébként ez komoly probléma. Nagyon nehéz a magyart más nyelvre fordítani, és ez sokszor okoz diplomáciai bonyodalmakat. Ez még akkor is bekövetkezik mikor egy magyar próbál angolul beszélni, hisz ösztönösen próbálja a magyar nyelv logikáját használni pl angolul és fel sem tűnik neki, hogy a valóságban teljesen mást mond mint amit gondol. Nem hiszik el a germán és latin nyelvet beszélők, hogy hiába fordítózik valójában fingja nincs róla hogy mi itt miről beszélgetünk. És nekünk se nagyon ha a románt magyarra fordítózod. Én emiatt mindent angolra fordítok és gyakran megdöbbenek mekkora a különbség akkor ha pl a románt angolra fordítom majd ugyan azt a román szöveget lefordítózom magyarra. Mintha 2 külön szöveg lenne, gyakorlatilag teljesen más jelentés tartalommal.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Egyébként ez komoly probléma. Nagyon nehéz a magyart más nyelvre fordítani, és ez sokszor okoz diplomáciai bonyodalmakat. Ez még akkor is bekövetkezik mikor egy magyar próbál angolul beszélni, hisz ösztönösen próbálja a magyar nyelv logikáját használni pl angolul és fel sem tűnik neki, hogy a valóságban teljesen mást mond mint amit gondol. Nem hiszik el a germán és latin nyelvet beszélők, hogy hiába fordítózik valójában fingja nincs róla hogy mi itt miről beszélgetünk. És nekünk se nagyon ha a románt magyarra fordítózod. Én emiatt mindent angolra fordítok és gyakran megdöbbenek mekkora a különbség akkor ha pl a románt angolra fordítom majd ugyan azt a román szöveget lefordítózom magyarra. Mintha 2 külön szöveg lenne, gyakorlatilag teljesen más jelentés tartalommal.
Igen, a magyar-idegen nyelvre általában fals eredményt hoz, míg az idegen-angolra sokkal tolerálhatóbb, én is angolra szoktam gyakran a román fórum szövegeit, mert az értelmes lesz!
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Igen, a magyar-idegen nyelvre általában fals eredményt hoz, míg az idegen-angolra sokkal tolerálhatóbb, én is angolra szoktam gyakran a román fórum szövegeit, mert az értelmes lesz!
Mondjuk az évek alatt azért fejlődött a google fordító, és azért úgy karistolgatja már a magyart ha angolra fordítod. De gyakran még így is fals. Egyébként ezt bevallom irigyeltem a román kollégáknál. A többségüknek az olasz, spanyol semmilyen problémát nem okozott, és franciául is igen sokan jól beszéltek közülük. Minket buborékba zár a saját nylenünk ennek minden előnyével és hárányával, nagyon nehéz igazán jól angolul beszélő magyar embert találni. Általában annak sikerül mesteri szinten közülünk elsajátítani egy nyelvet aki kikóltözik. Én a fél napomat angol nylevkörnyezetben élem, de tisztában vagyok vele hogy gyakorlatilag gyilkolom a nyelvet. Szerencsére nagyon türelmes kollégáim vannak :D. Volt egy közeli román kolléganőm és eszméletlen jól beszélt angolul. Ő még a 90-es évek elején dobbanott erdélyből mert magyar volt a férje aztán emiatt saját bevallása szerint sokan megszólták és nem nagyon volt maradása. Nekem ő mondta hogy nagyon nehezen tanult meg magyarul, pedig perfekt francia, olasz és angol beszélő volt, szóval az ember azt hinné rájár az agya a nyelvtanulásra. 15 év után is sokszor kereste a szavakat, kifejezéseket pedig otthon direkt csak magyarul beszélt a férjével, mert fejlődni akart a nyelvben. Hozzáteszem nagyon kedves és okos lány volt, ezért soha nem bántottuk vagy nevettünk rajta. Nagyon sokat tanultam tőle, nagyon bántam mikor elment másik munkahelyre.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 920
11 570
113
Egyébként ez komoly probléma. Nagyon nehéz a magyart más nyelvre fordítani, és ez sokszor okoz diplomáciai bonyodalmakat. Ez még akkor is bekövetkezik mikor egy magyar próbál angolul beszélni, hisz ösztönösen próbálja a magyar nyelv logikáját használni pl angolul és fel sem tűnik neki, hogy a valóságban teljesen mást mond mint amit gondol. Nem hiszik el a germán és latin nyelvet beszélők, hogy hiába fordítózik valójában fingja nincs róla hogy mi itt miről beszélgetünk. És nekünk se nagyon ha a románt magyarra fordítózod. Én emiatt mindent angolra fordítok és gyakran megdöbbenek mekkora a különbség akkor ha pl a románt angolra fordítom majd ugyan azt a román szöveget lefordítózom magyarra. Mintha 2 külön szöveg lenne, gyakorlatilag teljesen más jelentés tartalommal.

Igen, a magyar-idegen nyelvre általában fals eredményt hoz, míg az idegen-angolra sokkal tolerálhatóbb, én is angolra szoktam gyakran a román fórum szövegeit, mert az értelmes lesz!
Ez azért van, mert az angolt használja közvetítő nyelvként/metanyelvként a Google Translate a fordításban.
Mivel ezek indoeurópai nyelvek, így a fordításban nagyfokú egyezőség van.
Amikor magyarról fordítunk pl románra (vagy vissza) először angolra fordítja a szöveget és csak utána a célnyelvre.
Így a magyar-angol fordítás során keletkezik a sok félrefordítás.

A megoldás egy mesterséges metanyelv kifejlesztése lenne, ahol az adott rész-nyelvtan és rész-szókincs alapját a leggazdagabb nyelv adná.
PL. igeidőkben a spanyol lenne az alap (az általam ismertek alapján a spanyol használja a legtöbb igeidőt).
De pl a "hó" szót az inuit szókincs alapján fordítanám le.
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: enzo and Kim Philby