Ez nem ilyen egyszerű. És most levenném a tárgyalás témái közül, hogy néhány vlach pásztor könnyesre sírja éjjelente a párnáját, amiért a Duna-delta élővilága látja az ukrán gerinctelenség kárát. (De megjegyezném, hogy annyiból nagyon ügyesen csinálják, hogy nem azokat az érveket kezdik el hangoztatni, amik a nyugati államokat hidegen hagyja, hanem megtaláltak megint egy jó érvet a saját jól felfogott érdekeik védelmében.)
Gondolj bele, hogy mi van akkor, ha ukrán oldalon két ágat hajózható mélységűre mélyítenek! Annyival több víz fog folyni benne. Nem, nem visszafelé, a víz nem fog fölfelé folyni attól, hogy a tengerben kurva sok van belőle! Van fogalmatok arról, hogy mi történt a Dunával a magyar felső szakaszon, miután megépült Bős-Nagymaros? Hát az, hogy ami víz odafolyt, az nem folyt a továbbiakban hozzánk.
Itt az egész erről szól. A románok kibulizták eddig a NATO-EU tagság vs. NATO-EU nem tagság előnyeit kihasználva, hogy csak náluk legyen a Duna hajózható ága és csak ők termelhessék ki a Kígyó-sziget körüli tenger bányakincseit. Eddig ha jól tévedek, akkor csak egyetlen Duna-ágat tartottak hajózhatónak, a folyó valószínűleg nem is bírná el, hogy minden ágát azzá tegyék, akkor a tutajok és a ladikok kivételével túl sok teherhajó nem is tudna bennük közlekedni. Nem véletlenül nem kotorták az ukránok, be voltak szorítva diplomáciailag, hogy ha továbbra is NATO és EU támogatást akarnak az oroszok ellen, akkor ezekben a kérdésekben hallgassanak. (Így az ő területük eliszaposodásával egyre több vízből gazdálkodhattak Mordorban a nemzetközi normák és vállalások betartására.)
Egy kérdést még nem tudunk. Mit fog szólni ehhez például Berlin? Látszólag messze van, de Európában első sorban ő hajtja a Duna hajózhatóvá tételét. Vajon tetszik-e majd nekik, hogy a román oldalon lecsökken a vízmélység, megszakad a tengerről nagyobb merülésű hajók átkelésének lehetősége, ezeknek a hajóknak a nem EU tag Kijevnek kelljen kicsengetni vám- vagy tranzit díjat?
Vegyük észre, hogy amikor magyar szakértők szűkszavúan arról beszélnek, hogy Lengyelország és Ukrajna katonai megerősödésével a háború után izomból akarják érdekeiket érvényesíteni, ez elkezdődött. Az, hogy a háború ürügyén elővesznek rég elbukott elképzeléseket és most megpróbálják keresztül nyomni, ezt is jelenti. Hogy megszüntetik hajózás szempontjából Románia Duna és a tenger összeköttetését, és fizessen mindenki azért, hogy ők átengedik. (Ahogy a Barátságból és Testvériségből is fontos tranzit díjat kaptak/kapnak.)
És azt is megemlíteném, hogy igaza van mindenkinek, aki arra hívja fel a figyelmet, hogy nem olyan hülyék a pásztorok sem, mint szeretnénk. Azonnal fordultak, hogy segítenek nekünk nyelvtörvény ügyében, nem csupa szeretetből. Legalább annyira román érdek volt nyomatni NATO tanácsadók részéről a Kígyó-szigeten lévő oroszok támadását, mint ukrán. Még mindig működik a köpeny megfordítása náluk, eddig bejött.