A román állam lakosságát bonyolult meghatározni de ... a kedvenc idézetem egy román mélóságtól az alábbi: Őt pont erről kérdezték, hogy mennyi a lakosság, amire mondott egy bizonyíthatatlanul nagy számot és hozzátette, "a román állam rendelkezik a valóság meghatározásának privilégiumával" Pont .... Szóval nem az adott helyrajzi számon tartósan berendezkedett egyedeket tekintik lakosnak, hanem még csak nem is egyedeket, hanem egy számot ... Annyira nem egyedeket, hogy most 2022-ben és 2011-ben is egy egy milliót - csak úgy név nélkül - hozzáírtak a létszámhoz mint lehívott, becsült adat. A cél nyilvánvaló, nagynak látszani.
- Az aktuális népszámlásáson 2022-ben 18,15 Millió egyedről mondta valaki vagy egy rokon hogy létezik mint román állampolgár
- Akkoriban a bejelentett lakcímek száma 21 M körül alakult, ennyi ember volt "valahol" lakos a hazában
- Ebből a két számból felköhögték, hogy akkor legyen vonással 19M felett a lakosság szám, ha jól emlékszem 19,03M - ennyi lett a statisztikai adat.
- A 18,15 és 19,03 közti egyedekről semmi info nincsen, sem vallás, sem nemzetiség, semmmi.
- A magyarok lélekszám a 18,15ből volt 1M , a 19-hez arányítva csökkent valójában nagyot, de hát az ugye egy virtuális szám, amolyan belépő a EU parlamenti helyeket, EU támogatásokat lakosságarányosan kiosztó "nagyokvagyunkmikérem" klubba, nem populáció, hanem statisztikai adat.
Az izgalmas kérdés, hogy a 18,15M-ból mennyi az a népesség akit a nagymama még románnak jelentett le a kérdezőbiztosoknak, de a gyerekek már csak ünnepeken jönnek haza, az unokák meg már jobban beszélnek olaszul, vagy angolul mint románul. Nos akik tartósan külföldön "forognak" azok 6M körüli számot adnak, de ezeknek jó része fluktuál, kint dolgozik és keres, de a család másik fele Romániában építkezik és egyszercsak találkozik majd a család, aztán mások mennek ki és mások adják haza a keresetet, ez karriermodell arrafelé. Gyanús ha már a gyermekek is külföldön születnek, bár még románnak anyakönyveztetik őket, nos ők 10 ezer feletti, néha dupla ennyi csecsemőt tesznek ki évente, a másik fontos mutató, hogy kinek van lakása, háza, tartós megélhetése, például vállalkozása nyugaton, a harmadik, talán legfontosabb akinek külföldi a házastársa, élettársa ugye a balkáni menyecskéknek divatos olasz férjet fogni. Ez a három statisztikai csoport sanszos hogy örökre távozott. A becslés, hogy kik azok akik a 6M-ból kint is maradnak és örökre elvesznek mint adófizetői a mioritikus hazának és fél generáció múlva már ha szólítják őket sem vallják be hogy közük van a balkáni birodalomhoz olyan 3-3,5M közötti populációra tehető és növekszik. Nekik ha elhalnak a balkáni rokonok, ha valami miatt szakad a család, már nincsen ami hazaszólítaná őket, erősebb a külföldi kötődés mint a román.
A kérdés, hogy a 18 vagy a 19 M számból vonjuk-e ki a 3-3,5M-t könnyebb kérdés, akik jönnek mennek azokat a nagyszülők biztosan lejelentették a kérdezőbiztosoknak, az egyéb statisztikákból, (pl kinek van még otthon is lakcíme) előhúzott populáció valószínűleg abból a 3- 3,5 M főből ered akiket még szeretnének román állampolgárnak álmodni a statisztikusok, de kétes az esély, hogy gyereket, házat, vállalkozást, férjet feleséget odahagynak pusztán azért mert anya házába szól még egy lakcímkártyája amit őriz a tárca mélyén valahol Londonban.
Ha az okfejtés helyes a román államot 14,6-15,1 M fő lakos alkotja jelenleg - és a hangsúly a LAKOSON van, állampolgár ennél sokkal több van, de nekik már nem annyira fontos az az útlevél ... Ez teljesen egybecseng a hasonló sorsú Bulgáriáéval ami a populációja nagyon durván harmadát veszítette el a rendszerváltás előtti idők óta. Románia kb 22,5 környékén volt a rendszerváltás idején 22,5 × 0,66 = 14,85. Eléggé összecsengenek a dolgok.