[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 871
81 514
113
CeZCfF5W8AEf3kh.jpg:large
 

bogaras

Member
2014. augusztus 18.
460
1
18
Mondjuk diplomáciai okokból?

Mert ezt kéri valaki, cserében azért, hogy bár így is arcot veszett, nem kicsit, de ne veszítsen odahaza még nagyobbat, s cserében elengedik úgy a kellemetlen szankciókat, vagy pl. ajánlanak MÁS, alkuképes dolgot, pl. megpuccsolódó Erdoganra gondolok, vagy hirtelen megerősödő, USA supportot IS magáénak tudó kialakuló olyan autonóm Kurd területeket, ami végérvényesen lehet beveri a mostani Tö.-ország koporsójába a szöget?

Ha ennek az az ára, hogy egy másik arab fél - diktátor viszi tovább azt a boltot, ahol ugyan úgy megmarad nekik mondjuk Khmeim, meg Tartusz, Asszad meg elmegy valahova Oroszország szép vidékére levezetni, lábat lógatni, szerintem simán meglépik, Putyin nagyon realista, én azt gondolom, nem hinném hogy szentimentális lenne ilyen kérdésekben. Sőt, ha Asszad nem teljesen hülye, még Ő is beláthatná, hogy a népének ha az kell a viszonylagos rendezéshez, hogy ne ő, hanem egy másik ugyan olyan ember vigye tovább a mutatványt, akár magától is tovább állna...

Nem Asszad személye a fontos az USA számara hanem az hogy olyan személy kerüljön hatalomra aki kirakja az oroszokat Szíriából. Zavaró az a haditengerészeti támaszpont.
Véleményem szerint Szíriát azért kellett szétcincálni (és csak is azért!) mert oroszbarát volt. Ha a terrorizmus, demokrácia stb. játszott volna közre akkor öböl-menti monarchiák előbb mentek volna a levesbe.
A demokratikus szír erők pedig úgy gondolták hogy az ISIS megdönti Asszad hatalmát ők meg az USA segítségével hatalomra kerülnek. Mert egyébként meg gyengék voltak.
A mai felállás az hogy az ISIS megy Asszad levesébe (orosz segítséggel) A demokratikus erők meg pislognak (USA segítséggel). Asszad marad mert nincs alternatívája.
Szerintem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 544
45 108
113
Elképzelhető hogy így lesz.

Amit leírtál a jelenről, az szerintem kicsit árnyaltam. Az USA nem ISIS-t akart, azt inkább a törökök, meg SZA akarta. Az USA FSA-t akart, saját, de szekularizáltabb bábot. Abban köztük minden háttér támogató egyet értett, hogy "Assad must go". Aztán jött a maci. Inkább MEDVE. Beletenyerelt a buliba, közben össze is kuszálta kicsit a szálakat, nyitódott "véletlenül" egy front SZA déli seggében, ahol jeleskednek most is a mezitlábas houthik, kicsit Irán is beszállt, mozgósítva a hezbollahot, meg miután a Szu-24 lepottyant, a törökök hátbatámadása miatt, fortyogni kezdtek a kurdok is, már TÖRÖKORSZÁGON belül is. Most ott tartunk, hogy ha ASSZAD nem is biztos, hogy marad(mert esetleg a személyét alku tárgyként értékes ajánlatra becserélik az USA-val, akinek igen kellene már valami sikert onnan otthon felmutatni), azt én biztosra veszem, hogy az OROSZOK maradnak, a nekik kulcs reptéren, és tengeri kikőtőben. Közben SZA virnyog, mert fáj neki Jemen, a Törökök virnyognak, mert fáj nekik az éppen alakuló félben lévő Kurdisztán, meg a saját mondjuk ki: polgárháborújuk. Közben az EU virnyog, mert nem tud mit csinálni a migrációval, már Oroszországot nem páriaként kezelik, hanem egyre többen kimondják, megkerülhetetlen tényező a térségben. Az USA szankciózásra szólít fel, meg elszigetelésre, de mit látok, na mit? Nini, hogy egy KERRY már MEGINT Moszkvában, tréfálkozik Putyinnal, mosolyogva...
Hol van már a tavaly hó, ugye? Mikor azt állítottak, hogy megreccsentik az Oroszok gerincét a szankciók, és bele fognak süllyedni egy új Afganisztánba a közel keleten...
Hol vannak azok a szakértők, akik szerint az Orosz légierőt megcsinálná a Lengyel, akik szerint nem képesek erőprojekcióra, akik szerint nincs csapásmérő képesség, mert csak HASZNÁLHATATLAN butus bomba van, konténer meg nincs. Meg a "hosszú botok éjszak.. öööhhh vitája" :p... Lelövöldöződött a Szu-24, azt hirtelen lett SZ-300/400 család mellé R-77 is. TÖK meglepődtem amúgy... JA, meg közben körberepülték európát, Tu-160 al, mint régen az RTL klubb roadshow, hogy mutassák magukat, amolyan PR tevékenység részeként, s lefagyasztottak nyugaton némi magabiztos mosolyt, a "nem létező" Kaszpi tengeri Kaliber képességükkel is. A Tu-22-k csak rutinfeladatként bombázták ki a szart is Assad ellenségeiből, szintén a Kaszpi útvonalon. Nagyjából leteszteltek minden szart, Glonass, Lézeres, elektro optikai új és drága vackokat, majd most azzal a felkiáltással, hogy hazamegyünk, épp a Ka-52-t, meg a Mi-28-at tesztelik, élesben. A szárazföldön pedig ha jól nézem a Szír topikot, nagyjából Palmirát készül bevenni az SAA...

Szóval, sok technikai adatom nekem nincs, nem vagyok ugyanis hírszerző tiszt, de ami látható, olvasható számomra, hírek, azok alapján én úgy látom, ezt az utóbbi pár évet, bizony behúzták az Oroszok, s a többiek csak próbálják lekövetni, meg lassan megkövetni őket...
 

bogaras

Member
2014. augusztus 18.
460
1
18
Zsolti!
Egyet értek, de 2 megjegyzés
1, Asszad helyett nem lehet másról hallani. Azért ha mennie kellene, akkor már nyomnák a másik arcot.
2, Érdekes kérdés Irak. Hogy visszajött az orosz vonalra. Pedig ott vannak valamilyen szinten az amerikaiak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 544
45 108
113
Zsolti!
Egyet értek, de 2 megjegyzés
1, Asszad helyett nem lehet másról hallani. Azért ha mennie kellene, akkor már nyomnák a másik arcot.
2, Érdekes kérdés Irak. Hogy visszajött az orosz vonalra. Pedig ott vannak valamilyen szinten az amerikaiak.

1. Ebben van igazság, de szerintem ha egy nagyobb célért meg kell majd hozni ezt az áldozatot, olyan hirtelen felépítenek egy másik arcot, hogy csak pislogni fogunk, mint jaguár az akváriumban:p.
2. Irak MARHA jól tolja, szerintem. Bizniszel az Oroszokkal, veszi tőlük ha kell a Mi-28-at, Mi-8 családot, és közben az USA-tól is kap segély formájában ezt azt, néha vesznek F-16ot is, jóárasítva, meg M1-et. Azt a könnyűvérű nőstényekre jellemző politikát tolják, amit nekik ott kell, igazából nem puffognak nagyon egyik nagynak sem, inkább kijátszák őket egymásnak, s közben néha Irán kedvére is tesznek. KÖVETENDŐ példa kéne hogy legyen, sok kicsi országnak. Bent vannak az US tanácsadók, de azért Irán-Orosz-Iraki-Szír terror ellenes szövetség van Bagdadban. Néha felszólítják a náluk jelenleg 100x erősebb törököket, hogy húzznak a vérbe, tőlük nem kell segítség.
Szerintem Ügyes!
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 871
81 514
113
Zsolti!
Egyet értek, de 2 megjegyzés
1, Asszad helyett nem lehet másról hallani. Azért ha mennie kellene, akkor már nyomnák a másik arcot.
2, Érdekes kérdés Irak. Hogy visszajött az orosz vonalra. Pedig ott vannak valamilyen szinten az amerikaiak.

1.Asszad helyett nincs más megfelelo, kello tapasztalattal és tudással rendelkezo politukus.
2. Az amerikaik káoszt , pusztítást és szétvert államaot hagytak Iraknak. Még szép , hogy visszatértek az oroszokhoz, akikkel mindig is jó viszonyt ápoltak még a SZU alatt is.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 544
45 108
113
<blockquote rel="bogaras">Zsolti!
Egyet értek, de 2 megjegyzés
1, Asszad helyett nem lehet másról hallani. Azért ha mennie kellene, akkor már nyomnák a másik arcot.
2, Érdekes kérdés Irak. Hogy visszajött az orosz vonalra. Pedig ott vannak valamilyen szinten az amerikaiak.

1.Asszad helyett nincs más megfelelo, kello tapasztalattal és tudással rendelkezo politukus.
2. Az amerikaik káoszt , pusztítást és szétvert államaot hagytak Iraknak. Még szép , hogy visszatértek az oroszokhoz, akikkel mindig is jó viszonyt ápoltak még a SZU alatt is.</blockquote>

Boki, erre tényleg csak ismételni tudom magam:
1. Most még. NAGYON nem leszek meglepődve, ha Asszad leváltódik a közeljövőben egy olyan demokratikus választáson, ahol egy olyan ember nyer majd, aki ugyan úgy alavita, szekularizált, és oroszbarát. Win-Win szituáció a nagyoknak. Az Oroszok maradnak a kis érdekszférájukban, lesz kikötő, + már egy reptér is(ez tiszta nyereség), no meg PICIT másabban fognak beszélni róluk a világon, miután láthatta mindenki, hogy milyen az, amikor egy "jelentéktelen" missziós csapattal fordítanak egy konfliktust, 5 hónap alatt, amit az EU és az USA, tehát a NATO nagyjából nem tudott(persze csak nem akart, de ez más kérdés), s közben lassan picsázódik kifele a Török-SZA kettős, ki eltérő, de nem kis részben gyaníthatóan oroszok által is segített problémája miatt, hálából azért, hogy keresztbe tettek a Medvének. Ebben Asszadnak szerintem nincs sok szerepe, azt fogja csinálni, amit Moszkva mond neki. Ahogy ha az USA, vagy a nyugat az Ő fejét kéri majd, PR célokból, az őt követő Orosz báb is azt fogja tenni, elemi érdekből, mert tudja, ha nem lesz kedves a Kreml-höz, megint jöhet egy szakállas banda, és nem lesz aki megvédi. Az USA szemszögéből nézve, én azt vízionálom, hogy Asszadot fogják kérni. Elég komoly arcvesztés azért ez nekik, szerintem, s nagyon mással már egy döntetlenre sem fogják tudni kitolni otthon ezt a helyzetet, mint azzal, ha meg tudják indokolni otthon: Asszad egy véreskezű diktátor volt, ELKERGETTÜK, nyert a demokrácia, és "long live the free world!" Ezért cserében, ha Putyin szempontjából nézem, mondjuk egy kis szétdarabolódó, a Kurdok ellen szenvedő, esetleg még a NATO-ból is kihulló jelenleg velük nyíltan ellenséges törökország, nagyon jó ár. Én meglépném a helyében. Szerintem ha lesz ilyen ajánlat, Ő is meg fogja. S ne legyünk szentimentálisak, Közép és Kelet Európát Sztálin és Churchill egy szaros A4 -es lapon leboltolták, 5 perc, és 2 cigiszünet közt... A világ természete meg nem változik.

2. Ettől még az USA megkerülhetetlen tényező, s egy okos kis ország, hintázik. Pont úgy, ahogy az Irakiak. Ahogy azt érzik, hogy valaki túl sok befolyást szerez náluk, máris barátkoznak a többi naggyal is egy kicsit, én már csak Kínát hiányolom tőlük, de komolyan :p
 

bogaras

Member
2014. augusztus 18.
460
1
18
Zsolti!
Az USA nem fogja odadobni a törököket, ha másképpen nem megy akkor jön egy "demokratikus tábornok" (lásd Egyiptom).
Az USA-ban választások lesznek, Putyin abban érdekelt hogy az Obama adminisztráció leszerepeljen (véleményem szerint).
Új iránnyal talán konstruktívabb lesz az együttműködés.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 573
113
Zsolti!
Az USA nem fogja odadobni a törököket, ha másképpen nem megy akkor jön egy "demokratikus tábornok" (lásd Egyiptom).
Az USA-ban választások lesznek, Putyin abban érdekelt hogy az Obama adminisztráció leszerepeljen (véleményem szerint).
Új iránnyal talán konstruktívabb lesz az együttműködés.

Ki az új irány? A republikánussá vált őrült akinek nem látunk a fejébe, a vén leszbi aki az égvilágon semmire nem jó csak a gazdái kiszolgálására, vagy a harmadik akinek meg kell nézzem a nevét, mert nem sokat hallottam róla eddig?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 544
45 108
113
Odadobni persze, szerintem sem. Csak az a nem mindegy, hogy mit néz el a Kurdoknak. Mert itt kétség se legyen afelől, ha elkezdődik egy folyamat, hogy egyesül néhány Szír és Iraki területen található kurd autonóm terület, előbb utóbb, ha a nagyok nem regulázzák meg őket, még olyan csibész gondolataik is lehetnek, hogy a Tö.országban épp nagyjából népírtott, de minimum üldözött 20 millióra tehető kis nemzettársuknak segítenének. Ahogy nekem abban sincs kétségem, hogy lesz nekik fegyverük, ha ilyet tesznek, amivel harcolni is fognak tudni. Innen onnan. Főleg onnan, amit Orosz föderációnak hívnak. Aztán már ez a törökország nagyon nem az a törökország lesz, 1-2 év belső hirig után, mint ami mondjuk 2014 nyarán volt, hogy fél Európa oda ment nyaralni, dőlt a lé, és happy volt minden. Most hogy mókázzak, a Happy után nekik csak a Finish marad akkor:p. S az USA-nak sem biztos, hogy nem felel meg egy olyan törökország, ahol ebbe közben megbukik erdogan, lecsatolódik Dél-Kelet TO-szág, marad így egy rendezettebb, belső politikai viszályoktól mentes, 55 milliós, jobban irányítható ország, meg egy új 40 milliós kurdisztán, akivel szintén jóban lehetnek. A törökök kicsit nagyot mertek álmodni, erdogan meg elmérte, hogy kivel szemben hányas a kabátja, mikor lelőtte a szu-24-et, és elkezdett tanácsokat osztogatni az USA-nak, s megzsarolta az EU-t is, egyszerre, szerintem...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 871
81 514
113
zsolti
Asszad 2017-ig a legkozelebbi elnokválasztásokig hivatalban marad.
A genfi tárgyalásokon a nemzeti egységkormányról tárgyalnak . Aszad elnok a kormányfo lehet más is....
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Az usa erdeke a legyengult Sziria es Irak. Az is cel, hogy Iran igy nehezebben tudja tamogatni a Hezbollahot. Clinton leveleibol kiderult, hogy azt feltetelezik a kesobbiekben is kaosz marad a kornyeken a "lazadok" miatt, akkor is ha mar nem tamogatjak oket. Ha raneztek a terkepre akkor az is latszik, hogy nem egy dzsihadista allam alapitasa volt a cel, hanem Irak es Sziria kaoszba taszitasa. Izrael es az usa elemi erdeke ezen orszagokat gyengiteni. Ne feledjuk: Sziriaban nem is olyan regen az izraeliek meg atomreaktort bombaztak. Es hat tekintve a hatarvitajukat, meg a nyilvanossagra kerult hatalmas szenhidrogen keszleteket a Golanon... Az a legbiztosabb, ha marad a kaosz. Viszont ez nem erdeke az oroszoknak es a sziriaiaknak sem.
Aszad kerdese marginalis problema. Nem a szemelye jelent veszelyt, sot, kifejezetten szuksege van ra az usanak ,mert igy meg nagyon-nagyon sokaig elhuzodhat a konfliktus. :/
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 544
45 108
113
Szerintem ott most nem az USA diktál, azt történik, és nagyjából úgy, ahogy a Kreml akarja. Miből következtetek erre? Arra hogy nem az FSA szerez területeket, és nem Lavrov, meg Asszad járkál Washingtonba, hanem Kerry, és a Szaudi királyi család Moszkvába... Ezek apróságnak tűnő dolgok, de elárulnak ezt azt, annak, aki tud a sorok közt olvasni.
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
600
2 566
93
Ne hogy úgy járjon Obama Asszaddal mint Kennedy Fidel Castróval. Minden áron elakarták távolítani még egy csomó merényletet is szerveztek ellene, és mit hozott a történelem? Kennedy rég halott, volt már egy csomó USA elnök párat már el is temettek és Castro még mindig él és szivarozik.
 

pisti1771

New Member
2016. március 25.
9
0
1
érdekes videó, beszél többek között a yinon-tervről (szomalizálni kell az izrael körüli államokat, az ő középhatalmi státuszuk fenntartása érdekében), és hivatkozik Clinton leveleire is hogy a dolog ma is aktuális.

https://www.youtube.com/watch?v=TnkaZFxO3zY
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 048
54 171
113
Bezony,most a mackó segítségével visszajött az önbizalmuk,motiváltságuk,nem járhat hozzájuk bárki bombázgatni,mészárolni ízlés szerint,Assad meg komoly támogatással bír a népétől,amennyire tudom az utóbbi választásokat simán hozta,most,hogy kivezeti az országot a káoszból,a borúból,a következőt is hozni fogja,szerintem.
Moszkvának nyílván jobb egy támogatott vezér,mint egy báb,aki nem tudja vezetni az országát.
 

pisti1771

New Member
2016. március 25.
9
0
1
itt van a videóból a kurdok etnikai megoszlását bemutató térkép. azért erre nehéz lesz önálló államot alapítani, szerintem maradnak az autonómiánál.
syria-map-5.jpg