[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 927
113
Ott a pont, erről megfeledkeztem. De 10-11 bomba amiket a videókon látunk akkoris csak 2,5-3 tonna.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<blockquote rel="wolfram">
blogen elég sok mindenről beszél de mindég egy céllal aminek az oroszok fikázása a lényeg semmi más.
Szerintem élőerőt kell pusztítani tömegesen nem "mercédeszt" dobálni szakadt szarokra meg öt-hat fős bandákra tucatjával.Én nem látom értelmét.
De ezt itt már kiveséztük egy párszor, a kezdetektől alkalmaznak prec eszközöket.Attól még,hogy valaki mantrázza az ellenkezőjét tény és kész. Én nem az alkalmazott orosz technikát kritizálom mert nincs nagyon mit kritizálni (Palmyra,Latakia) hanem,hogy a lehetőségeikhez képest most visszakoznak.Ugyanakkor mért vinnék vásárra a pilótáik vagy épp a kül.erök katonáinak életét egy közvetlen légi fedezettel ha aztán a szírek nem emelik fel a seggüket.
</blockquote>


Blogennek szerintem nem az volt a célja, hogy az oroszokat fikázza, hanem csak csalódott, mert többet várt tőlük (az akár még itteni, de pláne más magyar fórumokbeli "oroszhypeolás" után ez azért érthető) és ennek adott hangot.

Nézd, szerintem két megoldás van. Vagy porrá bombáznak mindet, vagyis komplett negyedeket az oroszok (szőnyegbombázás Drezda-style-ban) a szír erők előtt, nem törődve semmivel, polgári lakossággal, stb. (ez ugye most, a XXI. században, egy magát civilizáltnak tartó ország részéről nem elfogadható megoldás, ráadásul tényleg nagyon sok bombát és gépet igényel), vagy normális CAS-t adnak a szír erőknek, de ahhoz meg kellenek a precíziós fegyverek.
Abban igazad van, hogy ha a szír csapatok "nem emelik fel a seggüket", akkor nincs értelme a CAS-nek sem. De én pont ezért írtam, hogy sok orosz instruktor is kell a szír erőkhöz. Tehát nem csak a CAS, hanem valódi JTAC és sok-sok koordinátor, akik, ha kell "rugdossák" a szírek valagát a helyes irányban. Hatékony CAS-t pedig vagy a Szu-25-tel és a helikel meg akár nemirányított fegyverekkel (de így be kell repülni az ellenség potenciális megsemmisítési zónájába), vagy nagy magasságból precíziós fegyverekkel lehet adni. Persze a CAS-hez kell a megfelelő (orosz) drón és élőerős felderítés, célkijelölés és megjelölés is. Külön-külön egyik sem megoldás, csak így együtt. A kérdés pedig az, hogy mik a céljaik, mit akarnak, (vagy mire képesek?) az oroszok?
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 789
113
Ami a koalíció precíz fegyvereit és a remek CAS-t illeti, azt is kifejthetné valaki, hogy volt az a sok baráti tűz főleg Irakban, de értesültünk ilyenről Manbij ostrománál, meg az NSA is kapott már belőle. Meg még ahányról nem tudunk.
------------------------------------------

Az orosz megjelenés Iránban más kérdéseket is felvet. Korábbi hírek szerint az irakiak szívesen fogadtak volna orosz légi támogatást. A Moszul-Hamadan távolság kb. 500 km. Bagdadban működik az egyeztető testület. Ha készenlétben állnak a gépek, akkor 1 órán belül ott lehet az áldás.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 439
63 786
113
Talán mert nincs utántöltő képessége a Tu-22M3-nak a különböző fegyverzetkorlátozási egyezményekkel összangban.

Igen, ezt a tényt többen kihagytátok a miértek felsorolásánál.
A Tu-22M3-as egy hatalmas gép, de utántöltés nélkül még úgy is, hogy a fegyverzetét belül hordozza, ekkora útvonalra csak ilyen szerény mennyiségű bombát tud elvinni. Erősen rövidíteni kellett a kurzuson, hogy ne csak a kerozint égessék és ne csak a repidő fogyjon, de ilyen találati aránynál a célpont is be legyen fedve.

Amúgy érdekesség, hogy a Tu-160-as is elméletileg 40 tonnányi fegyvert tudna vinni, de a gyakorlatban a legtöbbet a 12 darab H-101-es teszi ki, amelyek együttesen ~29 tonnát képeznek. És ezzel hosszútávon képes repülni.

Példaként, a B-1B maximális belső fegyverterhelése 34 tonna, ehhez még jön 22 tonna külső fegyverterhelés, így ez az 56 tonna nagyon nem volna kevés, de csak 24 darab Mk84-es vagy 84 darab Mk-82-es kaliberű bomba fér bele, melyek nem több, mint 21 illetve 19 tonnát nyomnak összesen. Külső fegyver már nemigen játszik, ahogy a legnagyobb tömegű fegyver a valamivel több, mint 1000 kg-os B83-as és a AGM-69 SRAM se.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Ami a koalíció precíz fegyvereit és a remek CAS-t illeti, azt is kifejthetné valaki, hogy volt az a sok baráti tűz főleg Irakban, de értesültünk ilyenről Manbij ostrománál, meg az NSA is kapott már belőle. Meg még ahányról nem tudunk.
------------------------------------------

Az orosz megjelenés Iránban más kérdéseket is felvet. Korábbi hírek szerint az irakiak szívesen fogadtak volna orosz légi támogatást. A Moszul-Hamadan távolság kb. 500 km. Bagdadban működik az egyeztető testület. Ha készenlétben állnak a gépek, akkor 1 órán belül ott lehet az áldás.

Hogy miért vannak Iránban a Tupoljevek, jó kérdés. Valószínűleg nem a bombaterhelés nagysága a fő szempont, hanem az egyik lehetőség, hogy a reakcióidő miatt mentek közelebb a célponthoz. Tippem szerint feltölteni és felfegyverezni a gépeket, közben megtervezni a bevetést minimum 1-1,5 órát vehet igénybe. Moszul 3/4 óra, Rakka bő 1 óra, Aleppo 1 és 1/4 óra repülésre van. Kb felére csökken a reakcióidejük, mint Oroszországból. De azért így sem nevezhető éppen közvetlen légi támogatásnak. Amúgy meg ritkán adódik olyan helyzet, hogy viszonylag korlátozott területen viszonylag sok ellenséges katona tömörül és még mondjuk 2,5 óra múlva is ott lesznek. Mert kb. ez kellene ahhoz, hogy a teljes terhelést érdemes legyen elvinni egy szőnyegbombázásra.

Viszont van egy másik lehetőség is. A gépek csak részben Szíria miatt vannak ott. Részben Irán biztonságát garantálják arra az esetre, ha az irániak nagyobb erőt küldenének Szíriába és tartanának attól, hogy ezt valakinek eszébe jut kihasználni. Egy ilyen lépés magyarázná azt is, hogy miért egyezkednek az amcsikkal, hiszen Irán főleg tőlük tart (meg persze a szaúdiaktól).
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ami a koalíció precíz fegyvereit és a remek CAS-t illeti, azt is kifejthetné valaki, hogy volt az a sok baráti tűz főleg Irakban, de értesültünk ilyenről Manbij ostrománál, meg az NSA is kapott már belőle. Meg még ahányról nem tudunk.

Tudod, ahol fát vágnak, ott hullik a forgács.
Na most akkor ugyanezt képzeld el nem precíziós fegyverekkel és/vagy nem képzettnek nevezhető (vagyis nem orosz/amerikai/német, stb.) felderítéssel, célkijelöléssel...
 

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
<blockquote rel="gioo"><blockquote rel="wolfram">
blogen elég sok mindenről beszél de mindég egy céllal aminek az oroszok fikázása a lényeg semmi más.
Szerintem élőerőt kell pusztítani tömegesen nem "mercédeszt" dobálni szakadt szarokra meg öt-hat fős bandákra tucatjával.Én nem látom értelmét.
De ezt itt már kiveséztük egy párszor, a kezdetektől alkalmaznak prec eszközöket.Attól még,hogy valaki mantrázza az ellenkezőjét tény és kész. Én nem az alkalmazott orosz technikát kritizálom mert nincs nagyon mit kritizálni (Palmyra,Latakia) hanem,hogy a lehetőségeikhez képest most visszakoznak.Ugyanakkor mért vinnék vásárra a pilótáik vagy épp a kül.erök katonáinak életét egy közvetlen légi fedezettel ha aztán a szírek nem emelik fel a seggüket.
</blockquote>


Blogennek szerintem nem az volt a célja, hogy az oroszokat fikázza, hanem csak csalódott, mert többet várt tőlük (az akár még itteni, de pláne más magyar fórumokbeli "oroszhypeolás" után ez azért érthető) és ennek adott hangot.

Nézd, szerintem két megoldás van. Vagy porrá bombáznak mindet, vagyis komplett negyedeket az oroszok (szőnyegbombázás Drezda-style-ban) a szír erők előtt, nem törődve semmivel, polgári lakossággal, stb. (ez ugye most, a XXI. században, egy magát civilizáltnak tartó ország részéről nem elfogadható megoldás, ráadásul tényleg nagyon sok bombát és gépet igényel), vagy normális CAS-t adnak a szír erőknek, de ahhoz meg kellenek a precíziós fegyverek.
Abban igazad van, hogy ha a szír csapatok "nem emelik fel a seggüket", akkor nincs értelme a CAS-nek sem. De én pont ezért írtam, hogy sok orosz instruktor is kell a szír erőkhöz. Tehát nem csak a CAS, hanem valódi JTAC és sok-sok koordinátor, akik, ha kell "rugdossák" a szírek valagát a helyes irányban. Hatékony CAS-t pedig vagy a Szu-25-tel és a helikel meg akár nemirányított fegyverekkel (de így be kell repülni az ellenség potenciális megsemmisítési zónájába), vagy nagy magasságból precíziós fegyverekkel lehet adni. Persze a CAS-hez kell a megfelelő (orosz) drón és élőerős felderítés, célkijelölés és megjelölés is. Külön-külön egyik sem megoldás, csak így együtt. A kérdés pedig az, hogy mik a céljaik, mit akarnak, (vagy mire képesek?) az oroszok?
</blockquote>
Van ugye maga Aleppo a maga sűrű városi infrastruktúrájával.Ott nem lehet Drezdát játszani ezt tiszta sor.Én igazából nem is magára Aleppora gondoltam hanem azokra a gyér infrastruktúrás ligetes,farmos közegre nevezzük placcnak amik a falvak városok közt húzódnak.Mint például a mostani áttörés előszobája.
Szerintem ezeken a területeket felvonuló vagy magukat beásó erőket nyugodtan lehetne porrá zúzni nem csak a levegőből (itt jön képbe a rakéta tüzérség kis számának problémája) de szárazföldi technika nagyszámú koncentrált alkalmazásával.
Aztán ahogy írtad is amikor kell természetesen szükség van precíziós bombázásra is.
Szerintem nincs az elképzelésekben eltérés köztünk csak az arányokon vitatkozunk.
Amit írtál az összetett alkalmazásról meg az orosz szárazföldi erők aktív szerepléséről az megvalósult Latakiában és Palmyrában is.
Tehát nem hiszem,hogy technikai akadályai lennének.
Az akarás más kérdés de ezen itt ugyan úgy többen fen vagyunk akadva mit blogen. Csak azt nem fogadjuk el,hogy a technikai tehetlenség áll a háttérben.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 650
79 872
113
A CAS-hez nem kell drón vagy felderítés csak egy képzett katona az első vonalba egy lézertávmérős távcsővel,térképpel,GPS-el meg egy rádióval amivel tud beszépni a pilótákkal.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 650
79 872
113
Részletkérdés,igazából elég lenne egy térkép egy sima vonás osztású távcső meg egy fokos tájoló a rádió mellett.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 971
5 940
113
Az orosz JTAC képes átvenni az irányítást minden TV vezérlésű vagy bármilyen képalkotós orosz bomba vagy rakéta felett(nyugaton nics ilyen képesség bár nem is akkora divat a képalkotós precíziós fegyverzet inkább lézerbombák vannak) tehár valahogy csak megoldják a gépekkel a kommunikációt.Vagy tényleg azt hiszef,hogy Oroszországban nem ismerik a rádiót?

Ez érdekes információ.
Tudnál valami orosz JTAV ketyerét mutatni ami ezt lehetővé teszi?
És kb mióta van meg ez a képesség?
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
A CAS-hez nem kell drón vagy felderítés csak egy képzett katona az első vonalba egy lézertávmérős távcsővel,térképpel,GPS-el meg egy rádióval amivel tud beszépni a pilótákkal.

Ott a pont.

Még precíziós fegyver sem kell hozzá. Ha buta bombát magasról dobnak, akkor illik egy biztonsági távolságot tartani a szórás és a repeszhatás összegének megfelelően. De ez a precíziósra is igaz, csak ott a szórás kisebb. Ha meg lemennek alacsonyra, akkor buta bombával, nem irányított rakétával, kazettással, napalmmal is viszonylag pontosan tudnak bombázni. Csak a kézi légvédelmik jelentenek problémát, de azok ellen van taktika, meg csalik.

Az A-10 és Szu-25 gépeket sem precízióssal tervezték eredetileg felszerelni, hanem főleg terület elleni fegyverekkel.
 

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
Ebbe a cikkbe idézik a szakit a 22 tonnáról:
http://ria.ru/defense_safety/20160816/1474454501.html
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A tény, hogy azok az irániak, akik a felségvizeik néhány méteres megsértésére már amerikai hadihajókat ejtenek túszul, vagy bámit, ami úszik a vitorlásokig bezárólag engedélyezték egy átmeneti orosz bázis létrehozását azt mutatja, hogy a túlélési ösztön felülírja a szuverenitásra való hiperérzékenységet. Valószínűleg a demokrata héják fogják nyerni az amerikai elnökválasztást és az irániak megkezdték a felkészülést a háború elodázására. Nekünk ez szopóág, mert annál több idejük lesz amerikaiaknak a renitens keleteurópaiakakkal foglalkozni.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 868
113
Manbijból szabadon távozhattak a terroristák. Kulon koridort biztosítottak az SDF eroi . Így konnyu volt elfoglalni.
AP
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem az iráni orosz megjelenésnél már csak az az érdekesebb kérdés hogy meddig maradnak?

Ha netán tartósabb lesz az ottlétük - netán egy állandó bázis? - az egész érdekesen rendezné át a stratégia helyzetképet.
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 971
5 940
113
<blockquote rel="boki">Aleppo éjszaka, Ezek már nem OFAB-250-sek.
https://www.youtube.com/watch?v=lDG2dqXtZnE

Ezek milyen bombák?!</blockquote>

Ha oroszok bombáznak és éjszaka, akkor csak az új szetelites Kab-500S lehet. Persze ha csak nem adtak ki valamelyik optikai rávezetésűnek éjszakai üzemmódos megjelenítést.

Vagy csak egyszerűen buta bombákat szornak azzal a műholdas célzórendszerükkel.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Manbijból szabadon távozhattak a terroristák. Kulon koridort biztosítottak az SDF eroi . Így konnyu volt elfoglalni.
AP

Aleppóban is próbálkoztak a szír-orosz erők ezzel, de nem szorongatták meg eléggé a terroristákat ahhoz, hogy azok kapjanak az alkalmon!
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
<blockquote rel="wolfram"><blockquote rel="gioo"><blockquote rel="wolfram">
blogen elég sok mindenről beszél de mindég egy céllal aminek az oroszok fikázása a lényeg semmi más.
Szerintem élőerőt kell pusztítani tömegesen nem "mercédeszt" dobálni szakadt szarokra meg öt-hat fős bandákra tucatjával.Én nem látom értelmét.
De ezt itt már kiveséztük egy párszor, a kezdetektől alkalmaznak prec eszközöket.Attól még,hogy valaki mantrázza az ellenkezőjét tény és kész. Én nem az alkalmazott orosz technikát kritizálom mert nincs nagyon mit kritizálni (Palmyra,Latakia) hanem,hogy a lehetőségeikhez képest most visszakoznak.Ugyanakkor mért vinnék vásárra a pilótáik vagy épp a kül.erök katonáinak életét egy közvetlen légi fedezettel ha aztán a szírek nem emelik fel a seggüket.
</blockquote>


Blogennek szerintem nem az volt a célja, hogy az oroszokat fikázza, hanem csak csalódott, mert többet várt tőlük (az akár még itteni, de pláne más magyar fórumokbeli "oroszhypeolás" után ez azért érthető) és ennek adott hangot.

Nézd, szerintem két megoldás van. Vagy porrá bombáznak mindet, vagyis komplett negyedeket az oroszok (szőnyegbombázás Drezda-style-ban) a szír erők előtt, nem törődve semmivel, polgári lakossággal, stb. (ez ugye most, a XXI. században, egy magát civilizáltnak tartó ország részéről nem elfogadható megoldás, ráadásul tényleg nagyon sok bombát és gépet igényel), vagy normális CAS-t adnak a szír erőknek, de ahhoz meg kellenek a precíziós fegyverek.
Abban igazad van, hogy ha a szír csapatok "nem emelik fel a seggüket", akkor nincs értelme a CAS-nek sem. De én pont ezért írtam, hogy sok orosz instruktor is kell a szír erőkhöz. Tehát nem csak a CAS, hanem valódi JTAC és sok-sok koordinátor, akik, ha kell "rugdossák" a szírek valagát a helyes irányban. Hatékony CAS-t pedig vagy a Szu-25-tel és a helikel meg akár nemirányított fegyverekkel (de így be kell repülni az ellenség potenciális megsemmisítési zónájába), vagy nagy magasságból precíziós fegyverekkel lehet adni. Persze a CAS-hez kell a megfelelő (orosz) drón és élőerős felderítés, célkijelölés és megjelölés is. Külön-külön egyik sem megoldás, csak így együtt. A kérdés pedig az, hogy mik a céljaik, mit akarnak, (vagy mire képesek?) az oroszok?
</blockquote>
Van ugye maga Aleppo a maga sűrű városi infrastruktúrájával.Ott nem lehet Drezdát játszani ezt tiszta sor.Én igazából nem is magára Aleppora gondoltam hanem azokra a gyér infrastruktúrás ligetes,farmos közegre nevezzük placcnak amik a falvak városok közt húzódnak.Mint például a mostani áttörés előszobája.
Szerintem ezeken a területeket felvonuló vagy magukat beásó erőket nyugodtan lehetne porrá zúzni nem csak a levegőből (itt jön képbe a rakéta tüzérség kis számának problémája) de szárazföldi technika nagyszámú koncentrált alkalmazásával.
Aztán ahogy írtad is amikor kell természetesen szükség van precíziós bombázásra is.
Szerintem nincs az elképzelésekben eltérés köztünk csak az arányokon vitatkozunk.
Amit írtál az összetett alkalmazásról meg az orosz szárazföldi erők aktív szerepléséről az megvalósult Latakiában és Palmyrában is.
Tehát nem hiszem,hogy technikai akadályai lennének.
Az akarás más kérdés de ezen itt ugyan úgy többen fen vagyunk akadva mit blogen. Csak azt nem fogadjuk el,hogy a technikai tehetlenség áll a háttérben.
</blockquote>


Oké, így már világos, mert én meg Aleppóra, meg úgy kifejezetten a városokra gondoltam. A farmoknál, meg itt-ott a "pusztában" nincs feltétlenül szükség a prec. fegyverekre. Szóval nagyjából akkor egyetértünk.

Csak azt nem fogadjuk el,hogy a technikai tehetlenség áll a háttérben.

Na ezt én nem tudom (hogy mi, vagy mik állnak-állhatnak pontosan a háttérben), szóval erre a részre én nem merek konkrét kijelentést tenni egyik irányban sem. És igen, ezen a részen azért blogennel is elszaladt kicsit a paci szerintem.


A CAS-hez nem kell drón vagy felderítés csak egy képzett katona az első vonalba egy lézertávmérős távcsővel,térképpel,GPS-el meg egy rádióval amivel tud beszépni a pilótákkal.

Városban, a sűrűn álló épületek miatti korlátozott látótávolság okán felderítéshez szerintem nagyon jól jönnek a drónok, amik (a nagyobbak magasról, a kisebbek meg alacsonyabbról és akár utcánként) képesek nagy területeket felderíteni. Célmegjelölés dettó. Egy katona a lézeres cuccával lehet, hogy az 50 méterre lévő, következő utcában álló épületet, maiben ellenséges erők vannak, vagy az ott lévő tankot, stb, sem tudja megjelölni, mert egyszerűen nem lát rá. Viszont egy drón fentről simán és célmegjelölő lézerrel, ha van rajta, akkor ki is jelölheti az LGB-nek. Szerintem.