[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

bat77

Well-Known Member
2015. január 13.
2 241
1 494
113
CwxHsHbXAAATkj_.jpg:large
 

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
Miért talán elindultak?Mert a török támogatású terroristák igen,ha lassan is de biztosan haladnak.
10 km a távolság. Ez sétálva 1 óra, nincs hová siessen. Viszont a zöldek sem mehetnek egyenesen a városnak. Előtte fel kell tölteniük a fekete területeket. Így mire al bab hoz érnek alaposan meggyengűlnek és az utánpótlás vonalaik is megnyúlnak. azt is védeni kell mind keletről, mind délről, a kurdok miatt. Amint a várost megközelítik, megérkeznek az orosz no Fly zónába, akkor meg pisloghatnak a napba is rendesen. Kivan ez találva rendesen. Ezért szép a háború művészete! :)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ők is tesztelni akartak valamit mint az orosz gépek a fekete tenger felett csak ez nem jött be :)

Pedig páran biztosan boldogabbak lettek volna, ha az amcsik jól lelövik a Szu-24-est... De én valahogy nem tudnék ilyesminek örülni.

Csak kiegészítésnek.

- A Virginia nem kimondottan a felderítésre van - gondolom.
- Az elkapott HNLMS Walrus elég csendes csónak valószínűleg, így biztos van fejvakarás nátóügyileg. https://en.wikipedia.org/wiki/Walrus-class_submarine
"47 p47 perccel ezelőtt
Foto's van recente havenbezoeken door ZrMs Walrus. In Valletta (Malta) 2. In Heraklion (Griekenland). Was vermoedelijk deze waar 't om gaat"

Cw16TetXcAA5YDj.jpg

Cw16XWHXAAQbUP6.jpg

Ezen a területen nem nagyon vagyok képben, ezért kérdezem, létezik egyáltalán olyan tengeralattjáró, amit nem lehet észrevenni aktív szonárral?

Ha jó olvastam, bedobtak kézigránátot is a vízbe, hogy legyen már egy kis pánik a legénységénél manőverezés közben. :eek:

:D :D
 
  • Tetszik
Reactions: jani22 and aquarell

karpatalja

Well-Known Member
2015. március 10.
3 323
3 315
113
Pedig páran biztosan boldogabbak lettek volna, ha az amcsik jól lelövik a Szu-24-est... De én valahogy nem tudnék ilyesminek örülni.



Ezen a területen nem nagyon vagyok képben, ezért kérdezem, létezik egyáltalán olyan tengeralattjáró, amit nem lehet észrevenni aktív szonárral?



:D :D
Igen létezik ;)
 
  • Tetszik
Reactions: lgabo

Kukorica János

Well-Known Member
2016. szeptember 25.
576
686
93
Hány Special Forces ezrede is van az US ARMY-nak...?

Lehet, hogy nem teljesen pontosak az információim, de én úgy emlékszem (itt olvastam), hogy 5000 különleges szolgál most jelenleg Irakban.
16 halott+27 sebesült a jelenlegi mérleg. 16 átlagos amerikai katona kiképzése 1 000 000 dollár körüli összeget emészt fel. (kiképzési költség+koszt+kvártély+felszerelés+zsold)
Ehhez adódik még hozzá a különlegessé válás költségei. Ha ezt összevetjük azzal, hogy az ISIS ellen halcolnak, ahol egy katona kiképzési költsége töredéke ennek, vagy a baráti erők katonáinak kiképzési költségeivel, akkor a koldus és királyfi relációt kapjuk meg. Ehhez vegyük hozzá, hogy Mosul ostroma még csak most kezdődött el és nagyjából a város pereméig jutottak és a veszteségeik máris majdnem elérik az ott állomásozó erők 1%-át. Szerintem ez ilyen kontextusban már jelentősnek számít. Egy második világháborús orosz kontextusban ez nem veszteség, hanem szüzesség elvétel. :D
 
  • Tetszik
Reactions: DanGeRouS and lgabo

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Pedig páran biztosan boldogabbak lettek volna, ha az amcsik jól lelövik a Szu-24-est... De én valahogy nem tudnék ilyesminek örülni.



Ezen a területen nem nagyon vagyok képben, ezért kérdezem, létezik egyáltalán olyan tengeralattjáró, amit nem lehet észrevenni aktív szonárral?



:D :D

Az a körülményektől és a "nem lehet észrevenni" értelmezésétől függ, hogy létezik-e. Olyan nincs, amiről a hanghullámok nem verődnek vissza. Ha lenne, akkor a torpedók aktív radarja sem érne kutyagumit se. Olyan viszont van, amelynek a fegyverei nagyobb távolságból alkalmazhatók hatékonyan, mint amilyen távolságból túl nagy lenne az esélye, hogy kiszúrják a tengót. 20 km azért nem áthidalhatatlan távolság még egy MK.48 torpedónak sem. Egy tengóról indított hajó elleni robotrepülőnek meg pláne nem. Ha pedig fordított a felállás és éppen nem holland, vagy amcsi, hanem orosz a tengó, akkor azokon igen nagy hatótávolságú 650 mm-es torpedók is vannak és SubHarpoonnál némileg durvább hajó elleni robotrepülők/rakéták is.
A hangradarnak van pár negatív tulajdonsága. Például az általa alkotott kép függ a víz állapotától, rétegzettségétől, így van olyan mélység, vízréteg, fenék közelség, vagy jég közelség, ahol jobban tud bújkáli a tengó. A szonár felbontása korlátozott. Ha a tengó épp viszonylag közel, megfelelő mélységben, úgy mozog, hogy nem lehet mással összetéveszteni, akkor könnyen felderíthető, de ha távolabb ólálkodik, sekélyebb vízben ücsörög a fenéken, lassan mozog, mint egy halraj, stb..., akkor még ha van is róla visszaverődés, nem biztos, hogy tengóként tudják azonosítani. A szonár működését az azt használó hajó maga is zavarja. Ha épp nagy sebességgel csapat (tegyük fel, a Kuznya felgyorsít, hogy gépeket indítson és fogadjon), akkor kevesebbet hall a tengó által kibocsátott jelekből és a visszavert aktív jelekből is. Ez persze a vontatott (esetleg helikopteres vontatott) változatokra kevésbé igaz, de azok meg a hajó mozgását korlátozzák.
Minden esetre ha az oroszok elkaptak egy csendes holland dízelt és egy agyon sztárolt amcsi Virginiát is, az azért azt mutatja, hogy e téren is illik őket kellő tisztelettel és nem lenézéssel kezelni. Hasonlítsuk össze ezt a helyzetet azzal, amikor a svédek, meg fél Észak-Európa fantom orosz tengókat kergettek, amik sosem lettek meg. Be voltak tojva a kikötőknél tanyázó és a part mentén felderítő, láthatatlan orosz tengóktól.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Azt tudom, hogy törekednek csökkenteni a hang visszaverődését, hogy minél kisebb távolságból lehessen észlelni, de hogy kompletten észlelhetetlen lenne? Melyik típus az?

És az aktív szonárnak megvan az a kellemetlen tulajdonsága is, hogy nagyságrenddel nagyobb távolságból árulja el a hajó helyzetét és biztosít az ellenségnek passzív rávezetéshez jelet, mint amekkora, az aktív szonár felderítési távolsága. Tehát a tengónak elég kellő távolságban maradnia és hallgatnia a zenét. Ezen kívül az aktív szonár elnyomja a többi értékes jelet is. Nem hiszem, hogy az oroszok 0-24-ben bekapcsolt aktív szonárral közlekednének.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Az a körülményektől és a "nem lehet észrevenni" értelmezésétől függ, hogy létezik-e. Olyan nincs, amiről a hanghullámok nem verődnek vissza. Ha lenne, akkor a torpedók aktív radarja sem érne kutyagumit se. Olyan viszont van, amelynek a fegyverei nagyobb távolságból alkalmazhatók hatékonyan, mint amilyen távolságból túl nagy lenne az esélye, hogy kiszúrják a tengót. 20 km azért nem áthidalhatatlan távolság még egy MK.48 torpedónak sem. Egy tengóról indított hajó elleni robotrepülőnek meg pláne nem. Ha pedig fordított a felállás és éppen nem holland, vagy amcsi, hanem orosz a tengó, akkor azokon igen nagy hatótávolságú 650 mm-es torpedók is vannak és SubHarpoonnál némileg durvább hajó elleni robotrepülők/rakéták is.
A hangradarnak van pár negatív tulajdonsága. Például az általa alkotott kép függ a víz állapotától, rétegzettségétől, így van olyan mélység, vízréteg, fenék közelség, vagy jég közelség, ahol jobban tud bújkáli a tengó. A szonár felbontása korlátozott. Ha a tengó épp viszonylag közel, megfelelő mélységben, úgy mozog, hogy nem lehet mással összetéveszteni, akkor könnyen felderíthető, de ha távolabb ólálkodik, sekélyebb vízben ücsörög a fenéken, lassan mozog, mint egy halraj, stb..., akkor még ha van is róla visszaverődés, nem biztos, hogy tengóként tudják azonosítani. A szonár működését az azt használó hajó maga is zavarja. Ha épp nagy sebességgel csapat (tegyük fel, a Kuznya felgyorsít, hogy gépeket indítson és fogadjon), akkor kevesebbet hall a tengó által kibocsátott jelekből és a visszavert aktív jelekből is. Ez persze a vontatott (esetleg helikopteres vontatott) változatokra kevésbé igaz, de azok meg a hajó mozgását korlátozzák.
Minden esetre ha az oroszok elkaptak egy csendes holland dízelt és egy agyon sztárolt amcsi Virginiát is, az azért azt mutatja, hogy e téren is illik őket kellő tisztelettel és nem lenézéssel kezelni. Hasonlítsuk össze ezt a helyzetet azzal, amikor a svédek, meg fél Észak-Európa fantom orosz tengókat kergettek, amik sosem lettek meg. Be voltak tojva a kikötőknél tanyázó és a part mentén felderítő, láthatatlan orosz tengóktól.

Szerintem esélyesen VGS(z)-3-mal szúrták ki a valószínűleg mozgásban lévő tengókat. Ezért is kérdeztem, hogy mennyire "lopakodóak" a tengók, mert heliről belógatott szonárral azért esélyesen bármilyen, haladó tengót el lehet kapni, amennyiben hatósugáron belül van és nem teljesen hangelnyelő.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Szerintem esélyesen VGS(z)-3-mal szúrták ki a valószínűleg mozgásban lévő tengókat. Ezért is kérdeztem, hogy mennyire "lopakodóak" a tengók, mert heliről belógatott szonárral azért esélyesen bármilyen, haladó tengót el lehet kapni, amennyiben hatósugáron belül van és nem teljesen hangelnyelő.

Csak az a kérdés mekkora az a hatósugár. Mert a heli sem tud egyszerre mindenhol jelen lenni.