Pici tűvel nem éred el a szivet, pumpálás alatt meg megsérülhet. Persze minden mindegy helyzetben belefér, de akkor már magadnak nem nagyon adod be, főleg, hogy a szegycsont és a bordák elég jól takarják. Ha nem valami csomósodó anyag akkor bármelyik véna ugyanúgy megteszi, egy előre betöltött anyag ami akár éveket vagy évtizedeket úgy lesz biztosan nem a csomósodó fajta.
Miért gondolod, hog nem ér semmit az ilyen szer a vegyifegyverek ellen miközben pont ezeket használják? Számomra ami nem tiszta, hogy pl egy antropin injekció ha támadás van akkor milyen szinten véd meg. Kicsit szarul leszel aztán elmúlik mikor kitisztul a szer és a méreg is a szervezetedből 1-2 óra vagy nap alatt, vagy mindenképp károsodsz csak a mértékét csökkenti vagy hogyan kell ezt elképzelni? Vagy 2-3x annyi antropin jobban megvéd-e?
1. Az egyszeri adható atropin mennyisége korlátozott, különben többet árt, mint használ. Konkrétan megöl. Kis mennyiségben, bizonyos helyzetekben gyógyszer, de egyszeri nagyobb mennyiségben méreg. Az atropin + HI6 injekció csak egy pillanatnyi, átmeneti gyorssegély. Utána ha orvosi ellátáshoz jut a mérgezett, akkor infúzióban fogja kapni az atropint folyamatosan addig, amíg nem javul az állapota.
2. Annak van igaza, aki írta, hogy nadrágon keresztül, izomba való beadást tanították neki. Ennek az az oka, hogy egy átlagos katonától, vagy más orvosi szempontból laikustól még nyugalmi állapotban sem várható el, hogy üzembiztosan megtalálja a saját vénáját. Ha pedig ilyen injekciót készülsz beadni magadnak, akkor garantált az extrém mértékű halálfélelem. Amikor pedig a kezdeti tünetek is jelentkeznek, akkor a könnyezés, pupillaszűkület, szemfájdalom, homályos látás, orrfolyás, esetleg remegés, az izmok feletti kontroll gyengülése és a központi idegrendszeri tünetek szintén nem használnak a vénás beadásnak. Ilyenkor a legegyszerűbb megoldást kell választani még akkor is, ha izomból értelemszerűen lassabban szívódik fel a szer. Ráadásul az idő is rengeteget számít. Ha nekiállsz töketlenkedni, az az életedbe kerülhet.
3. A szívbe való beadás a szokásos a hollywoodi színvonal. Többször láttam a Sziklát. A maga kategóriájában viszonylag jó filmnek tartom és kifejezetten tetszik a zenélje, de hemzsegnek benne a bombasztikusan hangzó, vagy a képen jól mutató, de amúgy irdatlan nagy ökörségek. A teátrális szíven szúrom magamat jelenet is ide tartozik. Általában rendkívüli módon ellenjavallt hollywoodi filmekre támaszkodni, ha az ember életéről van szó, mert a legtöbb esetben a valóságtartalmuk igen kevés.
4. Sem az Atropin, sem a HI6, sem az Aleppoban talált, megelőzésre használt pirula nem csodaszer. Más-más hatásmechanizmussal, de mindegyik csak arra jó, hogy megemelje a halálos adagot. De ha kellően nagy dózist kapsz, akkor ezek együttesen sem fognak megmenteni.
5. Mérgezés, vagy annak gyanúja, veszélye esetén az első és legfontosabb, hogy csökkentsd a szervezetbe jutó dózist. Ha szennyezett területen, vagy helyiségben vagy, akkor tűnj el onnan. Az idegmérgek hatása nem azonnal alakul ki. Mindig van valamennyi idő menekülni, mielőtt legyőznének a tünetek. Ha időben felveszed a nyúlcipőt, akkor van a legjobb esélyed. Széllel szemben indulj el.
6. A második legfontosabb, vagy a meneküléssel azonos fontosságú, hogy ha el tudod magad szigetelni a méregtől, akkor tedd meg. Ha van nálad gázálarc, akkor húzd fel. Ha nincs, akkor fogj bármit az orrod/szád elé, ami szűri az aeroszol cseppeket. Lehetőleg mindezt menet közben, mert a legfontosabb a menekülés. Ha zárt térben vagy, akkor gyorsan kijuthatsz. Ha nyílt területen vagy, akkor pedig az anyag gőzei nem tudnak felhalmozódni. Az egyszerű szöveten a gőzök átjutnak, de az aeroszol cseppeket legalább részben megfogja. Tehát takard el az orrod/szád. Nem ér annyit, mint a gázálarc, de sokat használ. Az idegmérgek egy része (V-sorozat) bőrön keresztül is felszívódik (nagy töménységben valamelyest a G-sorozat tagjai is). Ezért ha van nálad vegyvédelmi ruházat vedd fel, ha nincs, akkor takard be magad valami vízhatlannal. Ha kijutottál, akkor pedig le kell dobni a szennyezett ruhát és le kell mosni a tested. Ha más nincs, a tiszta víz is jó, de még jobb, ha van benne némi lúgos anyag. Például nátrium-hipoklorit. Kis domesztoszos (hipós) fürdés. A bőrön keresztüli felszívódás nagyságrenddel gyengébb. Idő kell neki. Tehát van esély megúszni, ha időben lemossák.
7. Csak ezek után, tehát ha már gondoskodtál a légutak és a bőr védelméről és mész kifelé, mindent megtettél a minél kisebb dózis érdekében, akkor kell foglalkozni az atropin injekcióval, ha van. Menet közben combon bököd magad.
8. Ja és hívd a mentőket, amíg még tudod, mert szükség lesz orvosi ellátásra.
A híres tokiói metróban történt szarin támadást is az úszta meg viszonylag enyhébb tünetekkel, aki időben kiszállt. Aki sok megállót maradt a fura szag, a saját kezdeti tünetei, mások tünetei ellenére, megvárta amíg a tünetek legyűrik és már a pánik kialakulásakor sem tudott kijutni, vagy az állomáson ácsorgott sokáig, miután oda kirugdosták a zacskót, vagy közvetlen kapcsolatba került a tömény anyaggal azok közül halt meg 13 ember. Több, mint 1000 ember került súlyos állapotba, de túlélték és több ezer úszta meg enyhe tünetekkel. Úgyhogy a legjobb tanács, hogy ha valami nincs rendjén, akkor azonnal menj onnan. Addig amíg még tiszta a tudatod, amíg még járóképes vagy. Ez messze fontosabb, mint bármilyen atropin injekció.
Egyébként nagyjából ugyanígy kell eljárni ha túléltél egy atomrobbanást. (A közhiedelemmel ellentétben sokkal többen vannak, akiket valamilyen mértékben érint, de túlélik, mint azok akik azonnal meghalnak.) Ekkor is az első, hogy elhagyd a körzetet, mert a robbanás után a legnagyobb veszélyt a keletkező tüzek jelentik (nem a sugárzás). A sugárszennyezés pedig főleg radioaktív por formájában érkezik, ami a legtöbb károsodást akkor okozza, ha bejut a szervezetbe, tehát védeni kell a légutakat. Azzal ami rendelkezésre áll. A létező legegyszerűbb módszer is sokat segít. Ezen kívül a közvetlenül bőrre hulló szennyeződés is károsít. Tehát teríts magadra valamit. Vegyél föl pár réteg pornak ellenálló ruhát, sapkát. Ahogy eltávolodsz szabadulj meg a külső rétegtől. Széllel szembe indulj, és lehetőleg lakott terület felé, amit már valószínűleg közvetlenül nem érintett a pusztítás és esélye van, hogy segítséget kaphatsz. Lehetőleg konzervet, vagy zacskós, dobozos élelmiszert fogyassz mert az nem szennyezett. Ezek után már akár a jódtablettát is beveheted, hiszen segít elkerülni a radioaktív jód felhalmozódását a pajzsmirigyben, de a jódtabletta is csak harmadik, vagy negyedik rangú kérdés a túlélés tekintetében.