[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gioo

Well-Known Member
2015. december 25.
13 788
17 336
113
Mayadin
DMHl3rgXUAE6-YT.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Elbeszélsz mellettem...Arra akartam rávilágítani, hogy a palesztinoknak sem lett megengedve az önálló állam, pedig azt ahogy említetted még más országok is támogatták. Akkor a ráadásul több országban élő kurdok hogyan akarnak önállóságot, autonómiát egy nacionalizmustól túlfűtött, állig felfegyverzett, nagyobb ( a kurd önvédelmi erőknél ) hadsereggel rendelkező Törökország, Szíria, Irán, Irak területén?! Úgy, hogy még a k@..ra demokratikus Európában is kiveri a biztosítékot ha valaki függetlenséget meg autonómiát akar.

Úgy, hogy most kaptak egy esélyt. Nem nagy, hanem inkább elenyésző, de mégis esély. Amit megragadtak. Én nem tudom ezért hibáztatni őket.


Ezért írtam, hogy a zavarosban halásznak. A szíriai kurdok még inkább mert nekik még olajban gazdag törzsi területeik sincsenek...nosza foglaljunk el néhányat az SDF-el karöltve. Na ez verte ki nálam a biztosítékot. Pedig előtte nagyon tiszteltem őket...de amit most művelnek az hosszútávon politikai és nemzeti öngyilkosság.

Egyelőre (!) csak az ISIS-nek mentek neki. Hosszútávon meg... Nem akarok olyan feltételezésekbe bocsátkozni hogy a térségben jelen lévő nagyobb hatalmak (oroszok, amcsik, törökök, irániak, izraeliek, szaúdiak...) mit akarnak majd ott és hogyan próbálják alakítani az eseményeket, akár Asszadék ellenében is. Mivel ezt nem is látom át az én szintemen elérhető infókból, na meg amúgy is képlékeny a helyzet, napról napra változhatnak az érdekek. Idealizálni egy szinten túl meg kár bármelyik oldalt is, hiszen mindnyájan (Asszadék is) hatalmat, befolyást akarnak ott. A kurdok egy részének meg, még egyszer írom, most adódott egy halovány esélyük, hogy függetlenedjenek. Ők haladnak most előre egy úton, ami innen nézve talán nem a legjobb, de ha ők onnan úgy látják, hogy mégis... és ezen az úton is lehet még csomó elágazás, akár 90, akár 180 fokos is.


Ezt a kijelentésedet nem igazán tudom értelmezni?! Jelenleg is zajlik a szír kormány által a hazatérő szírek visszatelepítése a települések, infrastruktúra újjáépítése az ISIS-től, SDF-től megtisztított területeken.

Először is, te szerintem esélyesen kevered az SDF-et az FSA-val. SDF-területet tudtommal még nem foglalt el a szír kormány, mivel nem harcolnak egymással.
Másodszor, én úgy értettem, hogy te arra gondolsz, hogy a harcok/ISIS elől elmenekült lakosság visszamehet-e a már SDF/kurdok által uralt területre. És erre mondtam, hogy nem tudok róla, hogy ne mehetnének vissza, ha akarnak.

Ebben egyetértek...azonban ezt elszúrták.
Mennyien vannak Szíriában? 1,5 millió kurd egy a háború előtt 21 milliós többnyire arabok lakta országban. Semmi gond...a lehetőség valóban adott volt nekik. Szerintem Asszad belement volna egy autonómiába, vagy legalább, hogy emberszámba (nyelvüket, kultúrájukat elismerik), esetleg állampolgárként tekintsenek rájuk. Amennyiben továbbra is az ISIS és talán később az SDF ellen küzdenek. Ők döntöttek, és véleményem szerint rosszul. Egy idegen, ellenséges hatalom (USA) által támogatott, illegitim, nem szírekből álló, rablóbanda mellett törtek lándzsát. Majd a történelem megmondja igazuk volt e? Azonban ha a háború lezárását követően nem úgy alakulnak a dolgok ahogy remélték. Akkor ne csodálkozzanak ha rosszabbra fordulnak a dolgok. Esetleg a török légierő mellett már a szír légierő is bombázza majd a falvaikat. Vagy jön egy kis török-szír etnikai tisztogatás...a hangsúly a rosszabb szón van.

Asszad max kényszerből ment volna bele bármilyen egyezménybe a kurdokkal. Vagy, ha valamelyik nagy rászól, de akkor sem biztos. A kurdok meg nem akarnak Asszad hangulatától függeni, ez szerintem érthető.
Az SDF pedig ismételten nem egyenlő FSA.
Az meg, hogy hogyan alakulnak a dolgok... Én nem tudom, de még csak jósolni sem merek.


A Tigris meg Törp Papa is ugyanezt nyilatkozta...

Nekik ez a dolguk. Mint ahogy az ukrik katonai parancsnokainak is az oszthatatlan Ukrajnáról beszélés. Aztán, hog a valóság hogyan viszonyul ehhez, az majd eldől.


Ja a szaudi zsoldos papírmassé hadsereg ellen talán még a magyar hadsereg is jól helytállna.

A térségben, amit eddig láthattunk, iraki "hadsereg" egy zsák szar, szír "hadsereg" egy zsák szar, irániak kérdőjeles, törökök valahol a zsák szar és a kérdőjel között.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Ez úgy néz ki, mintha a semmi közepén túrtak volna egy állást, hogy valakiket jól megszopassanak azzal, hogy odateszik. Ha nincs valami .50-es géppuska vagy RPG náluk, akkor nagy bajban vannak, de lehet ha azzal sem úszták meg.

Igazából, ha csak két páncélozatlan Toyota(?) pickuppal köröznek ott és sehol máshol senki, akkor akár két, AK-47-essel, meg pár tár lőszerrel felszerelt ember is simán kiiktathatja őket a földsánc mögül. Persze ettől függetlenül a pozíció suck, ha tényleg a semmi közepén van.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 789
30 570
113
Igazából, ha csak két páncélozatlan Toyota(?) pickuppal köröznek ott és sehol máshol senki, akkor akár két, AK-47-essel, meg pár tár lőszerrel felszerelt ember is simán kiiktathatja őket a földsánc mögül. Persze ettől függetlenül a pozíció suck, ha tényleg a semmi közepén van.
Legalább részlegesen páncélozottnak tűnnek, hanem tényleg elég lehetne egy AK. Viszont ugyanennyi erővel lehet VBIED is.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Legalább részlegesen páncélozottnak tűnnek, hanem tényleg elég lehetne egy AK. Viszont ugyanennyi erővel lehet VBIED is.

Ha páncélozottak, akkor cumi. VBIED-ket is páncélozzák már a kézi lőfegyverek ellen... Ez a kép csak nagyon keveset mutat, lehet, hogy 1-2 kilométerenként van egy ilyen, vagy komolyabb állás és elvileg azokból is mehetne megfigyelés és a segítség. Persze aztán a franc se tudja, mi a valós szitu...
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 342
13 833
113
A térségben, amit eddig láthattunk, iraki "hadsereg" egy zsák szar, szír "hadsereg" egy zsák szar, irániak kérdőjeles, törökök valahol a zsák szar és a kérdőjel között.[/QUOTE]

Török pilótákkal volt szerencsém együtt tanulni annó - hát, volt olyan, amelyiket ötven óra után nem engedték el egyedül...
Ugyan a haderőket arrafelé nem ismerem, de pilótaszempontból az arab pilótákat úgy kerülik, mint a leprásokat.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Török pilótákkal volt szerencsém együtt tanulni annó - hát, volt olyan, amelyiket ötven óra után nem engedték el egyedül...
Ugyan a haderőket arrafelé nem ismerem, de pilótaszempontból az arab pilótákat úgy kerülik, mint a leprásokat.

Elvileg a törökök nem arabok... De amikor az ISIS-szel ütköztek, annak sok kilőtt Leo 2-es volt az eredménye. Na meg Erdogány "tisztogatásai" sem lehettek túl jó hatással a török hadsereg harcképességére. Azt már láthattuk, hogy a civilekkel, meg a szerintük "lázadókkal" (pár darab kurddal, akiknek vagy voltak fegyvereik, vagy nem...) szemben nagyon "hatékonyan" tudnak fellépni... Szervezett, kiképzett, elszánt és aránylag jól felfegyverzett erővel szemben szerintem kb. a szaúdiak szintjén lehetnek.
 
  • Tetszik
Reactions: dragonette

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 543
45 103
113
Elvileg a törökök nem arabok... De amikor az ISIS-szel ütköztek, annak sok kilőtt Leo 2-es volt az eredménye. Na meg Erdogány "tisztogatásai" sem lehettek túl jó hatással a török hadsereg harcképességére. Azt már láthattuk, hogy a civilekkel, meg a szerintük "lázadókkal" (pár darab kurddal, akiknek vagy voltak fegyvereik, vagy nem...) szemben nagyon "hatékonyan" tudnak fellépni... Szervezett, kiképzett, elszánt és aránylag jól felfegyverzett erővel szemben szerintem kb. a szaúdiak szintjén lehetnek.
A haderő lefejezése előtt a törökök profik voltak. Most azt élik meg, mint a SZU a nagy tiszti tisztogatás után. Pár év és megint szintet ugranak felfelé, ég és föld azért egy török és egy szaudi mentalitás.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
A haderő lefejezése előtt a törökök profik voltak. Most azt élik meg, mint a SZU a nagy tiszti tisztogatás után. Pár év és megint szintet ugranak felfelé, ég és föld azért egy török és egy szaudi mentalitás.

Hát, nem tudom... Azért a szovjeteknél, Sztálin beteges paranoiája ellenére is, jelen volt egyfajta pragmatizmus és ezért viszonylag gyorsan sikerült kiheverniük a tisztogatást. Viszont az iszlám/kkeleti mentalitás, meg a pragmatizmus nem igazán kompatibilis szerintem...
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 543
45 103
113
Hát, nem tudom... Azért a szovjeteknél, Sztálin beteges paranoiája ellenére is, jelen volt egyfajta pragmatizmus és ezért viszonylag gyorsan sikerült kiheverniük a tisztogatást. Viszont az iszlám/kkeleti mentalitás, meg a pragmatizmus nem igazán kompatibilis szerintem...
Volt ott pragmatizmus a faszomat... Úgy fostak Sztálintól azok akik megmaradtak, hogy simán végignézték hogy kerítik be őket a német gépesített egységek anélkül hogy mertek volna egyáltalán visszavonulásra/kiürítésre parancsot kérni. Persze volt köztük néhány kivételes képességű ember a kezdetektől is, Konyev, Zsukov, Kuznyecov, etc. de a nagy többség a felső és közép vezetésben tapasztalatlan és fiatal tiszt/főtiszt volt, s legtöbbször is ilyen vezetői impotencia miatt maradtak ott százezrek, néha fél millió ember is a darálóban az elején.

Kellett nekik 1-1.5 év, hogy rengeteg ember halála árán, a saját kárukon kitapasztalják hogy akkor mégis mit hogy kéne csinálni. Mikor elkezdődött az Op. Barbarossa, full töketlenek voltak átlagban a vezetés szintjén is. Szépen lassan tanultak bele, menet közben.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Volt ott pragmatizmus a faszomat... Úgy fostak Sztálintól azok akik megmaradtak, hogy simán végignézték hogy kerítik be őket a német gépesített egységek anélkül hogy mertek volna egyáltalán visszavonulásra/kiürítésre parancsot kérni. Persze volt köztük néhány kivételes képességű ember a kezdetektől is, Konyev, Zsukov, Kuznyecov, etc. de a nagy többség a felső és közép vezetésben tapasztalatlan és fiatal tiszt/főtiszt volt, s legtöbbször is ilyen vezetői impotencia miatt maradtak ott százezrek, néha fél millió ember is a darálóban az elején.

Kellett nekik 1-1.5 év, hogy rengeteg ember halála árán, a saját kárukon kitapasztalják hogy akkor mégis mit hogy kéne csinálni. Mikor elkezdődött az Op. Barbarossa, full töketlenek voltak átlagban a vezetés szintjén is. Szépen lassan tanultak bele, menet közben.


Adott pillanatban nyilván nem bontakozhatott ki a pragmatizmus a beteg diktátor, meg a sleppje miatt. De azért lassan, lopva csak kinőtte magát. Mert benne volt az oroszok "lelkében". A törökök "lelkében" mi van? Ha Atatürk örökségét leszámítjuk, akkor az iszlám, sokszáz éve, amire Erdogány most rá is akar erősíteni. Mert ezzel akarja összefogni és még jobban uralma alá hajtani az országot. Neki lehet, hogy jó, mert fanatizálhatja és maga mellé állíthatja a sok primkót, de ez egy mai fogalmak szerint profi hadsereg szempontjából kontraproduktív.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 543
45 103
113
Igy ahogy írtad, lassan, lopva nőtte ki magát. A törökök nem arabok, ahogy az Irániak sem. Hatalmas a különbség. Muszlimok, de nagyon máshogy élnek mint a Szaudiak, gazdag olajosok. A puccs előtti török hadsereg meg igen profi volt, mindenkit meg nem küldtek el, van ott olyan akitől lehet még tanulni. Ez a minden muszlim csak töketlen dolog már csak azért sem igaz, mert pl. Szaddam köztársasági gárdája is elég fanatikus szunnita arabokból állt, és ők profik voltak, 20% oroszlán simán elnyomott 80% birkát. Jelenleg nagy részük, vagy a gyerekeiknek a nagy része ISIS vonalon operál, vagy operált.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Igy ahogy írtad, lassan, lopva nőtte ki magát. A törökök nem arabok, ahogy az Irániak sem. Hatalmas a különbség. Muszlimok, de nagyon máshogy élnek mint a Szaudiak, gazdag olajosok. A puccs előtti török hadsereg meg igen profi volt, mindenkit meg nem küldtek el, van ott olyan akitől lehet még tanulni. Ez a minden muszlim csak töketlen dolog már csak azért sem igaz, mert pl. Szaddam köztársasági gárdája is elég fanatikus szunnita arabokból állt, és ők profik voltak, 20% oroszlán simán elnyomott 80% birkát. Jelenleg nagy részük, vagy a gyerekeiknek a nagy része ISIS vonalon operál, vagy operált.


Hát, ebben nem értünk egyet... Szerintem, ha valaki magáévá teszi az iszlámot, annak ebből a szempontból lőttek (ne kérd, hogy bővebben fejtsem ki, mert nem menne... :D ). És mindegy, hogy arab, vagy perzsa, vagy akármi. Terrorkodni jó lesz, egyéni életáldozat a hitért oké, de nagyobb csapatban működni, egyéni tudást elismerni, nem muszlimoktól valóban tanulni, hallgatni rájuk (volt itt is valami kósza hír arról, hogy volt a szaúdiakkal valami PMC Jemenben, de inkább leléptek, mert "nem akarták égetni magukat" a kecskezargatókkal, de gondolom, ha azok hajlandóak lettek volna hallgatni rájuk, akkor nem így lett volna...), na az nem fog nekik menni. Az iraki Köztársasági Gárda is... Az amcsik ellen annyit tudott felmutatni, hogy miután szarrá verték őket, átmentek kislétszámú gerillacsoportokba (ilyenekből nőtte ki magát az ISIS is), mert ez az egyetlen harcmodor, amihez értenek a muszlimok, már persze, ha nem minimum tízszeres túlerőben vannak...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Na, amikor nem olvasom el végig, mielőtt írnék... :mad:
Egymás között általában az erőszakosabb-fanatikusabb banda nyer és a szunniták a fanatikusabbak.