[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
713
3 096
93
Az EU ebből a szempontból béna kacsa.... Az 1 vagy 2 dandár a szíriai partokat sem tudná megközelíteni, mert az út közben felvett migránsok, a tartusi orosz kötelékek meg a jól ismert széthúzás szétzilálná. A román kísérő fregattokon nincs lőszer és radar, a franciák utolsónak érnének partot, de elsőként szeretnék a babért learatni, a németek kimaradnak, a spanyol hajók inkább Ceutába mennek, az olaszok eltévednek és azon vitáznak, hogy jobb vagy baloldallal álljanak parthoz. A görög hajók a törököket figyelnék, az angolok Gibraltárban röhögnének körülbelül. Az üzemanyagot a védelmi biztosasszony csak akkor biztosítja, ha felvesznek út közben menekülteket is.
A légi szállítás sem különb. Talán a Wizz vagy a Ryanair vinné a katonákat? Hol szállnak le?

És mindezeket az összes tagállam parlamentjének ratifikálnia kell. A brittek már az elején jeleznék, hogy jelenleg sem az alsóház, sem pedig a felsőház nem tud az üggyel foglalkozni, mert a brexit miatt erre most beláthatatlan ideig nem lesz kapacitásuk.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 467
7 303
113
jó eséllyel sem a szír kormány, sem a törökök, sem az oroszok nem járulnának hozzá

azt tippelném hogy pont ezek követelik az európai katonákat
mert a mostani megállapodás csak az első könnyebbik lépcső, azt a kurdoknak kell megugorniuk
ha megugorták és az ypg-t eltakarították abból az övezetből (és a kurd belső erővonalakat a fene se ismeri, lehet nem is képesek rá), akkor jön az hogy fenn kell tartani azt az övezetet ypg/pkk mentesen
mert a török részről ez az igény (ahogy kurd részről meg az hogy török oldalról legyenek biztonságban)
ezt néhány tucat vagy akár néhányszáz ruszki katonai rendész ugyanennyi törökkel megtámogatva nem fogja tudni biztosítani akkora határszakaszon, oda kell sok ezer katona több évre vagy inkább évtizedre
az saa el van foglalva idlibbel és lehet hogy jönni fog al-tanf ha onnan is kimennek végre az usákok, és kérdéses hogy az sdf uralja-e egyáltalán az olajmezőket, az saa nem fog tudni ide is érdemi humánerőforrást küldeni
viszont ha egyáltalán eljutnak addig a felek hogy jöhetnek európai katonák - és a kurdok tényleg rendben kimennek - akkor ez egy klasszikus kéksisakos nem nagyon veszélyes projektnek tűnik, tehát egy európai - mérsékelten felfegyverzett turista - jellegű katonai erő számára pont testhezálló, csak el kell valahogy logisztikázni őket és a cuccaikat és a kajájukat vizüket oda
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Tulajdonképpen az van (lett) amit már említettem, Trump egy gyors húzással kiszállt, mire a teljes európai világ nyakába varrta a további felelősséget. Ezek meg felmérve a belpolitikai mélyrepülésüket otthon (mert valljuk be, igazából ez mozgatja csak őket) most kapkodnak fűhöz-fához. NATO haderővel lehet ezt csak csinálni, mert azt nem merik majd piszkálni a törökök, és akár részt is vehetnek benne. De az a menekültek fogadásával kapcsolatos eddigi elképzelések az igen zavaros még amit hallottunk. Realitást nem látok benne, ellenben káoszt annál nagyobbat. Most vagy ki kell üríteni azt a zónát, de teljesen, vagy lehet betelepítgetni minden nációt, de háború is lesz megállás nélkül. Ha így marad az egész, akkor is lesz. Ráadásul elindulhat a tavasszal a terrorizmus a török tengerpartokon, mert tudják a kurdok, hol lehet megszorongatni Kardigán nyakát. Ha nem lesz megoldás, jön a bosszú. Ez most így egy puskaporos hordó, most is az a véleményem.
 

krisstoff95

New Member
2019. október 22.
18
21
3
Szíria (és a közeljövőben Afganisztán) után kíváncsi vagyok, hogy az amerikaiak hosszabb távon teljesen kivonulnak- e a régióból (beleértve Szaúd-Arábiát, az Öböl menti országokat, stb), vagy csak időleges visszahúzódás (amolyan parkolópályára teszik a térséget) történik? Ezen kívül az arc -és bizalomvesztés mennyire lesz befolyásoló tényező olyan országok esetében,mint mondjuk Lengyelország vagy a balti államok? Ha Közép-Kelet-Európában és Kelet-Ázsiában is esetleg hasonlóan forróvá válna a helyzet (nyilván nem pont úgy, mint a Közel-Keleten, meg azért több szempontból más körülmények vannak), az USA azon térségeket is feladná is kivonulna? Sokszor elgondolkodok azon, hogy a jövőben mik az Egyesült Államok tervei... A Trump-adminisztráció csak fokozza a helyzet bonyolultságát, kiszámíthatatlanságát. Egyébként az várható volt, hogy Törökországot nem hagyják elveszni, a NATO-n belül az egyik legértékesebb hatalom (persze kérdés, a továbbiakban hogy bírnak majd Erdoğanékkal). Sajnos a kurdokat jól ott hagyták, de nyilván az amcsik szempontjából ezt hosszabb távon így nem lehetett csinálni, dönteni kellett: törökök vagy kurdok? Eléggé visszataszító volt az USA megnyilvánulása, ezért is kérdés, hogy mennyire megbízható mint szövetséges hatalom... Nem mint ha Kína vagy Oroszország (számomra) az lenne, sőt, nekem azok még inkább nem... Na majd meglátjuk mi lesz. :)
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 786
113
Eléggé visszataszító volt az USA megnyilvánulása, ezért is kérdés, hogy mennyire megbízható mint szövetséges hatalom...
Én meg az ilyen felvetéseket nem értem. Sugárzik belőle a naivitás. És nem az USA-ról van szó, bárkiről.
A történelem nem mutatott még elég példát mennyit érnek az ilyen szövetségek hosszabb távon?
Egy katonai védelmi szerződés sosem arról szól mi lesz majd, hanem arról, hogy mi van most. Most így gondoljuk. X év múlva meg majd az akkori érdekeink szerint fogunk eljárni. Ha akkor is egybeesnek az érdekek, akkor nyertél. Ha nem, így jártál.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Egyvalami biztos. Az oroszok nem fognak oda küldeni jelentős haderőt. Csak ami feltétlenül szükséges az érdekeiknek megfelelően. Ha viszont ne adj isten a hordó túl nagyott robbana akkor max nagyon max csak az érdek határig mennek el. Az Afganisztáni kemény leckét megtanulták. Ha túl drága add fel vagy ha ügyes játékos vagy mással töröltesd fel a padlót.
 

krisstoff95

New Member
2019. október 22.
18
21
3
Én meg az ilyen felvetéseket nem értem. Sugárzik belőle a naivitás. És nem az USA-ról van szó, bárkiről.
A történelem nem mutatott még elég példát mennyit érnek az ilyen szövetségek hosszabb távon?
Egy katonai védelmi szerződés sosem arról szól mi lesz majd, hanem arról, hogy mi van most. Most így gondoljuk. X év múlva meg majd az akkori érdekeink szerint fogunk eljárni. Ha akkor is egybeesnek az érdekek, akkor nyertél. Ha nem, így jártál.
Nem vagyok naiv, ezzel tisztában vagyok nagyon is... Nem naivitásból írtam ezt, hanem annak függvényében, hogy az USA magát a "szabad világ vezetőjének" tartja, az "erkölcs bajnokának", a "demokrácia zászlóvivőjének", és akkor ez van... Így ezek után szerinted hányan veszik be ezt? Márpedig sokan hisznek benne, közük a lengyelek is, akik váltig meg van győződve, hogy most majd amerikaiak nem hagyják cserben őket (mint anno a britek és a franciák a 2. világháborúban)...nem ártana akkor őket felvilágosítani, mert ezek szerint ők nem bírják felfogni (vagy elfogadni) azt, amit te is írtál...
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 337
20 786
113
Nem vagyok naiv, ezzel tisztában vagyok nagyon is... Nem naivitásból írtam ezt, hanem annak függvényében, hogy az USA magát a "szabad világ vezetőjének" tartja, az "erkölcs bajnokának", a "demokrácia zászlóvivőjének", és akkor ez van... Így ezek után szerinted hányan veszik be ezt? Márpedig sokan hisznek benne, közük a lengyelek is, akik váltig meg van győződve, hogy most majd amerikaiak nem hagyják cserben őket (mint anno a britek és a franciák a 2. világháborúban)...nem ártana akkor őket felvilágosítani, mert ezek szerint ők nem bírják felfogni (vagy elfogadni) azt, amit te is írtál...
A lengyelek - és minden normális államvezetés - tökéletesen tisztában van ezzel.
A jövőbe viszont senki sem lát. A lengyelek MOSTANI pozícióját javítja, hogy az USA mögötte van. Konfliktus pedig adódhat most is, vagy a jövő évben is.

Ezt itt fejezzük be, nem szír téma.
A kurdok cserbenhagyása csak annyiban váratlan, hogy máról holnapra történt.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
A lengyelek - és minden normális államvezetés - tökéletesen tisztában van ezzel.
A jövőbe viszont senki sem lát. A lengyelek MOSTANI pozícióját javítja, hogy az USA mögötte van. Konfliktus pedig adódhat most is, vagy a jövő évben is.

Ezt itt fejezzük be, nem szír téma.
A kurdok cserbenhagyása csak annyiban váratlan, hogy máról holnapra történt.
És a NATO közös védelmi garanciája vajon minden esetben működik az usákok részéről?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Várjunk még egy cseppet. Most csak húzgáljuk a medve bajuszkáját. Krím, Ukrajna?
Húzgálja a franc a bajszukat! Én tudom hogy a medve nem játék, s ahogy nézem a jelenlegi vezetésünk is. Mi bizniszelni akarunk velük, nem háborúzni. Ha valaki meg személyesen engem kérdez, a Krím az övék. Előbb utóbb az EU is be fogja ezt látni.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
Tegyük fel, hogy igaz. Vajon milyen jogalapon és hogyan akarnak bemenni 30-40ezer katonával szíriába? Csak mert ehhez jó eséllyel sem a szír kormány, sem a törökök, sem az oroszok nem járulnának hozzá. Erőből meg nem tudják megoldani, mint az usa, mert az nincs. Mondjuk egy tesztet megérne, hogy az ötlet felmerülésétől számítva mennyi idő alatt tudnának összeszedni ennyi katonát és áttelepíteni oda az eu-s országokból, azt a valószínűtlen jelenséget feltételezve is, hogy a tagállamok mindegyike beleegyezik ebbe :)
Putyin mester már hergeli is a Slava stoppert, hogy erre a mutatványra Ő is kíváncsi ;)
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 457
11 486
113
Szíria (és a közeljövőben Afganisztán) után kíváncsi vagyok, hogy az amerikaiak hosszabb távon teljesen kivonulnak- e a régióból (beleértve Szaúd-Arábiát, az Öböl menti országokat, stb), vagy csak időleges visszahúzódás (amolyan parkolópályára teszik a térséget) történik? Ezen kívül az arc -és bizalomvesztés mennyire lesz befolyásoló tényező olyan országok esetében,mint mondjuk Lengyelország vagy a balti államok? Ha Közép-Kelet-Európában és Kelet-Ázsiában is esetleg hasonlóan forróvá válna a helyzet (nyilván nem pont úgy, mint a Közel-Keleten, meg azért több szempontból más körülmények vannak), az USA azon térségeket is feladná is kivonulna? Sokszor elgondolkodok azon, hogy a jövőben mik az Egyesült Államok tervei... A Trump-adminisztráció csak fokozza a helyzet bonyolultságát, kiszámíthatatlanságát. Egyébként az várható volt, hogy Törökországot nem hagyják elveszni, a NATO-n belül az egyik legértékesebb hatalom (persze kérdés, a továbbiakban hogy bírnak majd Erdoğanékkal). Sajnos a kurdokat jól ott hagyták, de nyilván az amcsik szempontjából ezt hosszabb távon így nem lehetett csinálni, dönteni kellett: törökök vagy kurdok? Eléggé visszataszító volt az USA megnyilvánulása, ezért is kérdés, hogy mennyire megbízható mint szövetséges hatalom... Nem mint ha Kína vagy Oroszország (számomra) az lenne, sőt, nekem azok még inkább nem... Na majd meglátjuk mi lesz. :)

A Trump adminisztráció is csak egy korszak.
Nyilván az utódát és annak környezetét még egy darabig sodorni fogja az előd által és/vagy alatt kialakult helyzet (Lásd pl. Vietnám), s majd próbálja azt lemenedzselni, illetve a saját irányvonalat felpörgetni.
De ugyanez igaz Putyinra, Aszadra, Erdoganra, stb., stb.
Új vezető, új/módosult irányvonal, s emiatt sok esetben új/más fejleményt jelentő interakció a felek között.
Nyilván vannak évtizedek óta megcsontosodott viszonyok, de pont a szíriai helyzet mutatja, hogy rövid időn belül is teljesen átrajzolódhat az erőviszonyok térképe.
A jelenlegi helyzetet ki jósolta volna meg 2011 februárjában!?

Amúgy meg Trump is idős, meg Putyin is, Erdogan is, ha (az utóbbiak esetében) nem a törvényes úton, akkor természetes módon íródnak ki a sztoriból, s jön egy új felállás.
The show must go on.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and zsolti