Ennek messzemenő következményei lesznek. Nem akarom ragozni hogy miért, sok-helyen a világban egy ilyen precedensre várnak területi vitában álló országok. Ha ez ellen nem tesznek semmit (az ensz gittegylet, európa, amerika stb.), akkor gyakorlatilag bárhol bármelyik ország erővel fegyverrel területet szerezhet másoktól, mert a precedens megszületik. Lehet hogy nem bírják Assadot, de ebben kénytelenek lesznek segíteni neki, hogy ezt megoldja és visszaszerezze a területeket. Ebben most én is támogatom. Segítsenek neki az oroszok, és füstöljék ki őket Idlibből, egészen fel Afrin / Azaz-ig.
A precedens már régen megvan, nem szükséges hozzá a jelenlegi Szíria. Amikor az amerikaiak katonai erővel elszakították Koszovót a szerbektől, akkor azt mondták, hogy ez egyszeri és megismételhetetlen. A Jaltában megállapodott világrenden nem lehet változtatni, soha többé ilyen nem lesz.
Az oroszok azt mondták ugyan erre, hogy elfogadják Koszovót, mert ellene tenni nem tudnak, de megjegyzik egy életre. A Krím bekebelezése pontosan ugyan ezen forgatókönyv mentén zajlott. Egy nagyhatalom fegyveresen kiverte onnan a kisebb országot. Népszavazást írtak ki. Oké, hogy Koszovónak eddig még nem engedték meg, hogy egyesüljön Albániával! Az EU tett erre is nagyon konkrét javaslatokat.
De ma már a nemzetközi jog (hallgatólagos) része, hogy szakadár erőket támogatva a hadseregem nem engedi vissza a régi tulajdonost és kiírom a népszavazást.
Ami precedens nélküli, és abban igazad van, hogy ami jelenleg Rojavában történik, annak messze ható következményei vannak/lesznek. Ez nem a terület elcsatolásából fakad, hanem abból, hogy Erdogán és csapata kidolgozott egy tervet, hogyan lehet hosszú távon kezelni az állandó kurd felkeléseket.
A polgárháború alatt minden területről özönlöttek hozzájuk a menekültek, de ők nem ugyan oda telepítik haza ezeket az embereket. Miközben Idlib kivételével az elfoglalt területek őslakossága döntőrészben kurd, addig az ide "visszatelepítettek" jelentős száma arab. Nem egyszer a Nyugat-Európába elüldözöttek otthonait kapják meg. Emiatt anyagi ellentétek alakulnak ki az ott lakók és a "hazatérők" között. Ha bele gondolunk abba, hogy milyen nehéz ma megszerezni egy családi házat vagy csak két kezünkkel felépíteni, akkor érthető, hogy nem fognak a kurdok szemet hunyni afelett, hogy valaki ezeket ingyen megkapja, mert "Aszad elől menekül" és övé lesz a helyi rendfenntartók állása, politikai vezetés.
A fentiekből következik, hogy míg a háború előtt ha Törökország be akart volna nyomulni ide, akkor katonailag már megvoltak a képességei, de csak növelte volna az egyébként is meglévő belső feszültségeit, addig jelenleg egy furcsa háromszöget alakított ki. Az átlag arab gyűlöli őket és rosszul van attól, amikor csak felmerül az egykori Oszmán-török Birodalom. De a kurdokat jobban fogja gyűlölni, mert az egzisztenciájukra ők jelentik majd a veszélyt, ezért a törökgyűlölő arab lakosságnak belátható időn belül mindig Ankarát kiszolgáló politikai elitje lesz. És rájuk fognak támaszkodni a náluk -szerintem- szervezettebb kurd ellenállással szemben.
Hogy ez hosszútávon mennyire jó ötlet, arról találgathatunk. A nyugati hatalmak pont ugyan ezt csinálták a XIX. század nagy gyarmatosító hullámában. Utána katonailag elzavarták őket a pátyolgatott kisebbségek is Afrikából meg a Amerikából, de a politikai elit jelenleg is első sorban az egykori gyarmattartókkal dolgozik össze. (A XXI. század nagy kérdése, hogy Kína előretörése a térségben ezen mennyire fog változtatni.)
Szóval kevés esélyt látok arra, hogy hallgatólagosan hagyná az USA meg az EU, hogy Oroszország véget vessen ennek a bekebelezési kísérletnek. Moszkvának sajnos geostratégiailag nem érdeke jelenleg erőltetni, ami neki kell az országból, az ennél jóval délebbre van. És katonailag neki inkább jól jön egy erősödő Törökországban egy újabb válsággóc beemelése. Erdogánt sokkal jobban féken lehet tartani, ha "pár kis területet" oda ad neki, de bármikor fenyegethet az itt élők fellázításával és felfegyverzésével. Az EU
néhány országa érdekelt a folyamat megállításában, de a meghatározó európai hatalmak nem. Németországnak sokkal jobban jön, ha Erdogán német pénzből építget német cégeknek munkahelyeket, mint hozzájárulás a menekültválság kezeléséhez. És nem igazán tart attól, hogy valaki ki akarna belőle szakítani egy darabot. Ahogy Franciaország is meg van róla győződve, hogy meg tudja védeni magát.