Orosz komplexumok támadták meg Izraelt
Izrael azzal vádolta Oroszországot, hogy területén elektronikus hadviselést alkalmaz.
A Kan 11 izraeli tévécsatorna szerint az orosz hadsereg blokkolta Izrael légterének egy részét, és különösen az ország legnagyobb repülőterét, a Ben Guriont.
Az izraeliek szerint az orosz elektronikus hadviselési rendszerek blokkolták a GPS-rendszereket, aminek következtében izraeli terület északi része felett megszakadt a légi közlekedés. Valójában az egész régióval leállt a légi kommunikáció, mivel lehetetlenné vált a nemzetközi járatok fogadása és küldése.
Tel-Aviv arra irányuló kísérlete, hogy nyomást gyakoroljon Oroszországra, az orosz hadsereg éles visszautasításába ütközött, és ezt a döntést a szíriai területek elleni izraeli légitámadások visszaszorításával magyarázta.
„Az elmúlt hetekben a légitársaságok pilótái olyan jelenséget tapasztaltak, amely három év kihagyás után megismétlődött: súlyos GPS-hibák történtek a Ben Gurion repülőtéren leszállásra készülő gépeken. Ez ma vált ismertté. Az orosz hadsereg tevékenysége a Khmeimim bázison és a szíriai Latakia kikötővárosban fejlett és erőteljes védelmi rendszereket indított el, amelyek elektromágneses hullámokat bocsátanak ki a Földközi-tenger keleti részén. Megzavarja a repülőgépek leszállását is Izraelben. Izrael azt mondta az oroszoknak, hogy a rendszerek használata árt neki, de az oroszok azt mondják, hogy a rendszerek célja a katonáik védelme. Ugyanakkor Izrael azon dolgozik, hogy semlegesítse az orosz EW létesítmények által okozott jogsértéseket. Izraelben egyesek úgy érezték, hogy Oroszország megpróbálja megmutatni, ki a szíriai helyzet ura a térségben Izraelnek tulajdonított támadások hátterében” – írja a Kan 11 izraeli tévécsatorna.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) kijelentették, hogy keményen reagálnak, ha bizonyítékot találnak Oroszország részvételére a légiforgalom megzavarásában. Ezt azonban valójában nem lehet bizonyítani.
Szakértők szerint az orosz elektronikus zavarórendszerek bevethetők az orosz haditengerészet tartusi támaszpontján, mivel a Khmeimim légibázistól való hatótávolságuk nem elegendő. Tekintettel arra, hogy nem sokkal ez előtt a terroristák bejelentették, hogy Latakiát és Tartust csapásmérő drónokkal akarják megtámadni, az ilyen támadások megakadályozására elektronikus hadviselési rendszerek aktiválhatók.
„Szíriai állampolgárok százai haltak meg izraeli csapásokban, de az IDF úgy döntött, hogy valamilyen veszélyt jelent be, Oroszországot hibáztatva ezért. Nyilvánvaló, hogy Oroszország fellépése miatt az izraeli repülőgépek eredménytelenül fognak csapni, nem beszélve a szíriai tér rendkívül nehéz felderítéséről” – mondják a szakértők.