[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

meister

Active Member
2015. május 8.
798
31
28
visszatérve erre a tankos videóra, szerintem innen is jól látszik, hogy bőven "altesti" pozira indították erre, azt pedig elviekben nem lehet csak úgy kézikönyvekből megtanulni - szerintem tuti volt egy előzetes kiképzése a csávónak, mielőtt leült volna a párnákra...

https://youtu.be/ium2mjzx7B4
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
http://rusvesna.su/news/1449518571

http://www.interfax.ru/world/483692

Törökország úgy döntött, hogy nem vonja vissza csapatait az Iraki Moszulból, dacolva Bagdaddal. -mondta nyugati újságíróknak a Török kormány egy nem megnevezett képviselője. Várható hogy ők ott maradnak- idézte a média

Szerintem kihasználják a káoszt és szép lassan elfoglalják az iraki Kurdisztán egy részét. Végülis már így is van vagy 20 millió kurd az országban. Újabb 5 millió már úgysem sokat számít és így megakadályozhatják a független Kurdisztán megalakulását.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
<blockquote rel="kokusz"><blockquote rel="rudi"><blockquote rel="szaki01">Szerintem a rossz kiképzésnek köszönhető ez a falkázás.Istenkém de csúnya volt , az egyik csóka vagy 30-40 m-t repült !!! A morálal is gondok lehetnek , plusz az őrszemek-mesterlővészek hiánya , plusz a taktikai érzék hiánya ezek az Arabok sose voltak nagy generálisok !!!
</blockquote></blockquote>

Főleg szak01-et kérdezve:

Ezek a videok mennyire félrevezetők? Ezeken a TOW egy nagyon lassan kóválygó, jól látható nagy vörös pontnak tűnik.... Valóságban is az? A célpont oldaláról mennyire látszódhat egy ilyen közeledése? És mennyire lehet egy ilyen páncéltörő rakéta közeledését meghallani? Nem a robbanásra gondolok, hanem amíg repül...! Ezen a videon senki se szalad szét, látszólag észre se veszik, hogy jön a rakéta, azután repül mindenki....
</blockquote>

Az a lassú kóválygás a 1,5 másodperces gyorsítási szakasz végén közel 300 m/s, a hatótávolság távoli határán meg kb. 100 m/s. Ahogy szabad szemmel egy ugyanolyan átmérőjű 152-155 mm-es ágyú lövedéket sem lát közeledni senki, úgy a rakétát sem. Egy ekkora tárgyat ha pont felé néz valaki és a háttér megfelelő ahhoz, hogy a mozgó pont felkeltse a figyelmét, akkor legfeljebb 200-250 méterről lehetne kiszúrni, amikor másodpercek vannak a becsapódásig. Akkor is csak egy furán mozgó apró pontot látsz és mire rájössz, hogy ez nagyon gyorsan közeledik és felfogod, hogy mi lehet, már ott is van. Nehezebb észrevenni, mint egy pont közelítő, vagy pont távolodó madarat (az legalább csapkod a szárnyával). Az esetek túlnyomó többségében nem veszik észre. De ha igen, akkor sem tudnak már reagálni.

Azért látható jól hátulról, mert a félautomata vezérlő rendszer a hátul található infra patron és xenon lámpa alapján állapítja meg a rakéta irányzóvonalhoz viszonyított helyzetét. Ez hátulról jól látszik, elölről viszont nem.

Hallani keveset lehet belőle. A hajtóművet a működési ideje alatt, 1,5 másodpercig lehet hallani az első, kb. 300 méteres szakasz közelében. De ebben a konkrét videóban több mint 20 másodperc volt a repülési idő, azaz a hatótávolság távoli határáról, kb. 3,5 km-ről indították. A hangsebesség alatt, meghajtás nélkül repülő, kis méretű test alig kelt zajt és a távoli határ közelében, amikor már le is lassult, lényegében hangtalan.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
<blockquote rel="rudi"><blockquote rel="szaki01">Szìria topic!:)
Guérilla védelemnél egy vonal mélysége elérheti a 300métert is. Ebben a sàvban egymàst fedezõ àllàsok vannak kialakìtva. Front km akàr 150(!)- is.( optimàlisan 3 pozìció/guérilla) Bombàzni nem kell...minek? Csak gyalogsàg tud érvényesülni...ha nincsennek aknàk vagy irànyìtott töltetek...( persze mindìg vannak hiszen gerillàk) Idõigényes leküzdeni mindegy milyen technikàd van.

Egyébként ha már harcászkodunk...

Én tényleg nem értem ezeket az arab katonákat.

Itt van ez a video is (+18 !!):

liveleak.com/view?i=91d_1449505200

Egy lövészraj teljesen nyílt terepen szép kényelmesen egy kupacban vonul, majd megállnak - szintén egy kupacban - és elkezdenek beszélgetni. Nem mennek fedezékbe (volna több is a közelükben) nincs őrszem vagy figyelő semmi...

Lehetőségek:

A.) Ezek a fiúk még nem hallottak arról hogy az FSA-nak annyi TOW-ja van hogy most már szó szerint mindenre lőnek (ezt kizártnak tartom);

B.) Négy év háborúskodás alatt annyira elfásultak hogy már nem érdekli őket hogy túlélik vagy sem (nem tudom a SAA-nak is jár-e a 40 szűz). Esetleg az ingerküszöbük került túl magasra négy év után és egy ilyen látszólag békés helyzetben nem ismerik fel a potenciális veszélyt.

C.) Elképesztően gyenge szellemi képességűek (voltak)</blockquote>

Egy ilyen rakéta hogy robban? Kokrétan eltalálta az egyik katonát? Gondolom itt nem közelségi gyújtó robbantotta be.
Az egyik viszont túlélte. Az épületben lehetett?
Azért nem semmi az FSA katona sem. Karosszékben, a segge alatt 2-3 párna, hogy kényelmesen üljön. :)</blockquote>

Nincs közelségi gyújtója. Becsapódásra robban. Inkább a földbe csapódott a közelükben, bár az sincs kizárva, hogy az egyikőjüket találta el. 2,5-3 kg TNT-nek megfelelő hatóereje van. 5-6 méteres sugáron belül hatékony élőerő ellen. Voltak akik ennél távolabb álltak. Azok túlélték. Egy maradt talpon, de aki elfeküdt, az sem mind halott. Szerintem úgy a csoport felét intézhette el.

Ez a találat a csoport szempontjából szerencsétlen, a kezelő szempontjából nagyon szerencsés. Ha kicsit távolabb ütközik földnek, akkor alig lett volna hatása. Látványos robbanás meg porfelhő persze lett volna, de a katonák csak megijedtek volna. Ha nem állnak ilyen közel egymáshoz, akkor is legfeljebb 1-2 áldozat lehetett volna. Azért a TOW nem élőerő ellen való.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
visszatérve erre a tankos videóra, szerintem innen is jól látszik, hogy bőven "altesti" pozira indították erre, azt pedig elviekben nem lehet csak úgy kézikönyvekből megtanulni - szerintem tuti volt egy előzetes kiképzése a csávónak, mielőtt leült volna a párnákra...

https://youtu.be/ium2mjzx7B4

Ebből a távolságból simán szór 1-1,5 métert, vagy többet a rakéta az irányzóvonalhoz képest. Az hogy hova érkezett nem jelenti, hogy oda is szánták.
 

meister

Active Member
2015. május 8.
798
31
28
Az iraki regionális kurd kormányzat arra kéri az oroszokat, hogy szíriai akcióik során kerüljék el az ő légterüket. Az oroszoknak persze van engedélyük az iraki kormánytól, akik a kurdoknak is szólnak ilyenkor. Erre az időre le kell állítani a 2 kurd reptér, Erbil és Szulejmáni, forgalmát.
Az oroszok számára persze nincs más út amikor a Kaszpi felől jönnek Iránon át.
http://rudaw.net/english/kurdistan/071220151
barzeniék jóban vannak a törökökkel, az összes kurd tájegység közül szinte már-már baráti a viszonyuk Ankarával az irakiaknak, kíváncsi vagyok, mennyiben saját kezdeményezésük ez is.
 

meister

Active Member
2015. május 8.
798
31
28
<blockquote rel="meister">visszatérve erre a tankos videóra, szerintem innen is jól látszik, hogy bőven "altesti" pozira indították erre, azt pedig elviekben nem lehet csak úgy kézikönyvekből megtanulni - szerintem tuti volt egy előzetes kiképzése a csávónak, mielőtt leült volna a párnákra...

https://youtu.be/ium2mjzx7B4

Ebből a távolságból simán szór 1-1,5 métert, vagy többet a rakéta az irányzóvonalhoz képest. Az hogy hova érkezett nem jelenti, hogy oda is szánták.

</blockquote>
valóban nem azt jelenti, de ezt nem toronyra irányíthatták. az pedig, hogy belőtte a szórás értékét, inkább (elő)képzésnek tűnik, mint vak szerencsének.
 

siedon

Member
2014. március 7.
127
0
16
Ha már az index is le mer hozni ilyet, akkor csak van benne valami.


http://index.hu/belfold/2015/12/08/torokorszag_hatarzar_iszlam_allam/

Ez elfogadható? Nem értem, hogy miért nem hangosabb a nyugat, hisz tök nyilvánvaló már, hogy a törökök támogatják a terrorpistákat. Törökország=Iszlám Állam?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ha már az index is le mer hozni ilyet, akkor csak van benne valami.
http://index.hu/belfold/2015/12/08/torokorszag_hatarzar_iszlam_allam/
Ez elfogadható? Nem értem, hogy miért nem hangosabb a nyugat, hisz tök nyilvánvaló már, hogy a törökök támogatják a terrorpistákat. Törökország=Iszlám Állam?

Számomra is furcsa, hogy a török-orosz viszályban az egész sajtó az oroszok pártján van.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 571
18 440
113
<blockquote rel="rudi"><blockquote rel="szaki01">Szìria topic!:)
Guérilla védelemnél egy vonal mélysége elérheti a 300métert is. Ebben a sàvban egymàst fedezõ àllàsok vannak kialakìtva. Front km akàr 150(!)- is.( optimàlisan 3 pozìció/guérilla) Bombàzni nem kell...minek? Csak gyalogsàg tud érvényesülni...ha nincsennek aknàk vagy irànyìtott töltetek...( persze mindìg vannak hiszen gerillàk) Idõigényes leküzdeni mindegy milyen technikàd van.

Egyébként ha már harcászkodunk...

Én tényleg nem értem ezeket az arab katonákat.

Itt van ez a video is (+18 !!):

liveleak.com/view?i=91d_1449505200

Egy lövészraj teljesen nyílt terepen szép kényelmesen egy kupacban vonul, majd megállnak - szintén egy kupacban - és elkezdenek beszélgetni. Nem mennek fedezékbe (volna több is a közelükben) nincs őrszem vagy figyelő semmi...

Lehetőségek:

A.) Ezek a fiúk még nem hallottak arról hogy az FSA-nak annyi TOW-ja van hogy most már szó szerint mindenre lőnek (ezt kizártnak tartom);

B.) Négy év háborúskodás alatt annyira elfásultak hogy már nem érdekli őket hogy túlélik vagy sem (nem tudom a SAA-nak is jár-e a 40 szűz). Esetleg az ingerküszöbük került túl magasra négy év után és egy ilyen látszólag békés helyzetben nem ismerik fel a potenciális veszélyt.

C.) Elképesztően gyenge szellemi képességűek (voltak)</blockquote>

Szerintem a rossz kiképzésnek köszönhető ez a falkázás.Istenkém de csúnya volt , az egyik csóka vagy 30-40 m-t repült !!! A morálal is gondok lehetnek , plusz az őrszemek-mesterlővészek hiánya , plusz a taktikai érzék hiánya ezek az Arabok sose voltak nagy generálisok !!!</blockquote>

Nézd. Annak azért van valami oka, hogy egy háborút sem nyertek Izrael ellen. Nem áll szándékomban lebecsülni az arab katonákat, de a 20. században nem sok győzelmet tudtak felmutatni olyan országokkal szemben akiknek a taktikájuk vagy harcmodoruk az európai mintákat követi.
 

siedon

Member
2014. március 7.
127
0
16
<blockquote rel="siedon">Ha már az index is le mer hozni ilyet, akkor csak van benne valami.
http://index.hu/belfold/2015/12/08/torokorszag_hatarzar_iszlam_allam/
Ez elfogadható? Nem értem, hogy miért nem hangosabb a nyugat, hisz tök nyilvánvaló már, hogy a törökök támogatják a terrorpistákat. Törökország=Iszlám Állam?

Számomra is furcsa, hogy a török-orosz viszályban az egész sajtó az oroszok pártján van.</blockquote>

Hogy te ebből csak és kizárólag ennyit tudtál felfogni, az már jelez némi értelmezési problémát vagy fóbiát.

Továbbra se tudom felfogni az ilyen egy pólusú gondolkodást, orosz rossz, amaz jó vagy amaz rossz orosz a jó. Mindegyik tróger és a saját érdekét nézi (sajnos nem az enyémet), ez tény. Az ilyen és hasonló hozzászólásokat tartsa már meg mindenki magának! Úgyse fogjátok meggyőzni egymást, totál értelmetlen. Meg szerintem az az ember is, aki ilyeneket szajkóz, oldaltól függetlenül. Inkább olvasgassatok sokat!

http://index.hu/kulfold/2015/12/08/iszlam_allam_elleni_haboru_buktatoi/
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18

Azt se zarjuk ki, hogy az elmult 4 evben a kepzett katonak mar szep lassan meghaltak, a szobajohetö ujak közul, akiknek eszuk volt, azok mar joreszt valahogy leleptek a környekröl, igy maradtak a fanatikus, es a hulyek. Szerintem az atlag kulföldi milicista is inkabb lelkesedes alapos jön, mintsem hatalmas katonai tudasa miatt.
A II.Vh vegen az akkor meg harcolo nemet katona is inkabb fanatikus(?) kitarto(?) volt, mintsem katonailag annyira felkeszult.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="siedon">Ha már az index is le mer hozni ilyet, akkor csak van benne valami.
http://index.hu/belfold/2015/12/08/torokorszag_hatarzar_iszlam_allam/
Ez elfogadható? Nem értem, hogy miért nem hangosabb a nyugat, hisz tök nyilvánvaló már, hogy a törökök támogatják a terrorpistákat. Törökország=Iszlám Állam?

Számomra is furcsa, hogy a török-orosz viszályban az egész sajtó az oroszok pártján van.</blockquote>

Hogy te ebből csak és kizárólag ennyit tudtál felfogni, az már jelez némi értelmezési problémát vagy fóbiát.

Továbbra se tudom felfogni az ilyen egy pólusú gondolkodást, orosz rossz, amaz jó vagy amaz rossz orosz a jó. Mindegyik tróger és a saját érdekét nézi (sajnos nem az enyémet), ez tény. Az ilyen és hasonló hozzászólásokat tartsa már meg mindenki magának! Úgyse fogjátok meggyőzni egymást, totál értelmetlen. Meg szerintem az az ember is, aki ilyeneket szajkóz, oldaltól függetlenül. Inkább olvasgassatok sokat!

http://index.hu/kulfold/2015/12/08/iszlam_allam_elleni_haboru_buktatoi/</blockquote>

Csak annyit állapítottam meg, hogy az utóbbi 1-2 évben a sajtóban MINDIG az orosz volt a rosszfiú (legalábbis az indexen, origón, hvgn szinte minden nap meglelent egy-két cikk az oroszokról), de a mostani török-orosz vitában az orosz a jófiú.
És ne nekem mond, hogy egypólusú gondolkodásom van, mert pont a sajtó volt eddig ilyen.
 

siedon

Member
2014. március 7.
127
0
16
<blockquote rel="siedon"><blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="siedon">Ha már az index is le mer hozni ilyet, akkor csak van benne valami.
http://index.hu/belfold/2015/12/08/torokorszag_hatarzar_iszlam_allam/
Ez elfogadható? Nem értem, hogy miért nem hangosabb a nyugat, hisz tök nyilvánvaló már, hogy a törökök támogatják a terrorpistákat. Törökország=Iszlám Állam?

Számomra is furcsa, hogy a török-orosz viszályban az egész sajtó az oroszok pártján van.</blockquote>

Hogy te ebből csak és kizárólag ennyit tudtál felfogni, az már jelez némi értelmezési problémát vagy fóbiát.

Továbbra se tudom felfogni az ilyen egy pólusú gondolkodást, orosz rossz, amaz jó vagy amaz rossz orosz a jó. Mindegyik tróger és a saját érdekét nézi (sajnos nem az enyémet), ez tény. Az ilyen és hasonló hozzászólásokat tartsa már meg mindenki magának! Úgyse fogjátok meggyőzni egymást, totál értelmetlen. Meg szerintem az az ember is, aki ilyeneket szajkóz, oldaltól függetlenül. Inkább olvasgassatok sokat!

http://index.hu/kulfold/2015/12/08/iszlam_allam_elleni_haboru_buktatoi/</blockquote>

Csak annyit állapítottam meg, hogy az utóbbi 1-2 évben a sajtóban MINDIG az orosz volt a rosszfiú (legalábbis az indexen, origón, hvgn szinte minden nap meglelent egy-két cikk az oroszokról), de a mostani török-orosz vitában az orosz a jófiú.
És ne nekem mond, hogy egypólusú gondolkodásom van, mert pont a sajtó volt eddig ilyen. </blockquote>

Az elmúlt napok sok gyök2 hozzászólása s a te írásod alapján gondoltam így, de természetesen bocs ha rád nem igaz.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 109
82 827
113
1cWUb413fh4.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 757
113
laiki

Az indításnak nagyon jellegzetes hangja van az kilóméterekre elhallatszik.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Arrol nem beszelve hogy a dizeleket be is kell roffentreni naponta vagy 20-30 percre, vagy 4-5 naponta cca 4-5 orara hogy feltoltsek az akkukat.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 615
113
Az arab katonák nem csak képzetlenek, de az arab kultúra miatt fatalisták is. nem nagyon érdekli őket a való világ, ha le kellene hajolni, vagy fedezéket keresni és az nekik valamiért kényelmetlen, akkor nem teszik. Az allahu akbár után a második leggyakoribb kifejezésük az insha allah , legyen meg allah akarata. A felfogásuk szerint ha allah akarja úgy is túlélik, ha meg nem akkor meg kell halni, ellene földi ember tenni úgysem tud semmit. Ez egyébként rányomja a bélyegét az egész arab világ életére, legyen az közlekedés, munkabiztonság, vagy bármi más.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
laiki

Az indításnak nagyon jellegzetes hangja van az kilóméterekre elhallatszik.

Ez a távolság egyrészt kb. 3,5 km volt a repülési idő alapján. Másrészt elölről szerintem nem hallatszik km-re. A hajtómű hátrafelé dolgozik, arra sokkal jobban hallható. A felvétleken a 1,5 másodperces hajtómű működés végén, kb 300 méterre lévő rakétánál már elég halk. Szerintem kb 500-600 méterig hallható. De ez csak becslés részemről.

Mivel az irányító rendszernek be kell fogni a rakétát, amit a hajtómű működés zavar és utánna még stabilizálni is kell a röppálya kilengéseit, a valós minimális hatótáv, ahova már jól irányítható kb. 500 méter körül lehet. (A hivatalos minimális hatótáv csak agyújtó élesítési távja). Azon kicsivel túl lévő célpont szerintem már nem hallja meg az indítást. Bár ez nagyban függ a környezeti zajoktól is.

Azonban abban teljesen biztos vagyok, hogy a felvételen szereplő csoportnak esélye sem volt lefülelni az indítást.

Ettől függetlenül természetesen amatőr hiba egy jól látható domboldalon takarás és fedezék nélkül, komótosan, egy csoportban sétálgatni. Nem annyira a TOW veszély miatt, mert az tényleg ritkaság, hogy páncéltörő rakétával így támadjanak, de egy tüzérségi megfigyelő is kifigyelhette volna a csoportot, vagy egy nehézgéppuskás.