Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Nincs ebben fabol vaskarika; a beerkezo informaciok minosegenek es mennyisegenek illetve a sajat tudasunk (fejlodesunk) fuggvenyeben adott problemara kulonbozo valaszt adhatunk.

Ez embereknel abszolut ervenyes; gepi tanulas/MI eseteben detto parameterezheto (mintakereses). Amennyiben az MI rendelkezik a tanulashoz szukseges kepessegekkel (onfejlesztes) es "korlatlan" szenzoros inputtal (vagyis kepes az adatokhoz korlatozas nelkul hozzaferni), meg tudja valtoztatni a feladat vegrehajtasahoz szukseges mukodest.

Amennyiben a rendszerbe bele van programozva a hatekonysag novelese, az eszkozok kozott rangsorolhat/valaszthat.
Ne keveredj te is bele a cel/feladat kozti kulonbsegtetelbe.

Nem keveredtem bele semmibe. A célok felülírása nem lehetséges. Az valóban fából vaskarika. (Emberek, itt a HTKA-n mindenki alap hozzáállása az, hogy anélkül, hogy a másik mondandóját megértené, alapból vitatkozik?) A célok elésése érdekében a cselekvéseket/feladatokat viszont tanuló algoritmussal hatékonyabban is végre lehet hajtani. A gép ekkor képes a paramétereinek a hangolására, de nem képes az alapvető céljainak a felülírására.
 

lgabo

Well-Known Member
2015. március 18.
998
810
93
A kvantumszámítógépek megjelenéséig nem kell aggódni, tehát kb van 10-20 évünk
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Hát ha te mondod... az ilyen kinyilatkoztatás szerű magabiztossággal nem tudok mit kezdeni. Már mondtam, hogy nem kell hozzá tudat. A cél egy rohadt matematikai függvény, mit nem lehet ezen megérteni?
Szigorúan szakmai-nyelvészeti téren igazad lehet ha ez a szaknyelv alkotása, magyarán hivatalosan elfogadott szakmai bikkfanyelv. Ez sok szakmában megvan sajnos (az enyémben is), már csak azért is mert sok kifejezést más nyelvből veszünk át jól-rosszul értelmezve/fordítva. A cél viszont szerintem csak egy gép vagy egy ember alkotta programozott akármi (hívhatjuk akár MI-nak) számára lehet matematikai függvény, nekem viszont mint emberi intelligenciának saját elhatározásomtól függ, amit szakemberek persze megpróbálhatnak matematikai függvénnyel leírni, de szerintem ez nem ugyanaz. Szigorúan kívülálló civilként én ott húznám meg a határvonalat, hogy amíg a "MI" csak számára kívülről betáplált feladatokat old meg (a célt kívülről határozzák meg számára), addig az nem igazán intelligencia és tényleg lehet matekfüggvény. A valódi MI szerintem majd az lesz amikor az magának határoz meg, tűz ki célfeladatokat és kívülről már nem, vagy csak korlátozottan fogad el beavatkozást (mint bármely ember) de ezt már csak utólag lehet matekfüggvényként meghatározni, mint az emberi intelligenciát is.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 375
8 562
113
Szerintem erre előbb-uróbb lesz egy konszenzusos megegyezés, hogy az autónak a bentülők a legfontosabbak. Nem biztos, hogy mindig igazságos lesz ,de legalább következetes. Máskülönben az emberek nem azt az autót fogják választani, hanem egy másikat, aminek a bentülők a legfontosabbak.

Nem olyan egyszerű ez. Épp az a a probléma, hogy - persze ez erősen filozófiai kérdés - hogy megteheti-e az autó, hogy a gyalogost áldozza fel az autósért cserébe. Ezzel az a gond, hogy az autó/autós hibájának következményét az ártatlan gyalogos viseli, holott ilyenkor értelemszerűen az autósnak kéne viselnie a végzetes következményeket. Persze ilyen helyzet a gyakorlatban nem nagyon jönne létre, hiszen minden autót úgy terveznek majd, hogy senkit nem üssön el, a baleset meg nem szabályozható. De azért ez egy érdekes felelősségbeli-jogi helyzet.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 375
8 562
113
De, miért menne a verseny? Neki nem kell kaja, élettér, vagy más egyéb az ember számára szükséges dolog. Kicsit olyan, mintha az almafa versenyezne a kutyával, teljesen másak az igényeik, nem vetélytársai egymásnak.

Az ember mint biológiai élőlény önmagában egy optimalizált gép. Első körben ezért azt mondanám, hogy nem lehet az embernél hatékonyabb gépet készíteni. Már ami ugyan azokat tudja mint az ember. A valóságban a Skynet már ott elbukhat, hogy előbb-utóbb kifut valamilyen nyersanyagból, az ember meg nem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 293
54 659
113
Szerintem az emberiség fejlődésének a következő lépcsőfoka nem az "MI" lesz. Az MI szerintem csak annak a vágynak a beteljesülése, hogy mi is egy teremtőt alkossunk, mint Isten, így lényegében mi is Istenek legyünk/ közelebb kerüljünk Istenhez.
(A Bibliában Isten "teremtő" néven is szerepel. Mégpedig egy olyan teremtő volt aki a saját képmására alkotott egy olyan teremtőt, mint ő maga. Úgy érzem mi is ezt csinálnánk, kicsiben.)

Szerintem az emberiség fejlődésének következő hasznos lépcsőfokát az hozná el, ha végre nem lenne a genetika "tabu" téma. Mert úgy érzem, hogy a nácizmus óta az emberi genetika és az ebből fakadó különbségek tabu téma lett.
Ha ezt a tabut feloldanánk eljöhetne a mesterséges evolúció korszaka, amely azt jelentené, hogy az emberi genomban lévő számtalan hibát ki lehetne küszöbölni, génsebészeti eszközökkel. Például a vérzékenységet.
Előbb utúbb ez oda vezetne, hogy fejleszteni tudnánk az immunrendszerünket, az intelligenciánkat, a fizikai erőnket stb....
Képzeljétek el, hogy mekkora előnye lenne annak a társadalomnak amely egy generáció alatt átlagban pl.: 10%-al okosabb, 7%-al egészségesebb és 3%-al erősebb, mint az előző generáció. Óriási potencia lenne ebben, de sajnos manapság nem áldoznak erre pénzt és energiát. E helyet inkább MI-vel játszadoznak :)
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 303
113
Az ember társadalmilag nem érett arra hogy mesterségesen fejlessze a génjeit. Valamikor valakivel már vitáztam egyszer itt. (Habár meggyőzni nem sikerült.)
Az ember társadalmilag és mentalitásában kell hogy fejlődjön vagy kihal. Szerintem az utóbbi hamarabb következik be mint az előbbi.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 336
10 665
113
Nem keveredtem bele semmibe. A célok felülírása nem lehetséges. Az valóban fából vaskarika. (Emberek, itt a HTKA-n mindenki alap hozzáállása az, hogy anélkül, hogy a másik mondandóját megértené, alapból vitatkozik?) A célok elésése érdekében a cselekvéseket/feladatokat viszont tanuló algoritmussal hatékonyabban is végre lehet hajtani. A gép ekkor képes a paramétereinek a hangolására, de nem képes az alapvető céljainak a felülírására.

Teljesen laikusként kérdem:
Mi történik akkor, ha - többszörös ellenőrzés ide, párhuzamos feladatfuttatás oda, valamilyen fatális hiba/sérülés folytán torzul/felülíródik a cél?
Tudom sántítani fog a példa, de nekem az a jelenet jutott eszembe Terry Gilliam Brazil című filmjében ahol egy, a gépezetbe hulló légy miatt átíródik egy név.;)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Teljesen laikusként kérdem:
Mi történik akkor, ha - többszörös ellenőrzés ide, párhuzamos feladatfuttatás oda, valamilyen fatális hiba/sérülés folytán torzul/felülíródik a cél?
Tudom sántítani fog a példa, de nekem az a jelenet jutott eszembe Terry Gilliam Brazil című filmjében ahol egy, a gépezetbe hulló légy miatt átíródik egy név.;)

Annak valószínűsége, hogy egy véletlen változás működőképes kódot hozzon létre nagyon kevés.
Annak valószínűsége, hogy amellett, hogy működőképes kódott hozott létre, még a túlélést is biztosítsa, még kevesebb.

Példa:

Célszabály: Ha szomjas vagy, végezz olyan cselekvést, amely a szomjadat oltja.

Cél alapján tervezett lehetséges cselekvéssorozatok:

a) Látok egy poharat -> üres -> látok egy üveget vízzel -> töltök vizet belőle a pohárba -> kezemmel a számhoz emelem -> iszom.
b) Látok egy csapot -> megnyitom -> számat a csaphoz tartom -> iszom.
stb.

Látható, hogy a célból, a körülményeknek megfelelően többféle cselekvéssorozat számítható ki. Ezért működőképes a cél, mert általános elveket fogalmaz meg (pl. ha szomjas vagy igyál), és nem a konkrét tennivalókat írja le, mert a konrkét tennivalókat nem lehetne mind előrelátni.

Namármost, azt kérdezted, hogy mi van, ha "a gépezetbe hulló légy miatt átíródik egy név".

Lássuk, íródjon át:

Ha szomjas vagy, végezz olyan cselekvést, amely a szomjadat porszívó.

A cél értelmezhetetlenné vált. Kész. Nem működik.

Lássunk most olyan példát, amikor a cél megfogalmazása érthető, de nem vezet eredményre.

Ha szomjas vagy, verj be egy szöget.

Ez érthető cél, de nem oldja meg a szomjúságodat, ha beversz egy szöget.

Szóval röviden, annak valószínűsége, hogy egy cél mutálódjon, és ennek ellenére értelmezhető, sőt, értelmes maradjon nagyon kicsi.

Ami már jobban lehetséges, az az, hogy valamely cél kikapcsolódik. Például:

Cél 1 ...
Cél 2 ...
stb.
Cél N ,.. Ne öld meg a készítőd.

Mondjuk az N. cél, hogy "Ne öld meg a készítőd." törlődik. Na ebből lehet baj, mert ha a Cél 1, Cél 2 stb.-ből a rendszer azt következteti ki, hogy meg kell ölnie a készítőjét, és a Cél N, amely ezt tiltaná kikapcsolódott, akkor a robot meg fogja ölni a készítőjét. Ennek a valószínűsége már nagyobb.

Annak valószínűsége, hogy új, értelmes cél keletkezik véletlenül, pedig alacsony.
Lásd embernél, az alapcélok:

1. Védd meg magad.
2. Egyél, igyál.
3. Szaporodjál.
4. Törekedj a hatalom megszerzésére.
5. Törökedj mások elismerésének kivívására.
6. Ha valami sokáig idegesít, és nem tudod megoldani, akkor törjél-zúzzál.

Namármost.

Ha mondjuk a 2. cél felülíródik valamely értelmetlen céllal, mint pl.

1. Védd meg magad.
2. Verj be egy szöget.
3. Szaporodjál.
4. Törekedj a hatalom megszerzésére.
5. Törökedj mások elismerésének kivívására.
6. Ha valami sokáig idegesít, és nem tudod megoldani, akkor törjél-zúzzál.

Akkor az emberünk meghal, mert elfelejt enni, inni. Remélem látható ezen a butuska példán, hogy miért nem valószínű - bár a mozifilmekben népszerű - az önmaga működségi célszabályait felülíró robot.

Bocs ha hosszú voltam, de csak így lehetett személtetni.

Most pedig megyek és nézem az ukrán helyzetet, mert most az fontosabb.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 336
10 665
113
Annak valószínűsége, hogy egy véletlen változás működőképes kódot hozzon létre nagyon kevés.
Annak valószínűsége, hogy amellett, hogy működőképes kódott hozott létre, még a túlélést is biztosítsa, még kevesebb.

Példa:

Célszabály: Ha szomjas vagy, végezz olyan cselekvést, amely a szomjadat oltja.

Cél alapján tervezett lehetséges cselekvéssorozatok:

a) Látok egy poharat -> üres -> látok egy üveget vízzel -> töltök vizet belőle a pohárba -> kezemmel a számhoz emelem -> iszom.
b) Látok egy csapot -> megnyitom -> számat a csaphoz tartom -> iszom.
stb.

Látható, hogy a célból, a körülményeknek megfelelően többféle cselekvéssorozat számítható ki. Ezért működőképes a cél, mert általános elveket fogalmaz meg (pl. ha szomjas vagy igyál), és nem a konkrét tennivalókat írja le, mert a konrkét tennivalókat nem lehetne mind előrelátni.

Namármost, azt kérdezted, hogy mi van, ha "a gépezetbe hulló légy miatt átíródik egy név".

Lássuk, íródjon át:

Ha szomjas vagy, végezz olyan cselekvést, amely a szomjadat porszívó.

A cél értelmezhetetlenné vált. Kész. Nem működik.

Lássunk most olyan példát, amikor a cél megfogalmazása érthető, de nem vezet eredményre.

Ha szomjas vagy, verj be egy szöget.

Ez érthető cél, de nem oldja meg a szomjúságodat, ha beversz egy szöget.

Szóval röviden, annak valószínűsége, hogy egy cél mutálódjon, és ennek ellenére értelmezhető, sőt, értelmes maradjon nagyon kicsi.

Ami már jobban lehetséges, az az, hogy valamely cél kikapcsolódik. Például:

Cél 1 ...
Cél 2 ...
stb.
Cél N ,.. Ne öld meg a készítőd.

Mondjuk az N. cél, hogy "Ne öld meg a készítőd." törlődik. Na ebből lehet baj, mert ha a Cél 1, Cél 2 stb.-ből a rendszer azt következteti ki, hogy meg kell ölnie a készítőjét, és a Cél N, amely ezt tiltaná kikapcsolódott, akkor a robot meg fogja ölni a készítőjét. Ennek a valószínűsége már nagyobb.

Annak valószínűsége, hogy új, értelmes cél keletkezik véletlenül, pedig alacsony.
Lásd embernél, az alapcélok:

1. Védd meg magad.
2. Egyél, igyál.
3. Szaporodjál.
4. Törekedj a hatalom megszerzésére.
5. Törökedj mások elismerésének kivívására.
6. Ha valami sokáig idegesít, és nem tudod megoldani, akkor törjél-zúzzál.

Namármost.

Ha mondjuk a 2. cél felülíródik valamely értelmetlen céllal, mint pl.

1. Védd meg magad.
2. Verj be egy szöget.
3. Szaporodjál.
4. Törekedj a hatalom megszerzésére.
5. Törökedj mások elismerésének kivívására.
6. Ha valami sokáig idegesít, és nem tudod megoldani, akkor törjél-zúzzál.

Akkor az emberünk meghal, mert elfelejt enni, inni. Remélem látható ezen a butuska példán, hogy miért nem valószínű - bár a mozifilmekben népszerű - az önmaga működségi célszabályait felülíró robot.

Bocs ha hosszú voltam, de csak így lehetett személtetni.

Most pedig megyek és nézem az ukrán helyzetet, mert most az fontosabb.

Nagyon szépen köszönöm a válaszod!
A hozzászólásod pedig pont a megfelelő hosszúságú volt. Abszolút érthető és olvasmányos.

"...Mondjuk az N. cél, hogy "Ne öld meg a készítőd." törlődik. Na ebből lehet baj, mert ha a Cél 1, Cél 2 stb.-ből a rendszer azt következteti ki, hogy meg kell ölnie a készítőjét, és a Cél N, amely ezt tiltaná kikapcsolódott, akkor a robot meg fogja ölni a készítőjét. Ennek a valószínűsége már nagyobb..."

Hm. Erre hirtelen nem is gondoltam, pedig laikusan gondolkodva - és tapasztalva - is valószínű(bb) az adatvesztés.
S még bele is illik a prekoncepciómba.
Ezek szerint egy ilyen hiba kifejezetten veszélyes is lehet - akár egy - amúgy közben évtizedekig köztünk élő - elmebeteg sorozatgyilkos.
Hoppá; és akkor eszembe jutott HAL 9000:eek:
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 446
17 657
113
Nyugat-Eu. topikban off lenne, de talán megtalálták miért ilyenek, amilyenek.

http://www.spiegel.de/international...mans-incapable-of-enjoying-life-a-834973.html

Lehet, hogy nagy hülyeség amit most leírok, de néha úgy érzem, hogy egy - egy háború a nyugat (és Európa) történelme során kicsit mindig képes volt helyre rázni az embereket. Mármint ezek után a társadalom sokkal nyugodtabb lett és képes volt értékelni az olyan dolgokat mint munka vagy nyugalom és nem kezdtek el degenerált hülyeségeken gondolkodni és azokat megvalósítani. Félre értés ne essék ezzel nem azt akarom mondani, hogy a háború jó dolog, sőt! De néha az az érzésem, hogy ez a hosszú béke hülyeségekre sarkallja a társadalmakat.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 502
14 903
113
Lehet, hogy nagy hülyeség amit most leírok, de néha úgy érzem, hogy egy - egy háború a nyugat (és Európa) történelme során kicsit mindig képes volt helyre rázni az embereket. Mármint ezek után a társadalom sokkal nyugodtabb lett és képes volt értékelni az olyan dolgokat mint munka vagy nyugalom és nem kezdtek el degenerált hülyeségeken gondolkodni és azokat megvalósítani. Félre értés ne essék ezzel nem azt akarom mondani, hogy a háború jó dolog, sőt! De néha az az érzésem, hogy ez a hosszú béke hülyeségekre sarkallja a társadalmakat.


Nem mondasz hülyeséget. Genetikailag kódolt rgadozók vagyunk. A harc lételemünk, a pusztítás pedig szükséges az építkezéshez fejben, lélekben és materiálisan is. SAJNOS, ez a helyzet..... A hosszú, kihívás nélküli békeidőszak valamelyest degenerája a társadalmat. Legalábbis eddig így volt.
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 345
2 349
113
Nem tudom, hogy mi lesz ennek a vége. Most már Magyarországon is indul, ilyen mesterképzés, nyugaton pedig sokkal előrébb(?) tartanak ebben. Nem nagyon tudom ezeket a "tudományokat" a helyükre tenni. Mostanában azt érzem, hogy nem is lenne olyan nagy baj, ha az iszlám elterjedne Európában. Ezt a sok pusztító ideológiát már nem lehet megállítani. De szeretném látni azt a nagy tervet, amely szerint ezek a folyamatok szükségesek.
 
Status
Not open for further replies.