Májusban egy egész amerikai delegáció látogatott Tajvanra. Láttál róla bármit is a hírekben?
Nem.
Akkor most miért?
Itt szerintem volt egy kis izmozás Xi részéről, nemsokára indul az ottani Balatonöszödi program, ahol nagyon az újraválasztásra gyúr. Amúgy nagyon megy odaát (még odaátként írom...) ez a felszabadítós feeling. Egy korabeli pártkönyv simán egy fullos 7-es BMW ára, pufajka, dobtáras PPS meg legalább 2.
A koronás lezárások után valamit muszáj mutatni. Mondjuk a kínai felső vezetés vastagon technokrata csapat, nagyon nem az EU-s gyógyegerek gyülekezete. Mivel nem jött be az első lépés, most megy a gyakorlat meg a szankciózás. Kell az erőt demonstrálni, mert elég sokan mondják, hogy a járvány kezelése nem volt a legjobb, lásd Shanghai lezárása 2 hónapra. Xi helyzete erős, ha nagyon pampognak, megoldja erővel - páran "önkritikát gyakorolva" visszavonulnak, jönnek az új emberek.
Másrészt az ausztrál tengeralattjárós projektnél sem volt ekkora cirkusz (vagy ezt nézhetjük úgy is, hogy mivel ott sem volt cirkusz, muszáj volt valamiből cirkuszt csinálni...)
Kína nem a világ összeszerelőüzeme, sokkal inkább gyára. Helyben készül kb minden, és egyre nagyobb hangsúllyal belpiacra.
Valamiben igen, valamiben nem. Az építőipar vastagon túlkínálatos, minden, ami hozzátartozik, túl lett növesztve. Ebből van pl. olyan érdekes helyzet, hogy nem fogadtam el a kinti LNG-s projekthez a helyben gyártott acélt, erre Európából fognak rendelni - Európa meg boldogan ad, mert azonnal fizetnek Kínából - közben fél Európa Kínában kilincsel ugyanezért az anyagminőségért, mert mire abból valami lesz, az hónapok meg ki tudja, 3 hónap múlva megy-e egyáltalán az acélmű...
Az ipart is brutális méretűre növesztették. Voltam nem egy olyan megbeszélésen, ahol illemből ugyan végighallgattak minket, majd a tárgyalópartner megjegyezte, hogy 10 millió $ alatti vagy 600 tonna alatti berendezés nem érdekli. Akkora állami cégek vannak, hogy csak egy-egy tartományban foglalkoztatnak 40000 embert és ez egy acélszerkezetes csapat - de mindent gyártanak. Viszont ezek főként infrastruktúrális beruházások, meg energetikai.
Egy ideje megy az átállás, de vannak régi gondok (árnyékbankrendszer, ingatlanhitelezések, rengeteg pilótajáték a pénzekkel), amik ott vannak a fejük felett. Xi rengetegszer mondta, hogy nem lakhat mindenki a tengerparti sávban, mert ez pörgeti fel a lakásárakat, amit az emberek nem tudnak megfizetni és egy nyomortanya Peking/Shanghai/Guangzhou környékén nem hiányzik senkinek. A nyugati cégek nem fognak a belső részekre bemenni. Hosszú ideje megy az, hogy a belső-keleti part irányt keleti-part belső irányba állítsák át, csak az embereknek vonzóvá kell tenni.
Ha nincs munkahely és a termékek iránt fizetőképes belső kereslet, akkor az egész nem ért semmit. A tehetséges fiatalok északról lemennek, pl. Dalian vagy Harbin hiába hiperszuper város, ha kurva hideg van télen, inkább mész le mondjuk Zhanjiang-ba és pálmafák között élsz.
Keressetek rá ezekre a helyekre a neten.
Kínában se biztos örülne a lakosság ha zuhannak az életszínvonal.
Nagyon nem. Kb 2-300 millió ember él jólétben. Kollégák szoktak mesélni arról, hogy milyen volt a szüleiknek, meg a 40-es korosztály sztorizik azokról az időkről, amikor éheztek meg ültek a sötét és fűtetlen lakásban télen, -20 fokban. Ehhez képest mára mi van. Márkás cuccok, ájfon, baszott nagy TV, ray-ben szemüveg, levis farmer, BMW/Audi/Merci.
Shanghai-ban normális lakás ott indul, hogy 3000€/hó. A párt legitimációja az emberek jóléte. Ha a jólét bukik, akkor jönnek a gondok. Az életszínvonal gyorsan tud zuhanásnak indulni, ez a karantén alatt is kijött. Hallottam a kollégáktól, hogy kaja- és gyógyszerhiány is előfordult. Azért pár x milliós nagyváros van a partvidéken, akiket etetni kell.
Meglett az izmozás első valódi eredménye, a dél-koreai elnöknek eszébe jutott, hogy ő éppen a házában nyaral ezért "sajnos" nem tud Pelosi-val találkozni...
Korea érdekes helyzetben van, mert rengeteg kínai projektben van benne a Samsung/LG/Hyundai/Doosan/ stb. és ezeket nem lenne jó elbukni. Másrészt rengeteg féltermék megy Kínából. Plusz Kína tud hatni a Kispufira